Ріжуть сало на Корані та розпалюють ним багаття: як росіяни дискредитують ЗСУ в соцмережах

Семаковська Тетяна 12:57, 17 Березня 2023

Screenshot 565 348a2В соціальних мережах, таких як Тік-Ток та Інстаграм, останніми днями широко розповсюдилися відео, у яких невідомі чоловіки в формі ЗСУ публічно палять Коран, а на інших роликах ріжуть на священній книзі сало. Перша реакція, яка виникла у глядачів такого ролика зрозуміла — це злість та агресія. Втім, насправді такі ролики — робота російської пропаганди, яка немає нічого спільного з цінностями ЗСУ.

Чому ці ролики фейк — розбиралася редакція “Бахмут. IN. UA”

Ролик із спаленням Корану

 

333554756 877889710293237 2818665809023348495 n 30297

Відео на якому невідомі особи у формі ЗСУ спалюють Коран. Фото: скріншот з каналу зроблено 16 березня

cbe1a822 ed2d 4f69 9497 90649026799f 7691f

Відео видалено. Фото: скріншот з каналу зроблено 16 березня

Канал у ТікТоці з псевдонімом “patric55” є чудовим прикладом російської невдалої пропаганди. Насправді таких фейкових профілів може бути сотні, СБУ часто блокує цілі ботоферми. Канал “patric55” створений недавно, на ньому розміщують ролики із начебто буднями ЗСУ на фронті. На відео, на якому невідомі різали сало на священній книзі Коран, також має підпис цього каналу, але на каналі його немає. Така сама доля спіткала й наступне відео, де особи у формі ЗСУ публічно палили Коран. Можливо, росіяни зрозуміли, що відео вкрай погано зроблено й зараз вже готують нову порцію фейків. Попри те, редакція зберегла скріншоти з ролику до його видалення.

Невідома особа, яка сидить в формі ЗСУ. Фото: скріншот

Помилка 1 — форма

У вже видаленому ролику демонстрували, як двоє військових сидять у формі ЗСУ. Зверніть увагу на обведені червоним точки. Перша – це шеврон ЗСУ, який ледь приліплений до рукава, а не щільно пришитий. Цілком, ймовірно, що шеврон просто здерли з форми, щоб прикріпити до руки горе-актора. Далі позначка номер 2 – зелена пов’язка на нозі.

Очевидно, що так росіяни хотіли скопіювати зовнішній вигляд солдата ЗСУ. Втім, є нюанс — таку пов’язку в ЗСУ кріплять не на ногу, а на руку, росіяни ж очевидно цього не знали, можливо в наступному ролику вони виправляються, тож будьте уважними до подібних провокацій. Основним призначенням зеленої пов’язки на руці ЗСУ є ідентифікація своїх у ході бою, бойової обстановки чи в зоні бойових дій.

Помилка 2 — мова

Наступним важливим ідентифікатором й доказом, що відео зі спаленням Корану, начебто, військовими ЗСУ – це фейк, стає мова. На відео невідомі ламаною українською намагаються розмовляти один з одним, проте чоловіків видають слова, які використовують у російській мові, а не українській.

Наприклад, фраза «Ви не можете розпалити костор?». В українській мові немає слово “костор”, натомість в російській є “костьор”. У нас же виживають слова: “багаття”, “вогонь”, або “вогнище”. Ще одним ідентифікатором стає образливе словосполучення “чурбанська книга”, яку росіяни використовують до Корану.

Медіа Gwara звертає увагу, що ймовірніше за все, слово «чурбан» тут з’явилося завдяки машинному перекладу. 

“Росіянам притаманно називати людей Кавказу «чурки», тож, скориставшись перекладачем, режисери відео могли отримати слово «чурбан». Ми припускаємо, що саме тому Коран став «чурбанською книгою»”, — пишуть експерти.

Помилка 3 — руки

Зліва рука так званого солдата ЗСУ, а справа реальний вигляд бійця ЗСУ, який проводить дні в окопі. Фото: Gwara

Руки чоловіка, який прикидається військовим напрочуд чисті та охайні, немов їх спеціально притрусили сажею. Руки бійця справа — це приклад того, як виглядає реальна рука воїна ЗСУ. До слова, на цьому відео жодного разу не показали обличчя так званих солдатів, вони сидять схилені, прикриваючи лиця капюшонами.

Відео, де ріжуть сало на Корані

Пост з пропагандистського каналу, де розповідають про те, що ЗСУ, начебто, ріжуть сало на Корані. Фото: скріншот

Відео, на якому невідомі ріжуть сало на Корані має таку ж мету, як й попереднє — дискредитувати ЗСУ публічно, розпалити конфлікт на тему релігії. Медіа Gwara пояснює, чому, це відео також фейк. 

Фахівці знайшли саме те видання, яке фігурує на відео — його надрукувало російське видавництво ОГІЗ: «Коран. Прочитання смислів. Фонд досліджень ісламської культури».

На відео можна детально роздивитися, як виглядає книга всередині. 

“На цих кадрах добре видно, що книга має позолочені елементи в оздобленні. Зі слів особи на відео у Twitter, це видання забрали у вбитого. Звертаємо увагу: книга, яку носили з собою, не має потертостей і виглядає повністю як нова. Також видно, що книга не тримає форму: тільки-но людина, що ріже сало, прибирає руку, форзац підіймається догори. Ймовірніше за все, книга не була у вжитку”, — пишуть фактчекери.

Аргументи Саіда Ісмагілова

Саід Ісмагілов. Фото: особистий архів героя

Саід Ісмагілов за національністю татарин, раніше чоловік був імамом, головою мусульманської громади в Донецьку, а зараз допомагає вивозити з Бахмута поранених і цивільних. 

“Напередодні Священного Рамадана російська пропаганда запустила чергове ІПСО про те, що ніби бійці Збройних сил України нарізають свине сало на Корані, і спалюють Коран на багатті.  Розрахунок на обурення мусульманського світу Україною і діями ніби українських захисників. Але все зроблено в стилі російської недолугості, про що і є це відео. 

По-перше, українці на відміну від росіян, всі єдині, підтримують одне одного і поважають духовний вибір кожного захисника, в нас немає «чурбанських книг» і слова такого також немає. Це ви – печерні дикуни, принижуєте і не поважаєте людей іншої національності і іншого віросповідання, а в нас здорове цивілізоване суспільство. По-друге, ви не знаєте ніякої мови окрім матерної, і тому під українців вам аж ніяк не вдається закосити”, — пише Саід Ісмагілов.

Чоловік наголошує, що у відео Коран, який використовують — це нове видання, якого ще немає в Україні, натомість ці видання поширені в росії. Також імам підкреслює мовну помилку окупантів, імітація української мови у пропагандистів на низькому рівні.

“Нам зрозуміло до чого зроблено це російське ІПСО. До Рамадану залишився тиждень, ви хочете перед священним Рамаданом кинути тінь на Україну, на ЗСУ, на мусульман України. Але ви прорахувалися”, — каже Саід Ісмагілов.

Фото: соцмережі

Читайте також: Фейки від росіян: як окупанти виставляють ЗСУ мародерами

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Норвезька рада анонсувала новий прийом заявок на грошову допомогу в 2025

Семаковська Тетяна 10:25, 14 Січня 2025

Норвезька рада у справах біженців (NRC) відкриває прийом заявок на грошову допомогу 2025. Заявки прийматимуть з 20 січня по 29 січня. Отримати кошти зможуть чотири категорії.

Про деталі програми NRC, реєстрацію та критерії, читайте в матеріалі Бахмут IN.UA.

Як зареєструватися на норвезьку допомогу?

З 20 січня з 9:00 по 29 січня 17:00 Норвезька рада у справах біженців в Україні відкриває прийом заявок на отримання багатоцільової грошової допомоги.

Зверніть увагу, що всі подані протягом цього періоду заявки, будуть оцінюватися однаково. Людей просять не навантажувати сайт в перший день. Також, до розгляду будуть брати лише першу спробу подачі заявки. Усі наступні заявки автоматично видаляються.

Фінансування NRC обмежене тому отримати грошову допомогу від Норвезької ради 2025 зможуть не всі.

Хто може отримати допомогу від Норвезької ради?

В 2025 році отримати допомогу зможуть:

  • особи, що проживають на територіях, визначених як території, на яких ведуться бойові дії;
  • внутрішньо переміщені особи, які були змушені покинути свої домівки;
  • внутрішньо переміщені особи, що проживають на територіях із високою інтенсивністю бойових дій;
  • важливим критерієм є те, що домогосподарство фізично знаходиться на території України.

Якщо ви отримували грошову допомогу від Норвезької ради у минулих роках, то все одно можете подати заявку. Але домогосподарства, які отримали грошову допомогу від NRC або інших гуманітарних організацій менше, ніж пів року назад, можуть бути виключені з розгляду.

Заявку на реєстрацію можна буде заповнити на сайті Норвезької ради 20 січня з 9:00.

Як не потрапити на шахрайство?

Зверніть увагу, що заповнювати заявку потрібно на офіційному сайті Норвезької ради. Це безплатно. NRC ніколи не запитує ваші банківські дані, PIN-коди або CVV.

Ось список документів, які потрібні для реєстрації на офіційному сайті:

  • паспорт або ID-картка;
  • довідка ВПО (для домогосподарств із ВПО);
  • свідоцтва про народження дітей (за наявності);
  • ідентифікаційні номери платників податків (ІПН) для всіх членів домогосподарства віком від 18 років;
  • номер банківського рахунку у форматі IBAN (UA + 27 символів). Соціальні, пенсійні рахунки або рахунки “ЄПідтримки” не приймаються.

Заповнення заявки не гарантує отримання коштів, але значно збільшує ваші шанси. Коректно заповнюйте всі дані.

Як перевірити статус заявки на допомогу від NRC?

В 2025 році не будуть відправляти статусу заявки через SMS/WhatsApp. Але ви отримаєте сповіщення про важливі оновлення в інструменті самоперевірки на платформі NeedAid.

Для цього натисніть “Перевірити статус”, введіть код заявки (ID) та номер телефону, вказаний під час реєстрації. Якщо ви втратите код заявки, ви не зможете перевірити свій статус.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Де взяти витяг про фактичне місце проживання з дитиною: інструкція

Семаковська Тетяна 14:00, 13 Січня 2025
Отримати витяг про місце проживання дитини можна онлайн / фото ілюстративне, Pexel

Для отримання допомоги на дитину батьків можуть попросити надати документи, зокрема й витяг про фактичне місце проживання з дитиною. Наприклад, якщо донор надає перевагу допомозі дітям з прифронтових територій, то такий витяг важливий для підтвердження. Також він потрібен для того, щоб влаштувати дитину до школи чи садочку.

Як отримати витяг про місце проживання дитини онлайн, читайте в матеріалі Бахмут IN.UA.

Де отримати витяг про місце проживання дитини онлайн?

Для того, щоб отримати документ потрібно авторизуватись в застосунку Дія, після цього ви зможете зробити це онлайн, дотримуючись наступних кроків:

  • у застосунку Дія оберіть кнопку “Сервіси”;
  • оберіть пункт “Довідки та витяги”;
  • оберіть пункт “Витяг про місце проживання дитини” та “Продовжити”.

Якщо інформація про дитину наявна у Реєстрі територіальної громади, то ви отримаєте документ в Дії у кілька кліків, він завантажиться в pdf форматі. У вас буде 24 години на його завантаження.

Якщо витяг не сформувався, необхідно актуалізувати дані про себе та своє зареєстроване місце проживання у реєстрі.

Нагадаємо, що разом з витягом часто потрібна й довідка про склад сім’ї. Утім, виникає проблема — ще у 2019 році Мінсоцполітики своїм наказом скасував цей документ, замінивши його на інший схожий за наповненням. Утім, у 2019 році згідно з наказом Мінсоцполітики від 17 липня 2019 № 1106 ця довідка була скасована. Тоді її замінили на Довідку про склад зареєстрованих осіб у житловому приміщенні,

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Норвезька рада анонсувала новий прийом заявок на грошову допомогу в 2025

Норвезька рада у справах біженців (NRC) відкриває прийом заявок на грошову допомогу 2025. Заявки прийматимуть з 20 січня по 29 січня. Отримати кошти зможуть чотири […]

Де взяти витяг про фактичне місце проживання з дитиною: інструкція

Для отримання допомоги на дитину батьків можуть попросити надати документи, зокрема й витяг про фактичне місце проживання з дитиною. Наприклад, якщо донор надає перевагу допомозі […]

Бахмутський ЦНАП

Як у Києві потрапити на прийом у Бахмутський ЦНАП

15 січня фахівці Центру надання адміністративних послуг та відділу реєстрації Бахмутської міської ради проведуть прийом бахмутян, які мешкають у Києві та Київській області. Записатись на […]

Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

15 січня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]

Як пенсіонеру чи пенсіонерці оформити інвалідність в 2025 році: гід

З 1 січня 2025 року в Україні більше не працюють медико-соціальні експертні комісії (МСЕК). Президент України Володимир Зеленський ліквідував їх Законом №12178. Тож, відтепер, аби […]