Як вберегти свій зір: поради від офтальмолога Олександри Яриги

Макарович Марія 13:07, 4 Вересня 2023

Зір — це важлива функція нашого організму. Здоров’я очей впливає на багато аспектів життя людини: організація повсякденного життя, безпека та мобільність, професійна діяльність та багато іншого. Тому треба уважно ставитися до гостроти вашого зору, постійно проводити перевірки у лікаря та виконувати практики, які є профілактикою захворювань очей. У цій статті ми поговорили з лікарем-офтальмологом щодо того, що треба робити, щоб зберегти зір та запобігти захворюванням очей.

Здоров’я очей — це важлива частина нашого фізичного і соціального функціонування. Дбайливе ставлення до свого зору допоможе забезпечити якісніше та повноцінне життя. Тому, важливо регулярно проходити обстеження та дотримуватися правил для збереження зору. Олександра Ярига, дитяча та доросла лікар-офтальмолог, ортокератолог, розповіла нашій редакції про фактори, що негативно впливають на зір та загальні рекомендації щодо профілактики захворювань зору.

Фактори, що негативно впливають на зір

Олександра розповідає, що існує багато факторів, які негативно впливають на зір. Перш за все, це тривале зорове навантаження. В сучасному світі наше життя тісно пов’язане із різними гаджетами. Втім, постійна робота з комп’ютерами чи телефонами протягом довгого часу та без перерви на відпочинок, може негативно впливати на чіткість та гостроту вашого зору. 

Чим менше екран, тим більше зорове навантаження. Тому, рекомендації базові: робити перерви кожні 20-40 хвилин хоча б на кілька хвилин для того, щоб трішки відволіктися, подивитися у далечінь та дати очам відпочити.

Олександра Ярига // лікар-офтальмолог

Олександра Ярига, лікар-офтальмолог

Джерело: надане героїнею

Також лікарка наголошує, що на здоров’я зору негативно впливає неякісне освітлення. 

В період наших локдаунів ми часто використовували неякісні джерела освітлення. Це могли бути LED лампи або інші приклади поганого освітлення. Тому, за можливості, треба створювати собі комфортне робоче місце з денним світлом або використовувати лампи максимально наближені до природних кольорів світла, тобто із жовтим відтінком. Це краще, ніж використовувати LED-лампи з білим відтінком.

Олександра Ярига // лікар-офтальмолог

Правила захисту зору обов’язково містять в собі рекомендації з обмеженням використання гаджетів. Олександра розповідає, що екрани моніторів випромінюють негативний для очей синій спектр. Тим самим, при тривалому використовувані, вони можуть пошкодити сітківку ока або, наприклад, порушувати біоритми. Особливо, якщо людина використовує ці гаджети вночі та ще й при поганому освітленні. Це призводить до того, що людина може гірше засинати та складніше прокидатися. 

Постійне використання гаджетів шкодить здоров’ю ваших очей

Джерело: Depositphotos

Читайте також: Професійний подолог розповів, як правильно обрати взуття

Поради для збереження зору  

Олександра також розповіла про те, як дбати про зір. Важливим елементом підтримки здоров’я очей є постійні візити до лікаря. 

Перш за все це планові огляди. Для дорослих це раз на рік, для дітей – раз на пів року. Дуже часто поступово погіршується зір одного ока, а інше око це “маскує”. І людина не помічає, що вона має проблеми із зором. Тому планові огляди на першому місці. Лише лікар-офтальмолог та професійне діагностичне обладнання дозволяють виявити та лікувати проблему вчасно.

Олександра Ярига // лікар-офтальмолог

До списку загальних порад для збереження гостроти зору входять відпочинок та збалансований режим харчування, що містить в собі зокрема сезонні овочі, фрукти. Натомість лікар не радить захоплюватися вітамінами для очей. 

Я не прибічник якихось синтетичних вітамінів. Тому сильно захоплюватися вітамінами для очей не треба. Тому що – все це є синтетичними добавками. Вони можуть провокувати алергії сповільненого типу. Тому, краще вживати сезонні овочі та фрукти.

Олександра Ярига // лікар-офтальмолог

Також Олександра розповіла, що вона не бачить великої користі у гімнастиці для очей. Адже це додаткове навантаження на, без того, втомлені очі. Краще дати їм відпочити та, наприклад, просто подивитися у далечінь, ніж у перервах ще робити гімнастику для очей і додатково їх напружувати.

Харчування також може допомогти вам підтримувати здоров’я очей. 

Це продукти з лютеїнами, вони мають помаранчевий або зелений колір. Тобто, це сезонні овочі та фрукти, які мають ці кольори. Вони насичені вітамінами та добавками. Дуже гарно працює також ОМЕГА-3, ОМЕГА-6. Це добавки, які знаходяться в горіхах та рибі. Вони ще впливають на правильну роботу залоз, які знаходяться в очах і, тим самим, покращують відчуття, які можуть бути пов’язаними із сухістю, із різними зоровими дискомфортами.

Олександра Ярига // лікар-офтальмолог

Продукти помаранчевого або зеленого кольору гарно впливають на ваш зір

Джерело: Depositphotos

Читайте також: Як спека впливає на здоров’я серця?

Фото: «Бахмут. IN.UA»

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Як МСЕК встановлює інвалідність: пояснення

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:10, 19 Червня 2024
МСЕК / фото ілюстративне

В Україні під час дії воєнного стану значно спростили процедуру проходження медико-соціальної експертної комісії (МСЕК). Зараз вона надає послуги для встановлення інвалідності як цивільним, так і військовим.

Детальніше про те, як проходить процедура встановлення інвалідності в МСЕК, читайте в матеріалі Бахмут IN.UA.

Що таке МСЕК

Медико-соціальна експертна комісія (МСЕК) — спеціальний заклад в системі охорони здоров’я, що проводить медико-соціальну експертизу. Саме його представники мають право на встановлення:

 • групи інвалідності (І, ІІ, ІІІ група);
 • відсотку втрати працездатності;
 • потреби в протезуванні, ортезуванні та інших допоміжних засобах реабілітації;
 • індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю;
 • медичних показань на право одержання автомобіля з ручним керуванням або пристосованого автомобіля.

Довідка МСЕК є підставою для нарахування одноразової грошової допомоги та оформлення інших соціальних пільг, зокрема, у протезуванні. 

Які документи потрібні для проходження МСЕК

Для проходження МСЕК потрібно подати наступні документи:

 • паспорт громадянина України (якщо паспорт у формі ID-картки, то також треба надати витяг з реєстру територіальної громади);
 • довідка про присвоєння реєстраційного номера платника податків;
 • для чоловіків від 18 до 60 років військовий квиток (тимчасове посвідчення військовозобовʼязаного) чи посвідчення про приписку до призовної дільниці або довідка ТЦК про перебування на військовому обліку;
 • людям, яких позбавляли особистої свободи внаслідок війни або інтернували в нейтральних державах, потрібно надати довідку про перебування у місцях несвободи внаслідок збройної агресії проти України.

Потім лікарські консультативні комісії подають до МСЕК такі документи:

 • направлення на МСЕК (форма №088/о);
 • медичну документацію, оригінали (виписки з амбулаторної карти форма 025/о, виписки з історії хвороби стаціонарного хворого форма 027/о) та амбулаторну картку хворого;
 • результати лабораторних та інших досліджень, що підтверджують діагноз або стан і ступінь його важкості;
 • план медичної, професійної й індивідуальної реабілітації;
 • документи, що підтверджують причинний зв’язок з інвалідністю;
 • документи, що підтверджують безперервну тимчасову непрацездатність протягом чотирьох місяців.

Коли проходить МСЕК

Комісія проводить огляд тимчасово непрацездатної особи, що звернулася для проведення медико-соціальної експертизи, протягом п’яти робочих днів з дня надходження направлення до МСЕК.

За наявності підстав для заочного проведення медико-соціальної експертизи, комісія проводить експертизу протягом трьох робочих днів з дня надходження направлення лікарсько-консультативної комісії.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як продовжити отримання субсидій та пільг: що треба знати донеччанам

Валентина Славінська Славінська Валентина 15:20, 19 Червня 2024
субсидія нарахування
Субсидія / фото ілюстративне

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомляє, що людям, які отримували житлово-комунальні субсидії або пільги станом на 24 лютого 2022 року, необхідно до 1 липня 2024 року звернутися за їх продовженням.

Про це розповіла начальниця Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області Наталія Рад на брифінгу, що відбувся 19 червня.

Субсидії та пільги 2024

Головне управління ПФУ у Донецькій області завершує фінансування соціальних виплат за червень. На ці потреби виділили 4 548,6 мільйонів гривень для 667,5 тисяч отримувачів. 

Деяким українцям необхідно виконати додаткові дії, аби не втратити право на субсидії та пільги.

Для цього варто звернутися до 1 липня 2024 року за продовженням житлової субсидії, якщо ви одночасно відповідаєте всім наступним критеріям:

 • є отримувачем/чкою житлово-комунальної субсидії або пільги;
 • був/ла отримувачем субсидії або пільги станом на 24 лютого 2022 року;
 • проживав/ла (чи проживає) на тимчасово окупованій території чи в зоні активних бойових дій;
 • з початку повномасштабної агресії не звертався/лася до органів соціального захисту населення чи Пенсійного фонду України за перепризначенням субсидії або пільги.

Способи звернення

Подати заяву та необхідні документи до органу Пенсійного фонду України можна:

 • онлайн (через вебпортал, мобільний застосунок “Пенсійний фонд” або портал Дія);
 • поштою (на адресу Головного управління: 49008, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вулиця Надії Алексєєнко, 106);
 • особисто (через сервісні центри ПФУ, уповноважених посадових осіб територіальних громад, ЦНАПи).

Потрібні документи

Для перепризначення субсидії необхідно подати:

 • заяву;
 • декларацію;
 • договір оренди житла, у окремих випадках;
 • копію договору про реструктуризацію заборгованості;
 • документи, що підтверджують місце проживання тощо.

Адреси сервісних центрів ПФУ на території Донецької області:

 • місто Краматорськ, вулиця Південна, 21;
 • місто Словянськ, вулиця Соборна, 3; вулиця Університетська, 58 (відділення Приватбанку);
 • місто Лиман, вулиця Лесі Українки, 20а;
 • місто Дружківка, вулиця Ярослава Мудрого, 40;
 • місто Костянтинівка, вулиця Ціолковського, 25; вулиця Ціолковського, 27 (відділення Приватбанку);
 • місто Покровськ, вулиця Центральна, 154; вулиця Пирогова, 2 (відділення Приватбанку);
 • місто Селидове, вулиця Героїв Праці, 6;
 • місто Новогродівка, вулиця Центральна, 19 (Будинок дитячої творчості);
 • місто Добропілля, проспект Шевченка, 15 (УСЗН); м-н Молодіжний, 3 (відділення Приватбанку);
 • смт Олександрівка, вулиця Самарська, 5;
 • місто Мирноград, вулиця Центральна, 13.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як МСЕК встановлює інвалідність: пояснення

В Україні під час дії воєнного стану значно спростили процедуру проходження медико-соціальної експертної комісії (МСЕК). Зараз вона надає послуги для встановлення інвалідності як цивільним, так […]

16:10, 19.06.2024 Скопіч Дмитро
субсидія нарахування

Як продовжити отримання субсидій та пільг: що треба знати донеччанам

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомляє, що людям, які отримували житлово-комунальні субсидії або пільги станом на 24 лютого 2022 року, необхідно до […]

“Карітас”: адреси благодійної організації у Львові та області

Благодійні фонди нині стали важливою частиною життя багатьох українців. Хтось отримує від них допомогу, а інші надають її тим, хто потребує. Особливо велику актуальність отримала […]

13:00, 19.06.2024 Скопіч Дмитро

“Пора худнути”: як суспільство засуджує жінок через вагу та чому цей тренд підтримують самі жінки

Жінки неодноразово, протягом різних етапів свого життя, стикаються з осудом щодо своєї зовнішності, нерідко чують зауваження через вагу. “Ти надто худа, потрібно піднабрати”, “Ти надто […]

Можливості для ВПО виплати

Для бахмутян у Хмельницькому анонсували допомогу від міськради: деталі

Бахмутська міська військова адміністрація та Маріупольська міська рада готують підписання меморандуму про співпрацю. Йдеться про видачу гуманітарної допомоги від МВА для мешканців Бахмутської громади, які […]