Росіяни поширюють фейкове відео, де бійці ЗСУ застрелили побратима

Семаковська Тетяна 14:31, 1 Червня 2023

3020067 yakoyu zbroeyu ukrayintsi mozhut zahistiti sebe ta sviy dim novini kompaniy f954eДнями на просторах пропагандистських каналів з’явилося відео, на якому начебто бійці ЗСУ самі через необережність вбили одного з побратимів. Таким чином російська пропаганда показує, мовляв, українська армія настільки ненавчена, немає налагодженості спільних дій, що в результаті отримує втрати в особовому складі.

Редакція «Бахмут. IN.UA» дізналася , чи має поширене відео фейкові ознаки, й що подібними роликами намагається продемонструвати росія, якщо воно штучне. Ми розглянули це відео із двох різних точок зору. За першою ставимо під сумнів саме відео та його зйомку. За другою, не виключаємо можливості, що відео оригінальне, а не змонтоване. 

Фейкове відео (ймовірні ознаки монтажу)

Screenshot 736 8ecc9

Чоловіки на фото в формі ЗСУ. Фото скріншот з відео

Пропагандистський канал опублікував відео, де начебто троє бійців ЗСУ йдуть на штурм ворога. Штурмові дії відбуваються в багатоповерхівці. В описі до відео росіяни дали наступні слова:

«В Артемовске (Бахмут) была найдена камера Гоу Про на которой видно как хохлы случайно прибаранели хохла. Это конечно была реально случайность, но кадры огонь», — підписали пропагандисти відео.

Ні дата, ні точка проведення зйомки невідомі, бо окупанти не вказують такі дані. Дії відбуваються у під’їзді типової багатоповерхівки.

Попри те, відео, опубліковане пропагандистами має 5 дивних фактів, які доводять, що ролик має фейкові ознаки, можливо воно змонтоване навмисно:

Screenshot 735 8aa6b

Чоловіки на відео. Фото: скріншот з відео

  1. Чоловіки вдягнуті у форму ЗСУ поводять себе незлагоджено, поки один кричить команди, йому ніхто не відповідає ні жестами, ні словами. На початку відео лунає фраза “За нами на право, працюй, давай». Однак, команда направо лунає, але звук пострілів не співпадає з нібито вистрілами, складається враження, що звук просто записаний поверх оригінального відео;
  2. Зброя, яку тримають чоловіки надто легка, вони розмахують нею наче іграшковою, ще один дивний факт, в одного з чоловіків гвинтівка перемотана скотчем. Навіщо зброю перемотувати скотчем? Невідомо, але ймовірно, герої відео хочуть приховати щось. 
  3. Окупанти стверджують, що українські воїни самі вбили свого побратима пострілом з гвинтівки
  4. На відео, коли лунають постріли рука чоловіка, ймовірніше за все, камера в нього прикріплена на шоломі, практично не змінює позицію, тобто не рухається.
  5. Зверніть увагу, що впали двоє чоловіків, а не один, хоча в описі пропагандистів сказано, що саме одного підстрелили.

https://www.youtube.com/shorts/GJRVDhoJtDQ

Ось, наприклад,  на цьому відео оборонці Бахмута зі зброєю вступили в бій. При пострілах зі зброї їхні руки рухаються, на відміну від героїв відео. 

Ми звернулися за експертним коментарем до військового, який переглянув це відео з погляду, навіть, якщо воно було б реальним, й чоловіки на ньому справді воїни ЗСУ. На його думку, двох солдатів, які йшли першими застрілили особи, які були зверху, але аж ніяк не побратим знизу, як запевняють окупанти.

«Знизу третій не стріляв. Їх обох одною чергою зверху (ред. вбили або поранили). А хто зверху був невідомо. Але так, як наші стріляли, то точно по оркам. Й черга по ним була із Калаша. Звук інший. Наші працювали одиночними», — вважає військовий.

Відео опубліковане пропагандистами, може бути частково правдивим, на ньому, й справді можуть бути зафіксовані поранення двох українських солдатів окупантами. Втім, цей ролик абсолютно не відповідає опису, бо немає жодного логічного підтвердження того, що чоловіки, яких відносять до лав ЗСУ, на відео поранили один одного. Чутно чіткий постріл зверху, після якого двоє людей падають на землю.

Screenshot 739 e0863

Навіть самі росіяни в коментарях до відео бачать, що постріл, після якого чоловіки впали був зверху, а не знизу. Фото: скріншот з відео

Для чого росія поширює фейкове відео, де ЗСУ вбивають побратимів?

Вже раніше росія поширювала наратив, мовляв, в української армії немає злагодженості, ЗСУ й командири не співпрацюють між собою й не знають, що коїться. Через відсутність досвіду та співпраці між собою гинуть люди, так запевняють пропагандисти, як приклад вони наводили саме Бахмут. 

Такі ролики, де українські солдати, мовляв, вбивають своїх тішать росіян, які вбачають в ЗСУ безпорадного ворога. Але й нагадують їм про власні проблеми в армії, які намагаються приховати в МО рф. Втім, це вже не вперше у пропагандистських роликах відбувається так зване явище як «криве дзеркало», коли окупанти транслюють власні проблеми на інших.

Трагічна випадковість 

Що у висновку? Ми не можемо достеменно встановити, що відбувалося тільки за рахунок цього відео. Однак, ми звернулися за ще одним коментарем до іншого військового. 

За його припущенням, є ймовірність, що саме хлопець, який саме знімав, зробив постріл з підствольного гранатомету, граната влучила у сходи і поранила і його і товариша, який рухався попереду. Такі випадковості не підтверджують безпорадності українських військових на нашу думку, а підкреслюють ту небезпеку, якій вони себе піддають, захищаючі Україну від окупантів.

Фото: з відкритих джерел

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

“Чорні трансплантологи” в Бахмуті? Російська пропаганда запустила новий фейк

Валентина Твердохліб 14:00, 2 Квітня 2025
бахмуті
Приміщення, яке пропагандисти називають “операційною чорних трансплантологів” / скриншот

Російські пропагандисти поширюють новий фейк про Бахмут. Цього разу окупанти стверджують, що в Бахмуті під час бойових дій працювала операційна “чорних трансплантологів”. Діяла вона, нібито, за підтримки українських військових.

Що відомо про новий фейк від рф, розповідає Бахмут IN.UA.

Фейки про Бахмут

На російському телебаченні вийшов новий фейковий сюжет, який стосується окупованого Бахмута. Росіяни кажуть, що вони знайшли “докази” роботи так званих “чорних трансплантологів”.

В основу фейку лягли свідчення окупантів, які перебувають у Бахмуті. Вони стверджують, що знайшли “операційну чорних трансплантологів” восени 2024 року. Це сталося під час огляду підвалів міста на наявність “українських диверсійних груп”. Нагадаємо, що на той час місто було окупованим понад рік.

У доказ своїх свідчень росіяни показали кадри з так званої операційної. Однак, це більше схоже на укриття лікарні чи стабілізаційний пункт підрозділів ЗСУ. Ймовірно, тут надавали допомогу пораненим. Також окупанти показують записи, які нібито мали б підтверджувати їх слова, але розібрати їх неможливо через погану якість відео.

Обгорілі медичні інструменти / скриншот
Так звана “операційна” / скриншот

Також окупанти долучили свідчення жінки Світлани, яка, нібито, працювала медсестрою в бахмутській лікарні. Вона звинувачує в причетності до роботи “трансплантологів” бійців бригади “Холодний Яр”. Але ідентифікувати жінку неможливо. Вона говорить спиною до камери і не називає свого повного імені.

Жінка, яку використали для пропаганди / скриншот

Фейки про чорних трансплантологів

Фейки про “процвітання чорної трансплантології” в Україні — поширена практика російських медійників. Цю тему вони періодично підіймають у своїх сюжетах.

За даними Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, подібні фейки почали з’являтися з 2014 року. Тоді у травні роспропаганда брехала, що “в одному з моргів Києва учасники 24-ї сотні самооборони Майдану спалювали тіла, попередньо вилучаючи у них органи”. З початком АТО інтенсивність поширення фейків на цю тему зросла. З вересня 2014 року активно публікувались матеріали про те, що “київська хунта розгорнула масштабний бізнес з торгівлі органами власних солдатів, а також полонених “ополченців”.

З новою силою фейки почали поширювати з початком повномасштабної війни. У 2022 році пропаганда рф заявляла, що “ЗСУ та нацбатальйони використовують людей як живий інкубатор органів та крові”. А в березні того ж року з’явилися фейки про “українських сиріт, яких Україна продає на органи”.

Загалом цей наратив має на меті дискредитувати українську владу і військових.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Україна визнала кордони “днр” і “лнр”? Росіяни поширюють новий фейк про ТОТ

Валентина Твердохліб 12:55, 20 Березня 2025
кордони
Пункт пропуску на Донеччині / фото Донбас SOS

Росіяни поширюють новий фейк у соцмережах. Вони стверджують, що у 2015 році Україна, нібито, офіційно визнала кордони так званих “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези вони використовують фото паспорта проросійського журналіста Ендрю Рота, де є відмітки про перетин пунктів пропуску між Україною й окупованими територіями.

Чому ці заяви є маніпулятивними і чи насправді були визнані кордони “днр” і “лнр”, розповідає Бахмут IN.UA.

Пункти пропуску між Україною і “днр”/”лнр”

Російські пропагандисти поширюють у мережі новий фейк. Нібито, ще 10 років тому, у 2015 році, Україна офіційно визнала кордони “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези пропагандисти публікують фото з паспорта журналіста Ендрю Рота — московського кореспондента газети The Guardian, який продовжує працювати в рф.

Ендрю Рот на сайті видання The Guardian / скриншот

Під час війни в Україні Ендрю Рот їздив на тимчасово окуповані території. У паспорті медійника українські прикордонники робили відмітки про перетин пунктів пропуску. Ці відмітки росіяни тепер використовують для пропаганди. Вони, нібито, підтверджують те, що Україна офіційно визнавала кордони “днр” і “лнр”.

Фейк, який поширює рф / скриншот із росджерел

Такі заяви є маніпуляцією. Насправді ж у січні 2015 року Україна ввела режим пропусків з “днр” і “лнр”. Наказ “Про затвердження Тимчасового порядку контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей” було видано 22 січня 2015 року.

Пункти в’їзду-виїзду були облаштовані для безпеки цивільних, яким було необхідно потрапити на тимчасово непідконтрольні території України. Отримавши пропуск, люди могли відносно безпечно і законно перетинати лінію розмежування. Перетинати пункти пропуску можна було лише за наявності пропуску. Отримати його можна було, звернувшись до координаційних центрів при Міністерстві закордонних справ. Працював такий центр і в Бахмуті.

15555519 1773055526292817 1172848260 o
Черги на КПП / фото Бахмут IN.UA

Відмітки в паспортах робилися для контролю міграції населення між окупованими територіями та територіями, що контролюються Україною. Таким чином прикордонники могли контролювати процес переміщення людей і зменшити можливість просочення диверсантів.

Однак, це аж ніяк не означало того, що Україна визнала законність “днр” і “лнр”. У відмітках не було жодних вказівок, що це чи територія рф, чи територія квазіреспублік. У паспортах лише вказувались місця перетину лінії розмежування.

Поширюючи цей фейк, росіяни доносять до людей тези про те, що оборона України, нібито, є марною. Такі заяви підіграють на користь окупантів і є частиною їхньої інформаційної війни.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

бахмуті

“Чорні трансплантологи” в Бахмуті? Російська пропаганда запустила новий фейк

Російські пропагандисти поширюють новий фейк про Бахмут. Цього разу окупанти стверджують, що в Бахмуті під час бойових дій працювала операційна “чорних трансплантологів”. Діяла вона, нібито, […]

кордони

Україна визнала кордони “днр” і “лнр”? Росіяни поширюють новий фейк про ТОТ

Росіяни поширюють новий фейк у соцмережах. Вони стверджують, що у 2015 році Україна, нібито, офіційно визнала кордони так званих “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї […]

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу […]

13:00, 05.01.2025 Гук Лідія

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, […]

14:00, 28.12.2024 Гук Лідія

“Мені це кума брата дружини прислала!” Роль месенджерів у поширенні фейкових новин

WhatsApp, Telegram, Viber, Signal та інші, стали невіднятною частиною нашого спілкування. Це популярно, бо можна швидко поширити інформацію, переписки вважаються конфіденційними, а самі месенджери — […]