Як відбудовують українські міста: приклад Північної Салтівки у Харкові

Семаковська Тетяна 18:29, 10 Серпня 2023

Northern Saltivka after Battle of Kharkiv 01 b8d67Бахмут – сіра зона, бої за місто тривають просто зараз, звідси виїхали близько 70 тисяч мешканців. Повернення в український Бахмут чекають, але коли відбудеться деокупація невідомо, але візію відновлення міст подібних до Бахмута вже придавлюють.

Редакція «Бахмут. IN.UA» проаналізувала головні тези з матеріалу Deutsche Welle про відбудову Північної Салтівки, які можуть бути корисними для Бахмута.

Північна Салтівка: бомбардування

Північна Салтівка — це район на північному сході міста Харків, він один із найгустонаселеніших районів міста. Під час початку повномасштабної війни у 2022 році Салтівку бомбардували російські війська, як наслідок тут майже кожна будівля пошкоджена. Подекуди не вистачає один або два поверхи. Колись людний район — зараз значно поменшав. Але чимало харків’ян повернулися сюди, деякі й нікуди не виїжджали. 

У розтрощених квартирах люди намагаються тримати лад, наприклад місцева мешканка Світлана Ореєхова піднімається у свою квартиру, аби приготувати їсти. В її квартиру влучило ще в квітні 2022 року. Але ремонтувати дім не поспішають, Світлана спить в наметі на вулиці, жінка боїться, що вдома її можуть поховати завали.

Місцева влада має свої погляди на руйнування, квартиру Світлани Орєховою відновлюють лише частково, спальню та кухню відмовляються ремонтувати. Подібних історій у Північній Салтівці — багато. Пенсіонерка, з якою вдалося порозмовляти журналістам каже, що у її будинку обіцяли відновити все. Однак, місцевому керівництву, вочевидь бракує грошей на ці потреби, у людей досі не забиті вікна, нема опалення, води й частково газу. 

Влада запевняє, що немає достатнього фінансування

У Харківському департаменті житлового господарства кажуть, що потрібно робити експертизу кожного будинку, вона займає 90 днів, але може сягати й 120 діб.

“Процес не може бути швидким, тому що до повномасштабного вторгнення ніхто в Україні не розумів, як ремонтувати будинок, коли туди прилетіла ракета або міна”, – пояснює заступник директора департаменту житлово-комунального господарства Євген Пасенов.

Ремонтні роботи, навіть, коли вони почнуться не завершаться швидко. Відтак, у департаменті житлового господарства пояснюють, що відверто коштів на відбудову бракує. У випадку, якщо житло харків’ян відновлюватимуть лише за бюджетний кошт — це займе десятиліття, бо наразі обсяг пошкоджень сягає дев’яти мільярдів доларів.

Як долучити гроші на відбудову житла? 

В Харкові зараз близько 5 тисяч пошкоджених будинків, поки відновили близько двохсот. У департаменті житлово-комунального господарства кажуть, що постійно шукають додаткові джерела фінансування. Допомагають й інші українські міста, зокрема Київ.

Але поки дійде черга до всіх мешканців Салтиківки, люди самостійно роблять житло. Харків’янин Андрій Дяків за свої кошти вклав вікна, й почав ремонтувати загальні зони в будинку. Однак, таких, як Андрій небагато, чимало є тут пенсіонерів, які не мають коштів, їхній єдиний дохід — пенсія.

Вам буде корисно:

Фото: Вікіпедія

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Окупанти почали розбір зруйнованих будинків у Бахмуті: що відомо

Валентина Твердохліб 10:59, 14 Липня 2025
Бахмуті
Знищені будинки в Бахмуті / фото росджерела

Російські окупанти розбирають на цеглу зруйновані будинки в Бахмуті. За попередньою інформацією, будівельні матеріали вивозять до Маріуполя.

Про це повідомляють активісти руху “Жовта стрічка”.

Росіяни розбирають будинки у Бахмуті

Росіяни розбирають зруйновані будинки в Бахмуті та навколишніх селах. Колишні оселі місцевих жителів використовують як сировину, витягаючи звідти цеглу, а отримані будівельні матеріали вантажать на фури й вивозять углиб окупованих територій.

Цеглу з бахмутських будинків окупанти, нібито, використовують для “потреб відбудови”, а саме “для відбудови об’єктів соціальної інфраструктури”. Один із пунктів призначення — Маріуполь. Судячи з айдентики на машинах, які вивозять цеглу, оператором цієї схеми є бєлгородський “Трансюжстрой”.

Примітка. “Трансюжстрой” — велика будівельна компанія з бєлгорода. На цю компанію, зокрема на незаконні будівництва скаржилися росіяни. “Трансюжстрой фігурував” у кількох судових позовах.

Що передувало?

Російський військовий / фото з росджерел

Попри те, що окупанти почали роботи з розбору будинків у Бахмуті, цивільних мешканців досі не пускають до міста. Про ці факти стало відомо у травні 2025 року. До Бахмута намагались заїжджати цивільні з боку ТОТ, щоб зробити ремонт своїх осель. Однак в’їзд у місто блокували окупанти.

“Туди намагаються приїжджати люди, які виїжджали з ще не окупованого Бахмута на ТОТ до родичів. Життя там як такого немає, але місто не повністю перекрито для цивільних. Туди можливо потрапити якщо їхати з боку ТОТ. Чесно кажучи, офіційного наказу на заборону проїзду в місто ми не бачили. Військові просто підходять до людей і кажуть, що проїзд заборонено, посилаючись на окупаційну адміністрацію”, — розповіли активісти “Жовтої стрічки” у коментарі Бахмут IN.UA.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Проєкт “Бахмут-Гоща” представили на конференції відновлення в Римі

Валентина Твердохліб 11:35, 11 Липня 2025
бахмут-гоща
Представники Бахмутської громади в Римі / фото Бахмутська міськрада

Делегація з Бахмутської громади стала учасником Міжнародної конференції з відновлення України, що стартувала 10 липня в Римі. Під час заходу міжнародним партнерам представили проєкт будівництва житла для бахмутян “Бахмут-Гоща”.

Про це повідомляє Бахмутська міськрада.

Проєкт “Бахмут-Гоща” представили в Римі

10 липня в Римі розпочалась Міжнародна конференція з відновлення України. До заходу долучились і представники Бахмутської громади. Їхня мета — представити бачення відновлення громади та налагодити партнерства для майбутніх проєктів, зокрема для реалізації проєкту “Бахмут-Гоща”.

бахмут-гоща
Проєкт “Бахмут-Гоща” / фото Бахмутська міськрада

На конференції представлено стенд Бахмутської громади. На ньому презентували проєкт “Бахмут-Гоща”, який передбачає побудову житлового кварталу для бахмутян на Рівненщині. У міськраді стверджують, що проєкт отримав гарний відгук від можливих інвесторів.

“Цей проєкт викликав зацікавлення серед потенційних інвесторів, донорів, а також представників українського та італійського бізнесу. Вдячні всім, хто підтримує нашу громаду в цей складний час, і переконані, що побудова житлового кварталу “Відродження” Бахмута стане символом відновлення всієї України”, — зазначають у міськраді.

бахмут-гоща
Представники українського та закордонного бізнесів могли відвідати стенд Бахмутської громади / фото Бахмутська міськрада

Нагадаємо, що 20 червня селищні депутати Гощі передали земельну ділянку під будівництво житла для бахмутян. Її площа складає близько 6 гектарів. Право постійного користування ділянкою надали комунальному підприємству “Бахмутська житлова управляюча компанія”. Наступним етапом буде виконання проєктних робіт.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Важливо

Окупанти почали розбір зруйнованих будинків у Бахмуті: що відомо

Російські окупанти розбирають на цеглу зруйновані будинки в Бахмуті. За попередньою інформацією, будівельні матеріали вивозять до Маріуполя. Про це повідомляють активісти руху “Жовта стрічка”. Росіяни […]

Проєкт “Бахмут-Гоща” представили на конференції відновлення в Римі

Делегація з Бахмутської громади стала учасником Міжнародної конференції з відновлення України, що стартувала 10 липня в Римі. Під час заходу міжнародним партнерам представили проєкт будівництва […]

Важливо

“Без людей нам ніякі території не потрібні”: чому людиноцентричний підхід важливий для відновлення українського Сходу

24 червня 2025 року відбулася важлива онлайн-зустріч “Студії Сходу: дизайн мислення для планування повоєнного належного врядування і людиноцентричного відновлення”. Її учасники, це представники влади, громадського […]

Бахмутська житлова управляюча компанія провела першу закупівлю на роботи в Гощі

Бахмутська житлова компанія проводить першу закупівлю на роботи в Гощі. Розповідаємо, що саме планують зробити. Житло для бахмутян в Гощі За даними платформи Прозорро комунальне […]

“Не дати перетворити наші громади, які зачепила війна у сіру зону без життя”: як Міжнародний фонд “Відродження” створює майданчик для діалогу влади та ОМС

21 травня в Києві пройшла конференція “(Де)окуповані та прифронтові громади на шляху до відновлення: інституційні рішення”. Захід організовано за сприяння Міжнародного фонду “Відродження” як частину […]