Роман Грищук, народний депутат та член комітету освіти науки та інновацій України вважає, що Україні потрібна гвардія вчителів, які будуть викладати на деокупованих територіях, які дев`ять років були під російською владою.
Про це Роман Грищук розповів у блозі “УП”.
Що робити першого вересня українській освіті, з дітьми, які один або навіть дев’ять років навчались за російською програмою?
Для того, щоб розпочати навчальний процес, ми повинні провести первинний загальний аналіз для визначення рівня підготовки учнів з української мови, історії України та інших суспільствознавчих предметів (наприклад, у вигляді тестування або співбесід).
На якому рівні вони взагалі знаходяться?
Ці тести мають розробити експерти Українського центру оцінювання якості освіти (центр, що проводить ЗНО і НМТ). Аналіз має бути в розрізі класів і регіонів. Щоб зрозуміти, як і кого адаптувати. Маємо бути готові до того, що частину підручників доведеться на якийсь час робити двомовними, щоб реінтеграція відбулася швидше. Далі питання, на яке ще важче знайти відповідь.
А хто буде це все викладати?
При підборі та підготовці викладачів, однаково варто звертати увагу на їх попередню діяльність.
Викладачі, які безпосередньо сприяли окупаційній владі й просували російську пропаганду, не мають працювати в українських школах. З огляду на нестачу кваліфікованих викладачів з місцевого населення, мають бути залучені їх колеги з інших регіонів України.
Тут за аналогією з “Гвардією наступу” маємо готувати “Гвардію вчителів”. Враховуючи кількість шкіл, які зараз є на окупованих територіях, і припустивши, що в кожну школи потрібно, як мінімум керівництво школи, вчителі мови та історії, то це близько 8000 осіб. І це щонайменше.
Щодо вищої освіти
З 2014 року з окупованих територій було переміщено на підконтрольну Україні територію 19 вищих навчальних закладів. Саме ці виші мають стати фундаментом, який допоможе в поверненні української вищої освіти на деокуповані території.
Повернення переміщених університетів додому – надскладний процес, який розтягнеться в часі. Треба вже розуміти, які заклади і викладачі готові на це, а які вже почали нове життя і не планують повертатись додому.
Дипломи про вищу освіту, отримані від окупаційної влади, Україна не визнає і не буде визнавати. Але ми можемо визнавати кваліфікацію і навички, які українці здобули під час окупації, щоб люди могли знаходити собі роботу після звільнення.
Патріотичне і свідоме покоління – це майбутнє України, наша національна стратегія, внесок у державну безпеку і формування сильної держави.
Фото: росЗМІ
Читайте також: Як безкоштовно підготуватись до НМТ-2023 онлайн
Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.
А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!