Як позбутися шкідливих звичок, що заважають схуднути

Семаковська Тетяна 11:30, 12 Березня 2024
Приклад здорового харчування / фото з відкритих джерел

Змінити свій раціон з понеділка, відмовитися від шкідливих продуктів або почати більше пити води — скільки разів ми подумки ухвалюємо такі рішення, але не закріплюємо ці корисні звички. Втім, це дуже важливо для нормальної життєдіяльності.

Про те, які звички здорового харчування варто практикувати кожного дня, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Здорове харчування в Україні

За даними ВООЗ, здоров’я людини на 70% залежить від того, що вона їсть. Нераціональне харчування суттєво впливає на тривалість життя людини та призводить до виникнення та розвитку неінфекційних захворювань по типу діабету, які можуть суттєво знизити якість життя. Як повідомляє МОЗ, саме проблема неправильного харчування — це головний виклик для системи охорони здоров’я в Україні. Саме діабет, рак, серцево-судинні захворювання, хронічні хвороби органів дихання зумовлюють понад 2/3 загальної захворюваності та близько 86% смертей українських громадян. Тож, якщо людина почне контролювати, що вона кладе у свою тарілку, автоматично візьме контроль над своїм здоров’ям.

Ще у 2017 році МОЗ разом із Центром громадського здоров’я та експертами-дієтологами презентували національні рекомендації зі здорового харчування та визначили найважливіші групи продуктів, які повинні входити до щоденного раціону людини.

В якості моделі здорового харчування тоді також визначили й Тарілку здорового харчування. Основою цієї тарілки є рослинні продукти — ¾ та тваринні продукти складають ¼. Більше  рекомендацій можна подивитися на ресурсі МОЗ Проздорове.

Інсулінорезистентність та яку шкоду воно несе

изображение viber 2020 10 16 11 30 06 06fa9
Тетяна Ходаковська / фото з особистого архіву героїні

Про те, які корисні звички треба виховати в собі на шляху до здорового харчування, ми поговорили з тренеркою з фітнесу Тетяною Ходаковською. Вона не лише займається фізичною активністю, але вивчає дієтологію для того, щоб поглибити свої знання і мати можливість передати їх іншим, Жінка проводить марафони здорового харчування, де допомагає учасникам отримати й закріпити корисні звички.

Тетяна Ходаковська пояснює, що основна причина, чому не виходить скинути вагу — це інсулінорезистентність. Часті прийняття їжі, а також вживання багатої кількості цукровмісних продуктів і простих вуглеводів викликає високий рівень цукру в крові.

Інсулінорезистентність — це коли клітини втрачають чутливість до інсуліну, бо його занадто багато і він часто викидається в кров. Закрита від інсуліну клітина перестає бачити не тільки глюкозу, але й амінокислоти, вітаміни й мінерали, які циркулюють по крові. І клітина починає голодувати. А інсулін в надлишку запускає запальні процеси та запасає жир. У результаті тіло товстішає, відчуваючи сильний голод.

Цукор / фото з відкритих джерел

Коли кількість цукру у крові зростає, виділяється інсулін, який розподіляє глюкозу по організму, балансує його. Чим швидше переносяться у кров вуглеводи, тим більше стрибок інсулін. Якщо цукор різко піднявся, організм виробляє велику кількість інсуліну, і рівень цукру різко падає, з’являється головний біль, втома, відчуття голоду. Якщо інсулін перебуває в досить високому рівні тривалий час, то це веде до діабету і збільшення ваги.

Незалежно скільки ви з’їли, хоч відкусили шматочок яблука, викидається у кров інсулін, і час його розпаду, тобто коли він повернеться в базовий рівень — 40 хвилин. Глюкоза від шматочка яблука розійдеться по крові за 10-20 хвилин, а решту 30-20 хвилин інсулін буде продовжувати гуляти по крові, знижуючи показники цукру в організмі. До мозку надходить сигнал, цукор падає, треба щось робити. У цей час ви не можете зосередитися на роботі, вам хочеться ще щось з’їсти. Тому, якщо ми кожні 30-40 хвилин жуємо, інсулін високий і не встигає опускатися до базового рівня.

Тетяна Ходаковська каже, що інсулінорезистентністі можна позбутися, головне мати рішучість і слідувати правилам:

Усі процеси зворотні та за допомогою харчування можна підтримувати нормальний рівень цукру та позбутися Інсулінорезистентністі. Перше, що необхідно зробити, це максимально скоротити вживання цукру і простих вуглеводів. Друге, це дотримуватися проміжку між прийняттями їжі, як мінімум 4-6 годин. Практикуйте голод та інтервальне голодування 8/16 (8 годин їмо, 16 годин це зі сном не їмо). Не обов’язково відразу переходити на такий режим. Поступово, коли переможете голод. А голод легко перемогти, коли харчуєтеся корисними жирами, непісним білком і клітковиною у вигляді овочів і зелені,

Тетяна Ходаковська // тренерка з фітнесу

Як вибудувати нові корисні звички

Для того, щоб вибудувати сприятливу систему для змін, важливо зрозуміти, як влаштована петля звички. Усі звички формуються і працюють за одною простою схемою: Тригер/Сигнал-Дія-Винагорода.

Тригер — це річ, яка нагадує задоволення та яке підштовхує до нього і запускає виділення гормону дофаміну. Дофамін як мотиватор, він привертає до дії й закріплює нашу поведінку.

До прикладу, ви побачили мотиваційне фото в соцмережах (тригер), дофамін піднімається і спонукає (дія) знайти своє класне фото і теж викласти в соцмережах. Ми отримуємо нагороду — нас лайкають і дія закріплюється. Петля полягає в тому, що цей цикл не може бути завершений, тому що в соцмережах ви знаходите купу класних фото. Петлі створюються штучно, змушуючи порівнювати себе з іншими та заслуговувати любов і визнання.

З їжею так само. Наприклад, ми йдемо засмучені з роботи повз булочної, почули ароматний запах випічки, а миттєве зростання дофаміну спонукає нас купити її. При поїданні солодкого і жирного нервова система заспокоюється, ми отримуємо нагороду у вигляді полегшення, дія закріпилася. Наступний раз, відчуваючи розчарування, нам буде хотітися з’їсти пиріжок. Залежність формується тоді, коли ви побачили соковитий пиріжок і вам захотілося його з’їсти, навіть якщо ви не голодні. Тут ми не відчуваємо фізіологічного насичення і петля закручується,

Тетяна Ходаковська // тренерка з фітнесу

Петля звички працює з їжею / фото ілюстративне

Що потрібно, щоб вибудувати нові корисні звички

Для того, щоб в житті людини з’явилися нові звички, потрібні:

  • час. Цей елемент є найпоширенішим способом запускання звички. Ранкове пробудження запускає лавину звичок: сходити в туалет, душ, випити води, одягнутися. Коли ви розумієте причину, через яку небажані звички з’являються в один і той же час кожен день, то вам простіше знайти нову звичку, щоб замінити порожнечу. Погані звички замінюються, а не знищуються. Наприклад, пізно ввечері перед сном, я не сиджу в соцмережах, а вимикаю всі гаджети та 20 хвилин прогулююся у дворі на свіжому повітрі.
  • локація. Ми часто, заходячи на кухню, побачивши на тарілці печиво, автоматично беремо та їмо просто тому, що воно там лежить. Розкладіть в легкодоступних місцях корисну їжу (фрукти, горішки).
  • інші люди. Якщо ваші співробітниці кожну годину на роботі п’ють чай з печивом, швидше за все, ви теж так робите. Ми середньоарифметичне тих людей, з якими проводимо більшу частину часу. Оточіть себе такими людьми, у присутності яких буде недоречно обговорювати рецепти пиріжків і серіали.
  • емоційний стан. Люди кажуть, коли я приходжу з роботи засмучена або засмучений, то з’їдаю солодощі/випиваю келих вина і розслабляюся. Чому б наступного разу, коли вас засмучують на роботі не піти у фітнес зал або на пробіжку.

Головна проблема у тому, що наш розум прагне все зробити автоматизмом. Іноді це корисна навичка. Але часто, ми спочатку автоматично з’їли, а потім усвідомили, що з’їли щось шкідливе, відчуваємо провину і перестаємо довіряти собі. Нам важливо тренувати протилежну здатність розуму — це усвідомленість.

П’єте вранці чай, зробіть перші 2-3 ковтки уважно. З’їжте першу ложку ретельно пережовуючи, спостерігаючи за температурою, текстурою і смаком їжі. Виходячи на вулицю, зробіть перші 10 кроків усвідомлено. Завдяки свідомості у нас збільшується прозір між стимулом і реакцією, і ми можемо вибрати дію, спираючись не на миттєве задоволення, а на довгострокові цілі й цінності. Саме в цьому і полягає свобода волі. Саме тоді та починає змінюватися наше життя на краще,

Тетяна Ходаковська // тренерка з фітнесу

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Квартирне питання: скільки коштує купівля та оренда житла в Києві у 2025 році

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 15:50, 8 Травня 2025
ЖК Світлопарк на Видубичах / фото ЛУН

Через постійні загрози та евакуації з прифронтових регіонів дедалі більше українців обирають Київ як відносно безпечне місце для тимчасового або постійного проживання. На цьому тлі попит на житло в столиці зростає, що впливає як на вартість оренди, так і на ціни купівлі квартир. Для багатьох переселенців знайти доступне житло в Києві стає справжнім викликом, особливо в центральних районах і поблизу станцій метро.

Редакція Бахмут IN.UA дослідила це питання й розповідає про актуальні ціни на житло в різних районах Києва.

Житло в Києві у 2025 році: скільки коштує купівля та оренда

У зв’язку з частішими евакуаціями з прифронтових областей дедалі більше українців змушені шукати нове житло, і Київ часто стає першим вибором. Столиця приваблює відносною безпекою, розвиненою інфраструктурою та можливістю знайти роботу, але ціни на оренду й купівлю нерухомості тут стрімко зростають. Попит перевищує пропозицію, особливо на недороге житло, що створює додатковий тиск на ринок.

Що таке “первинне” та “вторинне” житло

Одна з квартир у Києві, яку здають на платформі ЛУН у ЖК Володимирський / фото Перченко Тетяна

У сфері нерухомості терміни “первинка” та “вторинка” позначають тип житла залежно від його стану та історії власності.

“Первинка” (первинний ринок) — це новозбудоване житло, яке ще не було у приватній власності. Його продає забудовник або держава безпосередньо першому покупцю. Часто квартири на первинному ринку ще будуються або нещодавно здані в експлуатацію.

“Вторинка” (вторинний ринок) — це житло, яке вже має одного або кількох попередніх власників. Його продають фізичні особи через агентства або напряму, і такі квартири зазвичай уже придатні для проживання.

Скільки коштує “первинне” житло в Києві у 2025 році

Середня вартість житла залежить від його класифікації / скриншот

У 2025 році вартість первинного житла в Києві продовжує зростати через підвищений попит, особливо з боку внутрішньо переміщених осіб. За даними платформи ЛУН, середня ціна квадратного метра в новобудовах становить близько 53 500 гривень. Цей показник залежить від типу житла:

  • преміум — 132 900 гривні/м²;
  • бізнес — 72 600 гривні/м²;
  • комфорт — 45 000 гривні/м;
  • економ — 40 000 грн/м².

Ціни також залежать від району:

  • Печерський — 101 700 гривні/м²;
  • Шевченківський — 72 200 гривні/м²;
  • Подільський — 62 400 гривні/м²;
  • Голосіївський — 55 300 гривні/м²;
  • Оболонський — 51 900 гривні/м²;
  • Солом’янський — 51 900 гривні/м²;
  • Святошинський — 48 100 гривні/м²;
  • Дніпровський — 45 600 гривні/м²;
  • Дарницький — 45 000 гривні/м²;
  • Деснянський — 39 600 гривні/м².

Варто зазначити, що близькість до метро або основних транспортних вузлів також суттєво впливає на ціну.

Скільки коштує “вторинне” житло в Києві у 2025 році: однокімнатні квартири

Вторинне житло в Києві має більший попит через більшу пропозицію та нижчі ціни. На формування вартості впливають район, стан будинку, поверховість, наявність ремонту, технічний стан комунікацій і близькість до інфраструктури.

Вартість однокімнатної квартири на вторинному ринку / скриншот

Середня ціна однокімнатної квартири — 64 000 доларів або 2 656 700 гривні Розподілення по районах наразі наступне:

  • Печерський — 124 000 доларів США (5 138 000 гривні);
  • Шевченківський — 79 900 доларів США (3 310 800 гривні);
  • Голосіївський — 67 500 доларів США (2 797 000 гривні);
  • Подільський — 62 000 доларів США (2 569 100 гривні);
  • Дарницький — 61 500 доларів США (2 548 300 гривні);
  • Дніпровський — 59 000 доларів США (2 444 000 гривні);
  • Солом’янський — 55 500 доларів США (2 299 700 гривні);
  • Оболонський — 54 500 доларів США (2 258 000 гривні);
  • Петропавлівська Борщагівка — 52 500 доларів США (2 175 400 гривні);
  • Святошинський — 50 000 доларів США (2 071 000 гривні);
  • Софіївська Борщагівка — 48 000 доларів США (1 988 900 гривні);
  • Вишгород — 44 800 доларів США (1 856 000 гривні);
  • Деснянський — 41 800 доларів США (1 732 000 гривні);
  • Вишневе — 41 500 доларів США (1 719 000 гривні);
  • Ірпінь — 36 000 доларів США (1 491 000 гривні);
  • Буча — 34 000 доларів США (1 408 800 гривні);
  • Гостомель — 26 000 доларів США (1 077 366 гривні).

Скільки коштує “вторинне” житло в Києві у 2025 році: двокімнатні квартири

Вартість двокімнатної квартири на вторинному ринку / скриншот

Середня ціна двокімнатної квартири — 100 000 доларів. Розподілення по районах наразі наступне:

  • Печерський — 190 000 доларів США (7 873 000 гривні);
  • Шевченківський — 125 000 доларів США (5 179 600 гривні);
  • Голосіївський — 112 000 доларів США (4 640 900 гривні);
  • Подільський — 90 000 доларів США (3 729 347 гривні);
  • Дарницький — 90 000 доларів США (3 729 347 гривні);
  • Солом’янський — 89 500 доларів США (3 708 000 гривні);
  • Оболонський — 78 900 доларів США (3 269 300 гривні);
  • Дніпровський — 75 000 доларів США (3 107 700 гривні);
  • Петропавлівська Борщагівка — 71 600 доларів США (2 966 900 гривні);
  • Софіївська Борщагівка — 70 000 доларів США (2 900 600 гривні);
  • Святошинський — 66 000 доларів США (2 734 800 гривні);
  • Вишгород — 60 800 доларів США (2 519 300 гривні);
  • Вишневе — 59 500 доларів США (2 465 500 гривні);
  • Деснянський — 55 100 доларів США (2 283 100 гривні);
  • Ірпінь — 55 000 доларів США (2 279 000 гривні);
  • Буча — 50 500 доларів США (2 092 500 гривні);
  • Гостомель — 45 000 доларів США (1 864 600 гривні);

Скільки коштує оренда житла в Києві у 2025 році

Оренда житла у Києві залишається популярною з кількох ключових причин. По-перше, багато людей переїжджають до столиці тимчасово — на навчання, роботу або через вимушену евакуацію, і купівля житла для них є недосяжною або недоцільною. По-друге, оренда дає гнучкість — можна швидко змінити район або житлові умови без довготривалих зобов’язань. Крім того, високі ціни на первинне та вторинне житло змушують багатьох обирати саме оренду як фінансово доступніший варіант. Для переселенців та молоді оренда часто — єдиний реальний спосіб жити в Києві.

Розподілення цін по районах на оренду однокімнатної квартири у Києві / скриншот

Середня ціна оренди однокімнатної квартири — 17 500 грн. Розподілення по районах наразі наступне:

  • Печерський — 33 500 гривні;
  • Шевченківський — 24 000 гривні;
  • Голосіївський — 20 000 гривні;
  • Подільський — 18 000 гривні;
  • Солом’янський — 16 000 гривні;
  • Дарницький — 15 000 гривні;
  • Оболонський — 15 000 гривні;
  • Святошинський — 15 000 гривні;
  • Дніпровський — 14 000 гривні;
  • Петропавлівська Борщагівка — 14 000 гривні;
  • Софіївська Борщагівка — 14 000 гривні;
  • Вишневе — 12 000 гривні;
  • Ірпінь — 12 000 гривні;
  • Буча — 11 000 гривні;
  • Гостомель — 11 000 гривні;
  • Деснянський — 9 000 гривні.
Житло в різних районах Києва / скриншот

Середня ціна оренди двокімнатної квартири — 27 700 гривні. Розподілення по районах наразі наступне:

  • Печерський — 46 000 гривні;
  • Шевченківський — 31 000 гривні;
  • Голосіївський — 30 000 гривні;
  • Подільський — 22 000 гривні;
  • Солом’янський — 22 000 гривні;
  • Петропавлівська Борщагівка — 21 000 гривні;
  • Софіївська Борщагівка — 21 000 гривні;
  • Вишневе — 21 000 гривні;
  • Оболонський — 20 000 гривні;
  • Дарницький — 19 000 гривні;
  • Ірпінь — 17 000 гривні;
  • Буча — 17 000 гривні;
  • Гостомель — 17 000 гривні;
  • Святошинський — 16 000 гривні;
  • Дніпровський — 16 000 гривні;
  • Деснянський — 11 000 гривні.

У 2025 році купівля та оренда житла в Києві залишаються актуальними, але фінансово непростими рішеннями для багатьох українців. Тому варто орієнтуватися на пропозиції в різних районах міста, у тому числі й у передмісті.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

Семаковська Тетяна 13:57, 8 Травня 2025
Послуги в ЦНАП
Адміністративні послуги для населення / фото ombudsman.gov.ua

14 травня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі можуть записатись на консультацію.

Про це повідомляє осередок підтримки “З Бахмутом у серці. Дніпро”.

Бахмутський ЦНАП: послуги в Дніпрі

Мешканці громади мають можливість отримати наступні послуги:

  • актуалізувати дані в реєстрі територіальної громади (РТГ);
  • внести зміни до інформації про особу, що міститься в РТГ;
  • зняти особу із задекларованого/зареєстрованого місця проживання;
  • отримати витяг із реєстру територіальної громади;
  • подати повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій.

Додатково фахівець ЦНАПу надаватиме допомогу щодо довідок про правову належність нерухомого майна, яка виникла до 1 січня 2013 року.

Як потрапити на прийом

Прийом громадян відбудеться 15 травня в Центрі підтримки бахмутян “З Бахмутом у серці. Дніпро”. Осередок розташований за адресою: вулиця Макарова, 1-Б. Бахмутян чекатимуть з 09:00 до 15:00.

Консультації за зазначеними послугами можливо отримати дистанційно з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 16:00 за номерами:

  • +38 (099) 667 9206;
  • +38 (098) 850 0561;
  • +38 (068) 851 5089 (представник відділу реєстрації місця проживання).

Запис на отримання адміністративних послуг та довідок БТІ єдиний. Також можна звернутися на електронні скриньки:

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Квартирне питання: скільки коштує купівля та оренда житла в Києві у 2025 році

Через постійні загрози та евакуації з прифронтових регіонів дедалі більше українців обирають Київ як відносно безпечне місце для тимчасового або постійного проживання. На цьому тлі […]

15:50, 08.05.2025 Скопіч Дмитро
Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

14 травня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]

Одноразова грошова допомога у Львові: як ВПО можуть отримати підтримку від міста

Громадяни та громадянки, які проживають на території Львівської міської територіальної громади, можуть отримати одноразову грошову допомогу від міста. Ця норма стосується не лише місцевих мешканців, […]

14:25, 06.05.2025 Скопіч Дмитро

Базова соціальна допомога в Україні у 2025: хто і скільки отримуватиме від держави

Соціальна допомога — це форма державної підтримки, яка надається вразливим верствам населення для забезпечення базових життєвих потреб. Вона включає грошові виплати, субсидії, пільги та інші […]

12:33, 04.05.2025 Скопіч Дмитро

Міядзакі, та не “дякуйте”: як користуватися чатом GPT в 2025 році

Усе частіше користувачі, замість традиційних пошукових систем, вводять запити безпосередньо в ChatGPT. Ви можете просто ввести в гугл “чат гпт” або “чат gpt україна” та […]

11:01, 03.05.2025 Скопіч Дмитро