Як бахмутські майстрині відновлювали унікальні орнаменти з Чорнобиля: згадуємо події

Семаковська Тетяна 14:00, 26 Квітня 2024
Чорнобильська АЕС / ілюстрація Бахмут IN.UA

26 квітня 1986 року відбулася Чорнобильська катастрофа. Ця аварія на Чорнобильській АЕС забрала життя тисячі людей і завдала непоправної шкоди екології Європи. З того часу, дата трагедії стала днем, коли в Україні вшановують усіх людей, хто загинув чи постраждав від цієї катастрофи, а також тих, хто ліквідовував наслідки аварії.

Редакція Бахмут IN.UA поспілкувалася з майстрами вишивки з Бахмута, які відновили автентичні орнаменти сіл з Чорнобильської зони.

Культура Чорнобильської зони

174611726 1903279623181893 2888837259515622825 n fe886
Орнамент / фото Людмили Огнєвої

За словами дослідниці Людмили Огнєвої, зазвичай ми розглядаємо Чорнобильську трагедію, як втрату аварію, яка несла загрозу для фізичного життя людей. Однак, разом з цим ми втрачаємо культурні традиції, які були характерні для району.

Це трагедія не тільки техногенна, не тільки екологічна, а й культурна. Полісся — найстаріша частина України відокремлена лісами, там збереглися старовинні народні традиції та це був заповідний у культурному розумінні край. І це все згоріло у вогні Чорнобилю,

Людмила Огнєва // дослідниця

Зберегти спадщину вдалося завдяки небайдужим, які самостійно ходили та збирали по покинутих хатах те, що там лишилося.

Аналогічний процес проходив й з орнаментами цього краю. Знайдені матеріали відправляли до Львова, де професорка Раїса Захарчук-Чугай на основі зібраних даних відтворила на комп’ютері орнаменти з рушників. Вперше за цими схемами створили колекцію у 80 робіт (пари семплер та хоругва), ще у 2010 році до 25 річниці Чорнобильської трагедії. Колекцію передали громадській організації “Чорнобиль-Допомога”. На базі громадської організації її засновник Віктор Топілко створив музей “Смолоскип”. Цю виставку презентували у Парижі, Мюнхені, Тирасполі, Ризі та Києві. Після 2014, подальша доля робіт невідома, адже вони залишилися в Донецьку.

176476487 1903279836515205 9166763111997128165 n ababd
Майстрині працювали за малюнками та схемами, щоб відновити точні орнаменти та техніку вишивання на семплерах / фото Людмили Огнєвої

Відновлення колекції

У 2020 році до Людмили Огнєвої звернулася бахмутська вишивальниця із творчої майстерні “Оберіг” Світлана Кравченко із пропозицією відновити втрачену колекцію.

У 2010 році над відтворенням орнаментів з Чорнобиля працювали 25 майстринь із Бахмута і Слов’янська, а також до Донецького клубу вишивальниць, осередку на Київщині, до якого належала і Людмила. Своєю чергою, до підготовки відновленої колекції у 2021 році на 35-ту річницю аварії долучилася бахмутська майстриня “Оберегу” Лариса Комісарова. За збереженими на комп’ютері схемами орнаментів їй вдалося вишити заново 14 робіт із 80.

До колекції додали ще кілька об’ємних семплерів та схеми орнаментів рушників із Чорнобильської зони, які дослідниця передала майстриням Слов’янська.

176773593 1903278709848651 901157441776793150 n ce4fb
Семплери квадратні картини із зображенням композиції орнаментів, до них ще вишили хоругви / фото Людмили Огнєвої
Яскрава культурна спадщина / фото Людмили Огнєвої
Автентичні орнаменти / фото Людмили Огнєвої

Значення орнаментів

На кожне село був свій семплер та назва орнаменту, як його називали місцеві жителі. Квадрат символізував землю. Вписана у нього восьмипроменева зірка та вільне місце між зіркою та квадратом — орнамент, що нагадує колючий дріт. В середині зірки — хрест, тому що більшість орнаментів саме хрести.

178195184 4146150335437399 8881063482820976334 n 80ac3
Історія ініціативи / фото з відкритих джерел
178415989 4146146335437799 7302911330818583054 n 9523d
Колекцію експонували в різних країнах світу / фото з відкритих джерел

Реставрація згорілих картин присвячених Чорнобилю

Народна майстриня Любов Гольц з Бахмута зараз перебуває в евакуації. Там вона продовжує працювати та допомагати творчій майстерні “Оберіг” відновлювати згорілі внаслідок війни вишивальні роботи. Це була колекція присвячена Чорнобилю, яка виставлялася в Лиман.

За словами майстрині, наразі йде реставрацією вишитих картин, на яких були зображені Чорнобильські пейзажі. Завдяки збереженим схемам та фотографіям жінка хрестик за хрестиком відновлює картину. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Гігієнічні набори для родин ВПО на Дніпропетровщині: як отримати допомогу

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 18:00, 12 Травня 2025
Гуманітарна допомога від Червоного Хреста / фото ТЧХУ

Мирноградська міська організація Товариства Червоного Хреста України оголосила про надання гігієнічних наборів для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які проживають у Тернівській громаді Дніпропетровської області.

Про це повідомили представники благодійної організації.

Видача гігієнічних наборів на Дніпропетровщині для ВПО

13 травня 2025 року в місті Тернівка відбудеться роздача гуманітарної допомоги у вигляді гігієнічних засобів. Отримати допомогу зможуть ВПО, які зареєструвалися у 2024 році та наразі постійно проживають у місті. Видача проводитиметься лише для повнолітніх осіб — з 18 років.

У набір можуть входити засоби особистої гігієни, побутова хімія та інші необхідні речі для забезпечення базових санітарно-гігієнічних потреб родини.

Для отримання допомоги необхідно мати при собі документи, що підтверджують особу, статус ВПО та належність до пільгової категорії. Зверніть увагу: допомога надається лише тим, хто раніше не отримував такого виду підтримки від Червоного Хреста.

Як отримати допомогу

Усім, хто бажає уточнити місце, час та порядок отримання гуманітарної допомоги, слід звернутися за телефоном: +380 (99) 100 2022. Дзвінки приймаються з понеділка по четвер, з 10:00 до 15:00.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Обов’язкова реєстрація тварин у ЦНАП: що покращить нова послуга — пояснює Марина Шажко

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:50, 12 Травня 2025
Реєстрація домашніх улюбленців / фото Київської міської державної адміністрації

У Києві запроваджують нову послугу, яка допоможе власникам домашніх тварин зареєструвати їх у Центрах надання адміністративних послуг (ЦНАП). Це відкриє доступ до низки нових сервісів, а також дозволить ефективніше планувати розвиток міської інфраструктури.

Редакція Бахмут IN.UA поспілкувалася з керівницею Бахмутського товариства захисту тварин “Лада” Мариною Шажко про цю ініціативу та її перспективи в Україні. Докладніше — у матеріалі.

Обов’язкова реєстрація домашніх тварин у Києві

У Києві запроваджено нову послугу, яка дозволяє реєструвати домашніх тварин у ЦНАП. Сервіс почав діяти з 12 травня. Наразі обов’язковою є реєстрація собак, а котів можна реєструвати за бажанням власника.

Як зазначають у Київській міській державній адміністрації, ініціатива — це насамперед питання безпеки. У разі втечі тварини наявність реєстраційних даних суттєво підвищує шанси на її оперативне повернення додому.

Водночас актуальна інформація про кількість домашніх тварин у місті дасть змогу ефективніше планувати розвиток міської інфраструктури та сприятиме дотриманню ветеринарно-санітарних норм“, — зазначає директор Київської міської лікарні ветеринарної медицини Сергій Сабуров.

За словами Марини Шажко, нова ініціатива — важливий крок до забезпечення гідних умов для життя домашніх тварин.

Реєстрація дозволить зменшити кількість безпритульних тварин, адже дасть змогу ідентифікувати власників покинутих улюбленців“, — зазначає Марина Шажко.

Представниця Бахмутського товариства захисту тварин”Лада” додає, що впровадження цієї ініціативи також дозволить здійснювати контроль за наявністю необхідних щеплень і дотриманням правил утримання домашніх улюбленців.

Як зареєструвати улюбленця та які документи потрібні

З 12 травня 2025 року, щоб зареєструвати тварину в Києві, власнику необхідно:

  • звернутися до найближчого Центру надання адміністративних послуг;
  • подати заповнену форму №1 (надається безпосередньо у ЦНАП);
  • надати квитанцію про оплату послуги.

Після реєстрації тварині буде присвоєно унікальний номер, а власник отримає реєстраційне посвідчення, що підтверджує право власності на улюбленця.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Гігієнічні набори для родин ВПО на Дніпропетровщині: як отримати допомогу

Мирноградська міська організація Товариства Червоного Хреста України оголосила про надання гігієнічних наборів для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які проживають у Тернівській громаді Дніпропетровської області. Про […]

18:00, 12.05.2025 Скопіч Дмитро

Обов’язкова реєстрація тварин у ЦНАП: що покращить нова послуга — пояснює Марина Шажко

У Києві запроваджують нову послугу, яка допоможе власникам домашніх тварин зареєструвати їх у Центрах надання адміністративних послуг (ЦНАП). Це відкриє доступ до низки нових сервісів, […]

16:50, 12.05.2025 Скопіч Дмитро

Як родини військових з Бахмута і Покровська можуть отримати допомогу в Кропивницькому

Родини військових з Бахмутської та Покровської громад можуть отримати допомогу в Кропивницькому, розпочалася реєстрація. Про це повідомляє хаб “Єднання” в місті Кропивницький. Допомога родинам військових […]

1200 гривень на ліки: як отримати ваучери на Дніпропетровщині

Благодійна організація “Добра Фабрика Україна” у партнерстві з MEDAIR розпочала реєстрацію на видачу ваучерів для придбання лікарських засобів. Програму реалізовують в Дніпропетровській області, а скористатися […]

14:45, 12.05.2025 Скопіч Дмитро

Бахмутська лікарня в лідерах за фінансуванням від НСЗУ — дані 2025 року

КНП “Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування м. Бахмут” увійшла в п’ятірку лідерів серед медичних закладів Донеччини серед виплат від Національної служби здоров’я України. Лікарні виплатили 22 […]