Як виїхати за кордон родичам загиблих або зниклих безвісти військовослужбовців

Семаковська Тетяна 13:32, 21 Червня 2023

В умовах воєнного стану військовозобов’язані чоловіки та жінки підлягають мобілізації. У зв’язку із цим виїзд в інші країни цим особам заборонений. Проте, близькі родичі загиблих або зниклих безвісти військовослужбовців мають право на відстрочку від мобілізації та можуть перетнути кордон. Процедура збору документів та підготовки всіх довідок може зайняти певний час та потребує додаткових зусиль від людей, які й без цього знаходяться у складній емоційні ситуації. Марія Звягінцева, експертка ГО «Юридична сотня» розповіла нашій редакції про те, як людям підготувати необхідні документи й довідки для такої поїздки.

Що треба робити родичам загиблих або зниклих безвісти військовослужбовців для виїзду за кордон  — читайте в матеріалі «Бахмут. IN.UA»

Велика війна привнесла в наше життя багато горя. Також, люди стикнулися з новими для себе правилами та регуляціями. Деякі з них складно зрозуміти, якщо ти не маєш юридичної освіти або обізнаності у законодавчих актах. Одним з таких прикладів є виїзд за кордон членів родини загиблих або зниклих на війни. Велика кількість нормативно-правових актів та змін у них можуть заплутати будь-кого. Тому важливо розуміти механіку дій перед тим, як почати процес оформлення документів. 

Марія Звягінцева звернула увагу на те, що Постанова КМУ №57, яка передбачає правила виїзду за кордон під час воєнного стану не містить в собі чітких вимог щодо необхідних документів. Джерело: надане героїнею 

«Проблема в тому, що чіткого переліку документів ця постанова не містить. Очевидно, треба підтвердити факт загибелі або зникнення безвісти, а також ступінь родинних зв’язків, однак на практиці варто зважати також на додаткові роз’яснення Держприкордонслужби, які регулярно оновлюються на офіційному сайті. Можливо, якби все було закріплено на рівні Постанови, особі було б легше зорієнтуватися, хоча це також могло б створити ризик перевантаженості документа і необхідності його постійної трансформації», – розповіла Марія 

Що треба робити, щоб отримати дозвіл на виїзд?

Щоб здійснити перетин державного кордону, родичам загиблих чи зниклих військовослужбовців потрібно зібрати необхідні для цього документи:

Підготовка документів для виїзду за кордон родичів загиблих або зниклих військовослужбовців. Джерело: Слово і Діло

 • ті, що підтверджують сімейні зв‘язки зі зниклою чи загиблою людиною;
 • ті, що підтверджують факт її загибелі або зникнення безвісти.

Для підтвердження сімейних зв’язків достатньо свідоцтва про шлюб, про народження або інші документи, які можуть довести те, що люди були близькими родичами. 

Щоб підтвердити факт загибелі або зникнення військовослужбовця треба отримати документ у військовій частині. Вони видаються за результатами службового розслідування у вигляді сповіщення, яке надсилається родині. Також, це може бути посвідчення члена сім`ї загиблого, яке видають управління соціального захисту або ТЦК та СП (військкомат). Для отримання свідоцтва про смерть потрібно звертатися до РАЦСу. 

Марія радить для початку спробувати самостійно отримати всі ці документи через звернення до відповідних органів. Проте, існують ситуації, коли родичі стикаються з ігноруванням їх звернення та відсутністю відповіді на питання. В такому випадку варто звернутися до правозахисних організацій, які можуть допомогти людям розв’язати юридичні проблеми, з якими можуть стикатися родичі полеглих або зниклих захисників. Важливо розуміти, що багато організацій зараз надають безоплатну допомогу людям. 

Вам буде цікаво: 

ГО “Юридична сотня” допомагає військовослужбовцям та членам їх родин з юридичними питаннями. Джерело: Facebook сторінка ГО “Юридична сотня”

«Це можуть бути громадські організації, як, наприклад, Юридична сотня, де фахівці можуть надати правову консультацію безплатно або центри системи безоплатної правової допомоги. В таких центрах людина, якщо належить, наприклад, до членів родини загиблого або є ВПО, може отримати в тому числі й вторинну правову допомогу, тобто навіть допомогу у судовому захисті своїх прав» – розповіла Марія.

Як проходить процес збору та оформлення документів

В умовах нестабільної безпекової ситуації важко передбачити конкретні терміни для отримання всіх необхідних документів. Залежно від складності кожного кейсу, цей процес може зайняти місяць, рік і більше. Тому важливо не планувати конкретних дат поїздки до того моменту, поки документи не будуть на руках. 

«Відповідно до постанови КМУ №379 від 28 травня 1993 року «Про посвідчення на право користування пільгами членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли) чи пропали безвісти під час проходження військової служби», родина може отримати посвідчення на підставі документів з військової частини, які не завжди приходять у встановлений строк (причому тут не завжди можна говорити про бездіяльність, адже все залежить від поточної ситуації із захистом України). Якщо є підстави говорити про зникнення за особливих обставин – його можна отримати без рішення суду, детальну процедуру і порядок оформлення витягу з Реєстру вже розписали юристи УГСПЛ

Також для того, щоб визнати людину безвісно відсутньою у судовому порядку, відповідно до статті 43 Цивільного кодексу України, необхідно, щоб протягом одного року в місці її постійного проживання не було відомостей про місце її перебування», – пояснила Марія

Треба моніторити сайт ДПСУ та перевіряти список вимог для виїзду за кордон. Джерело: Сайт Центрального засвідчувального органу

У питаннях виїзду за кордон, родичам загиблих або зниклих військовослужбовців потрібно перевіряти сайт Державної прикордонної служби та моніторити зміни у переліку необхідних документів. Не варто ігнорувати можливість зв’язатися з відповідними службами особисто та дізнатися відповіді на всі питання. Це допоможе уникнути неприємних ситуацій на кордоні та втрати квитків. 

«Мабуть, найважливіше, якщо людина не певна щодо пакета документів, не варто думати, що допомогу можна отримати одразу при перетині кордону. Це може призвести до втраченого часу і нервів. Краще заздалегідь поцікавитися розв’язанням проблемних питань, зокрема і на гарячій лінії Держприкордонслужби або на їхніх офіційних сторінках», – говорить Марія

За словами Марії, вона за свою практику не стикалася з випадками відмов у перетині кордону, якщо всі документи оформленні за вимогами Постанови КМУ № 57. Проте, якщо людина потрапила в таку ситуацію, експертка радить звертатися за допомогою та роз’ясненнями до Державної прикордонної служби.

150016ccd0e6ff23 bc065

ДПСУ. Фото: з відкритих джерел

«Для того, щоб убезпечити себе від неприємностей безпосередньо на кордоні, все ж дуже раджу проконсультуватися із фахівцями Держприкордонслужби на гарячих лініях або на офіційних сторінках. Також можна прокомунікувати письмово або через електронну пошту в порядку, передбаченому Законом «Про звернення громадян», однак в такому випадку максимальний строк очікування відповіді може бути до 45 днів (якщо проблема складна і потребує додаткового опрацювання)», – коментує Марія.

Питання оформлення документів, довідок, проходження перевірок на кордоні можуть заплутати через велику кількість інформації та інституцій, до яких треба звертатися. Утім, в Україні працює багато людей та організацій, які готові допомогти людям у розв’язанні їх питань. 

«Юридична сотня надає правову допомогу та консультації зараз, в умовах воєнного стану, не лише військовослужбовцям та ветеранам, але й військовозобов`язаним, зокрема, консультуємо також і щодо таких питань (ред. – виїзд за кордон родичів загиблих або зниклих військовослужбовців). Право на первинну правову допомогу від центрів (ред. – Центр безоплатної правової допомоги) взагалі мають всі, хто перебуває під юрисдикцією України.» – розповіла Марія

Фото: Вечірній Київ

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Як отримати виплати на другу дитину в Україні у 2024 році

Валентина Славінська Славінська Валентина 17:00, 28 Травня 2024
Виплати
Фінансова допомога / фото з відкритих джерел

У 2024 році розмір державної допомоги при народженні другої, третьої та наступних дітей становить 41 280 гривень. Отримати виплати можна різними способами, зокрема через портал “Дія” або звернувшись до органів соціального захисту.

Редакція Бахмут IN.UA пояснює як отримати виплати.

Фінансова допомога при народженні дитини 

Міністерство соціальної політики та надалі забезпечує виплату державної допомоги сім’ям, в яких народилася дитина. Ця програма поширюється на перших, других, третіх та наступних дітей до досягнення ними 3-річного віку.

Згідно з чинним законодавством, загальний розмір допомоги при народженні другої (або третьої, четвертої тощо) дитини у 2024 році становить 41 280 гривень. Ця сума виплачується за такою схемою:

 • 10 320 гривень — одноразова виплата після народження;
 • 860 гривень щомісяця протягом 3 років.

Аналогічні виплати передбачені при усиновленні дитини. Якщо мати чи батько виходять на роботу, допомога продовжує надходити до 3-річного віку малюка.

Оформлення виплат 

Є два основні способи оформити допомогу при народженні дитини:

 • Звернутися до управління соціального захисту за місцем реєстрації з заявою, свідоцтвом про народження та паспортом.
 • Через портал “Дія” в розділі “єМалятко”.

Оформлення допомоги через “Дію”:

 • авторизуйтеся та перейдіть до розділу “єМалятко”;
 • вкажіть дані про дитину та батьків;
 • номер медичного висновку з пологового будинку;
 • оберіть послугу “Призначення допомоги при народженні”;
 • визначте отримувача коштів та спосіб виплат (пошта чи картка).

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Мелодійні та драйвові: підбірка свіжих українських пісень

Валентина Славінська Славінська Валентина 12:00, 25 Травня 2024
Прослуховування музики / фото ілюстративне

Український шоубізнес в умовах війни не припиняє радувати своїх шанувальників новими та яскравими хітами. Вони задають нові тренди в соціальних мережах та звучать майже звідусюди.

Редакція Бахмут IN.UA підготувала плей-лист україномовних пісень, що підкорили музичні чарти в травні 2024 року

Українські пісні 2024

За останні роки з’явилися нові талановиті імена, які формують сучасну культуру незалежної України. Ось лише невеликий список робіт таких співаків, який налаштує на позитивний лад:

“Барабан”, Артем Пивоваров та Klavdia Petrivna

  У межах свого культурного проєкту “Твої вірші, мої ноти” відомий український співак і автор пісень Артем Пивоваров презентував новий трек “Барабан” у співпраці з виконавицею Klavdia Petrivna. Основою композиції став вірш “Барабан печалі” українського поета-футуриста Ґео Шкурупія з “розстріляного Відродження”

  Як наголосив співак, попри знищення талановитого митця, його барабани продовжують бити й донині — вже майже століття.

  “Teresa&Maria”, Alyona Alyona & Jerry Heil

   Пісня “Teresa & Maria” викликала дискусії через образи Матері Терези та Діви Марії. За словами Jerry Heil і alyona alyona, пісня оспівує терновий шлях людини, випробування, через які доводиться проходити. Але навіть у найтемніші часи з небес слідують предки, символи святості та людяності, які надихають і ведуть вперед.

   “А я все плакала”, DOROFEEVA & LEBIGA

    Українська співачка Надя Дорофєєва та популярний блогер Міша Лебіга випустили сумісну роботу, яка отримала назву “А я все плакала”. Напередодні офіційного релізу артисти провели благодійний стрім на Twitch, під час якого презентували пісню, поділилися кадрами з бекстейджу зйомок кліпу та зібрали понад 5 мільйонів гривень для допомоги постраждалим від ракетного удару по Чернігову.

    “Подоляночка”, Alyona Alyona & Jerry Heil

     Українські виконавиці Alyona Alyona та Jerry Heil презентували новий трек “Подоляночка”, над яким працювали напередодні музичного конкурсу “Євробачення-2024”. Хоча для виступу на Євробаченні дует обрав пісню “Teresa & Maria”, з якою посів третє місце.

     “Salut papa”, KOLA

      Українська співачка KOLA презентувала новий трек “Salut papa” та відеокліп на нього. Композиція торкається особистої історії виконавиці, яка виросла без батька. Однак замість драматизму KOLA обрала іронічний та життєствердний посил.

      За словами самої виконавиці, ця пісня – це рефлексія на життя без тата, яка сильно вплинула на життя та навчила йти вперед, попри складнощі.

      “Я тобі брехала”,  Klavdia Petrivna

       Напередодні Дня святого Валентина таємнича українська співачка Klavdia Petrivna презентувала нову пісню під назвою “Я тобі брехала”. Ця композиція стала подарунком для шанувальників та щирим висловом почуттів виконавиці, яка лунає в соціальних мережах й сьогодні.

       “Час”, Vivienne Mort

        Пісня “Час” українського інді-гурту Vivienne Mort несподівано стала вірусним хітом у TikTok, хоча й була випущена ще у 2018 році. Користувачі з різних країн світу публікують відео під цю пісню, роблячи тренд інтернаціональним.

        “Імператори”,  Klavdia Petrivna

         У цьому синглі Klavdia Petrivna висловлює свій протест проти людей, які оточують її та несуть негатив. Їх вона описує як “імператорів”, які “втратили багато”, “потрапили в халепу” та “з часом попадали”.

         Співачка не піддається їхньому впливу, демонструючи внутрішню силу та стійкість. Її лірична героїня не дозволяє “негативній вібрації” та “радіації” цих людей впливати на її думки та почуття.

         “Кохаю, але не зовсім”, DOROFEEVA

          Цей трек, написаний рік тому у співавторстві з Мішою Кацуріним та Іваном Кліменком, вже встиг стати хітом задовго до офіційного релізу.

          “Ви вивчили слова задовго до релізу і назнімали майже 10 тисяч тік-ток відео, які зібрали понад 2,5 млн переглядів”, – поділилася Надя в Instagram з прихильниками.

          “Нагадай”, Domiy

           Мелодійна пісня “Нагадай” молодої української співачки Domiy, яка вже кілька місяців тримає популярність у TikTok, отримала нову хвилю вірусного успіху.

           Читайте також:

           Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

           Виплати

           Як отримати виплати на другу дитину в Україні у 2024 році

           У 2024 році розмір державної допомоги при народженні другої, третьої та наступних дітей становить 41 280 гривень. Отримати виплати можна різними способами, зокрема через портал […]

           Мелодійні та драйвові: підбірка свіжих українських пісень

           Український шоубізнес в умовах війни не припиняє радувати своїх шанувальників новими та яскравими хітами. Вони задають нові тренди в соціальних мережах та звучать майже звідусюди. […]

           100 000 гривень на власний бізнес: Мінцифра запускає грантову програму для військових

           Міністерство цифрової політики України запускає нову програму “Траєкторія” для військових та ветеранів, яка спрямована на допомогу в розвитку власного бізнесу. Про це повідомили в Мінцифрі. […]

           18:00, 23.05.2024 Скопіч Дмитро
           Допомога

           Як бахмутянам оформити допомогу, якщо в їх місцях проживання немає центру підтримки (оновлено)

           Багато бахмутян-переселенців скаржаться на брак гуманітарної допомоги у своїх містах. Процедура отримання допомоги залишається незрозумілою для багатьох. Детальна інструкція про те, як жителям Бахмута отримати […]

           субсидія нарахування

           Хто повинен звернутися за субсидією на наступний період: пояснення

           Уряд нагадує, що в травні відбувається автоматичне перепризначення субсидій для більшості отримувачів цієї допомоги. Проте є категорії громадян, які мають звернутися до органів Пенсійного фонду […]