Що згадують бахмутяни про день визволення міста від окупантів?

Семаковська Тетяна 16:26, 11 Липня 2023

Міськрада ba073

6 липня 2023 року виповнилася дев’ята річниця з дня визволення Бахмута від самопроголошеного терористичного утворення «днр». Місто було в окупації 85 днів.

Бойовики захопили контроль над будівлею міської ради, а периметр обклали автомобільними шинами. З фасаду зняли Державний Прапор, збили Герб України, жовті та блакитні декоративні смужки. Злочинні угруповання також захопили будівлю прокуратури, у підвалах якої утримували викрадених заручників.

11 травня 2014 року російські найманці організували псевдореферендум. 23 травня бойовики вивезли документи та виборчі бюлетені, зірвавши всеукраїнські президентські вибори у місті.

6 липня 2014 року бійці батальйону спеціального призначення увійшли в місто та підняли Державний Прапор України. Активну участь у звільненні Бахмуту брали 95-та, 79-та, 80-та окремі аеромобільні бригади, батальйони МВС «Артемівськ» та «Донбас», а також 3-й полк спецпризначенців.

Прокуратура 5faa4Бойовики захопили будівлю прокуратури. Фото: Олександр Сотников

З 2022 року український Бахмут знову потерпає від російських загарбників. Боротьба за місто триває. Наразі ЗСУ з важкими боями просуваються північніше та південніше Бахмута.

Мешканці міста поділилися з нашою редакцією спогадами про деокупацію Бахмута.

Що згадують бахмутяни?

Підприємиця, волонтерка Наталя Вишнивецька:

«6 липня 2014 року памʼятаю дуже добре. Це була неділя. Ми з чоловіком були вдома. Було чутно постріли та вибухи. Я була на звʼязку зі своїми подругами та знайомими. Основні події відбувалися в центрі міста. 

 

Телефонує колега: Ура! По Горбатова пройшла колона військової техніки з українським прапором! 

 

Телефонує подруга, яка мешкає в центрі: «чую постріли, по даху летять осколки». Молюся за наших захисників! 

 

Телефонує знайома: «над виконкомом підняли український прапор! Боже, я не вірю нашому щастю. Дочекалися ! Слава Україні!» І плаче навзрид. 

 

Ми з чоловіком були неймовірно раді та вдячні нашим захисникам. Життя в окупації було нестерпним. Ми дуже хотіли віддячити та підтримати українських військових. Тому на ранок 7 липня ми з чоловіком взяли усі кошти, які збирали на ремонт будинку, пішли у виконком (там був штаб батальйону «Артемівськ») і віддали їх командиру батальйону Матейченко. Він нам подякував. Сказав, що ця допомога на часі. І, що ці кошти будуть витрачені на похорон загиблих добровольців, підтримку їхніх сімей та заправку військових авто. Іще він сказав, що ми перші бахмутяни, які прийшли і запропонували допомогу. 

 

Коли на другий день вийшла в місто, була здивована великій кількості людей та машин. Усі були радісні та веселі. Люди обіймалися, віталися гаслом: Слава Україні. При окупації місто було порожнє: люди боялися вийти на вулицю, багато людей виїхало. Тому що знаходитися під владою проросійських бандитів було небезпечно: могли зупинити на вулиці, забрати авто, пограбувати, вивезти «на підвал» тощо.

 

Пройшло 9 років, а ми й досі волонтеримо та підтримуємо дружні , теплі стосунки з добровольцями, які звільняли Донеччину. Це справжні воїни, герої, які заслуговують на нашу шану та повагу. Скільки буду жити, стільки і буду дякувати їм за подвиг та самопожертву. 

 

Для мене особисто звільнення Бахмута було бажаною та очікуваною подією. Станом на 6 липня Краматорськ, Лиман, Словʼянськ були вже звільнені. Я вірила, що нас теж звільнять. Сподівалася , що за Бахмутом звільнять Горлівку, Донецьк, Луганщину. Але, на жаль, тоді цього не сталося… Вірю, що окуповані території повернуться у склад України вже до кінця цього року».

Вишневецька 10211Наталя Вишнивецька. Фото: Фейсбук

Історик, волонтер Микита Безмен:

«Я пам’ятаю, як напередодні визволення містом ширилися чутки про те, що тодішній Артемівськ знову стане Україною. Мене переповнювали найсвітліші почуття. Те, що відбувалося дуже обурювало мене і пробуджувало до рішучих дій, але батьки стримували 17-и річного гарячого юнака від необдуманих вчинків. 

 

Мені пощастило жити в самому центрі міста (вул. Лермонтова 11), біля музичного коледжу. Яскраво пам’ятаю про те, як було чутно стрілянину біля прокуратури 4 липня. Кулі від цього бою долетіли навіть до мого дому. У сусідів було пошкоджено балкон. Також пам’ятаю гучний вибух від гарматного пострілу в двері Азово-Донського банку, де знаходився офіс бандитів. 

 

Разом з батьками дуже радів 6 липня, коли місто офіційно звільнили. Жалію, що не вийшов до будівлі міської адміністрації привітати батальйон «Артемівськ» та інших воїнів-визволителів. Батьки заборонили в цілях безпеки. Зі сльозами на очах згадую той день, який подарував мені 8 років щасливого життя в рідному Бахмуті під українським стягом».

Безмен 8db76Микита Безмен. Фото: Фейсбук

Підприємець, волонтер Валерій Руденко:

«День, коли зайшли Наші хлопці до (ще тоді) Артемівська пам’ятаю добре…Ще напередодні було зрозуміло, що місто було звільнене. Бо (ред. окупанти) дуже швидко, за день-два до заходу батальона Артемівськ, зникли з міста. 

 

І в той ранок, коли містом рознеслась чутка про захід Наших, ми попрямували до центральної площі (біля міськради). Запам’яталося, як проходили дворами, повз податкову, потім через двір, повз хлібний, що на Топталівці. Пройшли на площу. Там пара бетерів, танк. Десь так тусили години дві. Людей, як для вітання  визволителів, так зовсім мало було. Неначе в душі піднесення, а якось ззовні все було майже буденно».

Виконком 2dd7aБудівля міської ради після звільнення від окупантів. Фото: Олександр Сотников

Читайте також: Люди тут гуляли, спілкувалися та зустрічалися: спогади бахмутян про Топталівку

Нагадаємо, за останні п’ять тижнів ЗСУ звільнили майже стільки ж території, скільки російські війська захопили за шість місяців.

Фото: Олександр Сотников

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

В Україні підвищили тарифи на оформлення паспортів та інших документів: нова ціна

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:00, 7 Жовтня 2024
Паспорт громадянина України / фото з відкритих джерел

7 жовтня 2024 року в Україні змінилася вартість пакетів сервісних послуг паспортно-міграційного характеру в підрозділах ДП “Документ”. Це суттєво підвищило вартість деяких документів, зокрема, паспортів громадянина.

Про це повідомили представники Центру обслуговування громадян “Паспортний сервіс” в Facebook.

Документи в Україні: нова вартість

Зміна вартості пакетів сервісних послуг паспортно-міграційного характеру в підрозділах ДП “Документ” на території України вплинуло на ціни оформлення деяких документів.

Зокрема, мова йде про:

  • вартість оформлення паспорта громадянам України та інших паспортних документів — 650 гривень, а раніше було 540 грн;
  • вартість оформлення іноземцям та особам без громадянства документів міграційного характеру — 1250 гривень, було 1000;
  • вартість обміну посвідчення водія — 950, було 800;
  • вартість обміну свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу — 950, було 800;
  • вартість проставлення апостиля — 650 гривень, було 450.

Як відновити втрачений паспорт чи довідку РНОКПП

Раніше редакція Бахмут IN.UA випускала матеріал, у якому поділилася зі своїми читачами покроковим гайдом для відновлення важливих документів.

Детальніше про те, як правильно відновити паспорт громадянина України, свідоцтво про народження, довідку про РНОКПП чи водійське посвідчення, дізнавайтесь в матеріалі за посиланням.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Субсидії-2024: як громадянам підготуватися до опалювального сезону

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 13:45, 7 Жовтня 2024
Субсидія / фото poradnica.com.ua

Субсидія — це спеціалізована державна допомога, яка надається громадянам для відшкодування витрат на різні цілі, зокрема, на оплату житлово-комунальних послуг та інших видів витрат на утримання будинку. Вони суттєво спрощують життя українцям, зменшуючи їх загальні витрати.

Детальніше про те, що таке субсидія та які субсидії діють в Україні, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Що таке субсидія

Субсидія — це фінансова допомога, призначена фізичній або юридичній особі, яка виділяється з державного бюджету або спеціальних фондів для компенсації витрат. 

Найбільше розповсюдження в Україні мають житлові субсидії, які фактично є адресною допомогою від держави, що надається мешканцям домогосподарств на відшкодування витрат з оплати житлово-комунальних послуг, закупівлю газу чи побутового палива для чи інших витрат на утримання будинку. 

Житлова субсидія у 2024 році

Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 848, визначено умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій.

Так, її призначають тим громадянам, які мають в наявності різницю між розміром плати за житлово-комунальні послуги та розміром обов’язкового відсотка платежу. Зокрема, згідно з рішенням уряду, субсидія призначається, якщо витрати на комуналку перевищують 15% середньомісячного сукупного доходу родини до завершення воєнного стану та протягом 1 місяця після його скасування.

Як розрахувати розмір субсидії

Розрахунок субсидії відбувається за формулою / фото ілюстративне

При призначені субсидії формується обов’язковий платіж, який обчислюється в розрахунку на одну людину та визначається індивідуально для кожної сім’ї за формулою Ро = Кд / Кг х Рг, де:

  • Ро — частка плати за послуги для сім’ї;
  • Кд — коефіцієнт доходу домогосподарства, що дорівнює середньому доходу сім’ї на особу, поділеному на прожитковий мінімум на особу на місяць;
  • Кг — базовий коефіцієнт доходу для призначення субсидії, що дорівнює двом прожитковим мінімумам на людину на місяць;
  • Рг — базова норма плати за послуги, що дорівнює 15% середнього доходу домогосподарства. 

Субсидії на опалювальний сезон 2024-2025 років

Наразі йде підготовка до опалювального сезону 2024-2025 років, під час якого Пенсійний фонд України проведе перерахунки. Для більшості громадян це відбудеться в автоматичному режимі.

Громадянам, які не отримували державну допомогу в межах субсидій і лише планують її отримати, необхідно звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України. Аналогічні дії повинні зробити ті, хто отримували житлову субсидію і в них відбулись зміни у складі зареєстрованих осіб домогосподарства.

Які документи потрібні для призначення субсидії

Компенсація в межах субсидій / фото ілюстративне

Для призначення житлової субсидії надаються заява та декларація, до яких також можуть додаватися додаткові документи. Наприклад, договір найму чи оренди житла, якщо потенційний отримувач субсидії  проживає в житлі, яке орендує.

За потреби, громадяни можуть надавати інші документи, які мають значення для розгляду питання надання субсидії. Мова йде про довідка внутрішньо переміщеної особи, письмове пояснення щодо наявності доходів чи інших подібних документів.

Куди звертатися та подавати документи

Подати документи на призначення житлової субсидії до територіального органу Пенсійного фонду України наразі можна трьома способами, а саме:

  • за допомогою особистого звернення до сервісного центру Пенсійного фонду України;
  • поштою на адресу територіального органу Фонду;
  • онлайн через спеціальний вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України чи мобільний застосунок Пенсійний фонд.

Зазначимо, що заявку можна подати й через уповноважених посадових осіб територіальних громад чи центри надання адміністративних послуг.

Терміни подання документів

Якщо громадянин подав документи у період з 1 жовтня до 30 листопада, то субсидія призначатиметься йому з початком опалювального сезону в Україні.

Якщо звернення відбулося в період, починаючи з 1 грудня, то допомога призначатиметься  з місяця, в якому відбулось звернення.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

В Україні підвищили тарифи на оформлення паспортів та інших документів: нова ціна

7 жовтня 2024 року в Україні змінилася вартість пакетів сервісних послуг паспортно-міграційного характеру в підрозділах ДП “Документ”. Це суттєво підвищило вартість деяких документів, зокрема, паспортів […]

16:00, 07.10.2024 Скопіч Дмитро

Субсидії-2024: як громадянам підготуватися до опалювального сезону

Субсидія — це спеціалізована державна допомога, яка надається громадянам для відшкодування витрат на різні цілі, зокрема, на оплату житлово-комунальних послуг та інших видів витрат на […]

13:45, 07.10.2024 Скопіч Дмитро
Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

9 жовтня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]

СЗЧ в Україні: що таке СЗЧ, яке покарання за це, та чи працюють над проблемою в Парламенті

Повномасштабна війна в Україні без чітких термінів демобілізації та провальної кампанії мобілізації посилила проблему самовільного залишення військової частини або місця служби, відоме більше за абревіатурою […]

12:00, 06.10.2024 Скопіч Дмитро

Швидкий та надійний зв’язок: як користуватися інтернетом без світла

Інтернет без світла — це величезна проблема, яка сильно впливає на життя кожного українця в періоди блекаутів. Вона обмежує можливості громадян, роблячи життя набагато складнішим. […]

11:00, 06.10.2024 Скопіч Дмитро