Пропагандисти поширюють фейк про вручення повісток в Україні через «Дію»

Микола Ситник 13:46, 17 Квітня 2023

Колаж e402b

російські джерела активно розповсюджують наратив про те, що в Україні повістки надсилатимуть через застосунок «Дія». 

Один із проросійських телеграм-каналів оприлюднив відповідний фейк.

Пропагандисти намагаються підтвердити правдивість цього твердження вирваними з контексту словами із заяви Члена комітету Верховної Ради з питань нацоборони Федіра Веніславського.

До слова, в ефірі телемарафону високопосадовець повідомив, що повістки у застосунку «Дія» поки не будуть запускати. За його словами, зараз немає технічної можливості для оцифрування військового обліку та запуску повісток через сервіс. Представник Президента України у Верховній Раді також додав, що у майбутньому цю ініціативу можуть реалізувати.

Веніславський ac2a1Член комітету Верховної Ради з питань нацоборони Федір Веніславський. Фото: Верховна Рада України

«Потенційно в майбутньому ми до цього маємо прийти, оскільки цифровізація передбачає спрощення всіх дій і паперові повістки точно повинні відійти в минуле. Але на сьогоднішній день це лише проекти на не дуже короткострокову перспективу, які можна опрацьовувати, обговорювати, але говорити про їх застосування, я думаю, це передчасно», — заявив Федір Веніславський.

Скріншот e3098Текст повідомлення з пропагандистського каналу. Скріншот

Активні проросійські коментатори вже почали розганяти неправдиву інформацію. Вони стверджують, що українці сміялися над російським сервісом «електронних повісток», а тепер і самі отримуватимуть повістки онлайн.

Коментарі 32f7aКоментарі під дописом із пропагандистського каналу. Скріншот

Читайте також: «Цифрові повістки» не вказують на нову велику хвилю примусової мобілізації в росії, — британська розвідка

Однак, міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров, заспокоївши громадян, чітко дав зрозуміти, що ніяких цифрових повісток не буде.

«Коли в інтернеті знову пишуть, що повістки будуть у «Дії». Послуги немає ані в розробці, ані в планах. Зберігайте спокій, всім гарного дня», — прокоментував вищезгадану інформацію Михайло Федоров.

Федоров d5592Допис міністра цифрової трансформації України Михайла Федорова. Скріншот

Фото: Колаж МЕТА

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Фейк: в Україні продають браслети-обереги від ТЦК

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 15:09, 3 Травня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Російський телеграм-канал опублікував фейкову інформацію. Як пише російський фейкомет, в Україні почали продавати браслети з молитвою, що має «оберігати» чоловіків від представників ТЦК. Чому це неправда — пояснює редакція Бахмут.IN.UA.

Хто поширює фейк?

Фейк опублікував офіційний канал російського Інформаційного Козачого Агентства ПІКА. Окрім цього, допис є й у проросійському пабліку “На самом деле в Днепре”, який налічує 26 тисяч підписників та нібито інформує про новини міста Дніпро. Адміністратори каналів використали риторику про так звану «могилізацію», аби вкотре просувати тезу про те, що українцям варто скласти зброю і не вступати до лав ЗСУ.

Скриншот допису / Первый казачий

Що не так із цією “молитвою”?

Ми перевірили фото на наявність ознак будь-якого редагування за допомогою сервісу FotoForensics.

Скриншот з сервісу перевірки зображень / Foto Forensics

Ділянки зображення виділені білими крапками, тож фото зазнавало редагування: накладення додаткових зображень та елементів. Тож ми здійснили пошук оригінального зображення за допомогою Google Lens. Виявилось, що оригінальне фото фейкомети взяли з оголошення на сайті українського маркетплейса Prom.

Скриншот Google Lens
Скриншот справжнього оголошення на Prom

Як бачимо, фото відредагували у графічних редакторах:  до оригінального фото з маркетплейса  додали інші елементи, щоб відтворити нібито рекламу оберега  з “молитвою”. На це зображення наклали назву товару “Браслет з молитвою від ТЦК”, опис матеріалу “Нержавіюча сталь” та довжину “20 см”. 

Варто звернути увагу на головний елемент – “молитву від ТЦК”, текст якої також турботливо надрукували. Та чи відповідає переклад українською справжньому змісту напису? Ми зробили переклад напису браслета  в Гугл-перекладачі і з’ясували, що це молитва Отче Наш іспанською мовою, яка українською звучить наступним чином:

«Отче наш, що єси на небесах. Нехай святиться ім’я Твоє. Прийде Царство Твоє. Нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліба нашого насущного дай нам сьогодні. Прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим. Не введи нас у спокусу і визволи нас від лукавого. Амінь».

Жодного збігу з оригінальним написом, і тим паче жодної згадки про ТЦК у молитві —  головна ознака недостовірності зображення. До того ж відсутня інформація про те, який саме інтернет-магазин має такий “оберіг” у своєму асортименті : ані назви, ані посилання на сторінку чи сайт.

Отже, враховуючи все вищенаписане, робимо висновок: це справжнісінький фейк. Перш ніж розповсюджувати таку інформацію, варто перевірити: чи правдива вона? Звісно, не всі вміють користуватися спецсервісами для перевірки фото на наявність редагування графічними редакторами. Але, аби перевірити конкретно даного роду інформацію, можна просто вбити у пошуковик “купити браслет із молитвою від ТЦК”, та побачити, що жодного реально існуючого товару на торговельних майданчиках немає.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Хочеш виграти електросамокат? Завітай у військомат: проросійські канали поширюють фейк

Лідія Гук Гук Лідія 14:50, 2 Травня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Антиукраїнські Telegram-канали поширюють повідомлення від начебто Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому йдеться про отримання промокодів за оновлення особистих даних. В оголошенні вказано, що, крім бонусних кодів, в українців є можливість виграти електросамокат. Однак, це брехня.

Чому це фейк та з якою метою поширюється така інформація, — пояснюємо у матеріалі Бахмут IN.UA

Оновити дані в ТЦК: як маніпулюють темою

Першим інформацію про акцію від нібито ТЦК та СП поширив Telegram-канал “Медведь”, а згодом інформацію підхопили інші проросійські сторінки: “Украина.ру“, “Russia News“, “Дядя Слава“.

Фейковий допис Telegram-каналу «Медведь» / скриншот

В оголошенні можна побачити, що знижки пропонують лінія магазинів “EVA”, онлайн-кінотеатр “Megogo” та ресторан японської кухні “Sushiya”. Зазвичай, про будь-які  промоакції ці компанії повідомляються на своїх сторінках в соцмережах та на офіційних сайтах. Ми не знайшли жодного повідомлення про існування пропозиції.

Також немає жодної інформації щодо конкурсу на сторінці Київського міського ТЦК та СП у соцмережах.

На  фейковість також вказують інші елементи:

  • слово “електросамокат” двічі написане із помилкою:  “електроМсамокат”.
  • слово “обнови” замість “онови” вказує на те, що автори фейкового оголошення не надто добре володіють українською мовою;
  • станом на зараз онлайн-кінотеатр “Megogo” не пропонує згаданого в об’яві тарифу «Кіно+».
Фейковий допис Telegram-каналу «Медведь» / скриншот

Це вже не вперше російські Telegram-канали поширюють фейки про мобілізацію в Україні, з метою дискредитувати процес призову військовозобов’язаних на службу. Така інформація є частиною інформаційної війни, спрямованою на підрив довіри до уряду та збільшення соціальної напруги у країні.

Читайте також

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: в Україні продають браслети-обереги від ТЦК

Російський телеграм-канал опублікував фейкову інформацію. Як пише російський фейкомет, в Україні почали продавати браслети з молитвою, що має «оберігати» чоловіків від представників ТЦК. Чому це […]

Хочеш виграти електросамокат? Завітай у військомат: проросійські канали поширюють фейк

Антиукраїнські Telegram-канали поширюють повідомлення від начебто Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому йдеться про отримання промокодів за оновлення особистих даних. В […]

14:50, 02.05.2024 Гук Лідія

Україна тимчасово відступає від Конвенції з прав людини: що коїться

Мережею шириться хвиля “зради” з приводу того, що український Мінюст подав до Ради Європи нову заяву з приводу переліку прав і свобод людей в Україні. […]

ФЕЙК: понад 100 тисяч випадків СЗЧ в Збройних силах України

В ефірі Новини.LIVE адвокат Ростислав Кравець повідомив про кількість випадків самовільного залишення частини в Збройних силах України. За його словами, нібито понад 100 тисяч осіб […]

18:12, 29.04.2024 Гук Лідія

Фейк: українські військові знищують енергосистему своєї країни

Проросійський телеграм-канал поширює фейк про те, що українські військові нібито здійснюють обстріли критичної інфраструктури своєї країни. Чому ця заява є брехливою — читайте в матеріалі […]