Якими мають бути міcта після відбудови для людей з інвалідністю. Розпитали військового Олександра Будько

Семаковська Тетяна 13:00, 11 Березня 2024
Олександр Будько
Олександр Будько / ілюстрація Бахмут IN.UA

Він звільняв Харківщину та втратив обидві ноги. Олександр Будько з позивним “Терен” зараз тестує українські міста у проєкті “Відвал ніг”, а точніше — їхню доступність для людей з інвалідністю. На думку Олександра, сьогодні у нас немає міст, які були б повністю пристосовані для людей з інвалідністю. Саме тому безбар’єрність міського простору — це те, що потрібно врахувати при відбудові інфраструктури.

Ми запитали Олександра його думку про безбар’єрність, а також яку країну чоловік вважає прикладом комфортного життя всіх людей, незалежно від того, які потреби вони мають.

Наявність пандусів — не показник

Олександр Будько / фото надане героєм
Олександр Будько / фото надане героєм

Що ви уявляєте, коли ми говоримо про доступний простір? Напевно, у більшості виникла картинка з пандусами. Втім пандуси — це аж ніяк не запорука того, що людина з інвалідністю зможе заїхати в супермаркет, аптеку чи навіть в туалет.

Часто ці пандуси мають такий нахил, що, аби вибратися наверх, треба мати або дуже сильні руки, або навички Супермена. Особливо це актуально зимою, коли ці поверхні не очищають від льоду й звичайна прогулянка перетворюється у дорогу перешкод, або що гірше — людина може травмуватися, впавши з крісла.

Пандуси в Україні
Пандуси не повинні нагадувати гору перешкод / фото ілюстративне

“Наявність декількох показових пандусів чи підйомників не надає місту статусу доступного. Немає пологих спусків з бордюрів, тактильних смуг, доступних вхідних груп в більшість державних установ та підприємств. І вони не передбачені взагалі, майже тотально всюди. Є міста, які хочуть щось змінювати, потрошечки це роблять. Але, щоб це було показово для всієї України, то поки такого міста немає. Принаймні, я не бачив”, — каже Олександр Будько.

Олександр у шоу  вирішив показувати іншим людям, як виглядає день для людини з інвалідністю. Наприклад, звична для нас рутина, як сходити в магазин за продуктами чи піти в парк, стає викликом для багатьох людей, які користуються колісними кріслами. 

Шриф Брайля має бути розміщений в усіх громадських просторах та дублювати надписи / фото ілюстративне

“Базові зручності — це перила. Я колись теж на них не звертав увагу, а тепер мені без них дуже складно, особливо, якщо це сходи і якісь круті спуски. Також важливо, аби були тактильні смуги, які не перериваються посеред дороги десь для людей з порушенням зору. Смуги повинні бути повністю по всьому маршруту вибудовані. Підйомники і ліфти теж важливі”, — пояснює  чоловік.

Відвал ніг
Фрагмент із проєкту “Відвал ніг” / фото надане героєм

Крім того, для людей з інвалідністю мають бути передбачені такі речі, як занижені каси чи то в кіно, чи в магазині, чи на вокзалі. Це банальна зручність, адже коли ви хочете купити квиток в кіно, то не звертаєте уваги на те, чи каса розрахована для осіб без інвалідності.

А якщо людина пересувається на колісному кріслі, то їй банально буде важко дотягнутися до стійки. Ще один важливий момент — це шрифт Брайля, який повинен дублюватися у публічних та громадських просторах.

На що звертати увагу архітекторам при відбудові міст?

Олександр Терен Маша Єфросиніна
Олександр Будько та Марія Єфросиніна / фото надане героєм

На думку героя, країна, яка найкраще пристосована для людей з інвалідністю — це США. Це тому, що там планування міського простору розроблене з урахуванням потреб маломобільних груп населення, адже в США багато ветеранів війни. Соціум поважає їх, а відповідно працює над тим, щоб місто було комфортним для них.

Не виникає питання — чи треба там ставити пандус, чи ні. Бо він там вже стоїть. Так само для людей з порушенням зору там все пристосовано, всі сходи, надписи та звукові сигнали. Тому саме Штати — це та країна, з якої нам треба брати приклад,

пояснює Олександр // у коментарі

Число українців з протезами збільшуватиметься

У серпні 2023 року видання The Wall Street Journal з посиланням на найбільшого у світі виробника протезів, німецької компанії Ottobock, повідомило, що за 17 місяців повномасштабної війни близько 50 тисяч українців втратили кінцівки.

У 2024 році ця цифра тільки зросла й продовжуватиме рости далі. Тож, у питанні відбудови та відновленні міст варто обов’язково врахувати безбар’єрність. На усіх рівнях потрібно забезпечити комфортні умови, це стосується й бюрократичних процесів. Наприклад, коли тільки людина отримала інвалідність — то вона одразу ж зіштовхується з проблемами.

“Поки що всі проблеми та незгоди лягають на плечі самої людини, яка набула такого статусу. Як і у всьому, ніхто ні за кого не планує турбуватися, все потрібно робити самому. Звичайно, об’єднані, скажімо, таким спільним статусом люди можуть кооперуватися і вирішувати якісь певні завдання. Є така організація, як Veteran Hub, яка сприяє розв’язанню певних питань ветеранських, військових і людей з інвалідністю в військовій сфері. Є Invitus Games, вони працюють виключно з ветеранами й тісно взаємозв’язані з усіма сферами людей з інвалідністю і військових”, — пояснює у коментарі Олександр Будько.

Крім того, ви можете звернутися до Юридичної Сотні з правових питань. Щоб не відчувати себе ізольованим, чоловік радить створювати свої кола спілкувань з людьми, які мають такі ж проблеми. Ми запитали Олександра й про різницю між військовою та цивільною травмою, адже чимало українців втратили кінцівки через обстріли, внаслідок прильотів тощо.

Чоловік пояснює, що наразі більшість людей, коли бачать людину з інвалідністю, то переважно підсвідомо асоціюють її з військовим/вою.

“Тобто немає такого вирізнення. Дуже багато історій чую, як цивільним дякують і хочуть пригостити їх чимось, оскільки вважають, що це військові. На мою думку, це демонстрація того, що соціум все ж вдячний захисникам/ницям або хоче принаймні бути вдячним. Звичайно, це складно навіть зрозуміти, хто в цивільному житті втратив кінцівку, а хто під час війни. Через вихованість такого ніхто не запитує”, — додає Олександр.

Олександр Терен
Фрагмент із шоу “Відвал ніг” / фото надане героєм

Він наголошує, що в більшості військові відчувають від суспільства повагу, але є винятки. Це ті, хто не цікавиться, військовий ти чи цивільний, як та де ти втратив кінцівку. Люди живуть своє життя і не віддають звітності собі, чому вони його взагалі живуть і чому вони платять податок зараз в Україні, а не в росії. Свідоме суспільство є і воно розвивається, каже Олександр.

Поки у нас триває війна, на вулицях ви бачитимете ще більше людей з інвалідністю — це можуть бути різні ампутації та деформації тіла внаслідок травми. Важливо толерантно відноситись до всіх людей, сприймати тіло іншої людини без осуду. Олександр минулого року став героєм фотозйомки Марти Сирко, яка творить серію світлин захисників України, що втратили кінцівки на війні. Чоловік каже, що це була його перша фотосесія у стилі ню, якщо можна так її назвати.

Головною метою фотосесії Терен вважає демонстрацію того, що тіло прекрасне у різних формах та станах. А вже завдання соціуму зробити так, щоб людина з будь-яким тілом відчувала себе включеною в усі процеси міського життя. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як пушилін міняв риторику про відновлення Бахмута і Соледара

Палій Катерина 16:30, 10 Грудня 2024
Зображення “Бахмут IN.UA”

У російських пропагандистських джерелах часто можна почути заяви про відбудову захоплених Бахмута і Соледара. Втім, окупаційна влада не має чіткої риторики, тому ці заяви часто змінюються.

Редакція “Бахмут IN.UA” проаналізувала, як змінювалася риторика окупаційної влади щодо відновлення Бахмута і Соледара у 2023-2024 роках. Ми проаналізували заяви ватажка “днр” дениса пушиліна.

Перші заяви про відновлення, 2023 рік

Перші заяви про відновлення від окупаційної влади пролунали на початку 2023 року. Ось їх хронологія:

  • 14.01.2023 рік — зустріч з жителями Соледара. Обіцянка швидкого відновлення та соціальних гарантій;
  • 16.01.2023 рік — обіцянки виплат матеріальної допомоги та реєстрації;
  • 02.03.2023 рік — зустріч з жителями Бахмута. Обіцянка відновлення після звільнення.
Заяви пушиліна / ілюстрація “Бахмут IN.UA”

Зміна риторики, 2023-2024 роки

Майже одразу після захоплення міст окупаційна влада почала перекладати відповідальність за руйнування інфраструктури на Україну, зокрема згадуючи це на “річницю” окупації Соледара.

Серед заяв, у яких є обвинувачення України:

  • 22.01.2023 рік — “Противник, відходячи, збирався знищити соляні копальні — зсередини підривали комунікації, ускладнивши спуск у шахту”.
  • 12.01.2024 рік — “У безсилій злобі ворог не дає розпочати розмінування та відновлення міста, щодня завдаючи хаотичних ударів”.
  • 10.04.2023 рік — “…побачив руйнівні наслідки дій київського режиму. Роботи з відновлення попереду багато, але вже є досвід Маріуполя — впораємося з усім”.
Окупаційна влада почала перекладати провину на Україну / ілюстрація “Бахмут IN.UA”

Окупація Бахмута та обіцянки “окупаційної влади”, 2023-2024 роки

Окупаційна влада акцентує на відновленні “історичної справедливості” та відродженні Донбасу після руйнувань, спричинених “українським режимом”. Обіцяється швидке відновлення міст з підтримкою росії, але ці заяви залишаються без реальних дій.

Зображення “Бахмут IN.UA”

За рік від окупації Соледара та Бахмута не було зроблено жодних реальних кроків щодо відновлення міст. Однак, щонайменше 8 разів згадувалося, що міста будуть відновлені.

Зображення “Бахмут IN.UA”

Всі ці обіцянки пушилін звів нанівець тим, що звинуватив ЗСУ, заявивши, що вони “не дозволяють розпочати відновлення Артемівська і Соледара” (11.05.2024 рік).

Попри численні заяви російської влади про “відновлення” та “покращення життя” на тимчасово окупованих територіях, реальність зовсім інша. Люди залишаються без належного житла, фінансової допомоги та навіть базових умов для існування. Обіцянки про відбудову стають лише інструментом пропаганди, спрямованим на створення ілюзії турботи.

У той час як мешканці ТОТ стикаються з труднощами навіть у таких простих питаннях, як оформлення документів, російські посадовці, як-от пушилін, переходять від обіцянок “покращення життя” до перекладання відповідальності на Україну. Це яскравий приклад маніпуляцій, де винуватцем усіх негараздів оголошують українську сторону, тоді як сама росія фактично занедбує захоплені території.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Бахмут-Гоща: як бахмутяни можуть отримати довогоочікуване житло (Відеосюжет)

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 18:15, 29 Листопада 2024
“Бахмут-Гоща” / ілюстрація Бахмут IN.UA

13 листопада 2024 року у Варшаві відбувся захід “Rebuild Ukraine”, присвячений відбудові України. Саме на цій платформі представили експериментальний проєкт житлового кварталу для ВПО з Бахмута.

Детальніше про проєкт, дізнавайтесь в на нашому каналі “Донеччина в евакуації”.

Бахмут-Гоща: проєкт кварталу для бахмутян

У селищі Гоща, що знаходиться в Рівненській області, планують побудувати житловий квартал для бахмутян. Проєкт будівництва житла для жителів Бахмута в розробили в компанії “Метінвест”. Ця ж компанія робила проєкт “Сталева Мрія Бахмут”, це концепт післявоєннної відбудови Бахмута.

Проєкт “Бахмут-Гоща” — це мініатюрна копія міста Бахмут у селищі на Рівненщині, де планують звести чотирьохповерхові та двоповерхові будинки.. Також у кварталі створять освітній комплекс для 400 дітей та навіть амбулаторію.

Якщо у проєкту з’являться донори, то за три роки вдасться створити 35 будинків, освітній та медичний заклади. Загалом же така частина плану дозволить забезпечити житлом понад 3 000 людей.

Ми шукаємо інвесторів, спонсорів та всі можливі шляхи фінансування. Звісно, що один донор не може фінансувати такий вартісний проєкт. При подаємо пропозиції, надаємо матеріали, в тому числі й у Варшаві ми два дні працювали. Мали перемовини з компаніями, які можуть бути зацікавленими, ми надали всю інформацію та чекаємо відповіді“, — повідомив в коментарі нашому медіа, заступник голови МВА Бахмута Олександр Марченко

Детальніше про те, хто зможе отримати житло та на якому етапі зараз знаходиться проєкт “Бахмут-Гоща”, дізнавайтесь в нашому репортажі за посиланням.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як пушилін міняв риторику про відновлення Бахмута і Соледара

У російських пропагандистських джерелах часто можна почути заяви про відбудову захоплених Бахмута і Соледара. Втім, окупаційна влада не має чіткої риторики, тому ці заяви часто […]

Бахмут-Гоща: як бахмутяни можуть отримати довогоочікуване житло (Відеосюжет)

13 листопада 2024 року у Варшаві відбувся захід “Rebuild Ukraine”, присвячений відбудові України. Саме на цій платформі представили експериментальний проєкт житлового кварталу для ВПО з […]

18:15, 29.11.2024 Скопіч Дмитро
авдіївка

Невиконані обіцянки про відбудову і мародерство: як насправді живе окупована Авдіївка

Авдіївка до повномасштабного вторнення була великим промисловим містом. Тут працювали металургійні підприємства, також було розвинене виробництво будівельних матеріалів. До війни в Авдіївці проживали понад 30 […]

Чи є робота для бахмутян в Гощі. Дізнавалась редакція

У Гощі цими днями презентують проєкт будівництва кварталу для ВПО “Бахмут-Гоща”. Своєю чергою, бахмутяни цікавились, чи є у Гощі робота для них. Як з’ясувалося, вакансій […]

“Бахмут-Гоща”: на якому етапі ухвалення проєкту будівництва житла для бахмутян у Гощі

У селищі Гоща Рівненської області планують побудувати житловий квартал для бахмутян. Проєкт будівництва житла для переселенців розробили в “Метінвесті”. Бахмутська делегація представила проєкт на виставці-конференції […]