Утеплення дому: як вибрати матеріали і як правильно зробити?

Семаковська Тетяна 18:24, 18 Липня 2023

architect ged99fef09 1280 f5c8aНародна мудрість каже, що сани готувати потрібно влітку, щоб зимою не мати проблем. Така ж ситуація із утепленням дому, особливо якщо ви живете у приватній оселі. Будинки на холодну пору починають утеплювати зсередини в кінці літа й на початку осені. Для цього обирають різні матеріали, як от скловата чи пінопласт.

Директор будівельної фірми «АМС БУД» Євгеній Хоружевський у коментарі редакції  «Бахмут.IN.UA» розповів, як самостійно утеплити будинок.

Утеплення будинку

Зовнішнє і внутрішнє утеплення оселі відрізняється, внутрішнє утеплення важче, його бажано робити на етапі будівництва дому чи квартири, а от із зовнішнім утепленням — справи легші, його можна виконати самому. Проте в двох випадках важливо дотримуватися правил та вимог пожежної та санітарної безпеки.

Способи утеплення будинку

Зазвичай для утеплення обирають мінеральну вату, скловату, пінополістирол або пінопласт. Матеріал залежить від ваших вподобань та фінансових можливостей, наприклад дешевий спосіб утеплення оселі — це пінопласт, а дорожчий — скловата, пояснює Євгеній Хоружевський.

Внутрішнє утеплення будинку

garlic gdd2b6ef64 1280 78a93

Цегляний будинок можна утеплювати скловатою. Фото: з відкритих джерел

Часто мешканці багатоповерхівок ставлять питання: Чи можна утеплювати квартиру? Відповідь — так, але з нюансами. Утеплення будинку та утеплення стін квартири зсередини насправді фахівці не дуже рекомендують, тому що такий спосіб має ряд недоліків. Наприклад, якщо ви живете у невеличкій оселі – то її площа значно зменшиться, це потрібно врахувати. Також за неправильного встановлення можна зіштовхнутися із грибком.

Краще за все утеплювати дім чи квартиру саме із зовнішнього боку, втім якщо такої можливості немає — то слід ретельно все підготувати й обрати правильний матеріал. Зупинити свій вибір можна на пінополіуретані або екструдований пінополістирол (ред. матеріал схожий на пінопласт)

Технологія утеплення пінополістиролом

З приміщення, яке утеплюватимуть потрібно винести всі речі, шпалери зняти та зробити вільний доступ до стін.  Утеплюючи квартиру чи дім зсередини краще віддати перевагу пінополістиролу, його товщина має бути не менш 3 сантиметрів. Працюючи з цим матеріалом не потрібно використовувати цвяхи, щоб не пошкодити вашу роботу, та не допустити пароізоляції. Достатньо буде клею. Якщо ви обрали пінопласт, то технологія буде така ж. Зверніть увагу, що пінопластовое утеплення потрібно закривати піщано-цементною або гіпсовою штукатуркою.

Технологія утеплення пінополіуретаном

Пінополіуретан – це герметична суміш, насичена повітрям. Він має гарну стійкість до грибка. Для утеплення потрібно очистити поверхню, просушити її, спінити матеріал і нанести його на всю поверхню стіни. Застигає пінополіуретан дуже швидко й має довгий термін експлуатації, близько 50 років. Його радять використовувати в приватних будинках й потрібно мати захисні костюми, краще довірити справу професіоналам.

Зовнішнє утеплення оселі

house g415a0e18e 1280 83b78

Зовнішнє утеплення будинку – найкращий варіант. Фото: з соцмереж

Оптимальний варіант утеплення будинку саме зовнішній. Навіть, якщо це багатоповерхівка. Фахівці радять використовувати мінеральну вату чи скловату. Якщо потрібно провести утеплення багатоповерхівки на високих поверхах — краще довірити цю справу спеціалістам, які мають спеціальне обладнання.

Технологія утеплення мінватою

Для утеплення мінеральна вата має мати правильну щільність, мінімум це 135 кг/м3, але краще більше, каже експерт. Також попередньо необхідно підготувати утеплення поверхню та суміш для приклеювання мінвати. Далі мінеральну вату потрібно закріплювати фасадним дюбелем, попередньо нанісши шар клею.

«Особливість мінеральної вати в тому, що шар клею має наноситися не тільки на стіну, але й на саму вату», — каже експерт.

Потім йде армуючий шар — це склосітка та суміш для армування. Після армування наноситься ще захисний шар, кожен попередній шар ґрунтується. Євгеній Хоружевський радить, щоб ваша робота була якісно виконана використовуйте матеріали на основі силікону.

Технологія утеплення скловатою

steklovataoblastiprimeneniyachtoetotakoe 2A1E9D29 7a10f

Утеплення скловатою. Фото: з відкритих джерел

Скловата — це один із підвидів мінеральної вати, вона вогнетривка, має стійкість до грибка та гарну повітропроникність. З недоліків варто знати, що скловата має нижчий термін експлуатації, ніж інші матеріали, а саме до 10 років.

Також вона не екологічна, й при роботі з нею слід мати засоби індивідуального захисту: респіратор, окуляри, рукавички. Утеплення скловатою рекомендують робити під сайдинг, або гіпсокартон. Для цього пласти скловати кріплять дюбелями до сухої та чистої поверхні, попередньо на ній розміщують гідроізоляційну плівку. Після прокладання скловати потрібно знову закріпити плівку та зашити її гіпсокартоном, або сайдингом. Так часто утеплюють стіни приватних будинків.

Матеріали для утеплення: які бувають

min vata statti 1 21cf4

Мінеральна вата. Фото: з соцмереж

Обираючи матеріали для утеплення звертайте увагу на те, яка у вас будівля: дерев’яна чи цегляна, чи має вона добру вентиляцію, тощо. Серед основних матеріалів експерти радять:

 • пінопласт (підходить для зовнішньої обробки стін фасаду, за дотримання пожежної безпеки може бути використаний, як бюджетний варіант для внутрішнього утеплення);
 • мінеральну вату або скловату (підходить для зовнішньої обробки стін фасаду);
 • екструдований пінополістирол (підходить для внутрішнього утеплення);
 • пінополіуретан (підходить для внутрішнього та зовнішнього утеплення).

Вам буде цікаво

Фото: фотосток

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Як МСЕК встановлює інвалідність: пояснення

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:10, 19 Червня 2024
МСЕК / фото ілюстративне

В Україні під час дії воєнного стану значно спростили процедуру проходження медико-соціальної експертної комісії (МСЕК). Зараз вона надає послуги для встановлення інвалідності як цивільним, так і військовим.

Детальніше про те, як проходить процедура встановлення інвалідності в МСЕК, читайте в матеріалі Бахмут IN.UA.

Що таке МСЕК

Медико-соціальна експертна комісія (МСЕК) — спеціальний заклад в системі охорони здоров’я, що проводить медико-соціальну експертизу. Саме його представники мають право на встановлення:

 • групи інвалідності (І, ІІ, ІІІ група);
 • відсотку втрати працездатності;
 • потреби в протезуванні, ортезуванні та інших допоміжних засобах реабілітації;
 • індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю;
 • медичних показань на право одержання автомобіля з ручним керуванням або пристосованого автомобіля.

Довідка МСЕК є підставою для нарахування одноразової грошової допомоги та оформлення інших соціальних пільг, зокрема, у протезуванні. 

Які документи потрібні для проходження МСЕК

Для проходження МСЕК потрібно подати наступні документи:

 • паспорт громадянина України (якщо паспорт у формі ID-картки, то також треба надати витяг з реєстру територіальної громади);
 • довідка про присвоєння реєстраційного номера платника податків;
 • для чоловіків від 18 до 60 років військовий квиток (тимчасове посвідчення військовозобовʼязаного) чи посвідчення про приписку до призовної дільниці або довідка ТЦК про перебування на військовому обліку;
 • людям, яких позбавляли особистої свободи внаслідок війни або інтернували в нейтральних державах, потрібно надати довідку про перебування у місцях несвободи внаслідок збройної агресії проти України.

Потім лікарські консультативні комісії подають до МСЕК такі документи:

 • направлення на МСЕК (форма №088/о);
 • медичну документацію, оригінали (виписки з амбулаторної карти форма 025/о, виписки з історії хвороби стаціонарного хворого форма 027/о) та амбулаторну картку хворого;
 • результати лабораторних та інших досліджень, що підтверджують діагноз або стан і ступінь його важкості;
 • план медичної, професійної й індивідуальної реабілітації;
 • документи, що підтверджують причинний зв’язок з інвалідністю;
 • документи, що підтверджують безперервну тимчасову непрацездатність протягом чотирьох місяців.

Коли проходить МСЕК

Комісія проводить огляд тимчасово непрацездатної особи, що звернулася для проведення медико-соціальної експертизи, протягом п’яти робочих днів з дня надходження направлення до МСЕК.

За наявності підстав для заочного проведення медико-соціальної експертизи, комісія проводить експертизу протягом трьох робочих днів з дня надходження направлення лікарсько-консультативної комісії.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як продовжити отримання субсидій та пільг: що треба знати донеччанам

Валентина Славінська Славінська Валентина 15:20, 19 Червня 2024
субсидія нарахування
Субсидія / фото ілюстративне

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомляє, що людям, які отримували житлово-комунальні субсидії або пільги станом на 24 лютого 2022 року, необхідно до 1 липня 2024 року звернутися за їх продовженням.

Про це розповіла начальниця Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області Наталія Рад на брифінгу, що відбувся 19 червня.

Субсидії та пільги 2024

Головне управління ПФУ у Донецькій області завершує фінансування соціальних виплат за червень. На ці потреби виділили 4 548,6 мільйонів гривень для 667,5 тисяч отримувачів. 

Деяким українцям необхідно виконати додаткові дії, аби не втратити право на субсидії та пільги.

Для цього варто звернутися до 1 липня 2024 року за продовженням житлової субсидії, якщо ви одночасно відповідаєте всім наступним критеріям:

 • є отримувачем/чкою житлово-комунальної субсидії або пільги;
 • був/ла отримувачем субсидії або пільги станом на 24 лютого 2022 року;
 • проживав/ла (чи проживає) на тимчасово окупованій території чи в зоні активних бойових дій;
 • з початку повномасштабної агресії не звертався/лася до органів соціального захисту населення чи Пенсійного фонду України за перепризначенням субсидії або пільги.

Способи звернення

Подати заяву та необхідні документи до органу Пенсійного фонду України можна:

 • онлайн (через вебпортал, мобільний застосунок “Пенсійний фонд” або портал Дія);
 • поштою (на адресу Головного управління: 49008, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вулиця Надії Алексєєнко, 106);
 • особисто (через сервісні центри ПФУ, уповноважених посадових осіб територіальних громад, ЦНАПи).

Потрібні документи

Для перепризначення субсидії необхідно подати:

 • заяву;
 • декларацію;
 • договір оренди житла, у окремих випадках;
 • копію договору про реструктуризацію заборгованості;
 • документи, що підтверджують місце проживання тощо.

Адреси сервісних центрів ПФУ на території Донецької області:

 • місто Краматорськ, вулиця Південна, 21;
 • місто Словянськ, вулиця Соборна, 3; вулиця Університетська, 58 (відділення Приватбанку);
 • місто Лиман, вулиця Лесі Українки, 20а;
 • місто Дружківка, вулиця Ярослава Мудрого, 40;
 • місто Костянтинівка, вулиця Ціолковського, 25; вулиця Ціолковського, 27 (відділення Приватбанку);
 • місто Покровськ, вулиця Центральна, 154; вулиця Пирогова, 2 (відділення Приватбанку);
 • місто Селидове, вулиця Героїв Праці, 6;
 • місто Новогродівка, вулиця Центральна, 19 (Будинок дитячої творчості);
 • місто Добропілля, проспект Шевченка, 15 (УСЗН); м-н Молодіжний, 3 (відділення Приватбанку);
 • смт Олександрівка, вулиця Самарська, 5;
 • місто Мирноград, вулиця Центральна, 13.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як МСЕК встановлює інвалідність: пояснення

В Україні під час дії воєнного стану значно спростили процедуру проходження медико-соціальної експертної комісії (МСЕК). Зараз вона надає послуги для встановлення інвалідності як цивільним, так […]

16:10, 19.06.2024 Скопіч Дмитро
субсидія нарахування

Як продовжити отримання субсидій та пільг: що треба знати донеччанам

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомляє, що людям, які отримували житлово-комунальні субсидії або пільги станом на 24 лютого 2022 року, необхідно до […]

“Карітас”: адреси благодійної організації у Львові та області

Благодійні фонди нині стали важливою частиною життя багатьох українців. Хтось отримує від них допомогу, а інші надають її тим, хто потребує. Особливо велику актуальність отримала […]

13:00, 19.06.2024 Скопіч Дмитро

“Пора худнути”: як суспільство засуджує жінок через вагу та чому цей тренд підтримують самі жінки

Жінки неодноразово, протягом різних етапів свого життя, стикаються з осудом щодо своєї зовнішності, нерідко чують зауваження через вагу. “Ти надто худа, потрібно піднабрати”, “Ти надто […]

Можливості для ВПО виплати

Для бахмутян у Хмельницькому анонсували допомогу від міськради: деталі

Бахмутська міська військова адміністрація та Маріупольська міська рада готують підписання меморандуму про співпрацю. Йдеться про видачу гуманітарної допомоги від МВА для мешканців Бахмутської громади, які […]