Людина, яку боявся Ленін: яким був Симон Петлюра

Семаковська Тетяна 11:00, 29 Вересня 2024

Симон Петлюра — видатний український державний діяч, який беззаперечно очолює топ борців за незалежність України. Більшовики настільки боялися прізвища Петлюри, що називали абсолютно всіх свідомих українців петлюрівцями (навіть якщо ті не визнавали Петлюру), або й взагалі не погоджувалися з його світосприйняттям. Хто такий Петлюра насправді, чому його виключили з семінарії та за, що оголосили молодого студента в розшук?

Редакція Бахмут IN.UA розповідає про життя відомого українця.

Симон Петлюра: коротка біографія

Семен Петлюра народився в багатодітній родині передмісті Полтави 22 травня 1879 року, тож він вже змалку звик до життя гуртом. Потім батьки віддали хлопчика навчатися в 13 років у церковнопарафіяльну школу. 

Симон продовжив науку у Полтавській духовній семінарії, до речі звідти його виключили за так званий “мазепинський дух”. Справа була така, що в семінарії влаштовували концерт, на ньому виступав композитор Микола Лисенко, на заході зіграли кантату “Б’ють пороги”, а вона була заборонена. Лиха додало ще й те, що на зустріч прийшов ректор духовної семінарії Іван Пічета, який почав звинувачувати Лисенка у “мазепинстві”. 

Нагадаємо, що радянська культура вселила українцям версію, начебто Мазепа був зрадником. На захист композитора виступив юний Симон.  Вже з юнацтва хлопець не міг тримати язик за зубами, й завжди відстоював свою думку, за що поплатився партою в семінарії, але зберіг честь та гідність.

Петлюра в ролі журналіста й втікача

96b3d4b 46486363 2319061504802120 6774197391923871744 n 76c50
Симон Петлюра / фото з відкритих джерел

Мало хто знає, що Петлюра не тільки політичний й громадський діяч, а ще й журналіст. Крім журналістики молодик мав ще одного кумира — ним став Микола Міхновський, його промова надихнула юнака вступити до лав Революційної української партії.

В 1901 році, Петлюра умудрився, будучи виключеним із Полтавської духовної семінарії взяти участь у Всеукраїнському студентському з’їзді, представляючи ту ж громаду духовної семінарії. Через рік Симона оголошують в розшук за організацію мітингів, загалом студентське життя молодика точно не було нудним. Щоб врятуватися від арешту Петлюра восени 1902 року виїхав на Кубань. Чим би займалася звичайна людина, яка переховується від поліції?

Радше за все переховувалася, але це точно не історія Петлюри. Він живучи в Кубані починає досліджувати документи Кубанського війська, а потім по них пише наукові статті. Привернувши до себе увагу жандармів — Симону довелося тікати знову, вибір падає на Львів, тут молодик продовжує писати. Доля усміхнулася Симону після оголошення амністії у 1908—1910. В цей період Петлюра проживав у Петербурзі. 

Як українець вчив москву поважати Україну та Шевченка

photo 2023 06 09 13 42 11 b94ef

Симон Петлюра / фото з відкритих джерел

Сміливості Петлюрі було не позичати, живучи у Петербурзі, він брав активну участь в українському русі, зумів навіть домовитись про запровадження в радянському журналі “Мир” українського відділу. На той час, це було нечувано.

Петлюра окрім всього, ще виступав під час відзначення 50-річчя роковин смерті Тараса Шевченка в залі Дворянського зібрання на Михайлівській площі. Був присутній на похованні товариша, авіатора Лева Мацієвича, поклав вінок з україномовним написом на синьо-жовтій стрічці.

Під час Першої світової війни своє ставлення до війни виклав у статті-відозві “Війна й українці”. Петлюра писав, що українці лояльно виконують свій обов’язок перед Російською державою та висловлював надію, що в майбутньому ставлення влади до українського питання зміниться.

Петлюра та українізація армії

1280px Симон Петлюра 15 eb8e2

Пам’ятник Симону Петлюрі у Вінниці / фото Вікіпедія

Після початку революції Симон Петлюра увійшов до Центральної Ради, а потім його обрали на посаду Генерального секретаря з військових справ. В чому була задача Симона? На меті була українізація армії. 

Петлюра так звернувся до своїх військ: 

Я, як генеральний секретар по військових справах в Українській Народній Республіці, закликаю всіх вас, мої товариші й друзі, в теперішній час до загальної дружньої роботи. Будьте організовані та з’єдиненні — всі за одного й один за всіх. Наше військо молоде, воно тільки становиться на ноги, і ви своєю дисциплінованістю доведете, що являєтесь славними потомками великих предків,

Симон Петлюра // одна з промов перед військом

Як радянська влада вбила Петлюру та чому досі його боїться москва

У жовтні 1924 року, після поразки УНР, Петлюра оселився в Парижі, де організував видання тижневика Тризуб і продовжував виконувати обов’язки голови Директорії УНР і Головного Отамана УНР. Крім цього, Петлюра виконував інше завдання — лякав радянську владу.

За свідченнями очевидців на засіданні ЦК РКП(б) у 1922 році Ленін сказав:

Ніякі Денікіни, Юденичі нам не страшні, бо їхні програми застаріли. Нам, більшовикам, страшний лише один лідер — Петлюра, програма якого небезпечна для нас. І до того часу, доки житиме Петлюра, доти не закінчиться рух повстань проти нас, ми не можемо чекати спокою на Півдні. Тому Петлюру необхідно вбити. Доручаю Сталінові як представникові партії, а Дзержинському й Триліссеру по лінії ЧК виконати це завдання,

Володимир Ленін // про Симона Петлюру

Симон Петлюра був убитий радянським агентом 25 травня 1926 року. Про те, що знищення Петлюри було саме операцією радянських спецслужб, свідчив працівник КДБ Петро Дєрябін, який 1954 року перейшов на бік американців. Він казав про це під час виступу в Конгресі США. До сьогодні Симон Петлюра в росії демонізується, окупанти його бояться навіть після смерті.

Автор тексту історик, краєзнавець Микита Безмен.

Авторка ілюстрації художниця Маша Вишедська.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Премії для міськради: бездоганне виконання планів та необмежений розмір

Марія Носуля Носуля Марина 12:00, 24 Вересня 2024
Будівля міськради / фото Бахмутська міська рада

За період січень-червень 2024 року Олексій Рева, начальник ВА Бахмута отримав понад 600 тисяч гривень зарплати. Заступник начальника ВА Олександр Марченко за пів року 2024 також отримав понад 600 тисяч гривень заробітної платні, заступник мера Сергій Родін — понад 288 тисяч гривень, а секретарка міськради Ганна Петриєнко-Полухіна — більш як 700 тисяч гривень. Секретар та заступник начальника ВА Бахмута з окладом менш як 20 тисяч (від 5 до 19 тисяч) отримували щомісячні премії до 57 тисяч гривень. Старости сіл Бахмутського району з окладами  від 12 до 18 тисяч гривень отримували премії до 40 тисяч гривень. 

Редакція звернулася до Бахмутської ВА щодо обґрунтування та критеріїв преміювання працівників. Детальніше у матеріалі.

Бахмут. За що призначають премії

У відповіді на запит де редакції попросила надати обґрунтування премій нам повідомили, що премії призначають за розпорядженням начальника військової адміністрації за такими критеріями:

  • своєчасність та якість виконання завдань і доручень органів вищого рівня; 
  • стан виконання посадових обов’язків;
  • якість підготовки проєктів розпоряджень начальника Бахмутської міської військової адміністрації, листів, протоколів і інших документів, що утворюються в процесі діяльності Бахмутської міської військової адміністрації;
  • бездоганне і вчасне виконання планів роботи, розпорядчих документів, протокольних доручень та завдань керівництва;
  • своєчасність і якість виконання заходів, передбачених планами роботи, виконання додаткового обсягу робіт;
  • своєчасний розгляд листів установ, організацій, забезпечення своєчасного і всебічного розгляду звернень громадян; 
  • дотримання трудової дисципліни, правил внутрішнього трудового розпорядку;
  • ініціативність в роботі;
  • подання пропозицій щодо вдосконалення роботи;
  • відсутність дисциплінарних стягнень і заходів дисциплінарного впливу.

Обмежень у максимальному розмірі немає, як і критерій оцінки роботи міськради

Премії виплачують за кошти фонду преміювання та економії фонду оплати праці з бюджету Бахмутської територіальної громади. Розмір премії встановлюється конкретно кожному працівнику у відсотках до посадового окладу та не має обмежень максимального розміру. Розмір премії можуть збільшити або зменшити, це залежить від особистого вкладу кожного працівника у загальні результати роботи Бахмутської міської військової адміністрації. 

Раніше Бахмут IN.UA дізнавались, чи є якісь плани й звіти по виконаних роботах та чи визначені критерії, за якими можна об’єктивно оцінити ефективність роботи. 

У Бахмутській міськраді на той час (18 квітня 2024 року) не існувало KPI у співробітників/ниць. Чинним положенням про преміювання, на яке спираються у відповіді на запит посадовці, вони не керуються. Тобто в поданнях не звертаються до тих критеріїв преміювання, які вказані у положенні.

У таких умовах призначення премій залежить від самооцінки співробітника та бажання керівника. Положення було переглянуто вже під час воєнного стану: премії стали безрозмірними, а чіткі критерії так і не з’явилися.

Загальної стратегії роботи організації, на яку можна було б спиратися в оцінці ефективності міської ради, на сьогодні також не існує. Це означає, що юридично громада не може впливати на розміри зарплат.

Тобто й оцінити, чи заслужили працівники міської ради премії, об’єктивно не можливо. Для цього потрібно спочатку створити стратегію і відповідно до загальних показників вивести KPI кожному керівнику.

Зміни до Закону про органи місцевого самоврядування

У квітні 2024 року Комітет державної влади рекомендував парламенту винести на голосування законопроєкт, що стосується зокрема виплат премій ОМС.

Йшлося про внесення змін до Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування” щодо забезпечення гідних умов оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування (№ 11054).

Законопроєкт передбачає дві основних зміни:

  • встановлення мінімального розміру посадового окладу посадової особи місцевого самоврядування на рівні не менше мінімальної заробітної плати;
  • обов’язкове оприлюднення рішень ОМС про встановлення премій, доплат, інших грошових виплат посадовим особам місцевого самоврядування з їх обґрунтуванням на офіційному вебсайті відповідної ради не пізніше, ніж за 10 календарних днів з дня прийняття відповідного рішення.

 Станом на 23 вересня 2024 року проєкт закону очікує розгляду.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Міськрада Селидового купує пікап за 3,5 мільйони в оштрафованого підрядника 

Марія Носуля Носуля Марина 17:30, 19 Вересня 2024
Автомобіль Peugeot Landtrek
Пікап Peugeot Landtrek / фото з відкритих джерел

Закупівлі для прифронтових територій почастішали, так днями опублікували закупівлю автівки на порталі Прозорро, датовану 16 вересня. 

Закупівлі, Селидове

Закупівлі для Селидового у вересні тривають. Йдеться про автомобіль вантажний спеціалізований з панцерним захистом ПЗСА-3 (В6) PLB6 на базі Peugeot Landtrek вартістю більш як 3,5 мільйони гривень мають доставити до Селидового до 6 жовтня цього року.

В аукціоні взяв участь один підрядник ТОВ “РЕФОРМ”. 

Місяць тому, 15 серпня, закупівлю ідентичного пікапу за таку ж ціну купували для Костянтинівки, продавець так само  — ТОВ “РЕФОРМ”.

Що не так з підрядником 

Продавця автівки у 2020 році оштрафував на 68 тисяч гривень Антимонопольний комітет за антиконкурентні дії на торгах. Про це писали у виданні “Наші гроші. Львів” та NGL.media. 

Тоді Головне управління Держпродспоживслужби замовило під виглядом спецавтомобіля  найдорожчу комплектацію кросовера Skoda Kodiag Style 2.0. Від звичайного автомобіля його відрізняли лише чотири елементи: два набори медичних товарів, сумка-холодильник та термоконтейнер. Відтак  ТОВ “РЕФОРМ”  заборонили брати участь у торгах на три роки.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Чорні дошки” та золото в обмін на хліб: як Донеччина переживала Голодомор

Голодомор забрав життя багатьох невинних людей в різні часи існування СРСР. Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років і масових […]

13:15, 15.11.2024 Безмен Микита

Ностальгічний Покровськ: добірка місць, які полюбляли покровчани

Наразі місто Покровськ знаходиться майже на лінії фронту, що дозволяє ворогу вести майже постійні обстріли інфраструктурних об’єктів. Проте, до війни Покровськ був популярною туристичною локацією, […]

16:00, 01.11.2024 Скопіч Дмитро
Хеловін історія святкування

Жертвоприношення й голова Джека: історія свята Гелловін

У четвер, 31 жовтня, у світі відзначатимуть Гелловін. Традиція святкувати цю подію з кожним роком набирає обертів, зокрема в Україні. Бахмутський історик Микита Безмен розповів, […]

Як рф намагається виправдати себе у очах іноземців на прикладі фільму “росіяни на війні”

Нещодавно на Венеційському кінофестивалі показали документальний фільм “росіяни на війні” режисерки анастасії трофімової. Фільм одразу викликав широкий резонанс у суспільстві. Розберімось, що не так з […]

14:45, 27.09.2024 Безмен Микита

“На війні немає оцінок, тут ти або загинув або вижив. Третій варіант — стати трьохсотим”: історія ветерана АТО

Ветеран АТО, Володимир Поляков каже: “Я завжди казав на війні немає людей, які не бояться. Деякі можуть подолати цей страх, а деякі живуть у ньому. […]