Що згадують бахмутяни про день визволення міста від окупантів?

Семаковська Тетяна 16:26, 11 Липня 2023

Міськрада ba073

6 липня 2023 року виповнилася дев’ята річниця з дня визволення Бахмута від самопроголошеного терористичного утворення «днр». Місто було в окупації 85 днів.

Бойовики захопили контроль над будівлею міської ради, а периметр обклали автомобільними шинами. З фасаду зняли Державний Прапор, збили Герб України, жовті та блакитні декоративні смужки. Злочинні угруповання також захопили будівлю прокуратури, у підвалах якої утримували викрадених заручників.

11 травня 2014 року російські найманці організували псевдореферендум. 23 травня бойовики вивезли документи та виборчі бюлетені, зірвавши всеукраїнські президентські вибори у місті.

6 липня 2014 року бійці батальйону спеціального призначення увійшли в місто та підняли Державний Прапор України. Активну участь у звільненні Бахмуту брали 95-та, 79-та, 80-та окремі аеромобільні бригади, батальйони МВС «Артемівськ» та «Донбас», а також 3-й полк спецпризначенців.

Прокуратура 5faa4Бойовики захопили будівлю прокуратури. Фото: Олександр Сотников

З 2022 року український Бахмут знову потерпає від російських загарбників. Боротьба за місто триває. Наразі ЗСУ з важкими боями просуваються північніше та південніше Бахмута.

Мешканці міста поділилися з нашою редакцією спогадами про деокупацію Бахмута.

Що згадують бахмутяни?

Підприємиця, волонтерка Наталя Вишнивецька:

«6 липня 2014 року памʼятаю дуже добре. Це була неділя. Ми з чоловіком були вдома. Було чутно постріли та вибухи. Я була на звʼязку зі своїми подругами та знайомими. Основні події відбувалися в центрі міста. 

 

Телефонує колега: Ура! По Горбатова пройшла колона військової техніки з українським прапором! 

 

Телефонує подруга, яка мешкає в центрі: «чую постріли, по даху летять осколки». Молюся за наших захисників! 

 

Телефонує знайома: «над виконкомом підняли український прапор! Боже, я не вірю нашому щастю. Дочекалися ! Слава Україні!» І плаче навзрид. 

 

Ми з чоловіком були неймовірно раді та вдячні нашим захисникам. Життя в окупації було нестерпним. Ми дуже хотіли віддячити та підтримати українських військових. Тому на ранок 7 липня ми з чоловіком взяли усі кошти, які збирали на ремонт будинку, пішли у виконком (там був штаб батальйону «Артемівськ») і віддали їх командиру батальйону Матейченко. Він нам подякував. Сказав, що ця допомога на часі. І, що ці кошти будуть витрачені на похорон загиблих добровольців, підтримку їхніх сімей та заправку військових авто. Іще він сказав, що ми перші бахмутяни, які прийшли і запропонували допомогу. 

 

Коли на другий день вийшла в місто, була здивована великій кількості людей та машин. Усі були радісні та веселі. Люди обіймалися, віталися гаслом: Слава Україні. При окупації місто було порожнє: люди боялися вийти на вулицю, багато людей виїхало. Тому що знаходитися під владою проросійських бандитів було небезпечно: могли зупинити на вулиці, забрати авто, пограбувати, вивезти «на підвал» тощо.

 

Пройшло 9 років, а ми й досі волонтеримо та підтримуємо дружні , теплі стосунки з добровольцями, які звільняли Донеччину. Це справжні воїни, герої, які заслуговують на нашу шану та повагу. Скільки буду жити, стільки і буду дякувати їм за подвиг та самопожертву. 

 

Для мене особисто звільнення Бахмута було бажаною та очікуваною подією. Станом на 6 липня Краматорськ, Лиман, Словʼянськ були вже звільнені. Я вірила, що нас теж звільнять. Сподівалася , що за Бахмутом звільнять Горлівку, Донецьк, Луганщину. Але, на жаль, тоді цього не сталося… Вірю, що окуповані території повернуться у склад України вже до кінця цього року».

Вишневецька 10211Наталя Вишнивецька. Фото: Фейсбук

Історик, волонтер Микита Безмен:

«Я пам’ятаю, як напередодні визволення містом ширилися чутки про те, що тодішній Артемівськ знову стане Україною. Мене переповнювали найсвітліші почуття. Те, що відбувалося дуже обурювало мене і пробуджувало до рішучих дій, але батьки стримували 17-и річного гарячого юнака від необдуманих вчинків. 

 

Мені пощастило жити в самому центрі міста (вул. Лермонтова 11), біля музичного коледжу. Яскраво пам’ятаю про те, як було чутно стрілянину біля прокуратури 4 липня. Кулі від цього бою долетіли навіть до мого дому. У сусідів було пошкоджено балкон. Також пам’ятаю гучний вибух від гарматного пострілу в двері Азово-Донського банку, де знаходився офіс бандитів. 

 

Разом з батьками дуже радів 6 липня, коли місто офіційно звільнили. Жалію, що не вийшов до будівлі міської адміністрації привітати батальйон «Артемівськ» та інших воїнів-визволителів. Батьки заборонили в цілях безпеки. Зі сльозами на очах згадую той день, який подарував мені 8 років щасливого життя в рідному Бахмуті під українським стягом».

Безмен 8db76Микита Безмен. Фото: Фейсбук

Підприємець, волонтер Валерій Руденко:

«День, коли зайшли Наші хлопці до (ще тоді) Артемівська пам’ятаю добре…Ще напередодні було зрозуміло, що місто було звільнене. Бо (ред. окупанти) дуже швидко, за день-два до заходу батальона Артемівськ, зникли з міста. 

 

І в той ранок, коли містом рознеслась чутка про захід Наших, ми попрямували до центральної площі (біля міськради). Запам’яталося, як проходили дворами, повз податкову, потім через двір, повз хлібний, що на Топталівці. Пройшли на площу. Там пара бетерів, танк. Десь так тусили години дві. Людей, як для вітання  визволителів, так зовсім мало було. Неначе в душі піднесення, а якось ззовні все було майже буденно».

Виконком 2dd7aБудівля міської ради після звільнення від окупантів. Фото: Олександр Сотников

Читайте також: Люди тут гуляли, спілкувалися та зустрічалися: спогади бахмутян про Топталівку

Нагадаємо, за останні п’ять тижнів ЗСУ звільнили майже стільки ж території, скільки російські війська захопили за шість місяців.

Фото: Олександр Сотников

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Коли нараховують “дитячі” гроші в Україні: що варто знати батькам у 2025 році

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 17:00, 10 Липня 2025
“Дитячі” виплати / фото НБУ

Щомісячна виплата допомоги на дитину — важлива фінансова підтримка для багатьох українських родин. Проте часто батьки не знають, коли саме вона надходить.

Детальніше про те, коли у 2025 році приходять дитячі гроші — в матеріалі Бахмут IN.UA.

Коли нараховують “дитячі” гроші в Україні у 2025

Державна допомога при народженні дитини залишається фіксованою і становить 41 280 гривень для дітей, які з’явилися на світ після 30 квітня 2014 року. Виплата здійснюється частинами: спочатку родина отримує одноразову суму 10 320 грн, а решта — по 860 грн щомісяця протягом трьох років.

Багатьох батьків цікавить, коли саме ці кошти надходять на банківську картку у 2025 році. Відповідно до чинного порядку, чіткої дати виплати не існує, оскільки вона залежить від перерахування коштів Державною казначейською службою. Цей процес відбувається на початку кожного місяця.

Після надходження грошей до банківської установи їх зарахування на картки отримувачів може тривати до трьох днів. У середньому родини отримують допомогу з 5 до 15 числа кожного місяця, хоча фактичне зарахування може розпочатися вже з 4 числа. Таким чином, затримки на кілька днів — не виняток, а звична практика.

Ця щомісячна допомога є гарантованою державою, однак її надходження залежить від графіка роботи казначейства та обраного банку.

Куди звертатися, якщо дитячі гроші не надійшли

Інколи трапляється, що батьки отримують виплати із запізненням. Це пов’язано з тим, що органи Державної казначейської служби здійснюють платежі з урахуванням ресурсного забезпечення єдиного казначейського рахунку та пріоритетності видатків.

Під час повномасштабної війни кошти насамперед спрямовуються на національну безпеку та оборону, тож можливі затримки з соціальними виплатами.

Якщо допомога не надходить упродовж звичного періоду, слід звернутися до спеціалістів органів соціального захисту населення за місцем фактичного або тимчасового перебування, або зателефонувати на урядову гарячу лінію за номером 15-45.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як у Києві потрапити на прийом у Бахмутський ЦНАП

Семаковська Тетяна 14:20, 8 Липня 2025
Бахмутський ЦНАП
ЦНАП для бахмутян / фото Бахмутська міськрада

9 липня 2025 року фахівці Центру надання адміністративних послуг та відділу реєстрації Бахмутської міської ради проведуть прийом бахмутян, які мешкають у Києві та Київській області. Записатись на консультацію можна за номером телефону.

Про це повідомляє Центр підтримки бахмутян у місті Київ.

Бахмутський ЦНАП в Києві

Прийом громадян запланований у середу, 9 липня 2025 року, за адресою: місто Київ, провулок Машинобудівний, 28, кабінет 204 (Солом’янський район, станція метро “Шулявська”) з 10:00 до 14:00. Потрапити на прийом можна за попереднім записом за телефонами:

  • +380 (98) 850 0561;
  • +380 (99) 667 9206;
  • +380 (68) 851 5089 (представник відділу реєстрації).

В установі мешканці Бахмутської громади можуть:

  • актуалізувати дані в реєстрі територіальної громади (РТГ);
  • внести зміни до інформації про особу, що міститься в РТГ;
  • зняти особу із задекларованого / зареєстрованого місця проживання;
  • отримати витяг із реєстру територіальної громади;
  • подати повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій.

Додатково фахівець ЦНАП здійснюватиме допомогу у заповненні та поданні заяв до Міжнародного реєстру збитків тим бахмутянам, які не мають можливості зробити це самостійно через портал “Дію” або потребують допомоги.

Зазначається, що для подання такої заяви необхідно мати електронний цифровий підпис або Дія. Підпис.

Як отримати консультацію

Консультації за зазначеними послугами можна отримати й дистанційно з понеділка по п’ятницю, з 10:00 до 16:00, за номерами: +38 (098) 850 0561, +38 (099) 667 9206 або +380 (68) 851 5089.

Також можна звернутися на електронні скриньки: 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Коли нараховують “дитячі” гроші в Україні: що варто знати батькам у 2025 році

Щомісячна виплата допомоги на дитину — важлива фінансова підтримка для багатьох українських родин. Проте часто батьки не знають, коли саме вона надходить. Детальніше про те, […]

17:00, 10.07.2025 Скопіч Дмитро
Бахмутський ЦНАП

Як у Києві потрапити на прийом у Бахмутський ЦНАП

9 липня 2025 року фахівці Центру надання адміністративних послуг та відділу реєстрації Бахмутської міської ради проведуть прийом бахмутян, які мешкають у Києві та Київській області. […]

“Пакунок школяра”: уряд ініціював грошову допомогу в 5 тисяч гривень для першокласників

В Україні запроваджують нову ініціативу соціальної підтримки родин — “Пакунок школяра”. Це одноразова виплата у розмірі 5 000 гривень, яку надаватимуть батькам першокласників для підготовки […]

14:45, 07.07.2025 Скопіч Дмитро
Кафе в Дніпрі

Круасани та піца: де смачно й дешево поїсти у Дніпрі

У Дніпрі проживає чимало переселенців з різних областей України. Люди знайшли тут тимчасовий дім та роботу. Немало у Дніпрі й бахмутян, які вже адаптувалися до […]

Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

2 липня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]