“Встигла прикрити сина”: згадуємо трагедію вокзалу Краматорська зі слів очевидців

Семаковська Тетяна 11:22, 8 Квітня 2024
Удар по вокзалу Краматорька
Краматорьк, 8 квітня 2022 рік / фото з відкритих джерел

8 квітня 2022 року російська армія завдала удару по залізничному вокзалу Краматорська. Донеччина тоді була в розпачі — десятки загиблих, сотні поранених. Жах відчули не лише українці, а й мешканці всього світу. Тоді нам вдалося взяти інтерв’ю у родини з Бахмута, яка в той день перебувала на вокзалі та на власні очі побачила трагедію — їх спогади читайте в матеріалі.

Наша кореспондентка Софія Бамбуля зустрілась з сімейною парою в Хмельницькому, щоб поговорити про все, що відбулось, герої попросили не вказувати імен та прізвищ. Чоловік з дружиною були дуже привітними та відкритими. Зустрівши їх на вулиці або говорячи на іншу тему, ніколи не зрозумієш, що їх сім’я пережила такі події.

Удар по вокзалу Краматорька

277761544 521316189550940 8798427172658148021 n 5920a

Фото с залізничного вокзалу у Краматорську зроблене 8 квітня / фото з відкритих джерел 

“Ми вирішили евакуюватись родиною до Хмельницького за два дні до трагедії. Приїхали на краматорський вокзал ще в четвер та чекали на потяг в неймовірно довгій черзі. Взагалі на кожний потяг своя черга, яка формується в окремому місці. На Хмельницький — була на вулиці, біля волонтерського шатра з чаєм та водою. Спочатку нам сказали, що потяг повинен прибути о першій, потім перенесли на третю, але о третій посадку не оголосили. В решті решт о пів на сьому нам повідомили, що за технічних причин потяг не приїде сьогодні до Краматорську та евакуація за цим напрямом не відбудеться. Нас попросили покинути вокзал”, — згадує жінка.

Родина була не готова до такого розвитку подій. Вони не знали куди їхати та де шукати притулок на ніч. Вимушеним переселенцям запропонували переночувати в одному з міських прихистків, але людей будо дуже багато, тому родина вирішила не чекати чи вистачить їм місця. Пригадали про далеких знайомих, які могли прихистити.

Важко передати словами емоції, які кожного дня відчувають люди, які чекають на евакуацію: страшна втома від постійного очікування, шумний натовп в якому важко знаходитись. На той момент вони ще не знали, який іспит чекає на їх родину наступного дня.

278324463 573396107168493 5881160307866702247 n 6f3a7

Фото надане родиною бахмутян, зроблене 7 квітня під час евакуації на вокзалі у Краматорську.

“Наші друзі так оптимістично розповідали про свій досвід евакуації: зібрали речі, прийшли на вокзал, сіли в потяг, а через декілька годин були вже в новому місті. В нашій уяві також було все дуже легко, поки не почали перевіряти на практиці”, — згадує бахмутянка.

Наступного дня родина вирішила ставати в чергу на Львівський напрямок, що врешті решт і врятувало їх від поранень:

“Черга на цей потяг формувалась поблизу та в самому вокзалі. Волонтери виводили групи по сто осіб та саджали у вагон”, — каже бахмутянка.

Жінка додає, що їх родину врятувало те, що вони знаходились у вокзалі під стіною. Там не було чутно гулу або шуму.

“Просто в один момент ніби навпіл зламалась велика гілка або бахнула петарда, а через мить полетіли вінка. Ми встигли посадити молодшу доньку під лавку, прикрити старшого сина собою та схопити за шкурку кота, який неймовірним чудом миттєво виліз з ошийника. Перші секунди була тиша. Ні паніки, ні істерики – тільки зібраність та злагодженість дій. У цей момент немає часу панікувати”, — ділиться голова родини.

А вже потім був плач дітей, кров і непорозуміння, розпач.

Краматорський вокзал жертви

Вокзал у Краматорську після російського терору / фото з відкритих джерел

Служба безпеки України повідомила, що тоді під час удару по вокзалу Краматорська, росія забрала життя 61 людини, ще 121 отримала поранення. За даними Human Rights Watch, кількість жертв не менша за 58 (різниця може бути пов’язаною з труднощами ідентифікації фрагментарних решток). 38 людей загинули одразу, решта — згодом у лікарні. Серед загиблих було 7 дітей.

“Там був хлопець, молодий, може років 20-25. Він так кричав, було стільки крові: напевно один з осколків задів артерію. Ми встигли зробити йому джгута, щоб стало трішки легше. А ще маленький хлопчик, що був біля нас… Його мама вийшла на перон, а він не розумів що робити. Ми почали телефонувати цій жінці, щоб вона забрала дитину. Все, що я почув у трубку: ридання та фразу, яка пробиває до мурах: “Я не можу, в мене роздроблена нога”. А ще дівчинка, зовсім юна. Їй прилетіло скло в лице. Було так багато крові, напевно, в неї розрізало губу”, — пригадує подружжя з того дня.

З огляду пережитого родина радить під час евакуації дотримуватися таких правил:

  • тримайтесь якомога далі від натовпу й майте мінімум два шляхи виїзду;
  • обов’язково сфотографуйте своїх дітей на вокзалі, бо ймовірність, що в паніці ви згадаєте в чому вони були, дуже низька,
  • зробить дітям записки з ім’ям, адресою та кількома номерами телефонів.

“Краще підготуватись і не скористатися, ніж у критичний момент цього не буде”, — наголошує чоловік.

Відповідаючи на питання “Що змінилось для вас після того дня?”, бахмутяни кажуть, зрозуміли, що найголовніше – зберегти своє життя та життя своєї родини. У критичній ситуації матеріальні речі всього лише речі, які можна замінити.

У такі моменти приходить розуміння, що нічого окрім життя не має значення. Ти не згадуєш про речі, документи або техніку. Найдорожче, що в тебе є – діти та родина,

кажуть у коментарі // бахмутяни

    Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Пакунок школяра”: уряд ініціював грошову допомогу в 5 тисяч гривень для першокласників

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 14:45, 7 Липня 2025
Денис Шмигаль / фото Кабінет Міністрів України

В Україні запроваджують нову ініціативу соціальної підтримки родин — “Пакунок школяра”. Це одноразова виплата у розмірі 5 000 гривень, яку надаватимуть батькам першокласників для підготовки дитини до школи.

Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

“Пакунок школяра” у 2025 році

За словами Дениса Шмигаля, програма соціальної підтримки першокласників з’явилася за ініціативи Президента України, а її реалізацією займатиметься Міністерство соціальної політики. Виплату зможе отримати кожна українська родина, дитина якої йде до першого класу в офлайн-форматі навчання.

Запуск ‘Пакунку школяра’ — це невеличка частина новацій, які також покликані створити умови для того, щоб українці залишалися жити й працювати в Україні“, — написав Прем’єр-міністр.

Як скористатися

Подати заявку на отримання допомоги можна буде через застосунок “Дія” — процедура обіцяє бути швидкою та зручною. Проте більше деталей, що стосуються безпосереднього запуску реєстрації на програму, наразі немає.

Відомо, що кошти можна буде витрачати виключно у безготівковій формі, розраховуючись банківською карткою за товари, необхідні для школи: канцелярське приладдя, підручники, одяг та взуття для дитини.

Денис Шмигаль також зазначив, що виплата в розмірі 5 тисяч гривень не вплине на призначення житлових субсидій чи інших соціальних допомог.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Круасани та піца: де смачно й дешево поїсти у Дніпрі

Семаковська Тетяна 12:00, 6 Липня 2025
Заклади в Дніпрі / ілюстрація Бахмут IN.UA

У Дніпрі проживає чимало переселенців з різних областей України. Люди знайшли тут тимчасовий дім та роботу. Немало у Дніпрі й бахмутян, які вже адаптувалися до нового міста та відвідують місцеві театри, артпростори, музеї та кафе.

Редакція Бахмут IN.UA зібрала перелік бюджетних закладів у місті Дніпро, де кожен знайде щось на свій гаманець та смак.

Куди піти у Дніпрі поїсти: добірка закладів

Дніпро — місто з насиченою гастрономічною культурою, яке здатне здивувати як місцевих мешканців, так і туристів. Від затишних кав’ярень до сучасних ресторанів зі стравами світової кухні — у місті можна знайти все, що забажає душа гурмана

Plov Bar

Plov Bar / фото The Village

Для любителів смачного плову у центрі Дніпра працює автентичний заклад Plov Bar. Після того, як ви хоч раз тут побуваєте, вам не доведеться ставити собі питання: де поїсти у Дніпрі? Заклад готує різні плови, супи та десерти. Найдешевший плов з куркою обійдеться у близько 250 гривень.

Втім сюди краще йти компанією, адже майже за 400 гривень пропонують дегустаційний сет вагою майже пів кілограма, де представлені усі види плову. Це плов з яловичиною, куркою, мідіями та червоною ікрою. Також у цю суму входить салат та піта. Заклад працює на вулиці Челюскіна, 10.

Стридфуд Пако

Один з видів вуличної їжі / фото Стридфуд Пако

Поїсти дешево у Дніпрі точно вдасться, якщо ви любите вуличну їжу. Великий вибір пропонує заклад Пако — це сучасна українська вулична їжа. В асортименті багато салатів, середня ціна 150 гривень, також є тарілки з картоплею-фрі та м’ясом від 160 гривень чи лаваші з начинкою, як на фото вище за 249 гривень. Заклад працює на вулиці Харківській, 3.

Miao Ramen

Рамен / скриншот

Miao Ramen — бюджетне кафе у Дніпрі, де подають наваристий суп японської кухні з локшиною, свининою, яйцями та фрикаделькою. Велика тарілка рамену коштує близько 150 гривень. Заклад працює на вулиці Барикадна, 7.

Каструлька

Страва в закдаді / фото Каструлька

Кафе у Дніпрі з азійською кухнею, розташоване на вулиці Магдебурзького права. У закладі є різні страви: від ролів до карі.

Варто зазначити, що Каструлька активно допомагає армії, має затишну атмосферу та бюджетні ціни на страви.

Alfama

Ресторан португальської кухні / Інстаграм

Португальська їжа у Дніпрі доступна за адресою проспект Дмитра Яворницького, 25. Саме тут можна знайти ресторан Alfama. У закладі подають сирники, вівсянку, салати та сендвічі. Це дещо дорожчий заклад, але тут є свої особливості, адже можна окремо придбати курячий паштет за 285 гривень. На десерт можна взяти еспресо за 60 гривень разом з паштейтом за 70 гривень.

Asvik Streetfood

Круасан із закладу / фото Bolt

Переселенець з Краматорська відкрив кафе з вуличною їжею у Дніпрі. Тут можна купити піцу, гірос, млинці та круасани. Все бюджетно, наприклад, отримати порцію круасана можна від 125 гривень. Кафе працює на вулиці Академіка Образцова, 1,

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Пакунок школяра”: уряд ініціював грошову допомогу в 5 тисяч гривень для першокласників

В Україні запроваджують нову ініціативу соціальної підтримки родин — “Пакунок школяра”. Це одноразова виплата у розмірі 5 000 гривень, яку надаватимуть батькам першокласників для підготовки […]

14:45, 07.07.2025 Скопіч Дмитро
Кафе в Дніпрі

Круасани та піца: де смачно й дешево поїсти у Дніпрі

У Дніпрі проживає чимало переселенців з різних областей України. Люди знайшли тут тимчасовий дім та роботу. Немало у Дніпрі й бахмутян, які вже адаптувалися до […]

Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

2 липня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]

“Укрзалізниця” запускає регіональний експрес Київ-Житомир: що відомо

Вже 27 червня 2025 року “Укрзалізниця” запустить регіональний експрес №856/855, який курсуватиме за маршрутом Житомир-Київ-Житомир. Про це повідомляє пресслужба перевізника. Регіональний експрес Київ-Житомир: деталі та […]

10:00, 22.06.2025 Скопіч Дмитро

Чи припинять виплати ВПО після продажу житла або авто: роз’яснення для переселенців

У медіапросторі часто з’являються твердження, що продаж нерухомості чи автомобіля автоматично позбавляє ВПО державної допомоги. Насправді українське законодавство передбачає низку винятків, коли такі доходи не […]

13:00, 21.06.2025 Скопіч Дмитро