Яке релігійне свято відзначають 15 вересня та що не можна робити в цей день

Семаковська Тетяна 10:38, 15 Вересня 2023

15 вересня православна церква святкує за новим релігійним календарем пам’ять великомученика Микити Готфського, в народі його називають — Микита Гусятник. Люди вірять, що святий оберігає свійську птицю від хвороб.

Хто такий Микита Готфський та які речі заборонено робити 15 вересня – читайте у «Бахмут. IN. UA»

15 вересня відзначають церковне свято великомученика Микита Готфського

Християни 15 вересня вшановують пам’ять святого великомученика Микита Готфського, святого вважають покровителем Румунії. Селяни вірили, що Микита Гусятник захищає свійських птахів.

Хто такий Микита Готфоський або Микита Гусятник

Ікона Микити Гусятника. Фото: з відкритих джерел

У народі Микита Гусятник — це покровитель свійських тварин. Відомо, що чоловік жив у четвертому столітті в Бессарабі. Він охрестився і почав проповідувати серед тогочасних язичників, але не знайшов підтримки. Згодом Микиту змушували зректися своєї віри в Бога, а коли це не вдалося — святого катували й спалили на вогнищі в 372 році.

Але, якщо вірити легендам — то тіло Микита Готфорського не понівечив вогонь, його прихильники поховали тіло друга в Кілікії, це сучасна Мала Азія. 

Чому Микиту Готфоського вважають святим?

Коли святого великомученика поховали, то біля гробниці почали відбуватися дива, люди зцілювалися, коли просили щиро Божої помочі. Зараз мощі святого знаходяться в двох різних місцях, частина є у Константинополі, а частина в сербському монастирі Високі Дечани.

Читайте також: Як Божа Матір врятувала Бахмут від чуми: легенди Свято-Троїцького собору

Що не можна робити 15 вересня?
Гуси на подвір’ї. Фото: з відкритих джерел

15 вересня у день великомученика Микита Гусятника  народні прикмети стверджують, що не можна сваритися, витрачати гроші на імпульсивні покупки. Також не радяться займатися прибиранням, й говорити про свої успіхи.

У народі вірять, що якщо знехтувати цими правилами, то можна спустити своє майно. Ще 15 вересня не радять одружуватися, для весілля ця дата не сприятлива. Молодята можуть посваритися або й розлучитися в майбутньому.

Хто святкує іменини 15 вересня?

15 вересня також святкують свої іменини люди з таким ім’ям:

  • Григорій;
  • Марія;
  • Андрій;
  • Дмитро;
  • Іван;
  • Леонід;
  • Людмила;
  • Максим;
  • Микита;
  • Микола;
  • Петро;
  • Степан.

Зазначимо, що за старим календарем день великомученика Микити Готфського вшановують 28 вересня.

Фото: з відкритих джерел

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Виплата за народження дитини у 2024 році: який розмір та як їх отримати

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:15, 21 Листопада 2024
Грошова допомога за народження дитини / фото ілюстративне, pexels

Кожна сім’я в Україні, в якій народилась дитина, може отримати соціальні виплати від держави. Мова йде про 41 280 гривень.

Детальніше про те, що це за виплати та як їх отримати сім’ям з новонародженими дітьми, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Допомога при народженні дитини у 2024 році

Допомога при народженні дитини — це особливий вид соціальних виплат, які гарантуються кожній сім’ї при появі в них малюка. Вона не залежить від розміру прожиткового мінімуму.

Наразі сума допомоги складає 41 280 гривень, де 10 320 гривень виплачується одразу, а решта — кожного місяця, протягом наступних трьох років. Іншими словами, батьки отримуватимуть по 860 гривень щомісяця. Точної дати зарахування немає. Це пов’язано з тим, що на початку кожного місяця Державна казначейська служба України перераховує в банк кошти, які надходять на картку одержувачів дитячої допомоги. Самі ж гроші надходять протягом 3 днів після вказаної процедури.

Також українські сім’ї на кожну новонароджену дитину отримують спеціалізований “Пакунок малюка” на суму 7 689 гривень. Він являє собою збірник 90 якісних засобів та виробів з перевіреною сертифікацією, серед яких:

  • підгузки;
  • пелюшки;
  • ковдри;
  • матрац;
  • рушник;
  • засоби гігієни;
  • іграшки тощо.

Детальніше про “Пакунок малюка” у 2024 році дізнавайтесь в матеріалі редакції Бахмут IN.UA.

Як оформити виплату за народження дитини 

Допомогу на дитину можна отримати двома різними способами.

Для того, щоб отримати допомогу в офлайн, потрібно звернутися до місцевого управління соціального захисту та подати  заяву про народження дитини. До неї потрібно додати оригінал на копію свідоцтва про народження дитини.

Отримати виплату також можна через портал “Дія”. Для цього потрібно:

  • зайти на портал “Дія”;
  • перейти у розділ “єМалятко”;
  • вказати дату народження дитини;
  • вказати формацію про батьків дитини (місце реєстрації, паспортні дані);
  • після пологів на телефон матері приходить номер медичного висновку, яку теж потрібно вказати під час оформлення виплат у “Дії.” Якщо ви не знайшли номер у своїх повідомленнях, його можна знайти в родовій довідці;
  • обрати послугу “Призначення допомоги при народженні дитини” та вкажіть те, хто отримуватиме виплату, за допомогою чого (Пошта/картка та номер відділення/реквізити рахунку).

Термін подання заявки — 12 місяців з моменту народження дитини.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як студентам отримати гранти на навчання через “Дію”: деталі нової програми

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 18:00, 20 Листопада 2024
Cтудент за навчанням / фото ілюстративне, pixabay

Студенти, які вступили у вищі навчальні заклади у 2024 році, зможуть отримати державний грант для оплати контракту. Вони можуть отримати понад 15 000 гривень.

Детальніше про те, що це за грант та як його отримати, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Гранти на навчання для студентів

За словами міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, в Україні запрацювала система державних грантів для студентів, що вступили до закладів вищої освіти. Нова система державних грантів для здобувачів вищої освіти працюватиме через “Дію”, що суттєво спростить процес оформлення на отримання коштів.

Грант — це свобода вибору спеціальності для дитини. Для навчальних закладів нова система стимулюватиме конкуренцію. Адже більше студентів — більший бюджет“, — наголосив міністр цифрової трансформації.

Гранти студентам на оплату навчання: хто може отримати

Окремо про нову систему грантів розповіли представники Міністерства освіти та науки України. Там розповіли, що отримати грант можуть абітурієнти, які:

  • вступають на бакалаврат (або магістра медичного, ветеринарного, фармацевтичного спрямування) після школи або коледжу;
  • вступають на денну або дуальну форму навчання за контрактом.

Цим категоріям студентів розраховуватимуть сумму гранту індивідуально — за результатом НМТ та з урахуванням коефіцієнта спеціальності. Наприклад, абітурієнт, який набере на НМТ (ЗНО) з будь-яких двох предметів з оцінками не менше ніж 150 балів, зможе отримати грант першого рівня — 15 тисяч гривень. Якщо ж він набере не менше ніж 170 балів, то зможе розраховувати на грант другого рівня — 25 тисяч гривень.

Зазначимо, що гроші виплачуватимуть двічі на рік.

Як отримати гранти

Аби отримати грантову допомогу потрібно:

  • визначитися з пріоритетним закладом освіти та обрати освітню програму через електронний кабінет вступника. Якщо абітурієнт відповідає умовам, він отримає повідомлення у своєму електронному кабінеті;
  • після зарахування на бажану програму, треба подати заяву на грант через електронний кабінет в Єдиній державній електронній базі освітньої інформації у період початку навчання. У цьому році він був з 5 вересня по 31 жовтня 2024 року;
  • після призначення виплат, студент має пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію у “Дії”, а також — відкрити в одному з українських банків спеціальний рахунок.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як підготуватися до Яблучного Спасу: поради та прикмети

Яблучний спас — це християнське свято, яке за новим календарем відзначають 6 серпня. Традиційно у цей день в храмі освячують кошики із фруктами. Також віряни […]

Christmas Vertep in Lviv. Photo 262 23f51

Перший сценарій вертепу написав в електричці: бахмутянин про різдвяні традиції українців та службу в ЗСУ

Вже незабаром Україна буде відзначити Різдво, цього року воно буде особливим з багатьох причин, попри те, українці не забувають про традиції, які супроводжують це свято, […]

Screenshot 322 8e677

Різдвяні традиції: як створювали вертепи в Бахмуті і Званівці?

Напередодні Різдва ми вирішили нагадати нашим читачам про особливу традицію мирного Бахмута, яку ми впевнені, більшість з нас з теплом згадує. Мова йде про різдвяні […]