“Втекли з ключем від чужої квартири”: подробиці про родину з Бахмута, яка опинилась в сочі

Семаковська Тетяна 17:40, 21 Лютого 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

20 лютого 2024 року на сайті ми опублікували новину про багатодітну сім’ю, яка виїхала з Бахмута в рф, а потім розповіла у відеосюжеті російським ЗМІ про нібито викрадення дітей у батьків евакуаційними екіпажами поліції. Після цього ми отримали повідомлення від людей, які знали цю родину з Бахмута. Ми дізналися, що мешканка Ворзеля Світлана Поклад разом з чоловіком на початку 2022 року дали прихисток родині переселенців на Київщині, дбали про них, як про рідних.

Редакція вирішила розписати історію евакуації родини з Бахмута, яка зараз публічно дискредитує спецпідрозділ “Білі Янголи”, який ризикуючи власним життям вивозив з Бахмута та загалом з прифронтових територій дітей з батьками.

Евакуація з Бахмута

Сім'я з Бахмута
Родина із Бахмута / скриншот

Наприкінці грудня 2022 року з Бахмута евакуювали родину з трьома дітьми, рятував малечу екіпаж “Білий Янгол”. У складі родини був 8-річний Гліб, 9-річна Мирослава та 12-річний Данило, ці діти близько 3 місяців жили в підвалі, їхні батьки не хотіли евакуюватися одразу.

Разом з родиною виїхала і їхня собака — домашня улюблениця такса. Додамо, що у грудні 2022 року ситуація в Бахмуті була важка, але люди тут ще залишилися.

Нацполіція
Повідомлення про евакуацію родини з Бахмута / скриншот
Повідомлення про евакуацію родини з Бахмута / скриншот

Родину з Бахмута евакуювали до Ворзеля, це селище у Бучанській міській громаді Бучанського район Київської області. Ворзель був під окупацією російських військ з 25 лютого 2022 року по 1 квітня 2022 року, рівно 35 днів. У цій громаді разом з дружиною Світланою проживає Ігор Поклад, це відомий український композитор.

Ігор та Світлана знаючи, що таке окупація, вирішили допомогти родині переселенців з Бахмута та запропонували сім’ї прихисток безоплатно, вони розчулилися від історії бахмутян й не гаяли час з допомогою.

Житло у Ворзелі

Світлана та Ігор Поклад
Світлана та Ігор Поклад / фото надане героїнею

Пані Світлана написала нашій редакції 20 лютого, коли побачила відео із бахмутянами, яких вона прихистила. Жінка не могла повірити в почуте, ми зв’язалися з героїнею, аби дізнатися деталі цієї ситуації.

Примітка. Родину Поклад вивіз з окупації 11 березня 2022 року волонтер Костянтин Гадаускас, це громадянин Казахстану, який допоміг не одній родині врятуватися.

Світлана Поклад розказує, що про родину з Бахмута вона дізналася випадково, за допомогою передачі телеканалу СТБ “ДНКСвої”. У одному з сюжетів показали Марину Жванію, вчительку, яка хотіла знайти свого учня Данила Дубова. Хлопчик в 2023 році був учнем шостого класу, дитина навчалася у пані Марини онлайн, але поступово зв’язок з ученим почав зникати. Тоді вона й звернулася на телебачення.

Вчителька з Бахмута на передачі СТБ / скриншот
Вчителька з Бахмута на передачі СТБ / скриншот
Хлопчика з Бахмута шукали через СТБ / скриншот

Волонтер Костянтин Гадаускас розповів пані Світлані за родину, яка перебувала в Бахмуті, але боялась евакуюватися в нікуди.

“Він приїхав до нас і каже: “Ігор Дмитрович така ситуація, є сім’я, яка не має де жити”. Їм здається запропонували якийсь монастир у якості прихистку, що на західній частині Україну, але вони відмовилися. А в той час у мене дуже хворіла мама, у неї були інсульти (ред. через це жінка була в пансіонаті, тож родина вирішила безоплатно надати вільне житло переселенцям). У нас була вільна квартира. Ми подумали, а чому б і ні? Вже наступного дня Костя поїхав по них. Він купив ковдри, подушки, посуд. Ну все-все необхідне, нове, аби вони починали, як кажуть, нове життя”, — згадує пані Світлана.

Родину Дубових привезли у Ворзель
Родину привезли у Ворзель / скриншот

Нас здала вчителька (ред. сина), де ми перебували. Поліція навідувалася, але я писала заяву, що беру відповідальність за дітей на себе. Потім “Білі янголи” змусили евакуюватися, вивезли під Київ,

Анна // так описувала свою евакуацію

Костянтин Гадаускас
Костянтин Гадаускас, волонтер, який привіз родину в нове житло / скриншот

Пані Світлана пригадує, що коли родину тільки доставили до нового помешкання, їй намагалися всім допомогати. Дітей героїня описує, як дуже кмітливих, розумних та добрих, навіть попри те, що їм довелося пережити в Бахмуті. Щоб допомогти родині з Бахмута швидше адаптуватися пані Світлана шукала різні підробітки, адже розуміла, що трьох дітей потрібно годувати.

Жінка пригадує, що голова сімейства поремонтував їм піч на знак вдячності, але подружжя заплатило за роботу.

Родина з Бахмута у Ворзелі, в квартирі / скриншот з відео, яка надала редакції пані Світлана

“Ми йому ці 12 чи 13 тисяч гривень заплатили за маленьку пічечку. Це було десь в січні. А потім у мене почала дуже хворіти мама. Вони (ред. бахмутяни) на квартирі прожили до червня 2022 року, але зараз я вже розумію, що вони поступово збиралися. Власне, вони не сказали, що їдуть, а просто зникли разом з ключем від квартири. І ми почали їх розшукувати, бо хвилювалися”, — згадує пані Світлана.

Анна Мезенцева (так представилась бахмутянка) відписала пані Світлані у месенджері, жінка повідомила, що вона нібито поїхала до рідні в Чернівецьку область, але пообіцяла повернутися.

Вже зараз героїня розповідає нам, що коли зайшла у свою квартиру, де жила Анна з дітьми та чоловіком, то побачила, що все перекинуто догори ногами, а в холодильнику було зіпсоване м’ясо. Світлана Поклад припускає, що родина мала куратора з росії, який вочевидь й наказав похапцем тікати.

Потім вони заблокували нас скрізь. І в телефоні, і в Facebook. І мене, і Костю, одночасно. Ми зрозуміли, що щось відбувається, почали їх розшукувати, бо дійсно злякалися. Ну уявляєте, троє дітей і ніде їх на зв’язочку не було! Ми з’ясували, що вони перетнули кордон в Європу,

каже у коментарі // Світлана Поклад

Світлана Поклад згадує, що діти в подружжя були дуже добрі, завзяті, хотіли займатися музикою, чоловік героїні давав їм інструменти та перевіряв музикальний слух.

Родина з Бахмута зустрічає свою нову квартиру / скриншот

“Данька старший. Він перший одразу попросився до нас, у волонтерський рух, ми допомагали людям виїжджати з окупації й займалися гуманітарними вантажами. Даня допомагав нам в усьому, золоте дитя”, — пригадує пані Світлана.

Хлопчик активно допомагав волонтерам / фото надане героїнею
Хлопчик активно допомагав волонтерам / фото надане героїнею

Пані Світлана вперше побачила пропагандистський сюжет за участі Мезенцевої кілька днів тому, вона не могла повірити в побачене та почуте. Особливо жінку зачепили слова Анни про те, що начебто волонтер Костянтин Гадаускас хотів “здати дітей на органи”. Зазначимо, що росіяни часто намагаються демонізувати українців, спрямовують цілі дезінформаційні кампанії, щоб виправдити російське вторгнення.

Волонтерка обіймає Анну, бахмутянка тримає в руках тюльпани, які їй вручив Костянтин Гадаускас / скриншот

“Мені дуже прикро, що вони так з ним (ред. з волонтером Костянтином Гадаускою) обійшлися. Ми відмили квартиру і все. Але більше я нікого пускати не хочу”,  каже Світлана.

Волонтер дає дітям з Бахмута подарунки / скриншот з відео

У коментарі співрозмовниця згадує, що мати дітей була дуже мовчазною, немов боялася сказати щось, що може видати її справжні наміри. Ця історія для пані Світлани дуже болюча, вона додає, що далеко не кожній родині ВПО так допомагають, як допомагали цій сім’ї: регулярно їм привозили необхідні речі, дбали за комфорт та розважали дітей. Втім ці особи просто скористалися добротою, вважає жінка. Світлана Поклад живе у Ворзелі, тут досі прилітають російські ракети.

Тим часом пропагандисти заявляють, що бахмутяни нібито жили в постійному страху за своїх дітей, побоюючись, що їх можуть забрати.

“Молода сім’я знайшла спосіб заробити необхідну суму грошей в Україні та одразу ж покинула країну. Дивом їм вдалося потрапити до росії через Європу та дістатися до сочі, де живуть їхні батьки. Тепер для занепокоєння та побоювань немає причин”, — такими словами завершують фейковий відеосюжет російські ЗМІ.

Зараз родина Анни Мезенцевої перебуває в сочі, як стверджують російські пропагандисти. Пані Світлана наостанок додає, що бачила коментарі, які виправдовують поведінку переселенців, аргументуючи це тим, що людям могли погрожувати зброєю. Ми не маємо фактів, які би пояснювали поведінку цієї родини, їх заяви.

Чоловік в кадрі пояснює, що “Білі Янголи” займалися евакуацією дітей, оскільки в Україні був прийнятий закон — це факт, але подружжя при цьому називають евакуацію дітей “викраденням”. Дії волонтера, який надавав всю допомогу, вони кваліфікують за якимось своїм уявленням. Очевидно, що ці люди, перебуваючи в Україні, знаходились під впливом російської пропаганди і продовжують бути інструментом в її руках.

Примітка. Редакція наголошує, що такі історії за участі переселенців є поодинокими випадками та не мають наміру складати погане враження про ВПО, адже більшість українців, які втратили дім потребують особливої підтримки та турботи. Ми також наголошуємо, що діти не можуть нести відповідальність за вчинки своїх батьків, тож будь-який негативний підтекст у їх сторону є неприпустимий.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Знайомтесь, діпфейк: у чому небезпека та як розпізнати брехню

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 15:08, 10 Травня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

На сьогодні технологія діпфейк є доволі відомою: тримаючи у руках смартфон, можна створити як жартівливе відео, в якому “Анджеліна Джолі” вітає друга з Днем народження, так і фейкове відео із псевдо Зеленським, який оголошує капітуляцію України.

Що це за технологія, як нею користуються росіяни в інфовійні проти України та чи можливо неозброєним оком помітити фейкове відео — розповідає “Бахмут IN.UA” у рамках проєкту з підвищення медіаграмотності.

Що таке діпфейк простими словами?

Технологія Deepfake — це дуже реалістичне відео або аудіо, яке створили за допомогою штучного інтелекту. Діпфейк “говорить” із нами від особи політиків, співаків, акторів тощо, та передає ту інформацію, яку заклав у неї автор. Ба більше: будь-хто зараз може створити подібне відео, вставивши обличчя свого друга або коханої людини, за допомогою додатків на мобільному телефоні.

Першим найпопулярнішим діпфейком стало відео американського ЗМІ Buzzfeed, яке у 2018 році опублікувало фейкове відео із експрезидентом США Бараком Обамою, що нібито пояснює як, власне, працює технологія.

Діпфейки як інструмент російської дезінформації проти України

У березні 2022 року урядовий Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки попереджав про те, що росіяни використовуватимуть технологію Deepfake, щоб запустити в медіапростір відео, в якому нібито Володимир Зеленський оголошує капітуляцію України.

Інший приклад, також за 2022 рік: мер Києва Віталій Кличко заявив, що від його імені мерам кількох європейських столиць з фейкового email розіслали запити на спілкування через ZOOM. Мери Мадрида та Берліна погодилися на розмову і деякий час спілкувалися із “мером столиці”. 15 хвилин бургомістерка Берліна вела бесіду із псевдо Кличком про українських біженців.

Сумніви у реальності особистості мера Києва заклалися у пані мера у той момент, коли той почав говорити про те, щоб німецька влада заохотила українських чоловіків повернутися до України на фронт. Також співрозмовник мерки Берліна попросив підтримати Київ порадою щодо проведення ЛГБТ-прайду.

Своєю чергою, пранкер зв’язався також і з мером Мадрида, який майже одразу запідозрив, що спілкується не з Кличком, та перервав зв’язок.

Відеофейки також робилися і з ціллю дискредитувати колишнього головкома Валерія Залужного. На цьому відео “Залужний” нібито каже про те, що Володимир Зеленський хоче ліквідувати самого воєначальника і здати Україну росії. 

В іншому ролику фейковий Залужний спростовує свої попередні відео, наказує українським військовослужбовцям покинути зону бойових дій та захопити владу у країні. Ролик наповнений фразами, притаманними російській пропаганді: “повний провал на фронті”, “солдатів відправляють на забій”, “корупція у країні” тощо. 

Але цей метод публікації фейкових відео та аудіо працює в обидва боки. До прикладу, у 2022 році в мережі опублікували нібито розмову між путіним та міністром оборони рф сергієм шойгу. Ці двоє “обговорювали” війну в Україні, а шойгу жалівся на “сапратівлєніє”.

Діпфейки та меми

Цю технологію, яка останніми роками стала доступною кожному, зараз активно використовують у мемній культурі. Фальшиві відео стали особливо популярними у мережі TikTok, де українці публікують відео з діпфейками Зеленського, Тимошенко, Буданова та інших українських політичних діячів.

На відео персонажі несуть, на перший погляд, ахінею, але це лише елемент сучасного гумору: іноді — на межі, іноді — незрозумілого людині, яка не у контексті культури мемів. Саме тому люди, до прикладу, похилого віку можуть сприйняти за чисту монету відео із президентом України, який каже, що Фредді Крюгеру (ред. — персонаж з вигаданого кіновсесвіту “Жах на вулиці В’язів”) представники ТЦК вручили повістку.

@garant_konstitucy

Замовлення ролика голосом будь якого персонажа✅ ➖ Привітання від відомих людей ➖ Розіграш ➖Рекламний ролик для вашого продукту Готові до співпраці на постійній основі @garant_konstitucy🇺🇦 #зеленський #зеленськийнайкращий #славаукраїні🇺🇦🇺🇦🇺🇦 #українськийтікток

♬ оригінальний звук – garant_konstitucy🇺🇦

Для чого роблять діпфейки?

Фейкові відео використовуються для штучного створення паніки та з ціллю скомпроментувати ту чи іншу особу. Це ефективний метод швидко рознести мережею інформацію, яка вигідна авторам фальшивих матеріалів. 

Поширюючи брехню як правду, можна із легкістю переконати людей у тому, чого насправді не існує. Це небезпечно і може мати наслідки: знищення репутації, руйнування взаємин, зриви виборів тощо. Розповсюдження дезінформації порушує довіру та стабільність у суспільстві, а також може призвести до великих соціальних і політичних проблем.

Як відрізнити діпфейк від реального відео?

Для цього потрібно бути уважними та звертати увагу на такі деталі:

  • уважно розгляньте рух людей і предметів у відео: діпфейки можуть мати несправжній або нереалістичний рух;
  • краї маски навколо обличчя: у деяких випадках відео може мати помітні ознаки недосконалості відтворення реальної людини;
  • оклюзія обличчя: може спотворювати предмети або приховувати їх;
  • розмите обличчя: при ретельному розгляданні обличчя персонажа може бути розмитим, незалежно від якості відео;
  • іноді алгоритми не можуть повністю “розпізнати” та відтворити зображення людини, що може проявлятися у коротких мерехтіннях на екрані;
  • перевірте джерело відео. Якщо воно походить з ненадійного джерела, це може бути підозрілим.

Якщо ви маєте досвід у користуванні штучним інтелектом, та розумієтеся на алгоритмах його роботи, відрізнити діпфейк від справжнього відео вам допоможуть наступні інструменти:

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Які 5 дій можуть залишити вас без довідки ВПО

Семаковська Тетяна 14:00, 10 Травня 2024
Довідка ВПО у Дії / фото ілюстративне

Особи, які стали на облік внутрішньо переміщених осіб отримують довідку ВПО. Завдяки якій вони можуть претендувати на допомогу на проживання, пільги при оренді житла тощо. Довідка ВПО діє безстроково, за виключенням кількох правил.

Довідка ВПО: термін дії

Довідка про взяття на облік діє безстроково, крім окремих випадків, за яких внутрішньо переміщена особа:

  • подала заяву на скасування дії довідки ВПО;
  • скоїла кримінальне правопорушення;
  • повернулася до покинутого постійного місця проживання;
  • виїхала на постійне місце проживання за кордон;
  • подала завідомо недостовірні відомості.

Зверніть увагу, що рішення про скасування дії довідки ВПО приймається керівником структурного підрозділу з питань соцзахисту населення за місцем проживання внутрішньо переміщеної особи та надається протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Знайомтесь, діпфейк: у чому небезпека та як розпізнати брехню

На сьогодні технологія діпфейк є доволі відомою: тримаючи у руках смартфон, можна створити як жартівливе відео, в якому “Анджеліна Джолі” вітає друга з Днем народження, […]

Які 5 дій можуть залишити вас без довідки ВПО

Особи, які стали на облік внутрішньо переміщених осіб отримують довідку ВПО. Завдяки якій вони можуть претендувати на допомогу на проживання, пільги при оренді житла тощо. […]

Як зберігати внутрішню стійкість під час війни: поради бахмутського психолога 

Психолог Андрій Кузнєцов розповів про те, як зберігати психологічну стійкість серед постійних викликів і тривоги війни. Його рекомендації допоможуть бахмутянам знайти баланс між надією та […]

“Втрату житла проживають, як власне поранення”: психологиня про те, як спілкуватися з ВПО

Малі громади, села та великі міста поповнилися новими мешканцями з різних регіонів України. Внутрішньо переміщені особи змушені заново починати життя, однак, подекуди цей і без […]

Палац Культури у Часів Ярі: якою була історична споруда

23 липня 2023 року, окупаційні російські війська знищили Палац Культури у Часів Ярі. Останнім часом ця будівля використовувалася як міський гуманітарний штаб та місце надання […]