Перехід на українську мову: як зробити цей процес менш травматичним

Семаковська Тетяна 14:50, 20 Лютого 2023

331128001 910716643686841 8951459338162108860 n 91f3e21 лютого в світі відзначають Міжнародний день рідної мови. Свято запроваджено ЮНЕСКО з метою максимального збереження мов всіх народів планети та шанобливого ставлення до них.

Сьогодні, через агресію росії, багато українців хочуть позбутись всього ворожого, включаючи мову. Як поступово, без стресу, перейти на українську мову російськомовним українцям, розповідає психологиня Центру допомоги врятованим у місті Київ, Шатковська Катерина.

Не має бути «потрібно», має бути «хочу».

Головне, це внутрішня мотивація, не просто треба розмовляти українською, бо зараз війна й це державна мова, має бути особистий мотив. 

«По-перше, треба говорити як вмієте, з помилками, з суржиком. Не соромтесь задавати питання людям, як правильно говорити. Нічого немає страшного, в, тому, що ви помиляєтесь, бо дуже важливо, що ви кладете початок до вивчення», — запевняє пані Катерина. 

Українська має бути довкола 

Читати українською, дивитись фільми, обов’язково переведіть телефон на українську мову, так ваш мозок буде насичуватися звідусіль:

«Знайдіть для себе україномовного персонажа, який викликає у вас позитивні емоції й згадуйте його вирази, запам’ятовуйте стиль мовлення. Якщо ваш мозок буде сприймати українську мову як щось позитивне, то ви краще будете запам’ятовувати нові слова».

Український твір «Кайдашева сім’я» та серіал «Спіймати Кайдаша», це те, з чого можна почати своє знайомство з розмовною українською мовою. Те, як просто й легко розмовляють персонажі, дійсно може змотивувати вас.

Спілкуйтесь вдома та шукайте носіїв мови 

Спілкуйтесь вдома з рідними та близькими українською мовою. Це ті люди, які не будуть вас цькувати за помилки та будуть підтримувати вас. Це буде як репетиція перед розмовами з незнайомими людьми. Якщо є можливість, спілкуйтесь з носіями мови, бо саме вони підкажуть вам усі проблемні слова:

«Треба розуміти що цей процес довгий, якщо через тиждень ви не почали розмовляти чистою українською, це не привід здаватись», — запевняє Катерина. 

Діти — майбутнє нації 

Важливо зараз переходити на українську батькам, у яких новонароджені немовлята. Бо саме вони мають бути новою нацією, яка не буде мати в своїй свідомості нічого російського:

«Якщо ви розмовляєте російською, й не готові перейти на українську, то розмовляйте хоча б з дитиною українськими словами. Називайте предмети українською, читайте казки, грайте в українськомовні ігри».

Російськомовні українці 

«Людей, які не хочуть переходити на українську треба перестати смикати й звинувачувати. Саме через натиск і примушення вони відмовляються робити цей важливий крок. Просто дайте людям вибір, і вони самі зроблять його. Якщо людина буде відчувати в Україні доброзичливий простір, то вона захоче приєднатись до нього через мову».

Фото: Шатковська Катерина

Читайте також: “Шансону й російських новин не було”: як починало працювати “Вільне Радіо”

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

Семаковська Тетяна 14:00, 14 Липня 2025
Послуги в ЦНАП
Адміністративні послуги для населення / фото ombudsman.gov.ua

16 липня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі можуть записатись на консультацію.

Про це повідомляє осередок підтримки “З Бахмутом у серці. Дніпро”.

Бахмутський ЦНАП: послуги в Дніпрі

Мешканці громади мають можливість отримати наступні послуги:

  • актуалізувати дані в реєстрі територіальної громади (РТГ);
  • внести зміни до інформації про особу, що міститься в РТГ;
  • зняти особу із задекларованого/зареєстрованого місця проживання;
  • отримати витяг із реєстру територіальної громади;
  • подати повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій.

Додатково фахівець ЦНАПу надаватиме допомогу щодо довідок про правову належність нерухомого майна, яка виникла до 1 січня 2013 року.

Як потрапити на прийом

Прийом громадян відбудеться 16 липня в Центрі підтримки бахмутян “З Бахмутом у серці. Дніпро”. Осередок розташований за адресою: вулиця Макарова, 1-Б. Бахмутян чекатимуть з 09:00 до 15:00.

Консультації за зазначеними послугами можливо отримати дистанційно з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 16:00 за номерами:

  • +38 (099) 667 9206;
  • +38 (098) 850 0561;
  • +38 (068) 851 5089 (представник відділу реєстрації місця проживання).

Запис на отримання адміністративних послуг та довідок БТІ єдиний. Також можна звернутися на електронні скриньки:

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як у Києві потрапити на прийом у Бахмутський ЦНАП

Семаковська Тетяна 13:30, 14 Липня 2025
Бахмутський ЦНАП
ЦНАП для бахмутян / фото Бахмутська міськрада

16 липня 2025 року фахівці Центру надання адміністративних послуг та відділу реєстрації Бахмутської міської ради проведуть прийом бахмутян, які мешкають у Києві та Київській області. Записатись на консультацію можна за номером телефону.

Про це повідомляє Центр підтримки бахмутян у місті Київ.

Бахмутський ЦНАП в Києві

Прийом громадян запланований у середу, 16 липня 2025 року, за адресою: місто Київ, провулок Машинобудівний, 28, кабінет 204 (Солом’янський район, станція метро “Шулявська”) з 10:00 до 14:00. Потрапити на прийом можна за попереднім записом за телефонами:

  • +380 (98) 850 0561;
  • +380 (99) 667 9206;
  • +380 (68) 851 5089 (представник відділу реєстрації).

В установі мешканці Бахмутської громади можуть:

  • актуалізувати дані в реєстрі територіальної громади (РТГ);
  • внести зміни до інформації про особу, що міститься в РТГ;
  • зняти особу із задекларованого / зареєстрованого місця проживання;
  • отримати витяг із реєстру територіальної громади;
  • подати повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій.

Додатково фахівець ЦНАП здійснюватиме допомогу у заповненні та поданні заяв до Міжнародного реєстру збитків тим бахмутянам, які не мають можливості зробити це самостійно через портал “Дію” або потребують допомоги.

Зазначається, що для подання такої заяви необхідно мати електронний цифровий підпис або Дія. Підпис.

Як отримати консультацію

Консультації за зазначеними послугами можна отримати й дистанційно з понеділка по п’ятницю, з 10:00 до 16:00, за номерами: +38 (098) 850 0561, +38 (099) 667 9206 або +380 (68) 851 5089.

Також можна звернутися на електронні скриньки: 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

16 липня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]

Бахмутський ЦНАП

Як у Києві потрапити на прийом у Бахмутський ЦНАП

16 липня 2025 року фахівці Центру надання адміністративних послуг та відділу реєстрації Бахмутської міської ради проведуть прийом бахмутян, які мешкають у Києві та Київській області. […]

Як ветеранам та ветеранкам отримати безплатне житло коштом держави: інструкція

Отримати власне житло — одна з головних потреб для багатьох українських ветеранів та ветеранок, які повертаються до мирного життя. Завдяки постановці на квартирний облік учасники […]

10:00, 13.07.2025 Скопіч Дмитро

Коли нараховують “дитячі” гроші в Україні: що варто знати батькам у 2025 році

Щомісячна виплата допомоги на дитину — важлива фінансова підтримка для багатьох українських родин. Проте часто батьки не знають, коли саме вона надходить. Детальніше про те, […]

17:00, 10.07.2025 Скопіч Дмитро

“Пакунок школяра”: уряд ініціював грошову допомогу в 5 тисяч гривень для першокласників

В Україні запроваджують нову ініціативу соціальної підтримки родин — “Пакунок школяра”. Це одноразова виплата у розмірі 5 000 гривень, яку надаватимуть батькам першокласників для підготовки […]

14:45, 07.07.2025 Скопіч Дмитро