Які речі заборонено перевозити через кордон: пояснення для українців

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 10:00, 2 Березня 2025
Кордон України / фото ілюстративне, iStock

Перетин кордону — це процес, який потребує уважності, адже список заборонених для перевезення речей оновлюється. Вибухові та токсичні речовини, певні ліки, культурні цінності без дозволу, а також великі суми готівки можуть стати причиною проблем.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає, які речі заборонено перевозити через кордон та про обмеження.

Які речі не можна перевозити через кордон

При перетині кордону, працівники та працівниці митного контролю перевіряють особисті речі та багаж. Вони приділяють увагу багатьом аспектам, а в особливості забороненим речам.

Зазначимо, що усі речі, які громадянин чи громадянка перевозитимуть через кордон, мають спеціальний статус. Він означає, що речі мають покинути країну разом з власником. 

При цьому, загальна сума речей на ввезення чи ввезення не повинна перевищувати певні показники, адже тоді вони підлягатимуть обкладенню митом. Це:

  • для осіб до 15 років — 150 євро або 6 500 гривень;
  • для осіб старше 15 років — 300 євро або 13 000 гривень;
  • при авіаперельоті — 430 євро або 18 800 гривень.

Готівка — до 10 000 євро або 437 220 гривень.

Яку їжу не можна перевозити при перетині кордону

Їжа — це одна з категорій, яка має певні обмеження на перевезення через кордон. Наприклад, громадянам та громадянкам категорично заборонено перевозити м’ясні продукти, а також молоко та молочні продукти, зокрема:

  • ковбаси та сосиски;
  • сири та інші кисломолочні продукти;
  • свіже м’ясо чи молоко,

Також не можна завозити велику кількість фруктів та овочів (до 5 кг), а також саджанці, насіння та зрізані рослини.

При перетині кордону також існують певні обмеження, які накладаються на морську продукцію. Так, особам дозволено перевозити до 20 кг такої продукції або 1 рибину, якщо її вага дорівнює 20 кг і більше. При цьому на рідкісні види морепродуктів запроваджені певні обмежувальні заходи, котрі потребують спеціального дозволу.

Варто зазначити, що продукти для споживання у дорозі можна ввозити без обмежень.

Який алкоголь не можна перевозити через кордон

Алкоголь — це ще одна складна категорія, котра має певні нюанси перевезення через кордон. Головним правилом є те, що перевозити таку продукцію можуть лише громадяни та громадянки, які досягли 21-річного віку.

Наземним транспортом можна провозити:

  • міцні алкогольні вироби (не більше 1 літра на людину);
  • напої міцністю менше 22,3% — до 2 літрів на людину;
  • пиво (до 16 літрів);
  • вино (крім ігристого — до 4 літрів).

З якими ліками не можна перетинати кордон

Перевезення ліків через кордон має певні обмеження. Наприклад, категорично заборонено перевозити:

  • сильнодійні лікарські препарати без призначення або рецепта лікаря;
  • ліки, обсяг яких становить більше за 500 мілілітрів;
  • ліки, які мають у своєму складі наркотичні чи психотропні речовини (при умові відсутності призначення для медичного застосування).

Правила перетину кордону із технікою

Техніку дозволено перевозити через кордон, але існує певне правило — дозволено провозити лише по одній одиниці. Іншими словами, один телефон та один ноутбук на особу.

При цьому, якщо ви провозите техніку (особливо побутову), більше однієї одиниці, її варто задекларувати, щоб під час виїзду з країни не виникло проблем з оподаткуванням.

Які речі заборонено перевозити через кордон

Існує ще великий перелік речей, з якими не можна перетинати кордон. Редакція Бахмут IN.UA публікує частину з них:

  • будь-яку холодну, пневматичну, вогнепальну зброю та боєприпаси до них;
  • вибухові речовини;
  • тварин та рослини зникаючих видів, а також мінерали, які вважаються народним надбанням;
  • отрути та інші отруйні чи радіоактивні речовини;
  • твори мистецтва, пам’ятки культури, культурні й історичні цінності без відповідного дозволу;
  • анульовані цінні папери;
  • предмети, що вивозяться із порушенням прав інтелектуальної власності;
  • техніку з порнографічними матеріалами або програмним забезпеченням без ліцензії.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

НМТ і ЗНО: в чому різниця між фінальними іспитами для школярів

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:00, 21 Березня 2025
Іспит / фото ілюстративне, Freepik

НМТ і ЗНО — це стандартизовані іспити, які мають пройти учні для вступу до закладів вищої освіти на території України. Вони мають на меті оцінити знання учнів і забезпечити справедливий вступ до вишів. Утім, існують деякі відмінності.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає, які існують основні відмінності між НМТ і ЗНО.

НМТ і ЗНО: в чому різниця

НМТ і ЗНО — це схожі поняття, які виконують одну й ту ж функцію в українській освітній системі, а саме фінальне оцінювання знань учнів шкіл для подальшого забезпечення справедливого вступу до закладів вищої освіти (ЗВО).

Для того, щоб виявити різницю, потрібно розібрати самі поняття та характерні їх характерні риси.

Що таке ЗНО

Зовнішнє незалежне оцінювання або ЗНО — це спеціальний іспит, який проводиться для оцінки знань випускників шкіл з різних предметів. Він є обов’язковою частиною вступу до вищих навчальних закладів України. Фінальні результати відіграють ключову роль у конкурсі на вступ до вишів.

Оцінювання здійснюється за шкалою від 100 до 200 балів, де кожен предмет оцінюється окремо. Такий формат дає можливість більш точно визначити рівень знань з кожного предмету.

Ця традиційна форма оцінювання знань проводиться з трьох обов’язкових дисциплін та однією на вибір. У 2021 році — останньому році проведення ЗНО — були наступні дисципліни:

  • українська мова та література; математика;
  • історія України або іноземна мова (на вибір).
  • четверта — на вибір, залежно від спеціальності в університеті.

Кожен іспит тривав приблизно 2–3 години.

Що таке НМТ

Національний мультипредметний тест (НМТ) — це фінальний іспит для школярів, який проводиться за спрощеною системою. Формат був впроваджений у 2022 році, як наслідок початку війни в Україні. Його головна мета — це забезпечення безпеки школярів та зменшення часу проведення іспитів.

НМТ проводиться в рамках одного комплексного іспиту, який триває декілька годин на комп’ютері. Він об’єднує тестування з усіх обов’язкових предметів, на кожен з яких виділяють по годині

У 2022 абітурієнти складали 3 предмети — українську, математику та історію України. У 2023 — українську, математику та третій предмет на вибір. А у 2024 — українську, математику, історію України та четвертий предмет на вибір.

Відмінності між НМТ і ЗНО

Тож, стандартизовані іспити для українських школярів мають декілька відмінних рис, які спираються на той факт, що НМТ — це спрощений варіант ЗНО.

Національний мультипредметний тест, на відміну від Зовнішнього незалежного оцінювання, проходить в один день і триває декілька годин. Крім того, він передбачає компʼютерний формат та не має завдань з відкритою формою відповіді.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Чому військовим не продають алкоголь: пояснення та можливі штрафи

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 15:00, 21 Березня 2025
Партія алкоголю, який вилучили поліцейські Донеччини./ фото ГУНПУ у Донецькій області

З початком повномасштабної війни в Україні питання продажу алкогольних напоїв військовослужбовцям стало одним із тих, що викликає суперечки та неоднозначні тлумачення. Наприклад, на території Донецької області діє повна заборона на продаж напоїв з алкоголем у складі.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає, чому військовим не продають алкоголь та яка відповідальність передбачена за продаж алкоголю військовим.

Чому військовим не продають алкоголь

Продаж алкоголю військовим обмежується через кілька ключових причин:

  • підтримання дисципліни;
  • запобігання нещасним випадкам і бойовим втратам;
  • збереження бойової готовності підрозділів.

Вживання спиртного може також вплинути на ухвалення рішень, координацію дій і безпеку військового під час виконання бойових завдань.

Утім, сьогодні в Україні немає єдиного нормативного акта, який би прямо забороняв продаж алкогольних напоїв окремим категоріям громадян, зокрема, військовослужбовцям. В країні діє постанова Кабміну №1457 від 29 грудня 2021 року, котра передбачає можливість введення тимчасової заборони на торгівлю алкогольними напоями в умовах воєнного стану. Така форма регулювання може відбуватися на основі наказів військового командування разом із військовою адміністрацією і стосується вона всіх громадян на певній території.

Постанова Кабміну щодо заборони торгівлі алкоголем / скриншот

У деяких регіонах заборону на продаж алкоголю військовим було запроваджено рішеннями місцевих органів влади, таких як міські, селищні чи сільські ради. Вони спираються на Закон України “Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового”, який надає їм право обмежувати продаж алкоголю в певний час доби.

“Сухий” закон на Донеччині

Стелла на в’їзді в Донецьку область / фото Суспільне

На сьогодні в Донецькій області діє заборона на продаж алкогольних напоїв, яку ввели у 2022 році. Ці обмеження спираються на бажанні убезпечити місцеве населення і військових від злочинів, котрі можуть бути вчиненими під впливом алкоголю.

Зараз у нас в області залишаються 300 тисяч людей. 2 460 людей — це люди, які підлягають призову до Збройних сил України. Всі решта — це жінки, люди похилого віку, діти. Але при цьому величезна кількість захисників стоять на захисті нашої області. На сьогодні найбільша кількість військових знаходяться саме в нашій. Люди, які знаходяться на передовій, йдуть на відпочинок у більш-менш тилові міста регіону. Це люди з “розгойданою” нервовою системою. Якщо людина буде пити… Скільки таких випадків було — випили по 100 грамів люди зі зброєю і ми потім маємо те, що маємо…”, — розповів Вадим Філашкін.

Самі обмеження на продаж у Донецькій області діятиме до кінця воєнного стану.

Поки не завершиться військовий стан, поки не буде нашої перемоги, алкоголю в області не буде. І я розумію, що є деякі підприємці, яким це не подобається”, — зазначив голова Донецької ОВА.

Штрафи за продаж алкоголю

В Україні передбачена можливість введення штрафів за продаж алкоголю. Цей момент передбачений Законом України “Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального”.

Порушення встановлених норм передбачає відповідальність за статтею 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП). Штрафна санкція передбачає накладення штрафу від чотирьохсот до восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або від 6 800 до 13 600 гривень.

Крім того, відповідно до частини 2 статті 156 (КУпАП), аналогічні штрафні санкції також можуть накладатися й на працівника, який порушив встановлену заборону на продаж алкогольних напоїв.

Варто зазначити, що штраф може збільшитися до 17 000 або 34 000 гривень, якщо в порушника немає відкритого ФОП та відповідних Класифікацій видів економічної діяльності (КВЕДів). Штраф передбачається статтею 164 КУпАП.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

НМТ і ЗНО: в чому різниця між фінальними іспитами для школярів

НМТ і ЗНО — це стандартизовані іспити, які мають пройти учні для вступу до закладів вищої освіти на території України. Вони мають на меті оцінити […]

16:00, 21.03.2025 Скопіч Дмитро

Чому військовим не продають алкоголь: пояснення та можливі штрафи

З початком повномасштабної війни в Україні питання продажу алкогольних напоїв військовослужбовцям стало одним із тих, що викликає суперечки та неоднозначні тлумачення. Наприклад, на території Донецької […]

15:00, 21.03.2025 Скопіч Дмитро
Бахмутський ЦНАП

Як у Києві потрапити на прийом у Бахмутський ЦНАП

19 березня фахівці Центру надання адміністративних послуг та відділу реєстрації Бахмутської міської ради проведуть прийом бахмутян, які мешкають у Києві та Київській області. Записатись на […]

Вибити маніпуляції за межі інфополя: ГО “Інтерньюз-Україна” запустила соціальну кампанію “ДезАут”

Дізнатись, як маніпулюють інформацією, та навчитися розпізнавати фейки, можна під час інтерактивного марафону від ГО “Інтерньюз- Україна”. Він триватиме до липня 2025-го в онлайн- та […]

11:45, 18.03.2025 Скопіч Дмитро

Мінігранти у Житомирській та Чернігівській областях: як жінкам отримати 80 тисяч на власну справу

Фонд “Жіночі можливості в Україні”, заручившись підтримкою організації “The Jewish Federations of North America”, проводить новий конкурс мінігрантів для жінок-підприємиць у Житомирській та Чернігівській областях. […]

14:20, 13.03.2025 Скопіч Дмитро