Що таке тривожна валіза? Чим вона відрізняється від евакуаційної сумки? Що в першу чергу з собою брати – наводимо лайфхаки які допоможуть зберегти якомога більше місця. На ці та інші питання відповіла Софія Бамбуля у новому ефірі свого проєкту «Важливі балачки». А також спеціально для «Бахмут IN.UA» активістка зібрала інформацію щодо створення аптечки для надзвичайних ситуацій.
На цю тему я вирішила поговорити після ситуації, що трапилась зі мною 2 тижні тому, коли посеред ночі ми побачили яскраве світло та почули вибух через який в нас затрусило стіни. Тоді я не думала про речі й що мені хватати: у моїй голові була тільки евакуація студентів у підвал. Але коли ти сидиш в одних кімнатних тапцях та піжамі в бомбосховищі три години починаєш замислюватись: «Чому не була зібрана евакуаційна валіза?». Саме це надихнуло мене в обов’язковому порядку зібрати свою сумку й поділитись досвідом, як досвідченої мандрівниці, з іншими. Тут я зібрала всі свої секрети, які допомагають мені під час мандрівок вже багато років, а також поради, які довго шукала під час підготовки до «Важливих балачок».
Тож, беріть свою валізу й перевіряйте чи все необхідне лежить на місці або щось забули!
Не кожна евакуаційна сумка може бути тривожною валізою
Тривожна валіза – це сумка, яка завжди у вас напоготові до будь-якої ситуації. Вона легка, знаходиться в доступному місці та містить в собі набір речей та продуктів на перший час. В той час, коли евакуаційна сумка – це те все, що ми намагаємося врятувати, коли переїжджаємо свідомо, найчастіше такий вантаж не потягнеш з легкістю до укриття.
Неважливо де ви знаходитесь: в Бахмуті, на Донеччині, Київщині чи Закарпатті – зараз наша країна не має абсолютно безпечного місця. Немає гарантій, що завтра не буде обстрілу на Заході або в Центральній Україні. Тож, якщо ви не покинули Батьківщину, тривожна валіза повинна завжди бути на готові.
Почнемо з тепла та одягу
Тут одразу даю два головні лайфхаки, які допоможуть в будь-якій подорожі: ЗІП-пакети – ваші найкращі друзі, баночки їх легко знайти, дешево придбати, але ці штуки допомагають все чітко розсортирувати та зекономити купу місця.
Не кладіть об’ємний спортивний костюм або светр до валізи – ці речі займатимуть дуже багато місця, краще підготуйте їх та покладіть комплектом зверху тривожної сумки. Це буде ваша так звана «форма до підвалу» яку ви зможете одягнути швидко та вона зігріє вас у перші часи надзвичайної ситуації.
Також, намагайтесь покласти з собою темний одяг: його не так сильно помітно при переміщенні, він не так швидко брудниться й такі речі не дуже шкода. Ось список речей, що зберігаються у моїй валізі:
- Теплий, але не дуже об’ємний плед;
- Банний рушник – він теж може зігріти, якщо не буде альтернативи;
- Один чорний вовняний светр та темна водолазка;
- Спортивний костюм (лосини, топ та кофта), цей набір може замінити вам термобілизну;
- Набір нижньої білизни: два бра та троє трусів, кладіть щось спортивне та зручне – мереживо не врятує вас у підвалах;
- Запаковані колготи та три пари шкарпеток;
- Чорні кеди – обув, що легко гнеться й не займає багато місця;
- А як «спецодяг» на валізі заготовлений об’ємний спортивний костюм та термобілизна.
Гігієна та ліки
Беріть все в маленькому об’ємі: тривожна валіза не те місце, куди потрібно складати баночки гелів, шампунів, масок для волосся по 500 мл. Застосовуйте баночки для подорожей або скляночки маленького розміру – впевнена, що у вас точно завалялась парочка на кухні. Ось невеличкий перелік найнеобхіднішого:
- Шампунь;
- Засоби жіночої гігієни. Не кладіть всю пачку, краще міксуйте їх з альтернативними засобами, які займають менше місця;
- Зубна щітка, можна навіть придбати нову, та паста, рекомендую маленький розмір;
- Ватні диски та палички;
- Манікюрні ножиці;
- Засіб для вмивання або мило маленького формату;
- Дезодорант, краще взяти кульковий – менше шансів його пошкодити;
- Вологі та сухі серветки, напевно єдиний виняток, що потрібно покласти великого розміру;
- Туалетний папір;
- Набір для шиття: вони вже є зібрані для подорожей й коштують невеличку суму;
- Ліки, залишаю вам посилання, де спеціально зібрала Аптечку для надзвичайних ситуацій.
Список виглядає об’ємно, але насправді в мене він вліз в один ЗІП-пакет.
Їжа та документи
Рекомендую відсканувати всі юридичні документи й завантажити їх на всі носії, що ви маєте, а також зробити друк мінімум двох копій та покласти до валізи.
Тепер переходимо до їжі – збираємо мінімальний набір, що дасть максимальну насиченість організму. Це потрібно бо існує ймовірність застрягнути в укритті на довгий час, або вірогідність того, що не буде можливості потрапити додому й забрати щось ще з собою:
- Одна-дві банки консерви/паштету;
- 1 кг. каші. Я рекомендую вівсянку, бо ви можете зробити її як гарніром, так і солодким сніданком;
- Сухі супи, 3-5 пакетиків;
- Сушка/сухофрукти;
- Чай та кава, беріть в індивідуальних упаковках;
- Цурок/мед теж в стіках, доза глюкози на всяк випадок завжди повинна бути поруч
- Вода 1,5 літрів;
- Посуд: не беріть купу всього, мій must have 2 предмети – ніж-мультитул та чашка-трансформер. Ці речі можуть замінити весь інший посуд та займають мінімум місця.
Мій головний лайфхак – друга сумка
Так, тривожних валізи дві. Друга сумка/рюкзак, це та річ, без якої ви не виходите на вулицю. Вона менше тривожної валізи, але в ній найнеобхідніше: копії та оригінали документів, носії та техніка, гроші, мінімальний набір гігієни та невеличка аптечка. Це дуже важливо, бо в наш час ми не знаємо що й коли відбудеться, тому ви завжди повинні бути готові до зміни ситуації. Тож, перевіряйте свої речі та складайте валізу.
Пам’ятайте, не важливо де ви знаходитесь – зараз ми всі повинні бути готові до переміщення або до надзвичайної ситуації. Іноді організація заздалегідь може врятувати життя.
Бережіть себе й пам’ятайте: все буде Україна, бо ми є Україна!
Текст свідома активістка, Софія Бамбуля.
Фото фотохудожник Олександр Дяченко.