Мед — це один з харчових продуктів, який має безліч корисних властивостей. Його часто їдять замість солодкого, використовують від застуди чи навіть роблять з ним косметичні процедури. До того ж, мед — це основа сьогоднішнього Медовий Спас чи Маковії.
Редакція Бахмут IN.UA вирішила розібратися у виборі хорошого меду та звернулася до експертів у бджільництві Романа Потапенко та Андрія Безматного за порадами для читачів.
Як обрати мед
Вибір смачного меду – нелегка справа, за словами Романа Потапенко зараз окремі виробники навчилися синтезувати штучний мед, так що він виглядає, як натуральний.
Як вибрати натуральний мед
Ознаки натурального меду — смак та його густота під час лиття, але зверніть увагу, що часто свіжий мед може литися погано, йому треба постояти кілька днів, щоб випарувалася зайва волога. Бджоляр Андрій Безматний близько 9 років тримав власну пасіку у Бахмутській громаді, чоловік також зазначає, що перше на що слід звертати увагу — це густота меду.
За словами бджоляра також можна орієнтуватися на запах, хороший натуральний мед повинен мати приємний квітковий аромат.
Мед: які види існують
Вибрати хороший мед орієнтуючись тільки за кольором не вийде, бо мед набуває забарвлення залежно від того, де розташовані вулики. Щоб знати, який буває мед редакція розпитала Романа Потапенка та Андрія Безматного про особливості його наповнення:
- мед акації — білий, прозорий, може мати легкий зелений підтон;
- мед соняшника навпаки має дуже яскравий жовтий колір;
- гречаний мед має коричнуватий колір, часто із золотим відливом;
- кульбабовий мед матиме жовтий ніжний колір;
- липовий мед прозорий із жовтуватим підтоном.
Андрій Безматний додає, що мед може мати, як прозорий відтінок, так й темно-коричневий, але це не характеристика якості, а підказка з яких рослин був зібраний мед. Також, каже експерт, рідко зустрічається мед із чистої акації чи липи, зазвичай — це змішані смаки.
Користь меду
Кожен натуральний мед є хорошим у міру споживання, але обирати його можна за властивостями та власними потребами:
- мед акації вважають найкориснішим, у народних методах його використовують від безсоння та головних болів;
- соняшниковий мед попри свій привабливий колір не дуже корисний, бо у складі містить багато цукру. Це впливає й на його форму, через два місяці такий мед буде дуже важко дістати з банки, бо він затвердіє. Водночас цей мед добре впливає на стан нігтів та волосся, їсти його варто нечасто;
- гречаний мед радять використовувати при застудах та авітамінозі, його вживають у їжу розбавляючи у воді, або ж просто їдять ложкою, але смак цього продукти доволі гіркий;
- кульбабовий мед містить багато вітаміну С, його вважають антибактеріальним та дають для зміцнення імунітету;
- липовий мед рекомендують для нормалізації травлення, й при бронхітах.
Мед зібраний весною буде краще литися, в той час, як мед пізнього збору швидше твердіє, його добре використовувати для випічки, пояснює Роман Потапенко. Крім того, каже експерт, ранній мед має багато корисних властивостей, й вважається кращим.
Важливо не гріти мед вище 42 градусів, бо тоді нічого корисного ви не отримаєте, тому класти мед у гарячий чай для лікувальних цілей — погана ідея, там залишається тільки сахароза.
Зверніть увагу, що мед не можна вживати людям з алергією, також його не рядять вагітним жінкам.
Читайте також:
- Збори, сітки та булочки: як Бахмутський центр профосвіти допомагає ЗСУ
- Фермер із Часів Яру розповів, як вибрати смачний кавун або диню
- Креативні ідеї: як надати нове життя старим меблям
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!