Фінансова експертка пояснила, які ризики існують при оформленні кредитів

Семаковська Тетяна 10:25, 23 Серпня 2023

Повномасштабна війна в країні збільшила кількість людей, які відчувають фінансові труднощі. Кредит або мікрозайм може здаватися виходом зі скрутної ситуації. Проте, беручи кредит, важливо бути дуже уважним і обережним, оскільки це може мати вплив на вашу фінансову ситуацію у майбутньому.

Юлія Бабенко, фінансова консультантка, авторка навчальних програм та тренерка БФ “Право на захист”, розповіла нашій редакції про те, як правильно оформити кредит, якщо уникнути цього немає можливості та про те, як убезпечити себе від можливих неприємностей.

Якщо ваша ситуація в житті спонукає вас думати, чи взяти вам кредит, чи мікрозайм, то важливо розуміти краще, як відбувається цей процес та як мінімізувати негативні наслідки для вашого майбутнього. Беручи кредит треба бути обережним, оскільки недбале відношення до цього може призвести до серйозних фінансових та особистих проблем. Коли ви берете гроші в установах, вам потрібно буде повернути не лише позичену суму, а й відсотки.

Ці відсотки можуть робити кредит значно дорожчим від першої позики. Перед взяттям таких позик важливо об’єктивно оцінити свою здатність повернути їх. Враховуйте свої поточні та майбутні доходи, а також інші фінансові зобов’язання. Не переоцінюйте свої можливості, оскільки нездатність сплатити кредит може призвести до штрафів, погіршення кредитної історії та інших негативних наслідків.

Юлія Бабенко. Фото: надане героїнею

Читайте також: Як заощаджувати гроші з мінімальним доходом або навіщо потрібна фінансова грамотність

Що обрати: кредит чи мікрозайм

Потрібно розуміти різницю між кредитом та мікрозаймом. Фото: з відкритих джерел

Перед тим, як вирішити, оформити міркозайм чи кредит, варто розуміти різницю цих методів отримання позик. 

Юлія Бабенко пояснює, що кредит – це кошти, що позичає фінансова установа (кредитодавець) фізичній особі (позичальнику) на певний час на її особисті потреби. По суті це поняття тотожне з поняттям “мікропозика”. 

Проте, експертка рекомендує зрозуміти основні відмінності:

  • Кредити видають банки, мікропозики – мікрофінансові організації (МФО). Оформлюючи мікропозику, людина отримає значно менше грошей, ніж при оформленні банківського кредиту. Переважна більшість мікропозик видається на суму до однієї мінімальної зарплати.
  • Мікропозику оформити легше, ніж кредит у банку. Це швидше, не вимагає збору документів. Однак, потрібно звертати увагу на умови погашення мікропозики та відсоткову ставку. Дуже часто відсоткові ставки, комісії за оформлення мікропозик виходять навіть дорожче, ніж кредити у банках.

Які ризики при оформленні кредиту та мікрозайму?

Зважте всі переваги та недоліки займу чи кредиту. Фото: з відкритих джерел

Як і при будь-яких фінансових угодах, при отриманні кредитів чи мікрозаймів існує низка ризиків, які треба врахувати. Ігнорування потенційних негативних наслідків може призвести до фінансових проблем, передачі вашої кредитної справи до колекторів, зіпсованої кредитної історії тощо. Юлія Бабенко розповіла про основні ризики, які на вас можуть чекати під час оформлення таких позик:

  • Якщо Ви не зможете у конкретний день погасити свій кредит або мікропозику, відсотки стануть надзвичайно високими, і Вам потрібно буде повернути в рази більше грошей, ніж Ви очікували. 
  • Несвоєчасність погашення заборгованості призводить до нарахування штрафу і пені.
  • Банки та МФО часто не розповідають у своїх пропозиціях про додаткові страховки або реальні відсоткові ставки.
  • Кредитні договори на термін до одного місяця і / або в сумі до однієї мінімальної заробітної плати (мікропозики), не піддаються спеціальному регулюванню законодавством про споживче кредитування. 
  • Є можливість потрапити на шахраїв, які можуть маскуватися під фінансову організацію. 

Які правила оформлення кредиту чи мікрозайму

Потрібно знати особливості оформлення позики, щоб уникнути фінансових неприємностей. Фото: з відкритих джерел

Якщо вам не уникнути оформлення позики, то треба розуміти, як саме можна оформити вигідний кредит, вибрати компанію для мікрозайму та уникнути шахрайських маніпуляцій з вашими фінансами. 

Юлія Бабенко радить зробити наступні кроки:

  • Для того, щоб оформити кредит чи мікропозику, в першу чергу потрібно обрати фінансову організацію. Обрати не тільки виходячи з того, яке відділення найближче до Вас, але й порівняти відсоткові ставки по кредитах та мікропозиках. 
  • Почитайте відгуки клієнтів, подивіться останні новини щодо цих компаній. 
  • Ознайомтесь з рейтингами на сайті Мінфіну. Це важливо. Адже обравши невигідний кредит чи мікропозику, ви можете не розрахуватися вчасно та опинитися у борговій ямі. 
  • Також обов’язково просіть у менеджерів організацій повний паспорт кредитного продукту. Це дасть вам можливість ознайомитись з додатковими комісіями, які часто не висвітлюються у рекламних проспектах. Зараз багато інформації доступно онлайн, тому у Вас не піде багато часу, щоб вивчити пропозиції від фінансових організацій.

Взагалі, потрібно зрозуміти одну важливу річ: люди беруть кредити, тому що у них в цей момент немає власних накопичень. Ви можете взяти у борг 15 тисяч, а повернути вже треба буде 25 тисяч. Борг буде зростати за рахунок відсотків і прострочень. Так, позичати гроші спочатку легко, а от повертати – набагато складніше. Кредити не дарують спасіння, а заганяють у безвихідну ситуацію. Рано чи пізно ви маєте сказати цьому “стоп” і домовитись з собою, що це буде ваш останній кредит.

Юлія Бабенко // фінансова консультантка, авторка навчальних програм та тренерка БФ “Право на захист”

Узагальнюючи, обережне планування та вивчення умов кредитування допоможуть зробити розумний інвестиційний крок і уникнути можливих фінансових проблем у майбутньому.

Якщо ви є внутрішньо переміщеною особою, то спочатку варто звернутися за допомогою, до організацій, які надають безплатні консультації та підтримку у різних напрямках. Однією з таких є БФ «Право на захист»

БФ «Право на захист» допомагає ВПО розв’язувати юридичні проблеми та має програми фінансової підтримки

Фото: з відкритих джерел

Благодійний фонд «Право на захист» – це провідна правозахисна організація, що комплексно захищає людей в ситуаціях конфліктів, катастроф, вимушених переміщень та уможливлює системні зміни, які попереджають такі ситуації. Основні напрямки роботи: юридична, психологічна, соціальна, матеріальна грошова та негрошова  допомога, моніторинг на пунктах перетину та в колективних центрах, адвокаційні заходи на державному та міжнародному рівнях.

Юридична допомога:

безоплатна лінія юридичної допомоги ((099) / (068) / (093) 507-50-90), (8:00 до 21:00 у будні).

телеграм-канал юридичної допомоги @pravonazahyst. Актуальні розʼяснення з юридичних питань доступні цілодобово та безоплатно у чат-боті «Юридичний порадник для ВПО» (Viber, Telegram, Facebook |Messenger).

Психологічна допомога:

телеграм-канал “Психолог на зв’язку” @psyintouch 

Запис на консультації психолога (для дорослих і дітей 10+): https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeG7xJkULoXh2PtoxoPv8hkYoPxrWb3VdA33Bh7i95vaaco5w/viewform  та за номером телефону 093 700 22 20 (9:00-18:00 у будні).

Групи підтримки онлайн: https://forms.gle/Y43hbMwtoq92zMdq6   

Грошова допомога:

Актуальні програми грошової допомоги для ВПО та постраждалих від воєнних дій можна на сайті: https://bit.ly/3L4eAEQ    

Для питань щодо грошової допомоги: https://t.me/IDPhelp 

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Як дізнатися IBAN рахунку в мобільних застосунках Приватбанку, Монобанку та Ощадбанку

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 13:00, 15 Лютого 2025
Банківські картки / фото ілюстративне, iStock

IBAN — це міжнародний номер банківського рахунку, який має кожен власник/ця банківської картки. Він є важливою умовою для швидких та безпечних фінансових операцій між банками різних країн.

Детальніше про те, як дізнатися власний IBAN-код в мобільних застосунках Приватбанку та Монобанку, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Навіщо потрібен IBAN-код

У сучасному фінансовому світі IBAN є ключовим елементом для швидких та безпечних міжнародних і внутрішніх платежів. Він уніфікує банківські реквізити, спрощує перекази та мінімізує ризик помилок. Він також оптимізує рух міжнародних переказів у системі SWIFT.

З чого складається IBAN / фото Приватбанк

IBAN в Україні складається з літер UA та 29 символів числових символів. Умовно ці символи можна поділити на дві групи. Перша десятка — це код країни, який потрібен для перевірки достовірності рахунку в автоматичному порядку. Наступні шість знаків — це спеціальний код банку. За ними йдуть символи другої групи, які вже відображають номер рахунку користувача/чки.

Як дізнатися номер IBAN-код в ПриватБанк

Щоб дізнатися свій персональний IBAN в ПриватБанк потрібно:

  • авторизуватися в застосунку Privat24 та увійти в кабінет;
  • натиснути на будь-яку картку на головній сторінці, після чого відкриваються подробиці щодо рахунку, включно з IBAN.

Також у застосунку можна отримати повні реквізити, включно з IBAN-кодом та ІПН/ЄДРПОУ. Для цього потрібно повторити вказану процедуру та обрати у правому верхньому куті розділ “Реквізити”.

Як дізнатися номер IBAN-код в Монобанк

Щоб дізнатися IBAN в Монобанк потрібно:

  • увійти в мобільний додаток Monobank та авторизуватися;
  • натиснути на будь-яку картку на головній сторінці;
  • знайти меню “Налаштування” та натиснути на розділ “Реквізити картки” (для поповнення за IBAN);
  • після відкриється меню, де будуть відображатися особисті дані, зокрема IBAN та ІПН/ЄДРПОУ.

Як дізнатись свій IBAN-код в Ощад 

Для того, щоб дізнатися міжнародний банківський рахунок за системою IBAN в застосунку Ощадбанку, потрібно:

  • увійти в мобільний додаток Ощад та авторизуватися в ньому;
  • перейти до головного меню та клікнути на необхідну картку;
  • обрати розділ “Інформація”, де під рахунком буде зазначений ваш IBAN.

Також дізнатися код через Ощадбанк можна скориставшись чат-ботом на сайті банку чи звернувшись за допомогою до оператора.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як військовослужбовцю отримати дозвіл на зброю: покроковий гід

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:00, 15 Лютого 2025
Дозвіл на зброю / фото ілюстративне, Depositphotos

З початку війни в Україну діє програма, котра дозволяє військовослужбовцям та військовослужбовицям отримати дозвіл на придбання мисливської зброї за спрощеною процедурою.

Детальніше про те, як саме військовим отримати дозвіл на зброю за спрощеною процедурою, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Дозвіл на зброю для військовослужбовців

Процедура отримання дозволу на зброю в Україні під час воєнного стану регулюється наказом № 170. Цей же документ й регламентує можливість придбання наступних видів зброї за спрощеною процедурою:

  • нарізна зброя — це гвинтівки чи карабіни, призначені для полювання на оленів та інших представників великогабаритної дичини;
  • гладкоствольна зброя — це рушниці чи гвинтівки, які призначені для полювання на птиць, зайців та інших представників дрібної дичини;
  • недалекобійна чи скорострільна зброя — це пістолети чи пістолети-кулемети, що використовують патрони з гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії. 

З якого віку можна отримати дозвіл на зброю

Дозвіл на зброю — це процедура, яка напряму пов’язана з віком потенційного отримувача документа. Наразі в Україні можна отримати дозвіл:

  • з 18 років на придбання холодної чи пневматичної зброї, а також придбання та зберігання (носіння) газових пістолетів;
  • з 21 років на мисливську гладкоствольну зброю (рушниці чи дробовики);
  • з 21 років на травматичну зброю (стосується лише для певної категорій громадян залежно від займаної посади та виконання службових обов’язків);
  • з 25 років на мисливську зброю з нарізним дулом (гвинтівка AR-15 чи АК-47/АК-74).

Куди подавати документи на отримання дозволу

Наразі в Україні є декілька способів, які дозволять отримати дозвіл на зброю військовослужбовцю військовослужбовиці.

Перший — це офлайн. Для цього потрібно звернутися до територіального сервісного центру МВС за місцем проживання та подати туди відповідну заяву з необхідним переліком документів.

Другий — онлайн, через Єдине вікно звернення громадян. Для цього потрібно авторизуватися на порталі державних послуг за допомогою електронного підпису та заповнити спеціальну форму, до якої необхідно додати скановані версії необхідного переліку документів. Якщо всі інструкції було виконано правильно, заявка автоматично передається до органів поліції. Вже після відповідальні працівники поліції перевіряють людину в усіх реєстрах та базах даних, на основі яких формулюють дозвіл.

Третій — безпосередньо будь-якому магазинові зброї, де консультанти можуть надати послугу з допомоги в підготовці необхідних документів для отримання дозволу. Вже після магазин самостійно передає зібрані документи до відповідного органу для розгляду. 

Документ готуватиметься протягом наступних 30 днів.

Перелік документів для отримання дозволу на зброю військовому

Спрощена схема для військових дає змогу пришвидшити процес отримання дозволів, що є дуже важливим елементом у період війни для забезпечення безпеки країни та захисту громадян. Скористатися нею можуть:

  • військовослужбовці ЗСУ та інших військових формувань України;
  • члени територіальної оборони;
  • працівники правоохоронних органів. 

При поданні заяв на отримання дозволу необхідно буде надати:

  • копії паспорта (1, 2, 11 сторінки) та ідентифікаційного коду (якщо паспорт — це ID-картка, то окрім неї знадобиться витяг про реєстрацію місця проживання);
  • документ, що підтверджує наявність страховку Цивільної відповідальності власників зброї;
  • форму 5 та копію картки-замінника або довідку про закріплення зброї, котрі можна отримати безпосередньо на базі військової частини; 
  • чек щодо сплати державного мита за розгляд заявки;
  • дві фотокартки, розміром 3х4 см.

За наявності до заяви слід також додати:

  • копію військового квитка осіб рядового, сержантського і старшинського складу, військового квитка офіцера запасу;
  • копію посвідчення члена громадського формування з охорони громадського порядку.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Кредит та навчання: на які пільги може розраховувати родина ветерана

Внаслідок повномасштабної війни в Україні збільшується кількість ветеранів, за законом вони мають право на ряд безоплатних послуг чи послуг зі значною знижкою.

Screenshot 232 52fba

Що таке єОселя і як військовослужбовці можуть отримати доступне житло?

єОселя — це державна програма доступного житла, яка реалізується Мінекономікою спільно з Мінцифрою та “Укрфінжитло”. Якщо говорити простими словами, то це доступний кредит на власне […]

Як оформити скаргу у сфері державної реєстрації нерухомості та бізнесу

Кожна особа, власник чи орендар може захистити свій бізнес, майно, відновити своє порушене право вже сьогодні, не чекаючи змін до законодавства, інших кроків з боку […]

1 9bbad

Як правильно витрачати гроші?: курс для мешканців Донеччини

Програма «Фінансова обізнаність для впевненого майбутнього», що реалізується Фондом з 2017 року, сприяє підвищенню фінансової грамотності вразливих категорій населення та забезпечує їх такими навичками, аби […]

Новобудова 9bc56

Хто з українців може отримати кредит на доступне житло

В Україні працює програма іпотечного кредитування єОселя, яка дозволяє громадянам отримати житло. Скористатися послугою мають право ветерани війни, учасники бойових дій та люди, які не […]