Як росія робила з українців фашистів та нацистів

Семаковська Тетяна 12:56, 22 Червня 2023

Росія у своїй пропаганді часто використовує фашизм і нацизм для звинувачення будь-яких рухів, країн та особистостей, які не підтримують російське бачення світу. Водночас пропагандисти та їх однодумці часто не розрізняють ці поняття та використовують як тотожні. Основна кількість повідомлень про розповсюдження цих ідеологій спрямовується на українців та українську владу. З 2014 року така тенденція посилилася, а з початком повномасштабного вторгнення зросла в рази.

Нещодавно в інтернеті розповсюдилася інформація про те, що росія проводить судилище над 22 українськими громадянами. Більшість з них захищали Маріуполь у складі АЗОВ. Правозахисні організації вже назвали це черговим воєнним злочином рф. Усіх полонених звинувачують в організації “терористичної діяльності” та у спробі насильницького захоплення влади.

У росіян є довга історія ненависті та боязні бійців АЗОВу. З 2014 року рф багато зусиль та пропагандистських ресурсів приділяла тому, щоб запевнити світ у їх зв’язку з неонацистською ідеологією. Росіяни використовували всі доступні їм міжнародні ресурси, щоб очорнити тим самим не тільки репутацію полку, але й всього українського спротиву. Це був найуспішніший наратив цього плану, який міцно засів у головах міжнародної аудиторії.

У  2022 рік та захист Маріуполя почав змінювати цю ситуацію. Проте і досі, ставлення світу до цих героїв є дуже обережним та непевним.  В цілому, наративи щодо наявності в Україні прихильників фашизму або нацизму є дуже популярними у російському інформаційному просторі. Роками рф активно говорила про це на внутрішню та міжнародну аудиторію і це принесло свої результати. 

Україна та світ називають судилище над бійцями черговим воєнним злочином росії. Джерело: Фокус

Чому саме наратив про нацистів та фашистів?

Спочатку срср, а потім росія монополізували перемогу у Другій світовій війни, тим самим заперечивши внесок країн-союзників. Так країна уникнула звинувачень у співпраці з нацистами та спільний напад на Польщу у 1939 році. Створивши для себе статус головного борця з фашистом та нацизмом, тоталітарний режим почав використовувати подібні слова для позначення ворожих для себе ідей. Ці поняття асоціюються зі злом, болем та війною. Такий тригер складно ігнорувати. Тому звинувачення у розповсюдженні цих ідеологій знаходять відгук у населення.  

росія монополізувала перемогу над нацизмом та використовує визначення “фашизм” та “нацизм” проти ідей, які їй не подобається. Джерело: Укрінформ

Ще до початку війни росіяни використовували термін фашизм стосовно будь-яких спроб українців відновити свою ідентичність. Після 2014 року звинувачення у фашизмі зминалося на звинувачення у нацизмі. Можливо тому, що це слово більш співзвучне із терміном націоналізм, хоча їх визначення не мають нічого спільного. В Україні не існує не те що впливової, навіть просто відомої нацистської організації. Тому ці твердження росіян, очевидно, не мають жодного стосунку до реальності.

“Нинішня українська держава не є нацистською державою за будь-яких умов. Я б стверджував, що насправді Путін боїться поширення демократії та плюралізму з України на Росію. Але він знає, що звинувачення в нацизмі об’єднає його населення.» – додав для статті The New York Times професор історії та юдаїки Мічиганського університету Джеффрі Вейдлінгер (перекладено Суспільне Культура)

Дегуманізуючі наративи 

Ці наративи більшою мірою призначалися до внутрішньої аудиторії рф та до проросійськи налаштованого населення сусідніх країн. Впевненість у їх правдивості дає росіянам причини продовжувати війну не зважаючи на всі втрати своїх військ. Чим більше успіхів має Україна на полі бою, тим активніше пропагандисти говорять про нацизм у нашій країні. Це є приводом для росіян продовжувати війну.

Адже держава, яка називає себе головним борцем та переможцем над нацизмом та фашизмом, не може не втрутитися, якщо ці ідеології, на її думку, десь розвиваються. Згодом ці ідеї переросли у необхідність росією «провести денацифікацію» України. В результаті у квітні 2022 року 88% росіян вважали, що в Україні є організації, яка проповідують ідеологію нацизму. 

росіяни вигадують нацизм в Україні, але не помічають рашизм у себе в країні. Джерело: НАН України

«Вони намагаються переконати власне населення, що українці – нацисти, тож давайте підемо і вб’ємо їх. Вони хочуть, щоб багато людей в Росії покинули свою роботу, свої сім’ї, взяли автомати й поїхали в Україну вбивати українців, тому що інакше буде дуже важко пояснити росіянам, чому вони повинні підтримувати цю війну. Отже, це єдиний спосіб, яким вони можуть це зробити.» сказав в інтерв’ю для Еспресо виконавчий директор StopFake Руслан Дейниченко

Це викликає чітку асоціацію з т.з. великою вітчизняною війною, допомагає росіянам сприймати українців за ворога. А традиційний лозунг святкування перемоги «можемо повторити» ще більше додає впевненості населенню у своїй непереможності та величі. Таким чином, українці в очах росіян знелюднені та репрезентовані як найбільше зло, яке треба знищити. Зокрема це призвело до тої кількості страшних кейсів катувань та вбивств протягом всієї війни. 

«В самій РФ російський наратив намагається створити підтримку війни в народі, зокрема, посилаючись на Другу світову. Це майже напіврелігійний підхід: “Ви повинні пожертвувати собою”, “країна має пережити період потрясінь і страждань”, “в Україні на фронті гинуть наші хлопці”. Усе, щоб дійти до утопії, за яку “наші діди гинули в 1945 році”. Божевілля. Але вони апелюють до віри людей, а не до їхніх розуму та логіки. І це починає набувати змісту.» – сказав в інтерв’ю для Суспільне Новини історик російської культури та дослідник воєнної пропаганди Ієн Гарнер

Російська пропаганда прагне знелюднити українців. Джерело: Uchoose.info

Пошук підтримки в Україні

Вплив цього наративу не обмежилася тільки аудиторією рф. З часів срср мінімальні націоналістичні рухи отримували тавро нацистських/фашистських. З початку Революції Гідності росіяни тільки продовжили використовувати цю практику більш активно. Будь-який прояв українськості та проєвропейськості сприймається росіянами, як наслідування такої ідеології. Якщо українці відмовляються від чогось російського (мова, культура, співпраця тощо) це теж для росіян є нацизмом. Роки пропаганди, впливу російських медіа та проросійських гравців на свідомість людей показала свої результати у 2014 році.

Певна частина людей до того моменту вже мала сепаратистські настрої. З проходом російської армії вони мали можливість їх продемонструвати. Саме тому, наратив про фашистів та нацистів в Україні росія активно поширювала серед самих українців. Їм було вигідно отримувати підтримку якоїсь частини місцевого населення. Деякі українці виступали на антимайданах, говорили про розповсюдження фашизму та бідкалися через «радикалів та нацистів, які знищують російськомовних». Протягом десятиліть росіяни запевняли нас, що будь-яка спроба захистити свою ідентичність або державність є неприпустимою та агресивною дією, яку вони трактували як зародки нацистської ідеології. Масовість та вплив цього наративу призвів до того, що в Україні просували такі нісенітниці не тільки за гроші, але і через ідейну складову.

Сепаратистські рухи на сході України, 2014. Джерело: Уніан

Чи вплинув цей наратив на думку людей за кордоном

Росіяни намагалися запевнити міжнародну аудиторію в існуванні нацизму в Україні, переважно орієнтуючись на країни Європи. Це робилася у спробах зменшити будь-яку наявну та потенційну підтримку України з боку партнерів. За результатами тої допомоги, яку ми маємо зараз, важко назвати результати таких дій успішними. Ця очевидна пропаганда не проходила перевірку фактами. Хоча розслідувачі та аналітики досі фіксують поширення подібних наративів в країнах Європи.  Не зважаючи на низьку результативність, рф досі намагається знелюднити українців в очах західного світу. 

АЗОВ досі сприймають у світі з обережністю, але сила російської пропаганди щодо нього послабилася після боїв за Маріуполь. Джерело: Свідомі

При формуванні власних пропагандистських меседжів росіяни часто використовують звичайне перекручування подій. Попри чіткі ознаки нацистської ідеології в самій росії, вони продовжують наполягати на розповсюдження таких ідей саме в Україні. При цьому вони не соромляться порівнювати себе з єврейським народом під час Другої світової війни. Навіть при побіжному огляді фактів можна побачити брехню та маніпуляції в таких наративах. З початку повномасштабної війни світ побачив, ким насправді є росіяни. Але послаблення старих наративів не означає те, що росіяни припинили розповсюдження нових.  

«Україна – це нормальна країна, де з повагою ставляться до всіх національностей, а їх хотіли «денацифікувати». Все навпаки – росіяни «приватизували» перемогу над нацизмом, і тепер вирішують, що вони можуть називати «фашистами» всіх, хто з ними не погоджується.» сказав в інтерв’ю Голосу Америки головний рабин Синагоги Бродського у Києві Моше Реувен Асман.

Вам буде цікаво

Фото: з відкритих джерел

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Як отримати виплати на другу дитину в Україні у 2024 році

Валентина Славінська Славінська Валентина 17:00, 28 Травня 2024
Виплати
Фінансова допомога / фото з відкритих джерел

У 2024 році розмір державної допомоги при народженні другої, третьої та наступних дітей становить 41 280 гривень. Отримати виплати можна різними способами, зокрема через портал “Дія” або звернувшись до органів соціального захисту.

Редакція Бахмут IN.UA пояснює як отримати виплати.

Фінансова допомога при народженні дитини 

Міністерство соціальної політики та надалі забезпечує виплату державної допомоги сім’ям, в яких народилася дитина. Ця програма поширюється на перших, других, третіх та наступних дітей до досягнення ними 3-річного віку.

Згідно з чинним законодавством, загальний розмір допомоги при народженні другої (або третьої, четвертої тощо) дитини у 2024 році становить 41 280 гривень. Ця сума виплачується за такою схемою:

 • 10 320 гривень — одноразова виплата після народження;
 • 860 гривень щомісяця протягом 3 років.

Аналогічні виплати передбачені при усиновленні дитини. Якщо мати чи батько виходять на роботу, допомога продовжує надходити до 3-річного віку малюка.

Оформлення виплат 

Є два основні способи оформити допомогу при народженні дитини:

 • Звернутися до управління соціального захисту за місцем реєстрації з заявою, свідоцтвом про народження та паспортом.
 • Через портал “Дія” в розділі “єМалятко”.

Оформлення допомоги через “Дію”:

 • авторизуйтеся та перейдіть до розділу “єМалятко”;
 • вкажіть дані про дитину та батьків;
 • номер медичного висновку з пологового будинку;
 • оберіть послугу “Призначення допомоги при народженні”;
 • визначте отримувача коштів та спосіб виплат (пошта чи картка).

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Мелодійні та драйвові: підбірка свіжих українських пісень

Валентина Славінська Славінська Валентина 12:00, 25 Травня 2024
Прослуховування музики / фото ілюстративне

Український шоубізнес в умовах війни не припиняє радувати своїх шанувальників новими та яскравими хітами. Вони задають нові тренди в соціальних мережах та звучать майже звідусюди.

Редакція Бахмут IN.UA підготувала плей-лист україномовних пісень, що підкорили музичні чарти в травні 2024 року

Українські пісні 2024

За останні роки з’явилися нові талановиті імена, які формують сучасну культуру незалежної України. Ось лише невеликий список робіт таких співаків, який налаштує на позитивний лад:

“Барабан”, Артем Пивоваров та Klavdia Petrivna

  У межах свого культурного проєкту “Твої вірші, мої ноти” відомий український співак і автор пісень Артем Пивоваров презентував новий трек “Барабан” у співпраці з виконавицею Klavdia Petrivna. Основою композиції став вірш “Барабан печалі” українського поета-футуриста Ґео Шкурупія з “розстріляного Відродження”

  Як наголосив співак, попри знищення талановитого митця, його барабани продовжують бити й донині — вже майже століття.

  “Teresa&Maria”, Alyona Alyona & Jerry Heil

   Пісня “Teresa & Maria” викликала дискусії через образи Матері Терези та Діви Марії. За словами Jerry Heil і alyona alyona, пісня оспівує терновий шлях людини, випробування, через які доводиться проходити. Але навіть у найтемніші часи з небес слідують предки, символи святості та людяності, які надихають і ведуть вперед.

   “А я все плакала”, DOROFEEVA & LEBIGA

    Українська співачка Надя Дорофєєва та популярний блогер Міша Лебіга випустили сумісну роботу, яка отримала назву “А я все плакала”. Напередодні офіційного релізу артисти провели благодійний стрім на Twitch, під час якого презентували пісню, поділилися кадрами з бекстейджу зйомок кліпу та зібрали понад 5 мільйонів гривень для допомоги постраждалим від ракетного удару по Чернігову.

    “Подоляночка”, Alyona Alyona & Jerry Heil

     Українські виконавиці Alyona Alyona та Jerry Heil презентували новий трек “Подоляночка”, над яким працювали напередодні музичного конкурсу “Євробачення-2024”. Хоча для виступу на Євробаченні дует обрав пісню “Teresa & Maria”, з якою посів третє місце.

     “Salut papa”, KOLA

      Українська співачка KOLA презентувала новий трек “Salut papa” та відеокліп на нього. Композиція торкається особистої історії виконавиці, яка виросла без батька. Однак замість драматизму KOLA обрала іронічний та життєствердний посил.

      За словами самої виконавиці, ця пісня – це рефлексія на життя без тата, яка сильно вплинула на життя та навчила йти вперед, попри складнощі.

      “Я тобі брехала”,  Klavdia Petrivna

       Напередодні Дня святого Валентина таємнича українська співачка Klavdia Petrivna презентувала нову пісню під назвою “Я тобі брехала”. Ця композиція стала подарунком для шанувальників та щирим висловом почуттів виконавиці, яка лунає в соціальних мережах й сьогодні.

       “Час”, Vivienne Mort

        Пісня “Час” українського інді-гурту Vivienne Mort несподівано стала вірусним хітом у TikTok, хоча й була випущена ще у 2018 році. Користувачі з різних країн світу публікують відео під цю пісню, роблячи тренд інтернаціональним.

        “Імператори”,  Klavdia Petrivna

         У цьому синглі Klavdia Petrivna висловлює свій протест проти людей, які оточують її та несуть негатив. Їх вона описує як “імператорів”, які “втратили багато”, “потрапили в халепу” та “з часом попадали”.

         Співачка не піддається їхньому впливу, демонструючи внутрішню силу та стійкість. Її лірична героїня не дозволяє “негативній вібрації” та “радіації” цих людей впливати на її думки та почуття.

         “Кохаю, але не зовсім”, DOROFEEVA

          Цей трек, написаний рік тому у співавторстві з Мішою Кацуріним та Іваном Кліменком, вже встиг стати хітом задовго до офіційного релізу.

          “Ви вивчили слова задовго до релізу і назнімали майже 10 тисяч тік-ток відео, які зібрали понад 2,5 млн переглядів”, – поділилася Надя в Instagram з прихильниками.

          “Нагадай”, Domiy

           Мелодійна пісня “Нагадай” молодої української співачки Domiy, яка вже кілька місяців тримає популярність у TikTok, отримала нову хвилю вірусного успіху.

           Читайте також:

           Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

           Виплати

           Як отримати виплати на другу дитину в Україні у 2024 році

           У 2024 році розмір державної допомоги при народженні другої, третьої та наступних дітей становить 41 280 гривень. Отримати виплати можна різними способами, зокрема через портал […]

           Мелодійні та драйвові: підбірка свіжих українських пісень

           Український шоубізнес в умовах війни не припиняє радувати своїх шанувальників новими та яскравими хітами. Вони задають нові тренди в соціальних мережах та звучать майже звідусюди. […]

           100 000 гривень на власний бізнес: Мінцифра запускає грантову програму для військових

           Міністерство цифрової політики України запускає нову програму “Траєкторія” для військових та ветеранів, яка спрямована на допомогу в розвитку власного бізнесу. Про це повідомили в Мінцифрі. […]

           18:00, 23.05.2024 Скопіч Дмитро
           Допомога

           Як бахмутянам оформити допомогу, якщо в їх місцях проживання немає центру підтримки (оновлено)

           Багато бахмутян-переселенців скаржаться на брак гуманітарної допомоги у своїх містах. Процедура отримання допомоги залишається незрозумілою для багатьох. Детальна інструкція про те, як жителям Бахмута отримати […]

           субсидія нарахування

           Хто повинен звернутися за субсидією на наступний період: пояснення

           Уряд нагадує, що в травні відбувається автоматичне перепризначення субсидій для більшості отримувачів цієї допомоги. Проте є категорії громадян, які мають звернутися до органів Пенсійного фонду […]