Чи можуть в українській армії воювати цілі батальйони дівчат?

Семаковська Тетяна 13:44, 13 Березня 2023

335923309 6047533601982717 11639126504752585 n 31d25Наразі у Збройних силах України служать майже 60 тисяч жінок, з них 41 тисяча обіймає саме військові посади і 5 тисяч воюють на передовій. Вони несуть службу у змішаних підрозділах — разом із чоловіками.

Видання Hromadske розповідає, що українські військовослужбовиці й ветеранки пропонують змінити статус-кво і створити бойові підрозділи, які складатимуться винятково з жінок.

«Київські відьми»

Ветеранка Васіліса Мазурчук, започаткувала ідею, створити жіночий підрозділ аеророзвідки.  Ідея виникла після того, як центр підготовки операторів безпілотних літальних апаратів «Крук» запропонував їй шість безплатних курсів навчання. 

Коли їй запропонували безоплатні курси, вона вирішила відіслати на них ветеранок і волонтерок. Сама планувала координувати навчання і збирати кошти для нового жіночого підрозділу. Назвала його «Київські відьми».

Українки завершили частину тренувань. Зараз проходять офіційне оформлення до лав ЗСУ і шукають підрозділ, до якого хотіли би долучитися.

Щоб жінка не вибивала собі посад мінометниці чи кулеметниці

335833926 2206815229502834 393104865091503816 n 887a1

Вишкіл на полігоні. Фото: надане Hromadske

Створити жіночі бойові підрозділи запропонувала і військова морської піхоти Ярина Чорногуз. З одного боку, говорить військовослужбовиця, її фізична підготовка відрізняється від чоловічої — наприклад, вона може бігти повільніше. Жінки в одному підрозділі могли би бути на одному рівні. З іншого, додає Чорногуз, жінці тяжко потрапити до бойової роти.

Не «фотобатальйон із жінок-валькірій»

Коли Ярина Чорногуз написала у Facebook про ідею створення жіночого підрозділу в українській армії, отримала коментарі з критикою як від цивільних, так і від військових. 

Серед небезпек називають боєздатність жіночого батальйону: росіяни, дізнавшись про жіночий підрозділ, намагатимуться прорвати їхню оборону. Саме тому такий підрозділ не може бути штурмовим, вважає екснардеп, військовий 72-ї бригади Ігор Луценко.

Військовий вважає, що жінки могли би працювати з логістикою, радіорозвідкою, радіоелектронною боротьбою:

335770547 216048697636869 3953997587211263047 n a2bac

Вишкіл на полігоні. Фото: надане Hromadske

 «Тоді не треба буде супернавантажень і щоб підрозділ не міг зазнати втрат, бо це буде дуже печальна історія, і вона нам точно не підніме бойовий дух».

Ярина Чорногуз погоджується, що підрозділ не має бути штурмовим, але разом із тим жінки, на її думку, могли би сформувати підрозділ легкої піхоти, аеророзвідки, розвідки, служити саперками, снайперками. Чорногуз переконана, що якщо такий підрозділ буде злагодженим і добре оснащеним, то ризики прориву будуть незначними, а якщо росіяни і справді приділятимуть цій ділянці фронту більше уваги, то інші підрозділи отримають більше можливостей іти на штурм.

Втім, саме існування такого підрозділу поліпшило би імідж України, вважає військовий Ігор Луценко: 

«Це буде яскраво і кінематографічно. Принаймні це буде приводом ще раз показати нашу певну ідеолого-політичну близькість до Заходу».

Саме цього — стати підрозділом на показ — категорично не хотіла би Ярина Чорногуз. Військовослужбовиця погодилася би очолити підрозділ, але лише за однієї умови:

«Показушний фотобатальйон із жінок-валькірій — це фігня. Я таким займатися не буду. Це має бути підрозділ, який виконуватиме завдання в зоні бойових дій», — категорично зазначає Чорногуз.

Військовослужбовиця визнає, що існує ризик того, що Генштаб навіть якби погодився на створення бойового підрозділу, зрештою не пускав би жінок на бойові завдання. Тому участь у бойових діях має стати першою умовою створення жіночого підрозділу.

Фото: Hromadske

Читайте також: Куди звертатись, якщо військовий зник безвісти або потрапив у полон?

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Коли нараховують “дитячі” гроші в Україні: що варто знати батькам у 2025 році

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 17:00, 10 Липня 2025
“Дитячі” виплати / фото НБУ

Щомісячна виплата допомоги на дитину — важлива фінансова підтримка для багатьох українських родин. Проте часто батьки не знають, коли саме вона надходить.

Детальніше про те, коли у 2025 році приходять дитячі гроші — в матеріалі Бахмут IN.UA.

Коли нараховують “дитячі” гроші в Україні у 2025

Державна допомога при народженні дитини залишається фіксованою і становить 41 280 гривень для дітей, які з’явилися на світ після 30 квітня 2014 року. Виплата здійснюється частинами: спочатку родина отримує одноразову суму 10 320 грн, а решта — по 860 грн щомісяця протягом трьох років.

Багатьох батьків цікавить, коли саме ці кошти надходять на банківську картку у 2025 році. Відповідно до чинного порядку, чіткої дати виплати не існує, оскільки вона залежить від перерахування коштів Державною казначейською службою. Цей процес відбувається на початку кожного місяця.

Після надходження грошей до банківської установи їх зарахування на картки отримувачів може тривати до трьох днів. У середньому родини отримують допомогу з 5 до 15 числа кожного місяця, хоча фактичне зарахування може розпочатися вже з 4 числа. Таким чином, затримки на кілька днів — не виняток, а звична практика.

Ця щомісячна допомога є гарантованою державою, однак її надходження залежить від графіка роботи казначейства та обраного банку.

Куди звертатися, якщо дитячі гроші не надійшли

Інколи трапляється, що батьки отримують виплати із запізненням. Це пов’язано з тим, що органи Державної казначейської служби здійснюють платежі з урахуванням ресурсного забезпечення єдиного казначейського рахунку та пріоритетності видатків.

Під час повномасштабної війни кошти насамперед спрямовуються на національну безпеку та оборону, тож можливі затримки з соціальними виплатами.

Якщо допомога не надходить упродовж звичного періоду, слід звернутися до спеціалістів органів соціального захисту населення за місцем фактичного або тимчасового перебування, або зателефонувати на урядову гарячу лінію за номером 15-45.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як у Києві потрапити на прийом у Бахмутський ЦНАП

Семаковська Тетяна 14:20, 8 Липня 2025
Бахмутський ЦНАП
ЦНАП для бахмутян / фото Бахмутська міськрада

9 липня 2025 року фахівці Центру надання адміністративних послуг та відділу реєстрації Бахмутської міської ради проведуть прийом бахмутян, які мешкають у Києві та Київській області. Записатись на консультацію можна за номером телефону.

Про це повідомляє Центр підтримки бахмутян у місті Київ.

Бахмутський ЦНАП в Києві

Прийом громадян запланований у середу, 9 липня 2025 року, за адресою: місто Київ, провулок Машинобудівний, 28, кабінет 204 (Солом’янський район, станція метро “Шулявська”) з 10:00 до 14:00. Потрапити на прийом можна за попереднім записом за телефонами:

  • +380 (98) 850 0561;
  • +380 (99) 667 9206;
  • +380 (68) 851 5089 (представник відділу реєстрації).

В установі мешканці Бахмутської громади можуть:

  • актуалізувати дані в реєстрі територіальної громади (РТГ);
  • внести зміни до інформації про особу, що міститься в РТГ;
  • зняти особу із задекларованого / зареєстрованого місця проживання;
  • отримати витяг із реєстру територіальної громади;
  • подати повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій.

Додатково фахівець ЦНАП здійснюватиме допомогу у заповненні та поданні заяв до Міжнародного реєстру збитків тим бахмутянам, які не мають можливості зробити це самостійно через портал “Дію” або потребують допомоги.

Зазначається, що для подання такої заяви необхідно мати електронний цифровий підпис або Дія. Підпис.

Як отримати консультацію

Консультації за зазначеними послугами можна отримати й дистанційно з понеділка по п’ятницю, з 10:00 до 16:00, за номерами: +38 (098) 850 0561, +38 (099) 667 9206 або +380 (68) 851 5089.

Також можна звернутися на електронні скриньки: 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Коли нараховують “дитячі” гроші в Україні: що варто знати батькам у 2025 році

Щомісячна виплата допомоги на дитину — важлива фінансова підтримка для багатьох українських родин. Проте часто батьки не знають, коли саме вона надходить. Детальніше про те, […]

17:00, 10.07.2025 Скопіч Дмитро
Бахмутський ЦНАП

Як у Києві потрапити на прийом у Бахмутський ЦНАП

9 липня 2025 року фахівці Центру надання адміністративних послуг та відділу реєстрації Бахмутської міської ради проведуть прийом бахмутян, які мешкають у Києві та Київській області. […]

“Пакунок школяра”: уряд ініціював грошову допомогу в 5 тисяч гривень для першокласників

В Україні запроваджують нову ініціативу соціальної підтримки родин — “Пакунок школяра”. Це одноразова виплата у розмірі 5 000 гривень, яку надаватимуть батькам першокласників для підготовки […]

14:45, 07.07.2025 Скопіч Дмитро
Кафе в Дніпрі

Круасани та піца: де смачно й дешево поїсти у Дніпрі

У Дніпрі проживає чимало переселенців з різних областей України. Люди знайшли тут тимчасовий дім та роботу. Немало у Дніпрі й бахмутян, які вже адаптувалися до […]

Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

2 липня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]