Переслідування чи сталкінг: як протидіяти та де отримати допомогу

Макарович Марія 14:20, 29 Лютого 2024



Сталкінг — серйозна проблема сучасності, з якою постійно зіштовхуються люди різного віку, особливо жінки. Вона виражається постійними переслідуваннями та маніакальною поведінкою, яка супроводжується погрозами.

Редакція Бахмут IN.UA спробувала розібратися в цій проблемі та дізнатися, що саме вважається переслідуванням, які докази потрібно збирати для поліції, й де можна отримати підтримку і психологічну допомогу.

Що таке сталкінг

Як повідомляють у Департаменті інформаційно-аналітичної підтримки Нацполіції України, у законодавстві України наразі відсутнє формальне тлумачення поняття “сталкінг”. Однак, його відсутність не анулює наявності проблеми.

Сталкінг (з англійської “Stalking” — переслідування) — нав’язлива увага до однієї людини з боку іншої людини в реальному житті або в онлайн-просторі. Воно вважається одним з видів психологічного насильства, головна мета якого полягає в тому, щоб домогтися уваги іншої людини без її на те згоди та бажання. Воно може проявлятись так:

  • неодноразові погрози;
  • небажане спілкування;
  • наполегливі дзвінки та повідомлення;
  • навмисне наголошування на тому, що за дівчиною ведеться нагляд аби викликати почуття постійної небезпеки;
  • фізичне переслідування;
  • заподіяння шкоди власності потерпілій; 
  • дії проти сім’ї, її друзів, домашніх улюбленців, або поширення неправдивої інформації через Інтернет.

Також існує кіберсталкінг — нав’язливе спілкування, дзвінки, погрози, залякування у соцмережах. Все це завдає шкоди, позбавляє почуття безпеки, змушує жити у постійному хвилюванні за своє життя і здоров’я. В умовах війни, коли всі перебувають у постійному стресі, переслідування можуть надати людині ще більшої шкоди.

Як сталкери проявляють свою увагу

Для демонстрації того, як діють сталкери, редакція Бахмут IN.UA ділиться історією однієї з потерпілих від цього явища. Для Катерини (ім’я змінено) все починається з ділової зустрічі та обміну телефонами саме у робочих цілях. 

Згодом чоловік почав наполегливо писати повідомлення інтимного характеру, запрошувати на побачення в малолюдні місця, ігноруючи при цьому будь-яку відмову дівчини від залицянь. Продовжилось це тим, що сталкер знаходить її дані та адресу, продовжуючи вже особисто проявляти небажану увагу.

Нав’язливе спілкування / ілюстрації оброблені Бахмут IN.UA
Контроль за життям жертви / ілюстрації оброблені Бахмут IN.UA
Чоловік, який сталкерив героїню в соцмережі / ілюстрації оброблені Бахмут IN.UA

Катерина — переселенка з нині окупованого міста Донеччини та проживає з подругою, через що вона боїться відповісти чоловіку різкою відмовою, адже переживає за наслідки. 

Що робити, якщо переслідування переходять до фізичного насилля

Дівчата помилкою можуть вважати, що вони провокують поведінку кривдника / фото з відкритих джерел

Недовіра, віктимблеймінг (перекладання провини за злочин на постраждалу, наприклад, “сама винна”) та суспільний осуд –  це основні причини, чому постраждалі не йдуть до поліції.

До поліції дівчина не звертається через недовіру та побоювання, що заяву можуть не прийняти. Якщо ж йдеться про маленькі містечка навіть є ризик, що кривдник може бути дотичним до правоохоронних органів, що може погіршити ситуацію для постраждалих. Втім, Катерина не єдина, хто не звертається по допомогу.

Де шукати допомогу при переслідуваннях

Допомогу при сталкінгу надають багато організацій, одна з яких “Ла Страда“. Ця правозахисна організація працює задля запобігання та протидії ґендерно-зумовленому насильству, домашньому насильству, а також в інших питаннях захисту прав людини. Допомогти можуть на гарячій лінії “Ла Страда”: +38 (080) 050 0335 або за номером 116 123.

Ми розпитали юристку організації “Ла Страда” про те, як діяти постраждалим від сталкінгу та як покарати переслідувача.

Потерпілі часто не ідентифікують себе постраждалими від сталкінгу. Вони помилково вважають, що нав’язливі повідомлення, дзвінки, небажані подарунки — це лише прояв уваги. Однак, ми маємо розуміти, що є нюанси — добровільна згода. Якщо постраждалій особі не подобаються такі дії, вони спричиняють дискомфорт, страх за своє життя, то це однозначно вважатиметься переслідуванням,

Евеліна Чорнобай // юристка “Ла Страда”

В організації наголошують на необхідності звертатися до поліції — саме вона є тим органом, який зобов’язаний захищати в таких випадках.

Як зібрати докази сталкінгу

Часто жінки стають жертвами сталкінгу не тільки в соцмережах, але й офлайн / фото відкритих джерел

Якщо потерпіла боїться чи не розуміє, що робити, як зібрати докази, до кого звертатися — радимо телефонувати на національну гарячу лінію “Ла Страда” за номером 116 123. Консультанти допоможуть постраждалій, а також розкажуть, як збирати докази, до кого звертатися та пояснять, як ці дії кривдника можуть бути надалі кваліфіковані в суді чи при розгляді справи в поліції.
Коли ви звертаєтесь до поліції потрібно зібрати якомога більше доказів, що свідчать про переслідування: скриншоти повідомлень соцмереж, записи розмов.

Є нюанс щодо запису дзвінка: треба попередити, що ця розмова записується, щоб цей доказ вважався належним і допустимим під час судового розгляду,

Евеліна Чорнобай // юристка “Ла Страда”

Якщо у відділку поліції відмовляються приймати заяву — необхідно звертатися на гарячу лінію нацполіції та повідомляти про те, який саме підрозділ, чи відділення поліції відмовляється приймати заяву, і просити вжити заходів щодо її прийняття.

Яке покарання може отримати сталкер

Сталкінг стає причиною сильного стресу / фото відкритих джерел

Оскільки немає єдиної статті, немає і визначення, які саме дії можуть вважатися сталкінгом, чи кіберсталкінгом. Важко кваліфікувати такі дії саме тоді, коли сталкінг характеризується певним видом переслідувань, наприклад, лише фізичні переслідування, або лише нав’язливі повідомлення, зазначають у “Ла Страді”. За повідомленням Національної поліції України, притягнути до відповідальності переслідувача можна за наступними статтями:

  • Стаття 182 КК України “Порушення недоторканності приватного життя”, в такому випадку переслідувачу загрожує штраф, виправні роботи або арешт на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років;
  • Стаття 129 КК України — погроза вбивством, якщо для того є реальні підстави;
  • Стаття 173 КУпАП — умисне вчинення діянь психологічного, економічного фізичного характеру передбачає адміністративне покарання.

До прикладу, гучна справа, де дівчині погрожував кур’єр однієї зі служб доставки — поліція відкрила справу саме за статтею 129 ККУ — погроза вбивством. Але, на жаль, це сталося лише після широкого розголосу, додають у “Ла Страді”.

Сталкінг часто вчиняється колишніми або кимось із членів сім’ї. Навіть, якщо постраждала особа не перебувала у шлюбі зі своїм переслідувачем, все одно тут маємо елементи сталкінгу, і так само можемо ці діяння кваліфікувати за статтею 126 — домашнє насильство,

Евеліна Чорнобай // юристка “Ла Страда”

Не слід боятися звертатися за допомогою

У ситуації стресу перестають забезпечуватися базові потреби людини, в цьому випадку — безпека. Відновлення цієї безпеки можуть забезпечити родичі, близькі, друзі. Підтримати тут і зараз, вивести потерпілу із ситуації завмирання, допомогти розробити плани як діяти.

Загалом, не варто боятися звертатися за допомогою до людей, яким ви довіряєте, визначити для себе, що повертає у відчуття безпеки. Не бійтеся осуду, якщо звертатися по допомогу — можна все подолати,

Евеліна Чорнобай // юристка “Ла Страда”

Наприклад, історія Катерини, завдяки підтримці подруги таки завершується. Дівчині вдалося відмовити сталкеру і той облишив спроби небажаної уваги. Проте за місяць переслідувань дівчина перебувала у стані страху.

На жаль, не всі переслідування мають таку кінцівку. Якщо ви переживаєте за своє життя і переслідувач завдає вам психологічного чи фізичного насилля  —  необхідно звертатися по допомогу.

У правозахисній організації “Ла Страді” також розповіли, що, за період з 1 січня по 31 травня 2023 року, вони отримали 312 звернень зі сталкінгу та кіберсталкінгу. Це питання не є найчастішою проблемою, з якою звертаються до організації. В умовах повномасштабного вторгнення постраждалим здається, що їхня проблема не така важлива на фоні війни. Але навіть офіційна цифра звернень на гарячу лінію організації свідчить, що проблема існує і вона потребує вирішення на законодавчому рівні, адже переслідування досі не криміналізовані окремою статтею.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Пакунок школяра”: уряд ініціював грошову допомогу в 5 тисяч гривень для першокласників

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 14:45, 7 Липня 2025
Денис Шмигаль / фото Кабінет Міністрів України

В Україні запроваджують нову ініціативу соціальної підтримки родин — “Пакунок школяра”. Це одноразова виплата у розмірі 5 000 гривень, яку надаватимуть батькам першокласників для підготовки дитини до школи.

Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

“Пакунок школяра” у 2025 році

За словами Дениса Шмигаля, програма соціальної підтримки першокласників з’явилася за ініціативи Президента України, а її реалізацією займатиметься Міністерство соціальної політики. Виплату зможе отримати кожна українська родина, дитина якої йде до першого класу в офлайн-форматі навчання.

Запуск ‘Пакунку школяра’ — це невеличка частина новацій, які також покликані створити умови для того, щоб українці залишалися жити й працювати в Україні“, — написав Прем’єр-міністр.

Як скористатися

Подати заявку на отримання допомоги можна буде через застосунок “Дія” — процедура обіцяє бути швидкою та зручною. Проте більше деталей, що стосуються безпосереднього запуску реєстрації на програму, наразі немає.

Відомо, що кошти можна буде витрачати виключно у безготівковій формі, розраховуючись банківською карткою за товари, необхідні для школи: канцелярське приладдя, підручники, одяг та взуття для дитини.

Денис Шмигаль також зазначив, що виплата в розмірі 5 тисяч гривень не вплине на призначення житлових субсидій чи інших соціальних допомог.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Круасани та піца: де смачно й дешево поїсти у Дніпрі

Семаковська Тетяна 12:00, 6 Липня 2025
Заклади в Дніпрі / ілюстрація Бахмут IN.UA

У Дніпрі проживає чимало переселенців з різних областей України. Люди знайшли тут тимчасовий дім та роботу. Немало у Дніпрі й бахмутян, які вже адаптувалися до нового міста та відвідують місцеві театри, артпростори, музеї та кафе.

Редакція Бахмут IN.UA зібрала перелік бюджетних закладів у місті Дніпро, де кожен знайде щось на свій гаманець та смак.

Куди піти у Дніпрі поїсти: добірка закладів

Дніпро — місто з насиченою гастрономічною культурою, яке здатне здивувати як місцевих мешканців, так і туристів. Від затишних кав’ярень до сучасних ресторанів зі стравами світової кухні — у місті можна знайти все, що забажає душа гурмана

Plov Bar

Plov Bar / фото The Village

Для любителів смачного плову у центрі Дніпра працює автентичний заклад Plov Bar. Після того, як ви хоч раз тут побуваєте, вам не доведеться ставити собі питання: де поїсти у Дніпрі? Заклад готує різні плови, супи та десерти. Найдешевший плов з куркою обійдеться у близько 250 гривень.

Втім сюди краще йти компанією, адже майже за 400 гривень пропонують дегустаційний сет вагою майже пів кілограма, де представлені усі види плову. Це плов з яловичиною, куркою, мідіями та червоною ікрою. Також у цю суму входить салат та піта. Заклад працює на вулиці Челюскіна, 10.

Стридфуд Пако

Один з видів вуличної їжі / фото Стридфуд Пако

Поїсти дешево у Дніпрі точно вдасться, якщо ви любите вуличну їжу. Великий вибір пропонує заклад Пако — це сучасна українська вулична їжа. В асортименті багато салатів, середня ціна 150 гривень, також є тарілки з картоплею-фрі та м’ясом від 160 гривень чи лаваші з начинкою, як на фото вище за 249 гривень. Заклад працює на вулиці Харківській, 3.

Miao Ramen

Рамен / скриншот

Miao Ramen — бюджетне кафе у Дніпрі, де подають наваристий суп японської кухні з локшиною, свининою, яйцями та фрикаделькою. Велика тарілка рамену коштує близько 150 гривень. Заклад працює на вулиці Барикадна, 7.

Каструлька

Страва в закдаді / фото Каструлька

Кафе у Дніпрі з азійською кухнею, розташоване на вулиці Магдебурзького права. У закладі є різні страви: від ролів до карі.

Варто зазначити, що Каструлька активно допомагає армії, має затишну атмосферу та бюджетні ціни на страви.

Alfama

Ресторан португальської кухні / Інстаграм

Португальська їжа у Дніпрі доступна за адресою проспект Дмитра Яворницького, 25. Саме тут можна знайти ресторан Alfama. У закладі подають сирники, вівсянку, салати та сендвічі. Це дещо дорожчий заклад, але тут є свої особливості, адже можна окремо придбати курячий паштет за 285 гривень. На десерт можна взяти еспресо за 60 гривень разом з паштейтом за 70 гривень.

Asvik Streetfood

Круасан із закладу / фото Bolt

Переселенець з Краматорська відкрив кафе з вуличною їжею у Дніпрі. Тут можна купити піцу, гірос, млинці та круасани. Все бюджетно, наприклад, отримати порцію круасана можна від 125 гривень. Кафе працює на вулиці Академіка Образцова, 1,

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Пакунок школяра”: уряд ініціював грошову допомогу в 5 тисяч гривень для першокласників

В Україні запроваджують нову ініціативу соціальної підтримки родин — “Пакунок школяра”. Це одноразова виплата у розмірі 5 000 гривень, яку надаватимуть батькам першокласників для підготовки […]

14:45, 07.07.2025 Скопіч Дмитро
Кафе в Дніпрі

Круасани та піца: де смачно й дешево поїсти у Дніпрі

У Дніпрі проживає чимало переселенців з різних областей України. Люди знайшли тут тимчасовий дім та роботу. Немало у Дніпрі й бахмутян, які вже адаптувалися до […]

Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

2 липня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]

“Укрзалізниця” запускає регіональний експрес Київ-Житомир: що відомо

Вже 27 червня 2025 року “Укрзалізниця” запустить регіональний експрес №856/855, який курсуватиме за маршрутом Житомир-Київ-Житомир. Про це повідомляє пресслужба перевізника. Регіональний експрес Київ-Житомир: деталі та […]

10:00, 22.06.2025 Скопіч Дмитро

Чи припинять виплати ВПО після продажу житла або авто: роз’яснення для переселенців

У медіапросторі часто з’являються твердження, що продаж нерухомості чи автомобіля автоматично позбавляє ВПО державної допомоги. Насправді українське законодавство передбачає низку винятків, коли такі доходи не […]

13:00, 21.06.2025 Скопіч Дмитро