Експерти з Донеччини розповіли, як вибрати якісний мед

Семаковська Тетяна 10:30, 1 Серпня 2024
Як обрати якісний мед / фото Бахмут IN.UA

Мед — це один з харчових продуктів, який має безліч корисних властивостей. Його часто їдять замість солодкого, використовують від застуди чи навіть роблять з ним косметичні процедури. До того ж, мед — це основа сьогоднішнього Медовий Спас чи Маковії.

Редакція Бахмут IN.UA вирішила розібратися у виборі хорошого меду та звернулася до експертів у бджільництві Романа Потапенко та Андрія Безматного за порадами для читачів.

Як обрати мед

Screenshot 51 824e6
Мед Романа Потапенка / фото надані героєм

Вибір смачного меду – нелегка справа, за словами Романа Потапенко зараз окремі виробники навчилися синтезувати штучний мед, так що він виглядає, як натуральний.

Той мед, який у наших магазинах продають має однакову форму, як зимою, так й літом — рідку. Це означає, що в меді багато вологи й він штучний. Також такий мед має осад червоного кольору зверху, це ознака того, що перед вами пересмажений цукор. Хороший мед має литися книжкою, бути густим. Такий мед буде довго стояти, бо бджоли витягнули з нього достатню кількість вологи,

Роман Потапенко // експерт у бджільництві

Як вибрати натуральний мед

Ознаки натурального меду — смак та його густота під час лиття, але зверніть увагу, що часто свіжий мед може литися погано, йому треба постояти кілька днів, щоб випарувалася зайва волога. Бджоляр Андрій Безматний близько 9 років тримав власну пасіку у Бахмутській громаді, чоловік також зазначає, що перше на що слід звертати увагу — це густота меду.

Справжній мед ллється майже стрічкою, й накладається шарами. Також можна орієнтуватися по вазі банки, мед важчий за воду, якщо це літрова банка, то там вміщається 1, 5 кілограма меду, й тара буде важкою. Але, якщо мед недозрілий, зібраний зашвидко, він буде легший. Смак — це теж важлива частина, недозрілий мед може скиснути, його смак буде відповідним,

Андрій Безматний // експерт у бджільництві

За словами бджоляра також можна орієнтуватися на запах, хороший натуральний мед повинен мати приємний квітковий аромат.

Мед: які види існують

Мед 5a99a
Медові соти Андрія Безматного / фото надані героєм

Вибрати хороший мед орієнтуючись тільки за кольором не вийде, бо мед набуває забарвлення залежно від того, де розташовані вулики. Щоб знати, який буває мед редакція розпитала Романа Потапенка та Андрія Безматного про особливості його наповнення:

  • мед акації — білий, прозорий, може мати легкий зелений підтон;
  • мед соняшника навпаки має дуже яскравий жовтий колір;
  • гречаний мед має коричнуватий колір, часто із золотим відливом;
  • кульбабовий мед матиме жовтий ніжний колір;
  • липовий мед прозорий із жовтуватим підтоном.

Андрій Безматний додає, що мед може мати, як прозорий відтінок, так й темно-коричневий, але це не характеристика якості, а підказка з яких рослин був зібраний мед. Також, каже експерт, рідко зустрічається мед із чистої акації чи липи, зазвичай — це змішані смаки.

Користь меду

Андрій Бджоляр1 625a7
Бджоли збирають мед на різних ділянках / фото надані героєм

Кожен натуральний мед є хорошим у міру споживання, але обирати його можна за властивостями та власними потребами:

  • мед акації вважають найкориснішим, у народних методах його використовують від безсоння та головних болів;
  • соняшниковий мед попри свій привабливий колір не дуже корисний, бо у складі містить багато цукру. Це впливає й на його форму, через два місяці такий мед буде дуже важко дістати з банки, бо він затвердіє. Водночас цей мед добре впливає на стан нігтів та волосся, їсти його варто нечасто;
  • гречаний мед радять використовувати при застудах та авітамінозі, його вживають у їжу розбавляючи у воді, або ж просто їдять ложкою, але смак цього продукти доволі гіркий;
  • кульбабовий мед містить багато вітаміну С, його вважають антибактеріальним та дають для зміцнення імунітету;
  • липовий мед рекомендують для нормалізації травлення, й при бронхітах.

Мед зібраний весною буде краще литися, в той час, як мед пізнього збору швидше твердіє, його добре використовувати для випічки, пояснює Роман Потапенко. Крім того, каже експерт, ранній мед має багато корисних властивостей, й вважається кращим. 

Важливо не гріти мед вище 42 градусів, бо тоді нічого корисного ви не отримаєте, тому класти мед у гарячий чай для лікувальних цілей — погана ідея, там залишається тільки сахароза.

Зверніть увагу, що мед не можна вживати людям з алергією, також його не рядять вагітним жінкам.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Молдова буде примусово повертати ухилянтів в Україну — глава МЗС Попшой

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 16:20, 31 Липня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Пропагандисти поширюють допис, що Міхай Попшой, очільник Міністерства зовнішніх справ (МЗС) Республіки Молдова, нібито заявив, що його держава буде повертати Україні ухилянтів, які незаконно потрапили до країни. При цьому він начебто наголосив, що були проведені всі етапи переговорів з українською стороною та вже з серпня 2024 року МВС Молдови в співпраці з Україною почнуть видавати тих, кого оголосили у розшук. 

Утім, це фейк. Подібних заяв очільник МЗС Молдови не робив. 

Пропагандистський допис / скриншот

Молдова повертатиме ухилянтів: фейк

У МЗС відповіли на фейк та зауважили, що подібних заяв Міхай Попшой не робив. На офіційних ресурсах МЗС, тобто на сайті, Instagram, Telegram, Facebook, X (Twitter), YouTube немає жодної згадки про фактичне повернення українських чоловіків. Аналогічно з українського боку: на ресурсах Міністерства внутрішніх справ (МВС) немає інформації про співпрацю з МВС Молдови щодо повернення ухилянтів.

Ця заява ніколи не була зроблена Міхаєм Попшой. Коли міністр Міхай Попшой робить публічну заяву, вона завжди прозоро поширюється на комунікаційних платформах МЗС та міністра. Неправдиве приписування неіснуючих заяв є частиною навмисної дезінформаційної кампанії, спрямованої проти Республіки Молдова з метою створення розколу або надсилання хибних повідомлень громадськості

Відповідь МЗС Молдови // на фейк пропагандистів

Україна прагне повернути військовозобов’язаних громадян

22 липня 2024 року Марко Шевченко, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Молдова, в етері програми “Новий тиждень з Анатолієм Голя” на молдовському телеканалі TV8 заявив, що наразі ведеться діалог з владою Молдови щодо тих чоловіків, які не отримали прихисток на території Республіки та водночас не хочуть повертатись в Україну.

Марко Шевченко, Посол України у Молдові разом з Міхаєм Попшой / фото Telegram MAExplică

“Є також пара запитань, на які я теж не можу отримати відповідь. Наприклад, є умовно 100 осіб (їх може бути 300, або 10), які, за даними молдовської Прикордонної поліції, незаконно перейшли державний кордон. Ці 100 осіб подали заяву про отримання притулку, завдяки якому вони потрапляють під захист міжнародної конвенції про притулок. Але уряд Молдови надає прихисток лише 90 людям із цих 100. У зв’язку з цим у мене запитання — а де решта 10, яким Молдова не вважала за можливе надати прихисток? Їх затримали? Ні. Вони повернулися додому? Ні. Вони або просто залишаються на території Молдови, або їдуть далі.

Ця ситуація говорить про те, що є проблеми, які потрібно вирішувати. Вони не заслуговують на захист, але при цьому не хочуть повертатися в Україну, і ніхто їх не змушує повернутися. І ось такі нюанси досить часто трапляються. І коли я спілкуюся зі своїми колегами, я кажу, що, якщо ми не можемо розв’язати велику проблему, давайте розв’язувати дрібніші проблеми окремо — що робити з тими людьми, яким уряд Молдови відмовив в отриманні прихистку”, — Марко Шевченко, Посол України у Молдові.

Про розшук з боку української влади ухилянтів Посол ніяк не згадав. Натомість він підкреслив, що наразі немає чітких статистичних даних, скільки саме чоловіків призовного віку перебувають у Молдові. 

Повернення чоловіків з-за кордону: чи можливо це

Наразі екстрадиція чоловіків з-за кордону не проводиться лише через факт виїзду за межі країни. Андрій Новак, юрист, в інтерв’ю Радіо Свобода зауважив, що єдина підстава примусового повернення чоловіків з-за кордону — має вестися слідство, оголошена підозра обвинуваченому, або вирок українського суду.

“Має бути певний процесуальний документ – ухвала суду про розшук або екстрадицію такого чоловіка, або вирок суду, яким визнано людину винною у даному випадку у незаконному перетині кордону й ухилянстві. І тільки у такому випадку це рішення суду направляється до країни перебування такої особи й вже місцевий суд буде розглядати питання екстрадувати громадянина України назад до України чи відмовляти у такому клопотанні”, — Андрій Новак, юрист, про екстрадицію українців за кордоном.

Тема повернення українських чоловіків з-за кордону стала дійсно популярною за останній час, зокрема на тлі збільшення обсягів мобілізації. Росіяни це розуміють, тому намагаються дискредитувати не тільки українську владу, а її партнерів. Радимо не вестись на російську дезінформацію та перевіряти інформацію в першоджерелах! 

Читати також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Підпали машин військових в Україні. Хто за цим стоїть

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:00, 31 Липня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Останній місяць в різних містах України чи не щодня стаються підпали автомобілів військовослужбовців. Редакція “Бахмут IN.UA” знайшла один з Telegram каналів, адміністратори якого підтверджують свою дотичність до цих інцидентів. Про погрози СБУ, антиукраїнські наративи, підпали авто та що робити із такими акаунтами — в нашому матеріалі, випущеному у рамках роз’яснювального проєкту.

Підпали авто ЗСУ та ТЦК в Україні

Майже 6,5 тисяч підписників налічує Телеграм-канал “Сумщина проти”. У травні цього року був опублікований допис з трьома хлопцями. Один з них українською закликає вступати до лав їхньої організації, щоб “боротися за свої права, краще життя та справедливість”.

Адміністратори називають себе та учасників “українськими партизанами” та заявляють, що підпали автомобілів та виведення з ладу шаф релейного захисту у різних містах України — справа послідовників започаткованої ними акції “Крик народу”. 

В одному з дописів адміністратори опублікували “офіційну позицію”. У ній вони пояснюють, що ціль їхньої діяльності — “повалення режиму Зеленського та відставка Верховної Ради у повному складі”, що є антиконституційним.

Адміністратори “Сумщини проти” наголошують на тому, що раніше вони діяли лише на території Сумського регіону, але в організації з’явилися послідовники у різних містах України. Їхні “агенти” спалюють автівки та релейні шафи в:

Окрім цього, у Сумському регіоні “партизани” обмальовують будинки написами накшталт “Сумщина проти. Ні мобілізації” та псують залізничні колії. “Приправляють” контент про результати диверсій дописами про “зраду”. Наприклад, діпфейковий запис про нібито власника салону Bugatti, який презентував елітну автівку Олені Зеленській.

“Сумщина проти”. Діяльність у Telegram

Адміністратори сторінки активно рекламують себе на російських Z-сторінках у Телеграмі:

Реклама каналу “Сумщина проти” / скриншот

Про диверсії організації розповідають великі російські сторінки: “Спецоперация Z” (476 тисяч підписників), “Работайте, братья!” (143 тисячі підписників), WarDonbass (74 тисячі).

Окрім того, адміністрація сторінки “Сумщина проти” у коментарях спростовують російські дописи про “відкриття нового фронту на Сумщині”, заявляючи, що “на місцях все спокійно”. Серед іншого, автори “Сумщини проти” заявляють, що можуть “розпочати полювання на СБУ, але наразі мають інші першочергові цілі”, однак “вони (СБУ) у небезпеці”. Також повідомляють трохи подробиць про свій стиль роботи:

Сумщина проти, коментар / скриншот

Для чого спалювати авто військових та ТЦК?

Бо це розколює суспільство. Військові починають вважати, що всі цивільні — недобрі люди, цивільні патріоти вбачають всіх поза своєю бульбашкою “ждунами”. На фоні цього російські Телеграм-канали та ЗМІ публікують інформацію про “гєроічєскіх младших братьєв, опірающихся кієвской хунтє”.

Основною ціллю вербувальників є підлітки та люди у скрутному фінансовому становищі. Бо ціна таких “послуг” — від кількох сотень доларів до пари тисяч (якщо їх взагалі виплатять). Для умовного фсб це — крихти, не гроші, а для виконувачів замовлення — цілий статок.

Вербування людей в Україні росією

Служба безпеки Україні у червні 2024 року доповіла про затримання групи зловмисників, які шукали легкої наживи. На замовлення російських спецслужб вони готували підпали авто військовослужбовців ТЦК у Дніпрі, а також поширення написів на будівлях міста, які б дискредитували структуру ТЦК. 

У поле зору агресора вони потрапили на початку літа цього року через свою активність в одному з Телеграм-каналів, де шукали легкого заробітку”, — повідомляла пресслужба Служби безпеки.

Київська міська прокуратура також повідомила про затримання 48-річної жінки та її 14-річного сина. Підліток отримав через Телеграм-канал замовлення на спалення авто військовослужбовця. 

Працівники поліції затримали їх на гарячому та загасили машину в перші ж хвилини після підпалу. Згодом жінка та її син зізнались, що це вже не перший підпал авто, який вони вчинили на замовлення. Таким чином родина намагалася заробити гроші”, — інформує прокуратура міста Києва.

Шестеро поплічників фсб з Одеси також намагалися заробити легкі гроші через Telegram, готувавши спалення 15 службових позашляховиків, повідомила Служба безпеки України:

В одному з таких чатів молодикам відповів представник російської спецслужби і запропонував гроші в обмін на знищення авто українських воїнів. Фігуранти «замикались» на одного куратора з фсб, а під час вчинення злочину діяли переважно у парі. Наприклад, один підпалював, інший – знімав це на відео. (…) У подальшому окупанти планували використати ці відео для проведення інформаційно-психологічних спецоперацій проти України“.

Що робити, якщо вас вербують?

Якщо вчасно повідомити (до прийняття якогось рішення, до безпосередніх дій, до виконання завдань, до отримання грошей) — це не є злочином. Необхідно усвідомити, що для росіян ви — не більше, ніж знаряддя виконання завдання. У разі вашого затримання, спецслужбовці рф просто знайдуть іншого виконавця. Тому не варто будувати ілюзії, що після виконання наказу спецслужб ворога вам допоможуть уникнути кримінальної відповідальності.

При отриманні інформації про вербування – повідомте поліцію за номером 102 або заповніть форму зворотного зв’язку на сайті кіберполіції.

Окрім цього, ви можете поскаржитися на Telegram канал, в якому закликають до антиконституційних дій. На жаль, адміністрація Телеграм не надто реагує на подібні скарги, тим паче якщо вони одиничні. Ви можете кинути посилання своїм друзям/знайомим/колегам по роботі, аби заяв було більше — таким чином збільшується вірогідність блокування сторінки.

Скарга / скриншот

Кримінальна відповідальність за Державну зраду. Вказані злочини можуть бути кваліфіковані відповідно до низки статей Кримінального кодексу України, за які передбачені покарання — до довічного позбавлення волі, зокрема, за статтями:

  • ст. 111 (Державна зрада), карається позбавленням волі на строк п’ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацією майна;
  • ст. 113 (Диверсія, вчинена в умовах воєнного стану), карається позбавленням волі на строк п’ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацією майна;
  • ч. 2 ст. 194 (Умисне знищення або пошкодження майна), карається до десяти років позбавлення волі;

та інші.

Нагадуємо, що згідно ч. 3 ст. 111 ККУ, громадяни України, які на виконання злочинного завдання іноземної держави не вчинили ніяких дій і добровільно повідомили органам державної влади України про свій зв’язок з ними та про отримане завдання, звільняються від кримінальної відповідальності.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як перевірити бронь від мобілізації у 2024 році: пояснення

Під час воєнного стану в Україні триває мобілізація. Водночас певні категорії працівників мають право на бронювання. Детальніше про те, як саме перевірити наявність броні від […]

15:00, 03.12.2024 Скопіч Дмитро

Як отримати витяг з ЄДР для ФОП через портал “Дія”: покрокова інструкція

Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР) — спеціалізований документ, який є прямим підтвердженням наявності у підприємця чи підприємниці […]

16:49, 02.12.2024 Скопіч Дмитро

Як дізнатись загальний страховий стаж онлайн: алгоритм дій

Загальний страховий стаж — це необхідний елемент роботи будь-якого працівника й працівниці в Україні, який гарантує йому соціальний захист й різноманітні можливості, зокрема, виплати.  Детальніше […]

14:50, 02.12.2024 Скопіч Дмитро

єМалятко: як зареєструвати дитину через “Дія” та які функції доступні

єМалятко — це особлива функція в застосунку “Дія”, яка дозволяє батькам новонародженої дитини зареєструвати її народження, а також отримати доступ до різноманітних послуг та державних […]

11:45, 02.12.2024 Скопіч Дмитро

Допомога по безробіттю у 2024 році: як почати отримувати виплати

В Україні діє державна програма, яка надає можливість отримувати регулярні грошові виплати безробітним громадянам. З 1 жовтня 2024 року запрацювали норми, які внесли відчутні зміни […]

12:00, 30.11.2024 Скопіч Дмитро