В об’єднаних територіальних громадах бюджети зростають на 300-700%, – експерт

Семаковська Тетяна 14:12, 17 Жовтня 2017

Серед інших важливих змін в Україні, чи не однією із найскандальніших є процес децентралізації. Щоправда, все залежить від регіону і від самих громад: десь об’єднуються охоче і вчаться долати перепони по-новому, паралельно використовуючи всі плюси реформи, а десь процес йде дуже туго, без ентузіазму та із повним спротивом населення. Хтось боїться болючих змін, часто – формальних, хтось остерігається цілком важливих перестановок, що негативно впливають на людей (наприклад, перенесення важливих державних інституцій у більші віддалені від маленьких сіл міста). Від цього і страх «їхати за довідкою за 100 кілометрів».

Повертаючись до теми децентралізації пропонуємо вам матеріал наших колдег з Ужгородського прес-клубу, які дивилися на процес об’єднання територіальних громадах скріз призму евроінтеграції.

Читайте також: 

Певні зобов’язання на місцеву владу накладає Порядок денний асоціації Україна-ЄС. Попри деякий опір в регіонах, як українські, так і європейські експерти зазначають: децентралізація необхідна для запровадження ефективної та прозорої влади на місцях, від чого залежить ріст підприємництва, залучення інвесторів та відповідно наповнення місцевих бюджетів.  Бенедикт Герман, Перший секретар Представництва ЄС з питань децентралізації та секторальних реформ, з цього приводу каже: «Ріст малого і середнього бізнесу напряму залежить від ефективної роботи на місцях. Нині Україна має унікальний шанс подати приклад іншим європейським державам, тому що запропонована модель децентралізації влади викликає схвальні відгуки і довіру. Європеїзація української економіки відбуватиметься через ріст малого та середнього бізнесу. Головне, щоб робота влади на місцях із використаннях усіх наданих їй інструментів велася чисто, ефективно, прозоро».

За статистикою, наведеною офіційними органами, станом на 1 жовтня цього року в Україні  створено 614 об’єднаних територіальних громад. Із них у 201 ОТГ 29 жовтня плануються перші місцеві вибори, ще 59 ОТГ – в очікуванні призначення виборів. За прогнозами Мінрегіонбуду, до кінця року в Україні буде утворено понад 660 ОТГ, що об’єднають більше 3 тисяч громад, а це 4 мільйони населення (~ 14% від загальної кількості населення України).

765 2e6ee

За словами Сергія Шарова, директора Департаменту з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України, без проведення широкомасштабної децентралізації влади неможливо провести інші важливі галузеві реформи. На його думку, зараз в Україні – надмірна подрібненість адміністративно-територіальних одиниць. «Зараз в Україні досі існують територіальні одиниці із населенням менше 100 осіб. Це одна з проблем, яка існує не тільки в Україні, але у країнах ЄС, – великий відсоток адміністративно-територіальних одиниць з кількістю жителів менше 1000, таких в Україні 47», – каже Шаров. Цей факт тягне за собою інші проблеми, що пов’язані зі розвитком місцевого самоврядування. Наразі, за словами Сергія Шарова, з 1991 року в Україні на 1200 відбулося збільшення адміністративно-територіальних одиниць. Відповідно така «роздробленість» передбачає невиправдану кількість витрат на утримання штату органів місцевого самоврядування, які, по суті, не можуть суттєво впливати на процеси всередині громад через відсутність нормального фінансування, дефіцити бюджетів та централізацію влади «наверху». За його словами, спільно з європейськими та вітчизняними експертами, було напрацьовано 4 позиції щодо внесення змін до основного закону – Конституції. Перше, що основні функції та повноваження мають виконуватися та забезпечуватися органами місцевого самоврядування. Друге, відбудеться не ліквідація,а  пере форматування державних адміністрацій. Третє, органи місцевого самоврядування повинні отримати право мати власні виконавчі комітеті, ці функції на сьогодні виконують місцеві держадміністрації. Четверте —необхідне чітке визначення адміністративно-територіальних одиниць.

 

Читайте також: 

Наразі в Україні – п’ять ключових областей, де справа добре зрушила з місця: у Житомирській, Хмельницькій, Дніпропетровській, Тернопільській та Львівській  областях – найбільше створених та уже діючих територіальних громад – 50% усіх ОТГ в Україні. Однак, є такі, що добряче відстають. Наприклад, Закарпатська область, Івано-Франківська, Харківська, Київська (до 6 ОТГ у кожній).

Зволікаючи, громади втрачають можливості. У першу чергу, фінансові. «Успіхи ОТГ колосальні, у звичайних громадах і об’єднаних показники зростання відрізняються по багатьох позиціях. Якщо оцінювати фінансові ресурси, то зростання звичайних  місцевих бюджетів складають 40%, а зростання бюджетів ОТГ – на 300-700% , тобто у 3-7 разів! – стверджує Сергій Шаров. — Це – величезні кошти для громад. Один з прикладів, у цьому році вперше в історії України за рахунок сільських рад було придбано 30 шкільних автобусів і відремонтовано доріг на суму 300 млн. грн., по яких ці шкільні автобуси сьогодні їздять».

Зараз відбувається реалізація Закону України «Про об’єднання територіальних громад», наступний крок – прийняття ЗУ «Про адміністративно-територіальний устрій». «Це – необхідний крок. Має бути дотримана доступність громади до всіх важливих державних інституцій. Однак, надмірна роздробленість – це теж крайність. Вважаю, що таку реформу слід було провести ще 20 років назад», – зазначає  директор Департаменту з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Сергій Шаров.

 

Читайте також: 

Ідею децентралізації влади та її ефективне втілення Європейський Союз підтримує не тільки схвальними оцінками, а й певною фінансовою допомогою. Так, ще навесні 2016 року між Урядом України та Європейською Комісією, що діє від імені Європейського Союзу, відбулося підписання угоди про фінансування «U-LEAD з Європою: Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку» (з понад 100 млн. євро бюджетом). Таким чином ЄС визнав успішність реформи децентралізації в Україні. Програма має два основних компоненти:  зміцнення спроможності для реалізації реформ децентралізації та регіональної політики (навчання для місцевої влади на всіх рівнях, тематичні консультації, підтримка професійної освіти для посадових осіб виконавчих органів влади, навчання з управління проектним циклом) та підтримка Центрів надання адмінпослуг та підвищення обізнаності громадян про місцеве самоврядування (комплексні відновлювальні роботи, надання обладнання для понад 600 ЦНАПів, навчання для місцевого персоналу ЦНАП, кампанія з підвищення обізнаності).

Матеріал підготовано в рамках проекту «Просування реформ в регіони» Програма Європейського Союзу «Підтримка громадянського суспільства в Україні».

“Еней”: як в Бахмуті з’явилася єдина книгарня

Семаковська Тетяна 10:00, 8 Червня 2025
Книгарня “Еней” у Бахмуті / фото Бахмут IN.UA

У 2015 році в Бахмуті відкрилася єдина книгарня в місті “Еней”, яка стала справжнім культурним осередком для місцевих мешканців. Тут бахмутяни не просто купували книги — вони знаходили простір для спілкування, нових ідей та живого зв’язку з українською літературою.

Детальніше про те, як саме з’явилася єдина книгарня в Бахмуті — в матеріалі Бахмут IN.UA

Книгарня “Еней”: історія

У 2015 році колишній боєць батальйону “Донбас” Володимир Дериведмідь, після звільнення Бахмута від сепаратистів, вирішив, що боротьба за Україну триває не лише на полі бою. На його думку, окупація відбувалася не лише територіально — важливою була й інформаційно-культурна складова. Саме тому Володимир продовжив свою боротьбу вже на культурному фронті, створивши книгарю в Бахмуті.

Назву для книгарні вигадувати не довелося. Ідея поширення української книги була натхненна одним із його побратимів — Антоном Цедиком з псевдонімом “Еней”. Чоловік був родом із Полтави, захоплювався історією, сповідував рідновір’я. Він загинув під час виходу з Іловайського котла. За словами Володимира, в останній бій добровольцям наказали брати лише зброю, але Антон узяв із собою ще й книжку — бо вважав її не менш потужною зброєю, ніж автомат.

Після відкриття книгарні, яку Володимир присвятив пам’яті Антона “Енея” Цедика, на фасаді з’явилося гасло: “Книги важливіші за танки”.

Особливості книгарні

Стенд з різною україномовною літературою для дітей / фото Бахмут IN.UA

Щоб привернути увагу до книгарні, на фасаді Володимир розмістив українські прапори. Згодом на фасаді з’явилися й портрети загиблих побратимів — як пам’ять про тих, хто не повернувся, і як нагадування, що війна ще не закінчилася.

У книгарні робився акцент на дитячій та історичній літературі — аби привчати дітей до читання українською мовою та спонукати дорослих краще пізнати власну історію. Також у магазині мали попит вишиванки, які охоче купували містяни.

Сервіс надавався виключно державною мовою. Її, на жаль, спочатку сприймали неоднозначно, проте, часом і містяни, і переселенці з тимчасово окупованих територій таки переходили з власником на українську.

Паралельно з реалізацією книг та вишиванок Володимир Дериведмідь влаштовував для дітей читання українських віршів напам’ять, натомість діти отримували подарунки. 

Закриття книгарні

Перший власник Володимир Дериведмідь вимушений був поїхати з міста у 2020 році, хоча закривати книгарню він не хотів. Саме тому він вирішив знайти людину, яка б могла продовжити його справу. Приблизно у той же час розпочався карантин, який сильно позначився на фінансовому становищі, адже виник через низький попит на книги. Вже у листопаді 2021 року єдина книгарня Бахмута зачинилася, а більшість книг з неї передали різним сільським бібліотекам.

Примітка. Матеріал створено з архівних спогадів журналістки Марії Лященко.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

258850190 993441414568005 1502640504527379887 n 5c199

“Еней”: як в Бахмуті з’явилася єдина книгарня

У 2015 році в Бахмуті відкрилася єдина книгарня в місті “Еней”, яка стала справжнім культурним осередком для місцевих мешканців. Тут бахмутяни не просто купували книги […]

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих.