Українці можуть замовляти ліки з безплатною доставкою до відділень Укрпошти. Така ініціатива дозволить забезпечувати медикаментами тих, хто проживає у віддалених та постраждалих від війни населених пунктах, де немає аптек або необхідних ліків.
В Україні запрацював пілотний проєкт “Укрпошта. Аптека”. Українці в його межах зможуть отримувати ліки у поштових відділеннях на безоплатній основі.
Основна мета проєкту — надати доступ до ліків тим українцям, де аптеки або відсутні або сильно постраждали через повномасштабне вторгнення. Він також допоможе громадянам отримувати ліки в межах урядової програми “Доступні ліки”.
В яких регіонах працює проєкт
Укрпошта доставлятиме медикаменти в наступні регіони:
Донеччина;
Запоріжжя;
Миколаївщина;
Харківщина;
Херсонщина;
Чернігівщина;
Сумщина.
Як скористатися послугою
Для того, щоб “Укрпошта. Аптека”, потрібно зателефонувати до контакт-центру за номером 0 800 300 545 та слідувати підказкам у голосовому меню для зв’язку з фахівцем. Останньому потрібно повідомити назви ліків, які ви хочете замовити.
Далі сформоване замовлення буде надіслано вам до найближчого відділення за послугою Укрпошта Експрес. Доставлення безоплатна. При отримані надаватиметься можливість перевірити посилку.
Термін доставлення — 3 дні, а термін зберігання у відділеннях — 7.
Які ліки можна замовити
Українці в межах пілотного проєкту зможуть замовити безрецептурні та рецептурні лікарські засоби, що відпускаються за програмою “Доступні ліки”.
Для замовлення рецептурних препаратів або ліків за програмою “Доступні ліки”, треба назвати 16 цифр електронного рецепта та додатково 4 цифри коду його погашення.
Проросійські Telegram-канали поширюютьфото стінопису нібито з лондонського Барбікан-центру, де Дональд Трамп виганяє президента України Володимира Зеленського. Першоджерело світлини начебто взяте із фотоматеріалу The Guardian з назвою “London artists have reacted to Trump’s future victory” (Лондонські артисти відреагували на майбутню перемогу Трампа).
Однак, це — фейк. The Guardian не публікував ні світлину, ні інші фотоматеріали з такою назвою. Також не існує муралу на стінах Барбікан-центру.
Вибори США: простір для фейків рф
Від 22 липня в мережі поширюєтьсяфото муралу нібито у Лондоні, де кандидат у президенти США Дональд Трамп дає копняка чинному президенту України Володимиру Зеленському. Мається на увазі, що начебто у випадку перемоги Трампа на виборах (у чому переконані творці малюнку та фейку зокрема), Зеленський буцімто буде усунений від тісного ділового контакту з новим очільником США.
За допомогою google lens ми здійснили пошук зображення. Світлина вперше була опублікована 18 липня користувачем BG у Х (ред. — колишній Twitter), як скриншот нібито обкладинки до нового матеріалу The Guardian з назвою “London artists have reacted to Trump’s future victory” (Лондонські артисти відреагували на майбутню перемогу Трампа). Вже обрізану світлину пізніше використалипроросійські Telegram-канали для своїх дописів.
Однак, на сайті The Guardian нема фотоматеріалу з такою назвою та картинкою, як і перепублікацій іншими виданнями цього тексту. Єдина згадка про начебто існування такої публікації від The Guardian — анонімніакаунти в соцмережах, які, судячи із їхніх попередніх дописів, підтримують росію.
Місцеві жителі підтверджують відсутність муралу на стіні Барбікан-центру. Хелен Хадсон, редакторка видання Barbican Life, на прохання журналістів з Gwara Media надіслала фотографію місця, де нібито мав бути стінопис. На знімку чітко видно, що муралу з Трампом та Зеленським на стіні немає.
Створивши цей фейк, його автори підкреслили думку, що, у разі виграшу президентських виборів, Дональд Трамп не допомагатиме Україні у війні проти росії. Заяви кандидата у президенти США також можуть створити таке враження, а це тільки на руку російській стороні. Втім варто зазначити, що Трамп — політик, від якого можна очікувати будь-яких дій. Тож не можна однозначно стверджувати, що у випадку перемоги військова допомога Україні від США однозначно припиниться.
Коли інфопривід публікують із фотографією, автоматично у читача до нього стає більше довіри. Адже це ж наче не просто надруковані слова, а з підтвердженням! Але фотознімками також можна маніпулювати та створювати необхідний “настрій”. Докладніше про це — у матеріалі “Бахмут IN.UA” в рамках роз’яснювального проєкту.
Що таке інформаційна війна
Головна задача інформаційної війни — вплинути на свідомість кожної окремої людини та думку громадськості ворога взагалі. російська федерація виділяє на це шалені ресурси, аби досягнути своєї мети: посіяти розбрат між українцями всередині країни, між українцями та державами-партнерками тощо. Для цього створюються тисячі акаунтів у соцмережах, які публікують фейки, недостовірну інформацію, правдиву інформацію, але прикрашену і так далі. Далі це мережею розносять так звані корисні ідіоти, про яких редакція “Бахмут IN.UA” писала раніше.
Фото не такі, як про них розповідають
Один зі способів ведення інформаційної війни — пости у соцмережах. Це швидкий та ефективний спосіб рознести меседж, і з великою ймовірністю більшість користувачів не перевірятимуть достовірність цієї інформації.
До прикладу, у 2015 році в Фейсбуці користувач боріс павличенко поширив знімок нібито дитини у Донецьку, яка шукає свою загиблу матір серед розвалин будинку, в який влучили ЗСУ. Аналогічний допис з’явився й в Однокласніках. За 9 років цей пост поширило майже 10 тисяч людей у Facebook, а у російській соцмережі — майже 7. У словацькому сегменті Фейсбуку його репостнули 3 тисячі людей. Не оминули це фото й російські ЗМІ: журналісти російського РЕН ТВ розповіли щемку історію хлопчика, але “забули” розповісти, що фото — постановочне. Що ж насправді із цим знімком?
Насправді цей знімок – кадр із відеокліпу «Ангел. Пісня про дітей Донбасу» (51-ша секунда), у зйомках якого брала участь ця дитина. У кліпі показано зруйнований населений пункт Нікишине (Горлівський район, Донецька область), в якому хлопчик та дівчинка шукають допомоги. Діти — брат та сестра, які на момент зйомки кліпу жили у бомбосховищах разом зі своїми батьками. Про це написав автор кліпу ден леві.
У червні 2022 року у Facebook користувач андрій троіцкій опублікував фото нібито українського військовополоненого у Донецьку, тіло якого вкрито татуюваннями з фашистською символікою. Але, скористувавшись зворотнім пошуком у Google, дізнаємося, що це фото було зроблене у 2005 році в Білорусі під час медичного огляду в’язня 15 колонії міста Могильов.
У тому ж 2022 році на різних сайтах користувачі публікували допис з однаковим текстом “Олександра Зеленська, дочка Зеленського, ненавидить батька, називає нацистом та вбивцею українського народу. Сама вона втекла до Польщі та розкриває всю правду про батька”. Як доказ, публікують знімок із дівчиною, що плаче. 2 хвилини у Гуглі, і за допомогою зворотнього пошуку ми дізнаємося, що фото — насправді скриншот із відео 2017 року, в якому дівчина плаче, бо її хлопець не купив їй IPhone. Ще кілька секунд у Гуглі та, завдяки запиту “донька Володимира Зеленського”, дізнаємося як виглядає справжня донька президента України.
Українці також розповсюджують дезінформативні фото. До прикладу, ексзаступник міністра МВС України Антон Геращенко у квітні 2022 року опублікував фото, начебто зроблене у Київській області після деокупації. Нібито росіяни залишили на стіні напис “А хто дозволив вам красиво жити?” Першоджерело цього знімку — користувач соцмережі Фейсбук, який видалив свій допис. Насправді ж, знімок був вперше з’явився у мережі ще у 2016 році на російськомовному форумі. Геолокація будівлі невідома.
Це все — лише кілька прикладів, але вони наочно показують, що знімок, вирваний з контексту, може також стати зброєю в інформаційній війні.
Як перевірити фотографію
Перш за все, для перевірки варто здійснити зворотній пошук зображення. І так, для цього варто використовувати не лише Google, а й Bing, Yandex. Останній краще індексує знімки, які були опубліковані саме в російському сегменті інтернету.
Також можна скористатися інструментом TinEye, який створений як раз для цих цілей.
Завдяки цим двом способам зазвичай можна виявити першоджерело зображення. Ключовим аспектом є оцінка достовірності ресурсів: варто звертати увагу на фотобанки, інформаційні портали з вказаним авторством знімків, а також на початкові дописи в соціальних мережах.
У випадках, коли пошук за зображенням не дає результатів, важливо правильно сформулювати ефективний пошуковий запит у Google, Bing чи Yandex. Якщо ви припускаєте, що про це фото могли раніше написати зарубіжні верифікатори, рекомендуємо включити до запиту фразу “fact check”, бажано англійською мовою.
Окрім цього, самі соціальні мережі за допомогою ЩІ вже почали маркувати фото. До прикладу знімок із засудженим, опублікований андрієм троіцкім, Facebook позначив як той, що може ввести в оману:
До речі, підробити скриншот також вкрай легко. Як це роблять — розповіли аналітики VoxCheck. Чи можна перевірити справжність скриншоту? Можна: знайти першоджерело. Але, звісно, допис, з якого був зроблений скриншот, можуть видалити. Що робити? У деяких випадках може допомогти Wayback Machine, також відомий як вебархів сайтів. За допомогою інтернет-архіву можна дізнатися, як виглядав сайт раніше: місяць або кілька років тому.
Кожна сім’я в Україні, в якій народилась дитина, може отримати соціальні виплати від держави. Мова йде про 41 280 гривень. Детальніше про те, що це […]
Студенти, які вступили у вищі навчальні заклади у 2024 році, зможуть отримати державний грант для оплати контракту. Вони можуть отримати понад 15 000 гривень. Детальніше […]
20 листопада 2024 року в продаж надійде нова гра від української компанії-розробника GSC Game World під назвою S.T.A.L.K.E.R. 2. Вона поверне гравців у атмосферу Чорнобильську […]
Київ — величезне місто з багатою історією та широким вибором локацій, які можна відвідати за будь-якої погоди. Проте, саме в холодну пору року можна насолодитися […]
2025 рік обіцяє безліч цікавих серіалів для шанувальників найрізноманітніших жанрів: від наукової фантастики до драми та детектива — глядачі можуть чекати на продовження улюблених історій […]