Донеччани в евакуації: як живуть переселенці в Черкасах та що відомо про Соледар?

Семаковська Тетяна 14:31, 20 Січня 2023

324646044 3289981994549158 8540174581567549621 n dae63Наразі в Черкасах мешкає близько 350 людей з Соледару. Люди створили групу в Вайбері “Соледар-Черкаси”, щоб не загубити один одного в евакуації та триматись разом. Про життя далеко від дому та новини з рідного міста розповідає волонтерка Наталя Качур.

Наталя Качур, до 24 лютого жила в Соледарі та працювала на державному підприємстві «Артемсіль» інженером транспорту. Планів бути волонтеркою в жінки не було та після повномасштабного вторгнення все змінилось: 

«Я вирішила допомагати людям і військовим в Соледарі. Ми створили штаб “Волонтерський центр міста Соледара” і допомагали переселенцям з Луганської області, на той момент, а також трохи військовим амуніцією й всім що їм було необхідно»‎, – згадує жінка.

Переселенці в Черкасах

322823738 498938385693346 5914557137549706883 n a915a

Допомога для цивільних. Фото: особистий архів героїні

В Черкаси пані Наталя поїхала, бо саме звідти родом її чоловік. В 2011 році він переїхав в Соледар працювати й там ж пара познайомилась. 

«Зараз я також займаюсь волонтерською діяльністю, але сама, не в організаціях чи центрах, просто з власної ініціативи. Збираю кошти, або надсилаю свої, коли душа бажає допомогти комусь».

Нещодавно волонтерка передала подарунки дітям з інвалідністю Сіверської громади. Нещодавно колега Наталі з «Артемсіль» надіслав жінці солодощі, вона роздала їх всім переселенцям з Соледару.

Люди, які виїхали до Черкас одразу знайшли один одного й створили групу “Соледар-Черкаси”, бо місто маленьке, всі один одного знають, тому коли є якісь потреби, або хтось знає про гуманітарну допомогу, діляться один з одним.

Робота в евакуації

63a2d6140d0c2 photo 2022 12 21 11.42.44 1200 40732

Так зараз виглядає зруйноване підприємство «Артемсіль». Фото: Типовий Донецьк

До повномасштабного вторгнення на підприємстві «Артемсіль» працювали майже три тисячі людей, і всім цим людям зараз доводиться шукати роботу в інших містах. Тим, у кого вузькі спеціальності, запевняє Наталя, дуже важко було перекваліфікуватись на іншу роботу:

«Тут, в Черкасах, роботи майже немає. Тільки торгівля, сфера послуг і фізична робота. Багато хто з наших зараз пішли просто в охорону або продавчинями. Це важко після великих посад йти працювати звичайним охоронцем, але іншого вибору поки немає».

Соледар, який він зараз?

261735 2ea7a

Зруйнований росіянами Соледар. Фото: 93-тя ОМБр Холодний Яр

«Іноді я бачу фото й відео зруйнованого міста. Ми вже бачили, що нашу п’ятиповерхівку розбито, вікон, дверей й даху немає, але ще не згорів повністю будинок. Поряд будинки знищені вже від першого до п’ятого поверху».

Наталя вважає, що приблизно 80% міста повністю зруйновано. Кожен день ситуація змінюється, сьогодні будинок може ще стояти, а завтра вже його немає.

«У мене є надія повернутись, але я розумію, що це не рік і не два необхідно на відновлення міста. Коли закінчиться війна, я обов’язково поїду подивитись, що з будинком і можливо повернемось. Також робота дає надію, можливо “Артемсіль” запрацює, бо нас не звільняли, ми зараз просто “на паузі”», – розповідає жінка.

Читайте також: «Я за мир»: як російські наративи просочуються в український інформпростір

Зрадники

photo 2023 01 11 13 21 38 aff09

Соледар, місто в якому йдуть бої. Фото: libkos 

Більшості людей, які чекали “руській мір” та виявились зрадниками, вже немає в місті, бо їх вивозили на території рф або так званого днр. Та Наталя вважає, що краще, щоб вони не повертались, бо як жити з цими людьми вона не знає:

«Важке питання щодо людей, які виявились зрадниками. Жили з цими людьми, спілкувались, сиділи за одним столом. А тут 24 лютого вони розкрились і почали розповідати про путіна й “руській мір”. Ті люди, які отримували гуманітарну допомогу від українських волонтерів, дають інтерв’ю й розповідають такі речі, що просто в голові не вкладаються», – обурюється Наталя.

Зараз колишні мешканці Соледару на пропагандистських каналах розповідають росіянам, що наші волонтери, начебто, їм нічого не давали, не було навіть води. Також поширюють брехню, мовляв, що з  квадрокоптера на них кидали фосфорні бомби, а українські військові закидали в підвали, де сиділи люди лимонки, при цьому знаходились в стані наркотичного сп’яніння:

«Якщо вони поїхали, то вони зробили свій вибір, але як захочуть повернутися в український Соледар, коли все закінчиться, я думаю, їх просто не треба пускати сюди. Навіщо нам жити з такими людьми й слухати цю маячню».

Головне фото: twitter.com/Maxar

Читайте також: В місті голосно: як живе Бахмут сьогодні?

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Фейк: українські військові знищують енергосистему своєї країни

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:13, 26 Квітня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Проросійський телеграм-канал поширює фейк про те, що українські військові нібито здійснюють обстріли критичної інфраструктури своєї країни. Чому ця заява є брехливою — читайте в матеріалі “Бахмут.IN.UA”.

Хто запустив цей фейк?

Опубліковано допис у Телеграм-каналі “Запорожская АЭС – Росатом”, де зазначено, що українські військові обстрілюють українську енергосистему.

Скриншот / джерело

Сам канал, на перший погляд, схожий на офіційний акаунт “Росатому”, який присвятили новинам тимчасово окупованої ЗАЕС, проте адміністратори скоріш за все є колаборантами або акаунт потрапив до рук росіян. Адже у 2020 році в цьому акаунті було опубліковано фото з написом «Запорожье — это Украина». Тож з початку повномасштабного вторгнення адміністрація Телеграм-каналу змінила свою позицію та почала публікувати антиукраїнські дописи.

Скриншот / джерело

Хоч ЗАЕС фактично підпорядкована “Росатому”, подібних заяв щодо обстрілів енергосистеми українськими військовими немає ані на офіційному каналі “Росатому“, ані  в новинному каналі “Росатому“.

Чим підкріплені звинувачення?

Зазначається, що інформація нібито надійшла з чат-бота каналу очевидно від інших проросійських осіб, що слідкують за публікаціями «Запорожская АЭС – Росатом».  Проте жодного підтвердження написаному не надали: немає ані самого повідомлення у пересланому форматі, ані його скриншоту. Отже, відсутнє першоджерело інформації про обстріли, що вже викликає сумніви в її достовірності.

До того ж у характерній для російських ЗМІ манері вкотре просувають ідею того, що нібито територія України є «окупованою самими українцями» і насправді «належить рф». Однак, звісно, це лише примітивний спосіб наголосити на тому, що Україну треба «звільняти» від української влади.

Як росіяни пояснюють обстріли українськими військовими своєї ж енергосистеми?

Першою «причиною» або «метою» пропагандисти вважають те, що українські військові таким чином прагнуть вигнати цивільний персонал з електростанцій, захопити їх та розмістити там військову техніку. Окрім того, стверджується, що електростанції планується «пилити на металолом». Деталі щодо виду техніки, якою нібито українці обстріляли енергетичні об’єкти, також відсутні.

Другою версією «причини» телеграм-канал висуває те, що Україна нібито планує рано чи пізно здавати Лівобережну частину країни рф, тож після себе має на меті знищити електростанції заздалегідь.

Окрім цього, російські посіпаки звинувачують Україну в застосуванні тактики “спаленої землі”. Таким чином, рф перекладає відповідальність з себе на українську сторону. Хоча саме росія вже протягом двох років повномасштабного вторгнення застосовує цю тактику, знищуючи одне окуповане українське місто за іншим. Особливо активно росіяни використовують цей метод на Донбасі, а саме на Бахмутському напрямку, як повідомляє Суспільне. Дана теза представлена з метою нагадати, що рф не полишає спроби окупувати всю територію України, з метою просувати ідею готовності України до капітуляції.

Висновок

Отже, допис каналу “Запорожская АЭС – Росатом” є фейковим, адже не містить жодних доказів того, що в ньому написано: ані скриншотів, ані першоджерел отриманих ним даних щодо обстрілів української енергосистеми, ані посилань на певні офіційні заяви тим паче. Усе в публікації побудовано на пропаганді окупації України та звинуваченнях української армії.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Росіяни закріплюються біля Кліщіївки та збільшили число військ

Семаковська Тетяна 09:31, 15 Січня 2024
Росіяни просуваються до Богданівки
ЗСУ / фото ілюстративне

На Бахмутському напрямку тривають бої, росіяни просуваються вперед до навколишніх сіл. Ймовірно, що ворог мав успіх у Богданівці.

Про це повідомляє журналіст Богдан Мірошников.

Ситуація на Бахмутському напрямку

Росіяни за минулу добу продовжили наступ, розширивши зону контролю, без закріплення. Інша ситуація поблизу села Кліщіївка, тут окупанти закріпилися майже впритул до села.

Ситуація на  Бахмутському напрямку
Карта боїв на Бахмутському напрямку / скриншот Deep State

Там насправді справжній хаос. Адже ми частково контролюємо досі залізницю, частину висот, але ворог проповзає на загрозливі рубежі,

каже Богдан Мірошников // про ситуацію на фронті

Захисник Бахмутського напрямку з позивним “Бахмутський демон” зазначає, що великий тиск росіяни чинять на Хромове. Щодо Кліщіївки, то тут Сили Оборони контролюють висоти, за минулу добу відбили 5 атак.

Росіяни використовують КАБи, артилерію, гради, дрони тощо. За останніми повідомленнями, Інституту вивчення війни російські війська збільшили кількість особового складу на Бахмутському напрямку до близько 80 000 осіб.

Нагадаємо, що станом на січень 2024 рік в Україні налічують 462 тисячі окупантів. Крім того, на тимчасово поневолених українських землях розміщені 35 тисяч “росгвардійців”, які забезпечують окупаційний режим.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!