Заборона УПЦ-МП: чим московські попи загрожують українцям

Марія Носуля Носуля Марина 18:25, 10 Червня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Про заборону церкви московського патріархату в українському суспільстві йшлося ще до початку повномасштабної війни. Проте ще й досі у багатьох областях України цілі парафії належать до московського патріархату. 

Законопроєкт №8371

У соцмережах обговорюють законопроєкт №8371 “Закону про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій”. Тобто діяльність релігійних організацій, центр яких знаходиться у рф заборонятимуть в Україні. 

“За” проголосували 267 нардепів у першому читанні ще у жовтні минулого року.

Далі мали додавати правки. На початку травня 2024 у пресслужбі апарату Верховної Ради повідомили, що законопроєкт досі проходить юридичну експертизу перед голосуванням у другому читанні.  Так у ВР відреагували на інформацію про затягування оприлюднення матеріалів до другого читання.

Днями військові ЗСУ Артем Карякін та Віталій Овчаренко опублікували відео звернення у соцмережі Х (Twitter) із закликом заборонити діяльність московського патріархату в Україні.

За словами військовослужбовців, адептам фсб в обличчі представників російської церкви не місце в країні під час війни. Тому вони вимагають у депутатів Верховної Ради прийняти законопроєкт №8371 про заборону УПЦ-МП та закликають суспільство підтримати цю ініціативу, вони певні, що це врятує життя тисяч українців.

У соцмережах читачі здебільшого згодні з військовими.

Думки українців про московський патріархат

Результати опитування, яке нещодавно провели у Київському міжнародному інституті соціології говорять про те, що понад 80% опитаних українців не довіряють УПЦ-МП, а 63% вважають, що її треба заборонити

Ще 83% хочуть, аби держава так чи інакше втручалася у діяльність московської церкви. 

“Насправді, це не церква, а філія ФСБ в Україні. І те, що вона продовжує існувати, функціонувати й задурювати людям голови — геть неприйнятно. Суспільство, великою мірою, «дотисло» депутатів, тому що збір голосів за цей законопроєкт був украй важким. Перший законопроєкт про заборону РПЦ я подала 26 березня 2022 року, коли ще російські війська стояли біля Києва і коли почали з’являтися повідомлення про те, що священники УПЦ-МП радісно зустрічали окупантів і працювали на них” — стверджувала народна депутатка та ініціаторка одного із багатьох законопроєктів про заборону російської православної церкви ще у 2022 році — Інна Совсун, в інтерв’ю Громадському радіо. 

Бахмут IN.UA також провели опитування серед наших читачів щодо їхніх думок про заборону УПЦ-МП:

Результати опитування / скриншот

В опитуванні щодо відвідування церкви московського патріархату взяли участь 259 наших читачів. Більшість з них — 73% не відвідують, 15% — відвідують, ще 8% — відвідували до повномасштабного вторгнення. Щодо заборони УПЦ-МП: з 280 голосів — 70% підтримують заборону, 19% — ні, ще 9% не змогли відповісти однозначно. 

Московський патріархат на Донбасі: російська пропаганда та коригування вогню

Раніше Бахмут IN.UA розповідали про Митрополита Горлівського Митрофана, який після 2014 служив у церквах на територіях Лиманського, Слов’янського районів, а проживав у тимчасово окупованій Горлівці. Більшість церков Бахмутського району так само належала до парафії Митрополита. 

Митрополит Митрофан (посередині) / фото з окупаційних джерел

Митрофан освячував заходи на чолі з окупаційним керівництвом, як от захарченко та пушилін. Також підтримував запровадження християнської етики у школах окупованих міст. Ця “етика”  мала на меті  перевиховати українських дітей в окупації  у “граждан днр”, також священник звертався до президента України зі звинуваченнями ЗСУ в обстрілах Горлівки. 

Приїздивши до звільнених територій Донеччини за часів АТО Митрополит називав російську агресію росії проти України “громадянським протистоянням”, водночас вільно пересувався блокпостами, був шанованим гостем у керівництва звільнених від бойовиків міст, зокрема й Бахмута. 

З початком повномасштабної війни Митрополит “засвітився” й під час евакуації цивільних з Азовсталі, бо ж мав їх “заспокоювати”, ледь не супроводжуючи на фільтрацію. 

Цей священник — лише один із багатьох, хто проводив активну діяльність на користь росії протягом 8 років на звільненій території Донеччини. Церкви, що належать до московського патріархату, де Митрофан досі чинний Митрополит є у Краматорську та Слов’янську і зараз.

Редакція зверталася до СБУ із запитом, проте нам повідомили, що підозру священнику не оголошували. Станом на зараз підозри йому також ще немає. 

Тобто, якщо Митрополит вирішить перетнути територію України, то зможе вільно пересуватися й не отримати покарання. 

А ось настоятеля Лисичанського храму — Андрія Павленка, прокуратура таки затримала.

Настоятель Павленко / фото з відкритих джерел

Навесні 2022 року священнику присудили 15 років за збір інформації про чисельність, дислокацію, техніку та озброєння ЗСУ в Сєвєродонецьку й у прилеглих селах. Крім того, Павленко надсилав російській армії списки людей, яких потрібно було арештувати після окупації міста та яких священників ПЦУ треба ліквідувати. У 2023 році Павленка обміняли на 28 українських військовослужбовців. Після обміну, з російського боку його зустрічав голова ПВК “вагнер” прігожин. 

Це лише декілька представників УПЦ МП, які працювали на користь росії до чи після повномасштабної війни. До прикладу, у реєстрі зрадників руху Чесно — їх 57, вони з різних областей України. Але не всі наразі мають вироки суду чи навіть підозри. 

Станом на січень 2024 року СБУ відкрила 7 кримінальних проваджень проти священників УПЦ-МП з початку повномасштабної війни: більшість — колабораційна діяльність, решта — пропаганда війни рф проти України та посягання на територіальну цілісність.

Джерело: Опендатабот

Серед останніх справ щодо діяльності УПЦ-МП — поширення антиукраїнської літератури, яку для своїх парафіян розповсюджували представники московського патріархату у своїх церковних лавках в Ужгороді, Житомирі, Миколаєві та Києві.

У примірниках зокрема йшлося про виправдання російської агресії проти України. 

Навіть кілька наведених справ щодо священників УПЦ-МП свідчать про небезпеку, яку вони несуть для парафіян своїх церков та країни загалом: від виправдання збройної агресії рф  до коригування ворожого вогню.

Московський патріархат — це потужний інструмент російської пропаганди, який досі законно продовжує діяти в інтересах рф на території України.  

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Що придбала Торецька МВА у червні: аналіз закупівель на Прозорро

Семаковська Тетяна 13:11, 2 Липня 2025
Торецьк / фото Вікіпедія

Близько 150 тисяч гривень у червні витратила Торецька міська військова адміністрація на закупівлі.

Що саме придбали за ці кошти, читайте на Бахмут IN.UA.

Торецьк, закупівлі МВА

Найдорожчою закупівлею стали чоловічі водостійкі тактичні годинники, їх було 70 штук, придбали за 77 821 гривню. Друге місце за витратами зайняли послуги поштового зв’язку та перевезення великогабаритних відправлень, на це витратили 23 400 гривень.

Далі йшло обслуговування програми “Фахівець”, коштувало бюджету 20 000 гривень. 4 шини для транспортних засобів великої та малої тоннажності Торецька МВА придбала за 13 880 гривень.

Послуга з реєстрації й підтримки програми, через яку органи влади ведуть облік місцевих фінансів обійшлася у 3 760 гривень. Страхові послуги обійшлися бюджету у 8 938 гривень.

Найдешевша закупівля це послуга з встановлення антивірусу ESET на 4 комп’ютери на один рік, вона коштувала 2 645 гривень.

До теми:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

На що витрачає гроші Бахмутська міськрада: огляд червневих закупівель

Семаковська Тетяна 13:50, 30 Червня 2025
Гроші / фото ілюстративне

У червні міська рада Бахмута купляла бензин, лобове скло для машини, ремонтувала автомобіль, й запасалась брошурами. Бензин міська рада закупила у ТОВ, яка раніше вже мала проблеми з виконанням договору.

Скільки витратили на закупівлі у червні, читайте в матеріалі Бахмут IN.UA.

Бахмутська міська рада, закупівлі у червні

У червні міська рада придбала бензин на 158 тисяч 580 гривень. Переможцем стала одеська ТОВ “Е-ВЕНДОР”.

Примітка. Зазначимо, що у судовому реєстрі ця ТОВ має назначене засідання від державної установи “Інститут судової психіатрії”, яка подала позов проти ТОВ, бо та не виконала взяті на себе зобов`язання по Договору — не пролонгували 553 талони на дизпаливо. Справу спочатку розглядав суд у Дніпрі, потім її передали до Господарського суду Одеської області. Сторони в суд не з’явились, засідання відклали. Наступне засідання відбудеться 10 липня 2025 року.

Послуги з ремонту й обслуговування автомобіля обійшлися у 3 060 гривень. Лобове скло для автомобіля обійшлося у 19 тисяч 549 гривень.

Запасні частини до легкових автомобілів обійшлися бюджету в 3 245 гривень. 150 брошур закупили за 4 тисячі 110 гривень.

Загальна сума закупівель Бахмутської міської ради склала 188 544 гривні. Нагадаємо, що у травні міська рада провела закупівлі на 175 тисяч гривень.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Закупівлі

Що придбала Торецька МВА у червні: аналіз закупівель на Прозорро

Близько 150 тисяч гривень у червні витратила Торецька міська військова адміністрація на закупівлі. Що саме придбали за ці кошти, читайте на Бахмут IN.UA. Торецьк, закупівлі […]

На що витрачає гроші Бахмутська міськрада: огляд червневих закупівель

У червні міська рада Бахмута купляла бензин, лобове скло для машини, ремонтувала автомобіль, й запасалась брошурами. Бензин міська рада закупила у ТОВ, яка раніше вже […]

закупівлі

Закупівлі Соледарської громади у травні 2025 року: на що витратили понад 308 тисяч гривень

Соледарська міська рада продовжує працювати в евакуації. У травні 2025 року громада придбала товарів та послуг на суму понад 308 тисяч гривень. Що саме купували […]

Понад 700 тисяч. Закупівлі Часовоярської громади у травні: деталі і цифри

У травні 2025 року Часів Яр витрачав гроші на ремонт комп’ютерної техніки, страховку авто та оздоровлення дітей. Найдорожче бюджету обійшлася послуга оздоровлення для дітей у […]

Важливо

Де мій депутат: редакція дослідила, де зараз бахмутські обранці й хто не склав мандат

Росія вже нищила Бахмут, а бахмутський депутат Анатолій Бахурець — захоплено підтанцьовував виконавцю, під якого ті самі росіяни заходили в Україну. Красива іронія, правда? Але […]