Як батькам дізнатися чи булять дитину в школі: інструкція психологині

Семаковська Тетяна 16:10, 4 Серпня 2023

Buling ochyma dytyny shho robyty doroslym yakshho uchniv tskuyut e1621340103576 24eeeШкола – це не тільки навчання та друзі, інколи дитина зіштовхується й із неприємними та травмуючими ситуаціями, як от булінг. Але часто батьки не розуміють, що це таке та не розпізнають його, це може привести не негативних наслідків.

Що робити батькам у такому випадку, як розпізнати, що дитину цькують та найголовніше, як правильно вчинити — розповідає Юлія Макогон ексклюзивно для «Бахмут. IN.UA».

Булінг може перерости у групову злочинність

Психологиня пояснює, що раніше булінг називали цькуванням, йому характерна агресивність та регулярність.

«Що мається на увазі? Якщо мисливською мовою — це просто переслідування жертви. Воно має цілеспрямовану та систематичну агресивну поведінку. В такої поведінки є характерні риси, це цілеспрямованість, регулярність та нерівність сил. Вона може бути як фізичною (биття, плювки) так і мовною (насмішки, залякування, поширення чуток, відмова у спілкуванні, примус до небажаних дій). А ще має інтернетний прояв, назва якому кібербуллінг (залякування та цькування в соціальних мережах). У запущеній формі булінг може перерости у групову злочинність», – пояснює психологиня.

Психологиня пояснює, що опинитися під прицілом може кожен, але найчастіше тролять тих, хто молодший чи слабший, хто не може дати відсіч, не має друзів та підтримки. 

Чому діти починають цькувати?

Юлія Макогон каже, пояснює, що “буллерна” поведінка напряму корелюється з патернами батьків. Діти копіюють агресивні звички та манеру поведінки, вони вибирають слабших однолітків, кривдять, принижують, виявляючи жорстокість.

Як розпізнати прояви цькування у своєї дитини?

Підлітки часто приховують свої проблеми. Найчастіше за все вони тримають все у собі, але все ж є основні ознаки, які допоможуть вам зрозуміти, що дитину булять:

  • Дитина часто повертається зі школи пригнічена;
  • часто плаче;
  • усамітнюється;
  • стає мовчазною;
    у неї порушується апетит чи сон;
  • зі школи може приходити з синцями на тілі;
  • порваний одяг;
  • дитина починає негативно ставитися до школи та відмовляється під різними причинами туди ходити;
  • можуть бути скарги на часті головні болі;
  • проблеми зі сном; загострення хронічних захворювань;
  • психосоматичних, депресивних розладів;
  • тривожність, чи  спроби суїциду;
  • агресивні висловлювання про помсту.

«Якщо ви помітили такі прояви у своєї дитини не залишайте її наодинці з проблемою, не думайте, що вона сама розбереться. Знайдіть підхід, щоб дитина розповіла вам про свій стан. А ви, зі свого боку, станьте гарантом та захисником для нього», — говорить Юлія Макогон.

Нагадаємо, ми писали як підготувати дитину ВПО до навчального року?

Фото: НУШ

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Що робити, якщо не прийшла тисяча від Зеленського: пояснення

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 10:25, 24 Січня 2025
Тисяча від Зеленського / фото ілюстративне, iStock

З 1 грудня 2024 року в Україні з’явилася можливість отримати державну грошову допомогу в розмірі 1 000 гривень, яку прозвали “тисячею Зеленського”. Багато людей вже отримали свої гроші, проте значна частина українців досі очікує грошові виплати.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає, чому можуть виникати затримки при отриманні грошової допомоги та як їх усунути.

Коли приходить “1 000 Зеленського”

Програма нової державної програми “Зимова єПідтримка” має на меті допомогти українцям упродовж зимових місяців. В її межах надають 1 000 гривень, яку можна витратити на купівлю товарів українського виробництва чи оплату послуг, зокрема, комунальних.

Для того, щоб отримати гроші, потрібно мати картку “Національного кешбеку” та подати заявку через мобільний застосунок “Дія”. 

Що робити, якщо не приходить 1 000 від Зеленського

Заявки розглядаються протягом 10 днів. Якщо цей термін сплинув, а громадянин не отримав кошти на рахунок, то спершу варто перевірити правильність всіх введених даних. Відсутність виплат можуть бути наслідком помилки під час заповнення форми.

Далі треба переконатися, що на телефоні встановлена остання версія додатка “Дія”. Застаріла версія може спричинити збій в обробці заявки.  

Також можна перевірити прив’язку картки “Національний кешбек” до додатка.

Якщо всі дані правильні, то необхідно звернутися до служби підтримки “Дія”. Фахівці допоможуть з’ясувати причину затримки та запропонують можливі рішення.

Зазначимо, що, якщо громадянин подав заяву на отримання коштів через один з банків-партнерів програми, то варто звернутися до служби обслуговування клієнтів саме вашого банку.

Чому не приходить 1 000 від Зеленського на дитину

Програма “Зимової Підтримки” передбачає виплати не тільки для дорослих, але і для їх дітей. Проте дуже часто виникає проблема, коли оформленню допомоги заважають різні прізвища батьків та дітей.

Після зміни прізвища виникає розбіжність між даними про матір, що вказані у свідоцтві про народження дитини, та актуальними даними в реєстрі.  

Ця невідповідність викликає збій системи, через що вона не може автоматично підтягнути необхідну інформацію. У результаті громадянин не може оформити виплату. Таким чином зміна прізвища матір’ю є серйозною перешкодою для отримання державної допомоги в цьому випадку.  

Рішенням може стати батько, який має те ж прізвище. Якщо він не позбавлений батьківських прав, то саме він може оформити заявку на отримання грошей для власної дитини.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

НМТ у 2025 році: коли варто розпочинати підготовку до екзаменів

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:20, 23 Січня 2025
Підготовка до НМТ / фото ілюстративне, Freepik

В Україні затвердили порядок проведення Національного мультипредметного тесту (НМТ) у 2025 році. Відтак державний екзамен проходитиме із 14 травня до 25 червня.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає, коли проходитиме НМТ у 2025 році та коли варто розпочинати підготовку до екзаменів.

НМТ 2025

За даними Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО), цьогоріч НМТ проходитиме у форматі основних і додаткових сесій: перша проходитиме із 14 травня та до 25 червня, а друга — із 14 та до 25 липня.

Обов’язковими для будь-якого майбутнього абітурієнта будуть іспити з математики, української мови та історії України. Також треба буде обрати один предмет на вибір, серед яких:

  • українська література;
  • біологія;
  • хімія;
  • фізика;
  • географія;
  • іноземна мова.

Коли варто почати підготовку до НМТ

Реєстрація для участі в НМТ у 2025 році буде відкрита в період із 6 березня до 3 квітня включно.

Підготовка до складання іспитів — це обов’язковий атрибут успішного складання. Термін та тривалість повторення програми залежить від рівня знань, умінь та навичок учня. Чим він кращий, тим менше часу потрібно для підготовки до мультипредметного тесту.

В ідеалі, починати готуватися та повторювати матеріал краще за рік до тестування або протягом одинадцятого класу. Таке рішення дозволить учню сформувати найбільш зручний графік роботи, який не буде шкодити психоемоційному стану. До того ж отримані знання будуть залишатися у пам’яті.

У крайньому разі, підготовку можна розпочати за пів року до основної сесії НМТ, тобто за шість місяців.

Варто зазначити, що деякі навчальні програми вимагають від учня тривалішої підготовки, адже в ній потрібно засвоювати важкі формули. До них належать математика, хімія та фізика.

Підготовка до іспитів у бахмутських школах

Бахмутські заклади освіти пропонують своїм учням безоплатну підготовку до складання НМТ. Вона проходить у різних форматах в бахмутських закладах освіти та на освітніх локаціях в осередках підтримки бахмутян. Першочергово це проходження на уроках основних тем, які містяться в тестових завданнях. Такий формат підготовки починається з 10 класу.

Детальніше про те, як саме проходить підготовка школярів до НМТ, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA за посиланням.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Що робити, якщо не прийшла тисяча від Зеленського: пояснення

З 1 грудня 2024 року в Україні з’явилася можливість отримати державну грошову допомогу в розмірі 1 000 гривень, яку прозвали “тисячею Зеленського”. Багато людей вже […]

10:25, 24.01.2025 Скопіч Дмитро

НМТ у 2025 році: коли варто розпочинати підготовку до екзаменів

В Україні затвердили порядок проведення Національного мультипредметного тесту (НМТ) у 2025 році. Відтак державний екзамен проходитиме із 14 травня до 25 червня. Редакція Бахмут IN.UA […]

16:20, 23.01.2025 Скопіч Дмитро

Чи змінилась сума виплат від NRC: пояснення

Норвезька рада у справах біженців (NRC) продовжує надавати грошову допомогу громадянам та громадянкам України. Наразі триває реєстрація на нові виплати. Утім, у багатьох виникає питання, […]

10:25, 23.01.2025 Скопіч Дмитро

Міськрада на зв’язку: бахмутяни можуть поспілкуватися з мерією

23 січня відбудеться “Пряма лінія” для мешканців Бахмутської міської територіальної громади. Бахмутяни зможуть отримати відповіді на питання, які їх турбують. Про це повідомляє Бахмутська міська […]

Бахмутський ЦНАП

Як у Києві потрапити на прийом у Бахмутський ЦНАП

22 січня фахівці Центру надання адміністративних послуг та відділу реєстрації Бахмутської міської ради проведуть прийом бахмутян, які мешкають у Києві та Київській області. Записатись на […]