Утеплення дому: як вибрати матеріали і як правильно зробити?

Семаковська Тетяна 18:24, 18 Липня 2023

architect ged99fef09 1280 f5c8aНародна мудрість каже, що сани готувати потрібно влітку, щоб зимою не мати проблем. Така ж ситуація із утепленням дому, особливо якщо ви живете у приватній оселі. Будинки на холодну пору починають утеплювати зсередини в кінці літа й на початку осені. Для цього обирають різні матеріали, як от скловата чи пінопласт.

Директор будівельної фірми «АМС БУД» Євгеній Хоружевський у коментарі редакції  «Бахмут.IN.UA» розповів, як самостійно утеплити будинок.

Утеплення будинку

Зовнішнє і внутрішнє утеплення оселі відрізняється, внутрішнє утеплення важче, його бажано робити на етапі будівництва дому чи квартири, а от із зовнішнім утепленням — справи легші, його можна виконати самому. Проте в двох випадках важливо дотримуватися правил та вимог пожежної та санітарної безпеки.

Способи утеплення будинку

Зазвичай для утеплення обирають мінеральну вату, скловату, пінополістирол або пінопласт. Матеріал залежить від ваших вподобань та фінансових можливостей, наприклад дешевий спосіб утеплення оселі — це пінопласт, а дорожчий — скловата, пояснює Євгеній Хоружевський.

Внутрішнє утеплення будинку

garlic gdd2b6ef64 1280 78a93

Цегляний будинок можна утеплювати скловатою. Фото: з відкритих джерел

Часто мешканці багатоповерхівок ставлять питання: Чи можна утеплювати квартиру? Відповідь — так, але з нюансами. Утеплення будинку та утеплення стін квартири зсередини насправді фахівці не дуже рекомендують, тому що такий спосіб має ряд недоліків. Наприклад, якщо ви живете у невеличкій оселі – то її площа значно зменшиться, це потрібно врахувати. Також за неправильного встановлення можна зіштовхнутися із грибком.

Краще за все утеплювати дім чи квартиру саме із зовнішнього боку, втім якщо такої можливості немає — то слід ретельно все підготувати й обрати правильний матеріал. Зупинити свій вибір можна на пінополіуретані або екструдований пінополістирол (ред. матеріал схожий на пінопласт)

Технологія утеплення пінополістиролом

З приміщення, яке утеплюватимуть потрібно винести всі речі, шпалери зняти та зробити вільний доступ до стін.  Утеплюючи квартиру чи дім зсередини краще віддати перевагу пінополістиролу, його товщина має бути не менш 3 сантиметрів. Працюючи з цим матеріалом не потрібно використовувати цвяхи, щоб не пошкодити вашу роботу, та не допустити пароізоляції. Достатньо буде клею. Якщо ви обрали пінопласт, то технологія буде така ж. Зверніть увагу, що пінопластовое утеплення потрібно закривати піщано-цементною або гіпсовою штукатуркою.

Технологія утеплення пінополіуретаном

Пінополіуретан – це герметична суміш, насичена повітрям. Він має гарну стійкість до грибка. Для утеплення потрібно очистити поверхню, просушити її, спінити матеріал і нанести його на всю поверхню стіни. Застигає пінополіуретан дуже швидко й має довгий термін експлуатації, близько 50 років. Його радять використовувати в приватних будинках й потрібно мати захисні костюми, краще довірити справу професіоналам.

Зовнішнє утеплення оселі

house g415a0e18e 1280 83b78

Зовнішнє утеплення будинку – найкращий варіант. Фото: з соцмереж

Оптимальний варіант утеплення будинку саме зовнішній. Навіть, якщо це багатоповерхівка. Фахівці радять використовувати мінеральну вату чи скловату. Якщо потрібно провести утеплення багатоповерхівки на високих поверхах — краще довірити цю справу спеціалістам, які мають спеціальне обладнання.

Технологія утеплення мінватою

Для утеплення мінеральна вата має мати правильну щільність, мінімум це 135 кг/м3, але краще більше, каже експерт. Також попередньо необхідно підготувати утеплення поверхню та суміш для приклеювання мінвати. Далі мінеральну вату потрібно закріплювати фасадним дюбелем, попередньо нанісши шар клею.

«Особливість мінеральної вати в тому, що шар клею має наноситися не тільки на стіну, але й на саму вату», — каже експерт.

Потім йде армуючий шар — це склосітка та суміш для армування. Після армування наноситься ще захисний шар, кожен попередній шар ґрунтується. Євгеній Хоружевський радить, щоб ваша робота була якісно виконана використовуйте матеріали на основі силікону.

Технологія утеплення скловатою

steklovataoblastiprimeneniyachtoetotakoe 2A1E9D29 7a10f

Утеплення скловатою. Фото: з відкритих джерел

Скловата — це один із підвидів мінеральної вати, вона вогнетривка, має стійкість до грибка та гарну повітропроникність. З недоліків варто знати, що скловата має нижчий термін експлуатації, ніж інші матеріали, а саме до 10 років.

Також вона не екологічна, й при роботі з нею слід мати засоби індивідуального захисту: респіратор, окуляри, рукавички. Утеплення скловатою рекомендують робити під сайдинг, або гіпсокартон. Для цього пласти скловати кріплять дюбелями до сухої та чистої поверхні, попередньо на ній розміщують гідроізоляційну плівку. Після прокладання скловати потрібно знову закріпити плівку та зашити її гіпсокартоном, або сайдингом. Так часто утеплюють стіни приватних будинків.

Матеріали для утеплення: які бувають

min vata statti 1 21cf4

Мінеральна вата. Фото: з соцмереж

Обираючи матеріали для утеплення звертайте увагу на те, яка у вас будівля: дерев’яна чи цегляна, чи має вона добру вентиляцію, тощо. Серед основних матеріалів експерти радять:

  • пінопласт (підходить для зовнішньої обробки стін фасаду, за дотримання пожежної безпеки може бути використаний, як бюджетний варіант для внутрішнього утеплення);
  • мінеральну вату або скловату (підходить для зовнішньої обробки стін фасаду);
  • екструдований пінополістирол (підходить для внутрішнього утеплення);
  • пінополіуретан (підходить для внутрішнього та зовнішнього утеплення).

Вам буде цікаво

Фото: фотосток

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Як переселенцям отримати житлову субсидію: пояснення

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:10, 12 Листопада 2024
Житлова субсидія для ВПО / фото з відкритих джерел, pixabay

Для багатьох внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які були змушеними виїхати в інші регіони країни через війну, діє програма підтримки від держави для сплати рахунків за комуналку.

Детальніше про те, як ВПО оформити житлову субсидію, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Житлова субсидія для ВПО

Держава продовжує допомагати ВПО, які змушені були виїхати в інші регіони країни, з оплатою житлово-комунальних послуг. Отримати субсидію можна, якщо сума усіх платіжок в межах встановлених соціальних нормативів значно вища за обов’язковий платіж, який розраховується індивідуально для кожного домогосподарства.

Як отримати субсидію

Для того, щоб отримати субсидію, потрібно звернутися зі спеціальною заявкою до наступних державних установ:

  • Сервісного центру ПФУ;
  • Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП);
  • уповноваженої посадової особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради територіальної громади.
  • листом на адресу територіального центру ПФУ за допомогою пошти.

Оформити субсидію можна й в онлайн-форматі за допомогою:

  • порталу “Дія”;
  • порталу електронних послуг ПФУ;
  • мобільного застосунку ПФУ.

Які документи потрібні

Для того, щоб ВПО могли отримати житлову субсидію, потрібно надати наступні документи:

  • заява про призначення субсидії;
  • паспорт громадянина України;
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків;
  • декларація про доходи та витрати осіб зі складу домогосподарства, які проживають разом;
  • довідка про наявність статусу ВПО.

Як перевірити статус заявки на отримання субсидії

ВПО, які бажають отримати житлову субсидію за місцем проживання, можуть перевірити статус власної заявки, звернувшись до органу, в якому подавали документи або на офіційному вебпорталі ПФУ. В особистому кабінеті електронних послуг потрібно авторизуватися за допомогою електронного підпису або через Дію.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Горіхова насолода: три цікавих рецепти з горіхами, які варто спробувати кожному

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 10:00, 10 Листопада 2024
Цікаві та небанальні рецепти з горіхами / фото ілюстративне, Unsplash

Горіхи — це одні з найкорисніших натуральних продуктів, яких у світі безліч. Вони переповнені різними корисними для організму мікроелементами. До того ж вони смачні та гарно підходять для використання у кулінарії.

Редакція Бахмут IN.UA ділиться власною добіркою з трьох цікавих рецептів з горіхами, які легко можна приготувати та насолодитися їх смаком.

Користь горіхів

Ядра кожного виду горіхів переповнені різноманітними вітамінами, мінералами та мікроелементами. До того ж вони містять незамінні поліненасичені кислоти, які допомагають в процесі очищення організму від токсинів.

Горіхи корисні для суглобів, м’язів, серця, очей. Вони зміцнюють імунітет, покращують стан волосся, запобігають ламкості нігтів. До того ж деякі складники майже всіх горіхів мають антидепресивні властивості, які знищують вплив стресу і нервового напруження.

Солодкі цукерки з фініків та горіхів

Фініки та горіхи / фото ілюстративне, Shutterstock

Натуральні цукерки — це дуже корисний та смачний десерт, який здатний забезпечити будь-кого енергією. До того ж вони не мають рафінованих цукрів, підсилювачів смаку та інших некорисних для організму добавок, що мають негативний вплив на організм. 

Для приготування смачних цукерок з фініків та горіхів потрібні:

  • 250 грамів фініків;
  • 80-90 грамів волоських горіхів;
  • 15 грамів кокосової стружки.

Приготування потрібно розпочати з того, щоб подрібнити у різних чашах блендера горіхи та фініки, попередньо очистивши фініки від кісточок. Після до чаші з фініками додайте горіхи та кокосову стружку. Усе разом потрібно ретельно змолоти.

Далі потрібно трохи почекати, а далі сформувати кружечки розміром, приблизно з волоський горіх. Такі цукерки можна куштувати одразу.

Овочевий салат з горіховою заправкою

Пікантна страва з горіхами / фото ілюстративне, cookpad

Горіхи — універсальний інгредієнт, який дозволяє підкреслити смак будь-якої страви та додати їй невеличкий горіховий посмак.

Для приготування овочевого салату з горіховою заправкою потрібні:

  • 1 огірок;
  • 1 великий помідор;
  • 1 солодкий перець;
  • 1 цибулина, бажано фіолетова;
  • 80 грамів волоських горіхів;
  • 3-5 зубчика часнику;
  • 1 пучок кінзи;
  • 1 пучок петрушки;
  • 1 чайна ложка хмелі-сунелі;
  • 2-3 столові ложки бальзамічного оцту;
  • 1 гострий перець, за бажанням;
  • олія, за бажанням.

Приготування потрібно розпочати з обсмаження горіхів на сухій пательні протягом декількох хвилин. Поки вони теплі, їх потрібно перебити блендером та додати до них зелень, часник і оцет. Все це довести все до однорідної маси. Якщо суміш буде занадто густою, то варто додати олію.

Далі потрібно нарізати овочі на невеликі шматочки, а потім все перемішати та додати заправку з горіхів. Вже дві суміші ще раз ретельно переміщати, та додати сіль, перець та інші спеції.

Паста зі шпинатом та горіхами

Паста з горіхами та шпинатом / фото ілюстративне, pixabay

Макарони — це ще одна основа, яку гарно можуть підкреслити горіхи. 

Для приготування пасти зі шпинатом та горіхами потрібні:

  • 300 грамів макарон;
  • 250 мілілітрів 10% вершків;
  • 30 грамів пармезану;
  • 1 пучок шпинату;
  • жменя горіхів;
  • 5-6 столових ложок рослинної олії;
  • 1 цибуля.

Приготування потрібно розпочати з приготування макарон за інструкцією на їх упаковці. 

Поки макарони готуються, потрібно нарізати кубиками цибулю та обсмажити її на середньому вогні на рослинній олії до прозорості. Далі потрібно вимити, обсушити та очистити шпинат від стебел. Його додати до цибулі та готувати протягом кількох хвилин, постійно перемішуючи. Додаємо до цієї суміші вершки, сіль, спеції на власний смак та тушкуємо у сотейнику.

Горіхи очищаємо та подрібнюємо в блендері. Це пюре кладемо у суміш вершок, шпинату та цибулі. Перемішуємо та з’єднуємо з відвареними макаронами.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як переселенцям отримати житлову субсидію: пояснення

Для багатьох внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які були змушеними виїхати в інші регіони країни через війну, діє програма підтримки від держави для сплати рахунків за […]

12:10, 12.11.2024 Скопіч Дмитро

Горіхова насолода: три цікавих рецепти з горіхами, які варто спробувати кожному

Горіхи — це одні з найкорисніших натуральних продуктів, яких у світі безліч. Вони переповнені різними корисними для організму мікроелементами. До того ж вони смачні та […]

10:00, 10.11.2024 Скопіч Дмитро

Смачний пиріг, зігріваючий суп та корисний гарнір з італійськими нотками: три рецепти з моркви, які мають вишуканий смак

Морква — унікальний овоч, який регулярно використовують майже в кожній сім’ї. Утім, він настільки універсальний, що може стати гарною основою у багатьох рецептах. До того […]

13:00, 08.11.2024 Скопіч Дмитро

Зимова підтримка від благодійників: на яку допомогу можуть розраховувати українці в холодну пору

Зима — сувора пора року, тим паче в умовах війни. Це особливо відчувають представники різноманітних вразливих категорій населення в Україні, зокрема переселенці та переселенки. Саме […]

12:20, 06.11.2024 Скопіч Дмитро

Естонська рада анонсувала нову реєстрацію на грошову допомогу

Естонська рада у справах біженців анонсувала відкриття нової реєстрації на отримання грошової допомоги з опаленням для тих людей, які мають труднощі з покриттям власних потреб […]

12:00, 03.11.2024 Скопіч Дмитро