Зараження довкілля та рак: як росіяни розганяють фейки про снаряди з ураном

Семаковська Тетяна 16:00, 22 Березня 2023

GETTY IMAGES ce755

Російська пропаганда, намагаючись залякати воїнів ЗСУ, запустила цілу хвилю повідомлень про велику небезпеку використання танкових снарядів зі збідненим ураном.

Про те, що Велика Британія надасть Україні снаряди зі збідненим ураном, які призначені для танків «Challenger 2», стало відомо нещодавно. Заступниця міністра оборони Великої Британії Анабель Голді повідомила про це 20 березня.

«Окрім надання Україні ескадрильї основних бойових танків «Challenger 2», ми забезпечимо боєприпаси, включаючи бронебійні снаряди, які містять збіднений уран. Такі снаряди мають високу ефективність для ураження сучасних танків і бронетехніки», – пояснила баронеса Аннабель Голді.

Реакція рф

росіяни після цього заявили, що розцінюватимуть використання таких снарядів в Україні як «брудну бомбу». путін сказав, що росія змушена буде відреагувати, якщо Британія розпочне постачання Києву боєприпасів зі збідненим ураном. Під час обговорення китайського «мирного плану» президент рф заявив, що Захід починає застосовувати в Україні зброю з «ядерною» складовою, показуючи неготовність до «мирного врегулювання».

Також на намір Британії передавати Україні такі боєприпаси відреагував міністр оборони рф сергій шойгу. 

«Тут можна сказати тільки одне. Сходинок не так багато… Пройдено ще одну сходинку, їх залишається все менше і менше», – сказав очільник міноборони рф. 

29f2cb fa578

Захарова. Фото: росЗМІ

Речниця російського МЗС марія захарова взагалі заявила, що снаряди зі збідненим ураном не тільки вбивають, але заражають довкілля і викликають онкологію у людей.

«Югославський сценарій. Ці снаряди не тільки вбивають, але заражають довкілля і викликають онкологію у людей, що живуть на цих землях. До речі, наївно вважати, що жертвами стануть лише ті, проти кого це все буде застосовано. У Югославії постраждали насамперед натівські солдати, зокрема італійці. Потім вони довго намагалися вибити компенсацію у НАТО за втрачене здоров’я», – додала марія захарова.

Видання «BBC Україна» розбиралося, що таке снаряди зі збідненим ураном для України, та чи шкідливі вони.

Українські та західні військові експерти заперечують твердження росіян про небезпечність використання снарядів такого типу. Окрім того, «Defense Express» пояснює, що боєприпаси, які виготовляють у США та Великій Британії, містять збіднений уран лише в осерді снаряда. Відповідно і радіоактивність такого матеріалу надзвичайно мала. Уран відрізняється високою щільністю та твердістю. Завдяки цим якостям він використовується як при виробництві військової броні, так і боєприпасів – переважно осердь для бронебійних снарядів. Збіднений уран не має високої радіоактивності, хоч і вважається токсичним і канцерогенним.

Аналітики Інституту вивчення війни, зазначають, що західні протитанкові боєприпаси зазвичай виготовляються із збідненого урану. Такий уран є менш радіоактивним, ніж природний уран – через його високу щільність і проникаючий ефект, який він створює.Тобто такі боєприпаси не можна використовувати для виробництва ні ядерної, ні радіологічної зброї. До того ж, експерти наполягають – це безпечна для екології технологія, яка вже дуже давно використовується.

При цьому українські фахівці вказують, що сама росія вже використовує такі снаряди в Україні. А ЗСУ навіть захопили такі «трофеї».

росіян турбує не якась токсичність снарядів, а їхня пробивна здатність

Screenshot 573 06637

Снаряд з урановим осердям. Фото: американські ЗМІ

Військовий оглядач BBC Павло Аксьонов розповів, що підкаліберні снаряди із осердям зі збідненого урану, це не якась екзотична зброя. 

«Це штатний боєприпас, який використовують багато армій світу. Такі снаряди складаються з тонкого осердя, яке виготовляють із важких та міцних сплавів із застосуванням вольфраму або збідненого урану, та оболонки, яка, навпаки, має бути легкою. Осердя на вигляд схоже на стрілу з оперенням. Ідея полягає в тому, щоб снаряд розганявся в каналі ствола зброї як звичайний боєприпас, а вже під час польоту, позбавляючись оболонки, але не сильно втрачаючи в масі, перетворювався б на тонку стрілу, яка не зустрічає великого опору повітря», – пояснив експерт. 

За його словами, усі сучасні танки озброюють такими боєприпасами.

«Такий снаряд може летіти на величезній швидкості і, стикаючись з бронею, виділяти велику кінетичну енергію – основний фактор бронебійного снаряда. Підкаліберні снаряди – один із найефективніших боєприпасів для боротьби з бронетехнікою, їх застосовували ще у Другій світовій війні, ними озброюють усі сучасні танки. Багато з них використовують збіднений уран», – додав Павло Аксьонов.

 129029603 gettyimages 2973518 86ea9

25-міліметрові боєприпаси зі збідненим ураном армії США. Фото: GETTY IMAGES

Фахівець у бронетанковій галузі Микола Саламаха розповів, чи становлять такі снаряди небезпеку для військових.

«У срср такі снаряди зі збідненим ураном для танків теж були, в росії такі снаряди теж є, вона їх навіть використовує в Україні. Це не є чимось дуже небезпечним для екології чи екіпажів танків, які їх використовують. Цивільне населення та навколишнє середовище від цього теж не страждає. Те, що нам їх передають – це дуже добре. За своєю бронепробивною здатністю західні снаряди набагато кращі за російські, а тут ми ще будемо мати ефективний інструмент проти бронетанкової техніки росіян», – пояснив експерт.

Фахівець вважає, що заяви про радіоактивну небезпеку для екіпажів, які використовують снаряди зі збідненим ураном, і для навколишнього середовища, це лише російська пропаганда.

salamaha 776c9

Микола Саламаха. Фото: Арміяінформ

«Нічого нового тут немає і для спеціалістів це не таємниця. Якщо цей снаряд влучає у ціль, то зовнішня оболонка корпусу руйнується, а саме осердя проникає у броню, тоді збіднений уран стискується, він нагрівається і починає горіти, осердя розривається. Після цього вибуху і горіння нічого не залишається. Рівень радіації настільки мінімальний, що такі речі не знайдеш, якщо не знати, де саме шукати. Росіяни самі це використовують спокійно», – підсумував Микола Саламаха.

Полковник артилерії у відставці Петро Пятаков переконаний, що снаряд зі збідненим ураном – це звичайний снаряд, який має більшу пробивну силу.

«Це вже практично звичайний протитанковий бронебійний снаряд. Ця технологія давно використовується, таке осердя має велику пробивну силу. Сама Росія й дуже багато інших країн їх вже давно використовує. Такі снаряди пробивають навіть композитну броню, яка розрахована на протидію кумулятивним снарядам. Для екології там по суті нічого дуже шкідливого немає, принаймні не більше, ніж звичайний снаряд. Це тільки звучить гучно – зі збідненим ураном», – резюмував Петро Пятаков.

Отже, зважаючи на все, різку реакцію російського керівництва викликала не так присутність збідненого урану у складі снарядів для британських танків, як те, що вони зможуть більш ефективно вражати російські.

Фото: GETTY IMAGES

Читайте також: Україна розпочала виробництво дефіцитних снарядів для радянських танків

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Допомога для бахмутян: де та за яким графіком працюють Центри підтримки в Україні

Семаковська Тетяна 14:00, 22 Травня 2024
Центри підтримки у Дніпрі / фото Бахмутська міська рада

Сьогодні через війну бахмутяни розкидані по різних областях України, попри те людям намагаються надавати необхідну підтримку. Для цього організували центри та осередки для ВПО, де вони можуть отримати гумдопомогу та консультації від фахівців.

Про те, де та як працюють Центри підтримки та осередки для бахмутян в Україні, читайте в матеріалі редакції Бахмут IN.UA.

Допомога переселенцям у Києві

Центр підтримки бахмутян у місті Київ та Київській області “#Яповернусь_Бахмут“. Він працює за адресою: вулиця Левка Лук’яненка, 14б.

Центр працює з понеділка по п’ятницю з 10.00 до 15.00 години. У вихідні дні (субота та неділя) для юних бахмутян проводяться дитячі розважальні та спортивні заходи. Зазначимо, що гумдопомога видається на наявності.

Слідкувати за анонсами подій в цьому центрі можна у Telegram-спільноті за посиланням.

Центр співпрацює з багатьма благодійними фондами, громадськими організаціями щодо підтримки жителів громади. Мешканцям надаються як харчові продукти, так і непродовольчі товари (матраци, ковдри, пледи, подушки, постільну білизну, рушники, термоси, ліхтарі, набори посуду, засоби гігієни). Також наявне дитяче харчування та речі,

Наталя Кисиличина // начальниця відділу пресслужби Бахмутської міської ради

Центр веде реєстр ВПО з Бахмутської громади. При заповненні гугл-форми громадяни вказують свої потреби.

Допомога ВПО у Дніпрі

Центр підтримки бахмутян у Дніпрі та Дніпропетровській області “З Бахмутом у серці” працює з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 16.00 години, у суботу з 10.00 до 14.00 години за адресою: вулиця Макарова 1-Б.

Мешканців громади запрошують на видачу допомоги у порядку черговості заповнених заявок за контактним номером телефону, зазначеному у заявці. У разі видачі допомоги за живою чергою — сповіщення відбувається через Telegram,

повідомлення // пресслужба

Слідкувати за анонсами подій в цьому центрі можна у Telegram-спільноті за посиланням.

Зауважимо, що видача допомоги відбувається у середньому 1 раз на місяць та залежить від категорій вразливості до якої належить людина. Також у міськраді додали, що допомога формується безпосередньо донором. Одна, у разі гострої потреби, вона формується також виходячи з наявної продукції, що надходить до Центру та потреб відвідувачів.

Бахмутяни можуть отримати:

  • харчові продукти;
  • засоби гігієни;
  • засоби першої потреби;
  • дитяче харчування;
  • засоби особистої гігієни (пелюшки, підгузки, інвалідні візки, ходунки).

Про потребу відвідувачі можуть повідомити безпосередньо у Центрі або, звернувшись до адміністратора у Telegram.

Допомога переселенцям у Полтаві

Screenshot 591 e2e2fБахмутяни в Полтаві відвідали музей / фото скриншот

Осередок підтримки бахмутян у місті Полтава та Полтавській області “З Бахмутом у серці” — вулиця В.Козака 3а.

Слідкувати за анонсами подій в цьому центрі можна у Telegram-спільноті за посиланням. Крім того, в осередку ведуть реєстр ВПО з Бахмутської громади. При заповненні гугл-форми у Telegram бахмутяни вказують свої потреби.

В осередку також проводять культурні заходи для бахмутян.

Допомога переселенцям у Харкові

Осередок підтримки бахмутян у місті Харків та Харківській області “З Бахмутом у серці” розташований за адресою: вулиця Лермонтовська, 9. Він працює з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 16.00 години.

Слідкувати за анонсами подій в цьому центрі можна у Telegram-спільноті за посиланням.

Запит на потреби бахмутяни можуть надати особисто в осередок підтримки, або при заповненні гугл-форми у Telegram.

Допомога переселенцям Жовті Води

Осередок підтримки бахмутян “З Бахмутом у серці” у місті Жовті Води, що в Дніпропетровській області, розташований за адресою: бульвар Свободи, 5б

Осередок підтримки працює з понеділка по п’ятницю з 10.00 до 14.00 години.

Слідкувати за анонсами подій у Telegram-спільноті за посиланням.

Гуманітарна допомога надається жителям 2 рази на місяць. Списки на отримання формуються від потреб мешканців, які пройшли реєстрацію в осередку підтримки та від можливостей міжнародних організацій, волонтерів, які надають допомогу. Крім видачі гумдопомоги, представниками осередку здійснюється організація творчих заходів для бахмутян, які тимчасово проживають на території міста.

Допомога переселенцям у Кривому Розі

Осередок підтримки бахмутян “З Бахмутом у серці” у Кривий Ріг розташований за адресою: вулиця Космонавтів, 3.

Бахмутяни в Кривому Розі

Юні бахмутяни в Кривому Розі / скриншот

Осередок працює з 10:00 до 16:00 години. У вихідні дні, суботу та неділю для юних бахмутян проводяться дитячі розважальні та освітні заходи.

Слідкувати за анонсами можна через Telegram-спільноту.

Видача гумдопомоги здійснюється по мірі надходження гуманітарної допомоги від донорів. До гуманітарної допомоги для бахмутян входять: продуктові набори, гігієнічні набори, непродовольчі товари, речі першої необхідності,

пресслужба // Бахмутської міської ради

Запит на потреби бахмутяни можуть надати особисто в осередок підтримки, за номером телефону або ж під час заповнення реєстраційної гугл-форми у Telegram.

Допомога переселенцям Одеса

Осередок підтримки бахмутян у місті Одеса та Одеській області “З Бахмутом у серці” розташований за адресою: вулиця Канатна, 71. Наразі це тимчасове місце для організації роботи осередку, яке використовується для видачі гуманітарної допомоги, пояснюють у міськраді.

339443473 2315883048584801 7914531665997668787 n 3e199
Бахмутяни в Одесі / фото Бахмутська міська рада

Наразі це тимчасове місце для організації роботи осередку, яке використовується для видачі гуманітарної допомоги, пояснюють у міськраді.

Мешканців громади запрошують на видачу допомоги у порядку черговості заповнених заявок за контактним номером телефону, який зазначено під час заповнення реєстраційної гугл-форми у Telegram.

Інформування жителів відбувається через Telegram-спільноту.

У вихідні дні (субота та неділя) представниками осередку здійснюється організація культурних заходів для бахмутян, які тимчасово проживають на території Одеси та Одеській області.

Допомога переселенцям у Костянтинівці

Осередок підтримки бахмутян “З Бахмутом у серці” у місті Костянтинівка працює за адресою: вулиця О. Невського, 84.

330781710 1333173880584005 2131825940812413682 n 8b6e6
Бахмутяни в Костянтинівці / фото Бахмутська міська рада

Осередок працює з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 12:00 години.

Слідкувати за анонсами можна через Telegram-спільноту. Видача здійснюється в міру надходження гуманітарної допомоги.  Бахмутяни можуть отримати продуктові набори, гігієнічні набори та непродовольчі товари. Запит на потреби жителі можуть надати особисто в осередок підтримки, або ж під час заповнення реєстраційної гугл-форми у Telegram.

Допомога переселенцям у Чернігові

Осередок підтримки бахмутян у Чернігові розташований за адресою: вулиця Дмитра Самоквасова, 8. Бахмутяни, які проживають у Чернігові та області, але ще не зареєструвалися, можуть зробити це, заповнивши форму.

Контактний телефон: +38 (093) 549 31 29.

За актуальними подіями для бахмутян у Чернігові можна стежити за посиланням.

Допомога переселенцям у Вінниці

Осередок підтримки для бахмутян у Вінниці працює за адресою: проспект Космонавтів, 30, прозорий офіс 412. Прийом громадян відбувається з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 15:00. Номер телефон: + 38 (099) 137 51 75. Слідкувати за актуальними новинами можна за посиланням.

Допомога переселенцям у Львові

Осередок підтримки для бахмутян у Львові працює за адресою: проспект В. Черновола, 45а, корпус 6. Осередок підтримки працює з понеділка по п’ятницю з 10.00 до 17.00.

Реєстрація здійснюється за номером: +380 (99) 195 2156 по буднях з 10.00 до 17.00, окрім вихідних.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як підтримувати рідних, які залишаються на прифронтових територіях: пояснення психологів

Валентина Славінська Славінська Валентина 13:00, 22 Травня 2024
Поради
Поради від психолога / фото з відкритих джерел

Під час війни багато українців опинилися у ситуації, коли їхні близькі люди свідомо вирішили залишитися у рідних містах та селах на прифронтових територіях. 

Психологи проєкту “Ти як” пояснили, як зберегти емоційний зв’язок і правильно спілкуватися з рідними в таких обставинах.

Як підтримати родичів на прифронтових територіях

Перебування в зоні бойових дій спричиняє величезний психологічний тиск, стрес та напругу. Підтримка сім’ї та друзів допомагає впоратися з цими викликами, зберегти емоційний зв’язок та віру в майбутнє. Навіть на відстані ви можете стати джерелом сили для своїх рідних, продемонструвавши розуміння їхнього вибору та готовність вислухати й підтримати.

Не тисніть, а підтримуйте вибір

Фахівці радять не намагатися переконати близьких покинути небезпечні райони, адже це їх свідомий вибір. Краще запропонувати допомогу на випадок, якщо вони змінять думку.

Вислухайте аргументи

Розмова по телефону / фото ілюстративне

Важливо вислухати причини, через які рідні вирішили залишитися, і спробувати їх зрозуміти. Використовуйте “Я-повідомлення” для конструктивного діалогу.

Встановіть правила спілкування

Проговоріть наперед теми, які можна обговорювати, а які краще оминати, щоб не створювати додаткового стресу. Домовтеся відверто повідомляти, коли розмова стає неприємною.

Цікавтеся життям, але не вимагайте

Ставтеся з розумінням до того, що в умовах постійного стресу в близьких може бракувати ресурсу на спілкування. Не примушуйте їх відповідати під час повітряних тривог.

Уникайте тривожних новин

Пдтримка / фото ілюстративне

Ваша роль — не нагнітати ситуацію додатковими негативними повідомленнями чи паніку через відсутність зв’язку. Люди на місці й так обізнані про ризики.

Пам’ятайте про цінності

Ви не можете нести повну відповідальність за життя інших, але здатні продовжувати підтримувати зв’язок і розділяти спільні цінності попри відстань.

Читайте також:

  • Психолог безкоштовно: допомога бахмутянам у подоланні тривог та стресу
  • Безплатна психологічна допомога постраждалим від сексуального насильства російських військових: як отримати
  • Сімейні та групові: де переселенцям у столиці отримати безплатні консультації психолога

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

339483709 923291838876579 5901588776248601492 n 30eed

Допомога для бахмутян: де та за яким графіком працюють Центри підтримки в Україні

Сьогодні через війну бахмутяни розкидані по різних областях України, попри те людям намагаються надавати необхідну підтримку. Для цього організували центри та осередки для ВПО, де […]

Поради

Як підтримувати рідних, які залишаються на прифронтових територіях: пояснення психологів

Під час війни багато українців опинилися у ситуації, коли їхні близькі люди свідомо вирішили залишитися у рідних містах та селах на прифронтових територіях. 

Безплатний чат-бот “Юридичний порадник для ВПО” допомагає з житловими питаннями

В Україні працює безоплатний чат-бот “Юридичний порадник для ВПО”. Він цілодобово надає актуальну інформацію ВПО та консультує їх з питань, які пов’язані із житлом.

Студентам пропонують швидше почати навчальний рік та вчитися по суботах — МОН

У зв’язку з продовженням повномасштабної війни в Україні Міністерство освіти і науки розробило низку рекомендацій для закладів освіти щодо організації навчального процесу в 2024/2025 навчальному […]

ВПО можуть безплатно вакцинувати домашніх улюбленців у Києві

Для внутрішньо переміщених осіб у Києві запроваджено безкоштовну вакцинацію від сказу та чипування домашніх тварин. Ця ініціатива триватиме до 10 червня і дозволить ВПО зберегти […]