Перехід на українську мову: як зробити цей процес менш травматичним

Семаковська Тетяна 14:50, 20 Лютого 2023

331128001 910716643686841 8951459338162108860 n 91f3e21 лютого в світі відзначають Міжнародний день рідної мови. Свято запроваджено ЮНЕСКО з метою максимального збереження мов всіх народів планети та шанобливого ставлення до них.

Сьогодні, через агресію росії, багато українців хочуть позбутись всього ворожого, включаючи мову. Як поступово, без стресу, перейти на українську мову російськомовним українцям, розповідає психологиня Центру допомоги врятованим у місті Київ, Шатковська Катерина.

Не має бути «потрібно», має бути «хочу».

Головне, це внутрішня мотивація, не просто треба розмовляти українською, бо зараз війна й це державна мова, має бути особистий мотив. 

«По-перше, треба говорити як вмієте, з помилками, з суржиком. Не соромтесь задавати питання людям, як правильно говорити. Нічого немає страшного, в, тому, що ви помиляєтесь, бо дуже важливо, що ви кладете початок до вивчення», — запевняє пані Катерина. 

Українська має бути довкола 

Читати українською, дивитись фільми, обов’язково переведіть телефон на українську мову, так ваш мозок буде насичуватися звідусіль:

«Знайдіть для себе україномовного персонажа, який викликає у вас позитивні емоції й згадуйте його вирази, запам’ятовуйте стиль мовлення. Якщо ваш мозок буде сприймати українську мову як щось позитивне, то ви краще будете запам’ятовувати нові слова».

Український твір «Кайдашева сім’я» та серіал «Спіймати Кайдаша», це те, з чого можна почати своє знайомство з розмовною українською мовою. Те, як просто й легко розмовляють персонажі, дійсно може змотивувати вас.

Спілкуйтесь вдома та шукайте носіїв мови 

Спілкуйтесь вдома з рідними та близькими українською мовою. Це ті люди, які не будуть вас цькувати за помилки та будуть підтримувати вас. Це буде як репетиція перед розмовами з незнайомими людьми. Якщо є можливість, спілкуйтесь з носіями мови, бо саме вони підкажуть вам усі проблемні слова:

«Треба розуміти що цей процес довгий, якщо через тиждень ви не почали розмовляти чистою українською, це не привід здаватись», — запевняє Катерина. 

Діти — майбутнє нації 

Важливо зараз переходити на українську батькам, у яких новонароджені немовлята. Бо саме вони мають бути новою нацією, яка не буде мати в своїй свідомості нічого російського:

«Якщо ви розмовляєте російською, й не готові перейти на українську, то розмовляйте хоча б з дитиною українськими словами. Називайте предмети українською, читайте казки, грайте в українськомовні ігри».

Російськомовні українці 

«Людей, які не хочуть переходити на українську треба перестати смикати й звинувачувати. Саме через натиск і примушення вони відмовляються робити цей важливий крок. Просто дайте людям вибір, і вони самі зроблять його. Якщо людина буде відчувати в Україні доброзичливий простір, то вона захоче приєднатись до нього через мову».

Фото: Шатковська Катерина

Читайте також: “Шансону й російських новин не було”: як починало працювати “Вільне Радіо”

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

30 тис грн на нову професію: жінок у Києві запрошують до навчання

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:00, 16 Травня 2025
Центр зайнятості / фото Суспільне

У Києві жінки можуть опанувати нові професії безплатно. Наразі реалізується програма, яка дозволяє жінкам опанувати професії, зокрема водійки трамвая чи машиністки екскаватора.

Про це повідомляється на офіційному сайті Київської міської державної адміністрації.

Навчання для жінок у Києві 2025

Київський міський центр зайнятості продовжує підтримувати жінок у розширенні їхніх професійних можливостей. Наразі реалізується програма, яка дозволяє жінкам опанувати нові професії. На сьогодні доступні 31 спеціальність, зокрема:

  • водійка трамвая, тролейбуса або автобуса;
  • операторка верстатів з програмним керуванням;
  • фрезерувальниця;
  • електрогазозварниця;
  • машиністка екскаватора;
  • столярка та інші.

Навчання проходить за підтримки роботодавців. Вони надають місця для проходження практики та зобов’язуються працевлаштувати випускниць після завершення курсів.

Вартість навчання повністю покривається службою зайнятості — в межах 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (до 30 280 гривень). Якщо вартість перевищує цю суму, різницю може компенсувати роботодавець або сама учасниця проєкту.

Хто може долучитися до програми

Участь у програмі можуть взяти жінки, які проживають у Києві чи Київській області, незалежно від рівня освіти. Учасниця може самостійно обрати професію з запропонованого переліку, а також навчальний заклад, що має відповідну ліцензію. Тривалість навчання залежить від обраної спеціальності та може тривати до 10 місяців.

Як подати заявку

Заявку можна подати як офлайн — особисто звернувшись до Центру зайнятості, так і онлайн — через відповідну форму за посиланням. Розгляд анкети триває до 5 робочих днів.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як оформити учнівський квиток у Києві у 2025 році: гід по процедурі

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 14:30, 16 Травня 2025
Проїздна картка / фото Київська міська рада

У 2025 році учнівський квиток залишається одним із головних документів школяра, які мешкають у Києві. Він підтверджує статус учня та дає право на низку пільг, зокрема безоплатний проїзд у громадському транспорті. Документ у столиці видається безплатно, але для його отримання потрібно пройти нескладну процедуру реєстрації.

Детальніше про те, як оформити електронний учнівський квиток у 2025 році — в матеріалі Бахмут IN.UA.

Як оформити учнівський квиток у 2025

Електронний учнівський квиток — це спеціальна програма, яка реалізується в Києві. Він підтверджує статус учня та надає право на пільговий проїзд у громадському транспорті.

У 2025 році жителі столиці можуть оформити електронний учнівський квиток для дитини через додаток “Київ Цифровий”. Для цього одному з батьків необхідно:

  • авторизуватись у власному профілі;
  • внести необхідні дані про дитину;
  • додати картку дитини до свого акаунту;
  • завантажити фото для учнівського квитка;
  • подати заявку на виготовлення електронного квитка;
  • здійснити оплату онлайн або у банківському відділенні.

Процедура оформлення включає кілька етапів:

  • заявка передається до навчального закладу, де проходить перевірку та підтвердження;
  • після цього замовлення надсилають на друк.

Увесь процес виготовлення квитка можна відстежувати в особистому кабінеті. Орієнтовний термін — до одного місяця.

У разі втрати або пошкодження документа слід звернутися до служби підтримки. Старий квиток буде заблоковано, після чого можна подати заявку на новий. Якщо учень змінює школу, необхідно оформити новий квиток з оновленими даними.

Якщо пластиковий учнівський квиток уже додано в застосунок, його можна легко перевести в цифрову версію через налаштування. Для дітей, які ще не мають смартфона, передбачена альтернатива — пластиковий учнівський квиток, прив’язаний до електронної системи.

Які пільги надає квиток

Учнівський квиток у 2025 році дає право на безплатний проїзд у міському громадському транспорті. Пільга діє з 1 вересня до кінця червня та поширюється на всі види транспорту: метро, тролейбуси, трамваї та автобуси.

В електронному квитку також можна зазначити додаткову інформацію — адресу проживання, резус-фактор і групу крові дитини. Окрім цього, учнівський квиток дозволяє відвідувати муніципальні театри та музеї зі знижкою.

Щоб скористатися правом на безплатний проїзд, учень повинен валідувати квиток під час поїздки.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

30 тис грн на нову професію: жінок у Києві запрошують до навчання

У Києві жінки можуть опанувати нові професії безплатно. Наразі реалізується програма, яка дозволяє жінкам опанувати професії, зокрема водійки трамвая чи машиністки екскаватора. Про це повідомляється […]

16:00, 16.05.2025 Скопіч Дмитро

Як оформити учнівський квиток у Києві у 2025 році: гід по процедурі

У 2025 році учнівський квиток залишається одним із головних документів школяра, які мешкають у Києві. Він підтверджує статус учня та дає право на низку пільг, […]

14:30, 16.05.2025 Скопіч Дмитро

Пільги на комуналку для багатодітних родин у 2025: хто має право та як оформити

Багатодітні родини, які виховують трьох і більше дітей, мають право на оформлення різних видів державної допомоги. Серед них — спеціальні житлово-комунальні пільги, що значно полегшують […]

16:35, 15.05.2025 Скопіч Дмитро
Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

14 травня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]

Квартирне питання: скільки коштує купівля та оренда житла в Києві у 2025 році

Через постійні загрози та евакуації з прифронтових регіонів дедалі більше українців обирають Київ як відносно безпечне місце для тимчасового або постійного проживання. На цьому тлі […]

15:50, 08.05.2025 Скопіч Дмитро