“Вона вміла мислити на перспективу”: як живе літературний фестиваль Вікторії Амеліної

Микола Ситник 13:40, 28 Грудня 2023
New York Camp для учнів
New York Camp для школярів із Донеччини / фото Facebook НЛФ

Організатори Нью-Йоркського літературного фестивалю (НЛФ), який започаткований письменницею Вікторією Амеліною, цьогоріч анонсував конкурс есеїв для учнів 9-11 класів зі шкіл Бахмутської громади. Темою цьогорічного твору обрали втрачений дім — “Деокупація майбутнього: що я візьму з минулого мого дому в майбутнє”.

Чому обрали саме таку тему, чим особливий цьогорічний НФЛ редакції у коментарі розповіла Ольга Русіна, менеджерка Нью-Йоркського літературного фестивалю.

Конкурс для школярів

Вікторія Амеліна з переможцями фестивалю / Фейсбук
Вікторія Амеліна з переможцями фестивалю / Фейсбук

Вперше конкурс есеїв “Справжні імена, справжні історії” провели під час Нью-Йоркського літературного фестивалю восени 2021 року. 

Примітка. Засновницею Нью-Йоркського літературного фестивалю є українська письменниця та громадська діячка Вікторія Амеліна, яку вбила російська ракета, запущена по Краматорську 27 червня 2023 року.

Тоді 5  переможців отримали освітню поїздку до Києва та Львова. Вже у вересні 2023 року команда НЛФ запросила всіх учасників конкурсу в табір у Карпати — NYCamp. Ми попросили пані Ольгу пригадати враження дітей від події.

“Звісно, вони дуже теплі, наприклад, я працюю на радіо, ми з цими дітьми провели інтерв’ю, багато показували Київ. У Львові в них теж були цікаві заходи. Це дало нам можливість ближче познайомитися. Нью-Йорк, це таке маленьке містечко, яке біля лінії фронту вже дуже багато років. Ці підлітки фактично виростали біля війни. Я пам’ятаю, що коли конкурс тільки-тільки починався під час перших НЛФ, тоді одна з конкурсанток сказала таку фразу: “Я не вірила, що ви справді приїдете.Тобто вона вклала свій час, вклала сили, написала цей есей, але десь, мабуть, підсвідомо, глибоко в душі їй не вірилося, що це справді комусь треба”, — пригадує у розмові пані Оля.

Цьогоріч організатори розширили проведення конкурсу із самого Нью-Йорка на всю Бахмутську громаду. Взяти участь можуть учні старших класів усіх шкіл:

  • тих, хто продовжує навчатися онлайн у своїх школах;
  • тих, хто в евакуації пішов до інших навчальних закладів, але відчуває зв’язок із домівкою, і хоче про це розповісти.

Для есею вирішили обрати непросту тему, яка пов’язана з втраченою домівкою. Ольга Русіна у коментар каже, що при виборі організатори прагнули, аби фокус у дітей був не тільки на те, що зараз з нами відбувається, а на те, що буде з нами в майбутньому.

Ольга Русіна
Ольга Русіна / фото Читомо

“Ми теж хотіли, щоб конкурсанти цього року трохи поміркували про свої власні домівки, про те, що ці домівки для них значать. Вже, коли був табір для підлітків з Нью-Йорка, який ми провели у Карпатах, ми побачили, що хоча всі дітки зараз евакуйовані в дуже різні куточки України, але для них, їхня домівка дуже багато важить. Це маленьке містечко біля лінії зіткнення, і вони дуже багато про це говорили. Таким чином даємо дітям трохи порефлексувати, поміркувати про дім, в якому вони виросли, і про те, яким є для них цей дім зараз, і що він може їм дати, власне, у цьому майбутньому, про яке ми зараз всі говоримо”, — каже Ольга Русіна.

Фестиваль Вікторії Амеліної

У коментарі пані Оля згадує, що фестиваль для Вікторія Амеліної був дуже важливим. Ще в 2021 році письменниця побачила його потенціал, вже тоді вона думала розширити його й на Бахмутську громаду, аби долучити більше дітей.

Вона вміла мислити з одного боку на перспективу. Дуже добре розуміла, які маленькі кроки треба зробити зараз, щоб колись пізніше досягти оцієї більшої цілі. У неї було таке дуже стратегічне, скажімо так, мислення, а водночас вона дуже добре вміла організовувати всіх тут і зараз.

Ольга Русіна // у коментарі

Як долучитися?

Роботи потрібно надсилати на електронну адресу: [email protected]. У темі листа необхідно зазначити: “конкурс есеїв, ваше ім’я та прізвище, номер навчального закладу та населений пункт”.

Надсилати есеї можна до 25 лютого 2024 року. Роботи конкурсантів оцінюватиме журі, до якого увійшли члени команди НЛФ, а також українські письменники і письменниці: Ольга Русіна, Марія Масюк, Катерина Міхаліцина, Олена Стяжкіна, Олена Гусейнова, Олексій Чупа, Станіслав Федорчук та інші.

5 переможців отримають ґранти до 20 тисяч гривень на освітні курси та тренінги за власним вибором. Організатори пропонують вибрати серед шкіл та центрів: Projector, Літосвіта, Go Iteens, Engmonsters, Skvot, Artcraft, Kust, Артія, Dance Maximum.

Також усіх номінантів конкурсу запросять на 2-й NYCamp, що запланований на серпень 2024 року в Карпатах. До слова, у січні та лютому команда НЛФ планує провести онлайн-зустрічі у школах, щоб детальніше розповісти про фестиваль, конкурс та карпатський табір NYCamp.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Ворог втратив унікальну техніку: в районі Часів Яру знищено рідкісний БТР

Семаковська Тетяна 20:24, 2 Квітня 2025
Фрагмент знищення ворожої техніки у районі Часів Яра / скриншот з відео

У районі Часів Яру український безпілотник ліквідував рідкісний російський бронетранспортер РХМ-4 (радянська розвідувальна хімічна машина) на базі БТР-80. Це машина хімічного захисту, яку окупанти використовують для розвідки зараженої місцевості.

Про це повідомили в ОСУВ “Хортиця”.

Часів Яр: поблизу міста знищили ворожу техніку

Оператори дронів полку “Рарог” ліквідували в районі Часів Яра російський бронетранспортер РХМ-4 на базі БТР-80 під час пересування. Разом з ним знищено ще близько десятка окупантів.

Бронетранспортер, на якому пересувалися росіяни, виявився машиною хімічного захисту, яка призначена для розвідки зараженої місцевості.

Відео зі знищенням ворожої техніки з окупантами оприлюднив 427-й окремий полк безпілотних систем “Рарог”.

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

У Ворзелі нададуть безоплатне житло для пенсіонерів: як подати заявку

Семаковська Тетяна 18:15, 2 Квітня 2025
Пансіонат, де проживатимуть літні ВПО / фото Олександр Явтушенко

Люди старшого віку, які втратили житло, можуть заповнити анкету на отримання безоплатного помешкання в пансіонаті Київської області, у курортному містечку Ворзель.

Про це повідомляє Олександр Явтушенко, голова ради з питань ВПО, голова Ради волонтерів при Київській обласній державній адміністрації

Житло для ВПО у Київській області

В пансіонаті Київської області, що знаходиться у курортному містечку Ворзель, пропонують безоплатні помешкання для людей старшого віку, які постраждали внаслідок війни та стали ВПО. Заявку на отримання житла можна подавати:

  • сімейним парам;
  • родичам-пенсіонерам;
  • самотнім пенсіонерам.

Заповнити форму за посиланням. Проєкт впроваджується за підтримки БФ “До України з Любов’‎ю”. Цей фонд впроваджував містечко Хансена на Київщині.

Ванна кімната у пансіонаті / фото Олександр Явтушенко
Кімната відпочинку / фото Олександр Явтушенко
Пансіонат Ворзель / фото Олександр Явтушенко
Спальня у пансіонаті / фото Олександр Явтушенко

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Ворог втратив унікальну техніку: в районі Часів Яру знищено рідкісний БТР

У районі Часів Яру український безпілотник ліквідував рідкісний російський бронетранспортер РХМ-4 (радянська розвідувальна хімічна машина) на базі БТР-80. Це машина хімічного захисту, яку окупанти використовують […]

У Ворзелі нададуть безоплатне житло для пенсіонерів: як подати заявку

Люди старшого віку, які втратили житло, можуть заповнити анкету на отримання безоплатного помешкання в пансіонаті Київської області, у курортному містечку Ворзель. Про це повідомляє Олександр […]

500 гривень на столі

Виплата та гумдопомога: що можуть отримати соледарці в Дніпрі

Мешканці та мешканки Соледарської міської територіальної громади 3 квітня можуть звернутися за гуманітарною допомогою, якщо не отримували її у березні, до Центру підтримки у Дніпрі. […]

Часів Яр про який ви не знали. Розпитали у краєзнавця найцікавіше з історії міста

Часів Яр — це місто, яке сьогодні у більшості знають як точку на карті DeepState. Це місто, за яке активно йдуть бої. Однак сьогодні ми […]

пряма лінія

Пряма лінія з Марченко: бахмутяни можуть поспілкуватися з ОМС

Завтра, 3 квітня 2025 року, відбудеться Пряма лінія із заступником начальника Бахмутської МВА Олександром Марченком. Усі охочі зможуть поставити нагальні питання. Про це інформує Бахмутська […]