Стоматолог і Пункт Незламності: як виживає прифронтовий Сіверськ

Микола Ситник 09:05, 13 Січня 2024
Вулиця прифронтового Сіверська
Житття в Сіверську / фото поліція Донецької області

Сіверськ розташований приблизно за 9 кілометрів від лінії фронту. Війська рф щодня завдають ударів по місту. Вже понад півтора року в населеному пункті відсутні будь-які комунікації. На початок січня у Сіверську залишалося понад 900 осіб. Поліція продовжує працювати в місті та допомагає забезпечувати людей найнеобхіднішим. 

Про це повідомляє поліція Донецької області.

Життя в прифронтовому Сіверську

Зараз у Сіверську перебуває близько 940 людей. Через щоденні обстріли більшість містян виїхали, тут не залишилося жодної дитини. Люди вимушені жити у підвалах, від чого страждає їхнє здоров’я. Багатьом більше нікуди йти, бо їхні оселі зруйнували російські окупанти.

Для мешканців діє Пункт Незламності. У ньому є світло, гаряча вода, пральні машини та інтернет. Також тут працює лікар-стоматолог, який обладнав стоматологічний кабінет та надає необхідні послуги. Правоохоронці разом із волонтерами доставляють продуктові набори цивільним.

Обладнання стоматолога
Кабінет стоматолога в укритті / скриншот

Ситуація в місті напружена, але контрольована. Поліція залишається в місті та будь-якої хвилини приходить на допомогу громадянам,

зазначив начальник Бахмутського райвідділу поліції // Артур Марянян

У Сіверську, як і в інших прифронтових районах Донеччини, є стихійне кладовище. Через постійні обстріли окупантів жителі не мають змоги дістатися цвинтаря, тому ховають рідних неподалік будинків.

Поліція закликає мешканців прифронтових зон евакуюватися у більш безпечні регіони країни, аби врятувати своє життя.

Стихійне кладовище
Стихійне кладовище в Сіверську / скриншот

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Омбудсмен України отримав листи військовополонених і списки зниклих безвісти

Семаковська Тетяна 16:00, 25 Жовтня 2024
Лубінець та Лолва Рашид Аль Хатер / фото Дмитра Лубінця

Уповноважений Верховної ради України з прав людини Дмитро Лубінець побував у Катарі, де зустрівся з міністеркою з питань міжнародного співробітництва в МЗС країни Лолвою Рашид Аль Хатер. Він отримав від неї списки зниклих безвісти військових ЗСУ і листи військовополонених до близьких.

Про це Дмитро Лубінець повідомив у Telegram.

Списки військовополонених ЗСУ

За словами Лубінця, Катар — це основний посередник між українською та російською сторонами у питанні утримуваних на території рф.

Під час останнього візиту до країни та зустрічі з державною міністеркою з питань міжнародного співробітництва в МЗС країни Лолвою Рашид Аль Хатер, Дмитро Лубінець отримав списки зниклих безвісти військових ЗСУ і листи військовополонених до близьких.

Крім цього, сторони напрацювали домовленості про надання допомоги цивільним, які опинилися у складній життєвій ситуації. Зокрема, держави сприятимуть відновленню документів цих людей.

Розстріл військовополонених українців на Донеччині

Нещодавно Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець прокоментував розстріл 4 полонених військовослужбовців Національної гвардії України (НГУ) в районі Селидового, що на Донеччині. Він також повідомив, що вже розпочато розслідування за фактом порушення законів ведення війни.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“У нас різне минуле, але точно спільне майбутнє”: що спільного у Нарви та Бахмута

Семаковська Тетяна 15:00, 25 Жовтня 2024
З правого боку російське місто івангород, з лівого — естонська Нарва / фото Бахмут IN.UA

Нарва — невелике прикордонне місто в Естонії з населенням близько 50 тисяч людей. Нарва, як виявилося, має чимало спільного з Бахмутом. Це місто межує з російським івангородом, з мосту тут видно російський прапор на івангородській фортеці та будинки росіян. Ці два міста з’єднує пішохідний міст, який можуть перетнути громадяни рф з візою. Після початку повномасштабного вторгнення Естонія припинила видачу віз для росіян, але так вчинили не всі країни, тому навіть сьогодні громадяни рф можуть потрапити у країни Європи.

Катрі Райк, колишня меркиня Нарви / фото Бахмут IN.UA

“У нас є місцевий жарт: “Де живуть найлінивіші росіяни? В Івангроді, бо вони не можуть перепливти річку”, — каже Катрі Райк, ексмеркиня Нарви.

Нарва: як війна в Україні декомунізувала місто

Катрі Райк зустрічає посмішкою, вона випромінює впевненість та спокій. Це ексмеркиня Нарви, це місто — її душа, і Катрі знає тут кожен куток, що відчувається у розмові. Вона не тільки політикиня, але й історикиня за фахом, тож ми говорили не лише про управління в Нарві, але й про її історію.

Катрі, як й багато естонців, щиро підтримує Україну, але тут, в прикордонній до рф Нарві, робити це ще важче. Більшість населення тут складають росіяни — Вікіпедія каже, що йдеться про 88%, естонців налічується значно менше. На вулиці теж часто можна почути саме російську мову, а донедавна в школах тут й навчання велося російською, частина дітей не знала естонської, вулиці у місті були названі на честь пушкінів та ленінів, і ще у місті раніше стояв монумент радянського танка.

У Нарві демонтували радянський танк / фото Бахмут IN.UA

Насправді це був муляж, пояснює Катрі — до цього пам’ятника приходили на російські свята, як-от “9 мая”. Катрі домоглась, щоб монумент знесли, хоча місцеве населення опиралось — для подолання цього ексмеркиня виходила на вулицю та говорила з розлюченими мешканцями.

Катрі йде розмовляти з мешканцями міста, які протестують проти знесення монумента танка / фото Бахмут IN.UA

Говорити на емоціях та вступати у конфлікти марно та безрезультатно, треба мати терпіння та аргументувати фактами — пояснює Катрі, згадуючи ці події.

“У нас різне минуле, але точне спільне майбутнє”, — цю фразу Катрі Райк повторює часто, показуючи цим, що яким б різним люди не вважали своє коріння — вони повинні гуртуватися для кращого майбутнього.

Нарва — місто, яке також піддавалось російській пропаганді та впливу. Навіть за час вже повномасштабної війни в Україні, як згадує ексмеркиня, росіяни влаштували парад на 9 травня, щоб його могли почути і в Нарві.

Парад на 9 травня, який влаштували росіяни в івангороді — його було видно та чути у Нарві / фото Бахмут IN.UA

Росіяни намагались переконати, що це не вони зруйнували Нарву, а німці

З початком повномасштабної війни в Україні багато країн Європи, зокрема й Естонія, усвідомили наростаючу загрозу від росії, яка починається з культурної окупації. Вулиці у Нарві, які носили імена російських діячів, перейменували у рекордні терміни, а навчання у освітніх закладах запровадили естонською, і хоча для населення це рішення давалося важко — Катрі впевнена, що воно правильне.

Нещодавно Катрі ініціювала виставку у місті, де можна побачити, як виглядала Нарва після війни та руйнування.

На фото — руїни Нарви після Другої світової війни / фото Бахмут IN.UA

Колишня меркиня зауважує, що нарвітян переконували у тому, що до руйнування міста причетні лише німці, не росіяни. Саме тому важливо показувати людям справжню історію, показувати факти. Дивлячись на цю виставку, інколи здавалось, що на фото замість Нарви — Бахмут.

Примітка. До 2014 року Нарва була містом-побратимом з Донецьком, але після окупації міста росіянами, всі зв’язки були розірвані.

Росіяни діють однаково жорстоко, розбиваючи міста вщент, стираючи їх ідентичність, щоб потім було легше створити новий міф.

Так вигядало жіноче училище в Нарві у період 1944-1945 років / фото Бахмут IN.UA

Після Другої світової війни Нарва змогла відновитись — у місті багато так званої панельної забудови, але є й збережені історичні будівлі, які відновили. Одна з таких — це міська ратуша, яку зруйнувала радянська армія, а вже в 1960—1963 роках її відновили. Зараз тут відреставровані фасади, зберегли навіть сходи з ажурним ґратуванням. Сьогодні у ратуші працюють органи місцевого самоврядування, а на першому поверсі можна придбати сувеніри та краще познайомитися з історією міста.

Міська ратуша у Нарві / фото Бахмут IN.UA

Як історикиня, Катрі радить відновлювати важливі історичні будівлі у зруйнованих містах, тому що вони мають цінність для покоління. Й Бахмут в цьому — не виняток.

“Потрібно вже думати над тим, які будівлі відновлювати. Але історичні, ті, що мають цінність для містян, на мою думку, варто відновлювати у тому вигляді, як вони були. Бо це важливо для цього покоління, це моя порада. Люди повинні вирішувати це”, — каже пані Катрі.

Нарва змогла відновитися, й зараз сюди намагаються привернути ще більше молоді, адже основне населення, це жінки старшого віку. Одну з ключових ролей у тому, щоб місто стало популярним серед молоді відіграє Кайтселійт та нова Академія внутрішньої оборони. Про них ми розповімо у наступному матеріалі.

Примітка. Матеріал створено у рамках спільного проєкту Українського кризового медіацентру у партнерстві з International Practitioners` Partnership Network (Естонія) “Зміцнення інформаційної стійкості в Україні” за підтримки Європейського Союзу.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Омбудсмен України отримав листи військовополонених і списки зниклих безвісти

Уповноважений Верховної ради України з прав людини Дмитро Лубінець побував у Катарі, де зустрівся з міністеркою з питань міжнародного співробітництва в МЗС країни Лолвою Рашид […]

“У нас різне минуле, але точно спільне майбутнє”: що спільного у Нарви та Бахмута

Нарва — невелике прикордонне місто в Естонії з населенням близько 50 тисяч людей. Нарва, як виявилося, має чимало спільного з Бахмутом. Це місто межує з […]

Сонячна площа та дім Котляревського: п’ять цікавих місць Полтави, які варто відвідати кожному

Полтава — старовинне українське місто, яке вважається рідною домівкою для багатьох діячів мистецтва. Це місто зараз є одним головних культурних центрів, який поєднав у собі […]

14:00, 25.10.2024 Скопіч Дмитро

Що смачного можна зробити з яблук: три рецепти, які запам’ятаються надовго

Яблука — це унікальний фрукт, який полюбляють мільйони українців за збалансований смак та загальну корисність для організму. Їх можна їсти у звичайному вигляді, втім повністю […]

13:00, 25.10.2024 Скопіч Дмитро

Monobank відмовиться від карток Mastercard до кінця 2024: в чому причина

Monobank вже наприкінці 2024 року відмовляється від карток Mastercard, переходячи на Visa. Відповідне сповіщення вже почали отримувати власники карток Mastercard у застосунку Monobank. Чому Monobank […]

12:15, 25.10.2024 Скопіч Дмитро