Main menu

Перехід на українську мову: як зробити цей процес менш травматичним

331128001 910716643686841 8951459338162108860 n 91f3e21 лютого в світі відзначають Міжнародний день рідної мови. Свято запроваджено ЮНЕСКО з метою максимального збереження мов всіх народів планети та шанобливого ставлення до них.

Сьогодні, через агресію росії, багато українців хочуть позбутись всього ворожого, включаючи мову. Як поступово, без стресу, перейти на українську мову російськомовним українцям, розповідає психологиня Центру допомоги врятованим у місті Київ, Шатковська Катерина.

Не має бути «потрібно», має бути «хочу».

Головне, це внутрішня мотивація, не просто треба розмовляти українською, бо зараз війна й це державна мова, має бути особистий мотив. 

«По-перше, треба говорити як вмієте, з помилками, з суржиком. Не соромтесь задавати питання людям, як правильно говорити. Нічого немає страшного, в, тому, що ви помиляєтесь, бо дуже важливо, що ви кладете початок до вивчення», — запевняє пані Катерина. 

Українська має бути довкола 

Читати українською, дивитись фільми, обов’язково переведіть телефон на українську мову, так ваш мозок буде насичуватися звідусіль:

«Знайдіть для себе україномовного персонажа, який викликає у вас позитивні емоції й згадуйте його вирази, запам’ятовуйте стиль мовлення. Якщо ваш мозок буде сприймати українську мову як щось позитивне, то ви краще будете запам’ятовувати нові слова».

Український твір «Кайдашева сім’я» та серіал «Спіймати Кайдаша», це те, з чого можна почати своє знайомство з розмовною українською мовою. Те, як просто й легко розмовляють персонажі, дійсно може змотивувати вас.

Спілкуйтесь вдома та шукайте носіїв мови 

Спілкуйтесь вдома з рідними та близькими українською мовою. Це ті люди, які не будуть вас цькувати за помилки та будуть підтримувати вас. Це буде як репетиція перед розмовами з незнайомими людьми. Якщо є можливість, спілкуйтесь з носіями мови, бо саме вони підкажуть вам усі проблемні слова:

«Треба розуміти що цей процес довгий, якщо через тиждень ви не почали розмовляти чистою українською, це не привід здаватись», — запевняє Катерина. 

Діти — майбутнє нації 

Важливо зараз переходити на українську батькам, у яких новонароджені немовлята. Бо саме вони мають бути новою нацією, яка не буде мати в своїй свідомості нічого російського:

«Якщо ви розмовляєте російською, й не готові перейти на українську, то розмовляйте хоча б з дитиною українськими словами. Називайте предмети українською, читайте казки, грайте в українськомовні ігри».

Російськомовні українці 

«Людей, які не хочуть переходити на українську треба перестати смикати й звинувачувати. Саме через натиск і примушення вони відмовляються робити цей важливий крок. Просто дайте людям вибір, і вони самі зроблять його. Якщо людина буде відчувати в Україні доброзичливий простір, то вона захоче приєднатись до нього через мову».

Фото: Шатковська Катерина

Читайте також: "Шансону й російських новин не було": як починало працювати “Вільне Радіо”

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм - підписуйтесь!