Бахмутська керівниця, діти на камчатці та зникнення людей: як живе окупований Світлодарськ

Марія Носуля Носуля Марина 13:30, 3 Вересня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Світлодарськ Бахмутського району в окупації вже понад 2 роки. Значних руйнувань за час повномасштабної війни місто не зазнало, принаймні у порівнянні з тим же Бахмутом. Втім росіяни створюють картинку відбудови та співпраці з містами рф, які беруть окуповані міста у “підшефство” і обіцяють стрімкий розвиток.

Як зараз живе місто в окупації та чого “досягли” окупанти розповідаємо у матеріалі. 

Світлодарськ, окупація. Початок 

Російські війська окупували місто наприкінці травня 2022 року. 

Трудності окупації / відео рос змі

“Трудности только в том, что нет света, нет связи, нет газа, нет воды – вообще ничего. Люди ходят, набирают воду в речке”, — так у російських медіа коментували окупацію самі жителі Світлодарська. Втім, за словами тих же містян, “звільненню” вони раділи. 

У грудні 2022 редакція Бахмут IN.UA поспілкувалася з жителькою Світлодарська щодо життя в окупації: 

Щоб отримати їжу, воду люди ходили за гуманітарною допомогою. Росіяни випускали в повітря автоматні черги, так вони “заспокоювали” людей. 

“Кричали: “Вас укропов на подвал нужно, а не кормить”. Коли люди прийшли пенсію отримувати, їх поставили до стінки і відібрали телефони. Була перевірка телефонів. Моя мама приїхала зі Світлодарську, дуже сильно схудла на 15 кілограмів, в очах безнадія”, — говорить Олена.

Мама жінки прожила в окупованому Світлодарську декілька місяців та розповідала, що продукти в місті були дуже дорогі й не смачні. М’ясо пані Любов не могла дозволити собі купити. Окрім того, питання виникали і до самих продуктів тваринного походження, води в місті немає, відповідно про стерильність говорити важко.
Водночас для жителів щойно окупованого міста створювали на загал картинку впевненості в майбутньому та надійності теперішньої влади.
Так після окупації жителям представили нове керівництво щойноствореної адміністрації — максима козловського. Знайомити з містянами максім сєргєіча привіз ігор захаревич, він голова міста Дебальцеве, що окуповане з 2015 року. 

Захаревич представляє нове керівництво Світлодарська / скриншот

Атмосфера “влади народу” і “всьо для людей” на зустрічі зі світлодарцями, обіцянки розв’язати всі проблеми якнайскоріше, комунікація напряму і по-простому на будь-які, навіть, гострі питання про зависокі ціни, невизначеність. Одна умова – треба потерпіти й почекати, мовляв, такий вже час – війна.

Бахмутські переселенці 

У сюжеті російських ЗМІ наприкінці грудня 2023 року з’явилися і бахмутяни. 

Колишня директорка Бахмутського Народного дому — Оксана Піскунова розповідала про “нелюдське ставлення до народу” та життя під обстрілами з українського боку. Також, мовляв, чекає можливості потрапити до зруйнованого Бахмута й почати відновлювати житло, сподівається на компенсацію:

Колишня директорка Народного Дому Піскунова жаліється на Україну / рос медіа

Ще один житель Бахмута, району Забахмутка — Віталій Фурсов:

Фурсов розповідає про наказ Зеленського зруйнувати Бахмут / рос медіа

За його словами, таких, як він називали “ждунами”, а зруйнувати Бахмут наказав сам Зеленський, лишити тільки 10% від міста. Це, мовляв, йому переповіли самі українські військові, коли обстрілювали місто.

Окупаційне керівництво Світлодарська — “хозяйствєннікі” та воєнні злочинці

Козловський  у базі “Миротворець” / скриншот

Вже за рік після окупації в  інтерв’ю російським ЗМІ  голова так званої адміністрації – максим козловський  заявляв, що Світлодарськ має значні руйнування через обстріли (за його словами, звичайно ж, українські), звітував про зроблену роботу та жалівся, що місто йому дісталося занедбаним, як результат “30 років перебування тут України”. 

Кумир окупаційного керівництва Світлодарська / скриншот 

Сам же козловський уродженець Горлівки, навчався у Харківському університеті залізничного транспорту, працював у Донецьку. 

Крім посади голови окупаційної адміністрації Світлодарська, козловський встиг і повоювати кулеметником штурмової роти. За час повномасштабної війни він брав участь в окупації Волновахи та Новобахмутівки.

Російські окупанти з козловським на Донеччині / з соцмереж

Його заступник – горбунов андрій юрійович, теж уродженець Донецька, втім у соцмережах не дуже активний, інформації про нього у відкритих джерелах майже немає.

З травня 2024 горбунов отримав підозру СБУ за статтею 111-1, а саме колабораційна діяльність.

Заступник козловського — горбунов / соцмережі

Козловський стверджує, що завдяки співпраці з російською камчаткою, місто відбудовують, ремонтують пошкоджені будівлі та сподівається і на подальшу співпрацю.  Також завдяки шефу-камчатці возять дітей на оздоровлення. Так минулого року делегацію дітей відправляли на камчатку у лютому, наступну планували на червень. “Оздоровлення” передбачає культурний обмін, екскурсії, а також, за словами козловського, діти мали побачити, після “років української окупації”, що таке росія. 

Камчатське шефство і депортація

Завдяки такому “шефству” камчатки над Світлодарськом дітей возять не лише на російський далекий схід. Організовують відпочинок і на півдні рф. У червні 2024 року дітей Світлодарська та сусіднього Миронівського возили на три тижні до анапи. 

Оздоровлення українських дітей в таборах рф / скриншоти

 “Літні табори є основною складовою російської кампанії з депортації українських дітей”— пише Східний Варіант з посиланням на звіт Інституту вивчення війни (ISW).
Зокрема, у звіті зазначалося, що українські діти, які були депортовані до росії на так звані “канікули” чи “літні табори”, піддаються програмам русифікації, спрямованим на ізоляцію від їхніх українських родин, мови, культури та історії. 

На сайті  Головного Управління розвідки України зазначають, що під приводом “оздоровлення та відпочинку” зокрема  козловський організовує вивезення дітей до територій росії та просуває меседжі “миротворчих та гуманних цілей рф” на окупованих територіях:

Портал спонсорів та співучасників агресії МО ГУР / скриншот сайту

За даними на грудень 2023 року росіяни депортували 19 540 дітей з тимчасово окупованих росією територій, про це заявляв уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець. 

Вуглегірська ТЕС

Після захоплення Світлодарська у травні 2022 року, ТЕС ще кілька місяців тримали українські військові. У липні 2022 року росіяни зайшли на територію електростанції. 

У лютому 2023 року окупанти планували відновити й запустити два блоки ТЕС. Повідомляли, що з часу приєднання до рф прийняли на роботу 455 співробітників, та спеціалістів ще шукають, особливо серед тих, хто раніше працював на електростанції. Для запуску всіх блоків треба капітальний ремонт і модернізація обладнання.

Окупанти обіцяли запустити ТЕС у лютому 2023 / скриншот

В інтерв’ю місцевим ЗМІ влітку того ж 2023 року, голова так званої адміністрації говорив, що запустити ТЕС не можуть і тепер, не мають доступу на територію через обстріли, питання безпеки.  

Реакція на новину / скриншот

Новин про запуск ТЕС у ЗМІ так званої днр не було й у 2024 році, відтак можна припустити, що станція досі не працює.

Підприємства та держустанови

В окупованому Світлодарську зараз функціонують 3 товариства з обмеженою відповідальністю, які працюють у самому місті, а також Дебальцевому, Миронівському та Зайцевому. Два з них спеціалізуються на електромонтажних та будівельних роботах, один — послугах зв’язку.

Також державні та муніципальні установи, як окупаційна адміністрація, комунальне підприємство, муніципальне унітарне підприємство “Світлодарець” на чолі з  іриною гордус, вона – колишня заступниця окупаційного керівника Дебальцевого – ігоря захаревича. 

Ірина гордус / російські соцмережі

Серед закладів освіти в окупації працюють 3 дитсадки (№1, №10,№11), школа №11 та НВК, кілька бібліотек, юнацьких центрів, будинок культури та лікарня. 

До повномасштабного вторгнення та окупації у місті працювало 5 закладів охорони здоров’я серед яких лікарні та приватні клініки, 10 закладів освіти: школи, дитсадки, НВК, дитячі юнацькі центри.

Святкування, відключення та зникнення

У місцевих соцмережах містяни проводять суботніки, відзначають день народження пушкіна, святкують визначні дати для історії рф, підтримують курськ, проводять опитування на вулицях на честь річниці  “звільнення від фашистської окупації”, мається на увазі дата втрати Україною контролю над містом:

Соцмережі окупаційної влади / скриншоти

Втім паралельно зі святкуваннями повідомляють про періодичні відключення електропостачання та води: 

Відключення у місті / скриншоти

На неофіційних сторінках Світлодарська з’являються повідомлення про зникнення людей. До прикладу тут жінка наприкінці червня розшукувала цивільного чоловіка, якого затримали на блокпості, зв’язку з ним не було третій тиждень: 

Зникнення цивільного / скриншот

Жінці порадили звернутися до комендатури, втім, за її словами, це не дало результату.

За інформацією уповноваженого з прав людини Дмитра Лубінця, на тимчасово окупованих територіях утримують 28 тисяч цивільних заручників серед них – 2 тисячі громадян України віком понад 65 років. Є випадки, коли в полон захоплюють тільки за проукраїнські вислови українців, старших 80–85 років.

Розвиток і відбудова, які вже понад два роки окупації обіцяє керівництво Світлодарська у місті не дуже помітні. Попри анонси співпраці з рф та відновлення, ця співпраця зараз випливає у перевиховання дітей, насадження російських наративів та пропаганду, а не нові підприємства та будівництва. Стрімкий розвиток на початку окупації – це заміна вікон у школі та російські книжки у бібліотеках зараз. На фото сторінок адміністрації — бюджетники на прибираннях територій, пенсіонери, що відповідають на питання пропагандистських опитувань та діти з прапорцями у літніх таборах рф.

У неофіційних пабліках картинка дещо інша, містяни скептично ставляться до обіцянок влади. Окупаційне керівництво ж у будь-якій своїй бездіяльності звинувачує Україну, як от у неробочій пошкодженій ТЕС чи обстрілах. Але ні того, ні іншого не було допоки до міста не прийшли росіяни та місцеві колаборанти. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

10,5 мільйонів та зарплата у 120 тисяч: що задекларував начальник Бахмутської МВА Олексій Рева у 2024 році

Марія Носуля Носуля Марина 13:00, 2 Квітня 2025

Що декларує Олексій Рева, який незмінно перебуває на посаді мера Бахмута вже 35 років. Зараз посадовець обіймає посаду начальника Бахмутської МВА. Аналізуємо статки та нерухомість посадовця у єдиному державному реєстрі декларацій за 2024 рік. 

10 мільйонів на родину: грошові активи родини Реви

Олексій Рева у декларації за 2024 рік подає понад мільйон грошових активів, це кошти, що розміщені на банківських рахунках, а також готівка. Олена Рева, дружина голови Бахмутської МВА також вказується у декларації, її грошові активи становлять понад 9 мільйонів гривень. 

Грошові активи родини Реви / скриншот декларації
Фінанси у декларації Олексія Реви / скриншот декларації

Заробітна плата й пенсія 

Олексій Рева, начальник Бахмутської МВА за минулий рік задекларував понад 1,4 мільйона гривень заробітної плати, в середньому це близько 120 тисяч гривень на місяць.

Також посадовець вказує у декларації заробітну плату дружини Олени Реви у ТОВ “Деми”, це — 1,8 мільйона гривень. Засновником і кінцевим бенефіціаром товариства “Деми” є син Олексія Реви — Дмитро.

Власник і кінцевий бенефіціар ТОВ “Деми” / скриншот Юконтрол

Також Олексій Рева задекларував пенсію за 2024 рік — понад 204 тисячі гривень, на місяць це понад 17 тисяч гривень, також у декларації посадовця пенсія дружини — 251 тисяча гривень за рік, місячна пенсія Олени Реви складає майже 21 тисячу гривень.

Пенсія начальника Бахмутської МВА / скриншот

Нерухомість й авто

Всією нерухомістю, вказаною у декларації володіє дружина посадовця — Олена Рева. Це: 

  • будинок у Бахмуті, площею 353 квадратних метрів;
  • гараж у Бахмуті 52,9, площею квадратних метрів;
  • земельна ділянка у Бахмуті на 52 квадратних метри;
  • земельна ділянка у Бахмуті площею 1000 квадратних метрів; 
  • ще одна земельна ділянка на 1000 квадратних метрів у Бахмуті; 

Також дружина посадовця орендує житловий будинок площею 49 квадратних метрів та земельну ділянку площею 1200 квадратних метрів у селі Обухівка Дніпропетровської області. 

У декларації посадовець також вказує автівку Mercedes Benz s500 2010 року випуску. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Мер Покровська, який закликає до “миру з росією”, ймовірно перебуває в Бельгії

Лященко Марія 12:01, 24 Березня 2025

Руслан Требушкін, мер міста  Покровськ, який нещодавно звернувся до Володимира Зеленського із закликом припинити війну й “укласти мир із росією” знову записав звернення. Требушкін опублікував відео на фоні будівлі з іноземними надписами.

Де зараз мер Покровська, де триває один із найбільш активних наступів ворога. Детальніше у матеріалі. 

Руслан Требушкін: де зараз

22 березня міський голова Покровська, що з вересня 2022 року перебуває на простої записав нове звернення до українських біженців у Європі. Посадовець повідомив, що у Брюсселі, знаходиться центр реєстрації біженців з України, де надають допомогу. 

Требушкін записав звернення до українців / скриншот

В останньому звернені Требушкін стоїть навпроти будівлі Центру реєстрації біженців у Брюсселі: 

Центр реєстрації біженців у Брюсселі, Бельгія / скриншоти

Покровський мер, ймовірно, знаходиться у Європі. Про підстави свого виїзду за кордон та як давно він там перебуває Руслан Требушкін не повідомив. Водночас звертаючись до жителів України, і безпосередньо мешканців Покровська, він заявив  про втому українців від війни та щоденного життя під обстрілами. 

Нагадаємо, Руслан Требушкін відомий своїм проросійським минулим: активною підтримкою силовиків Беркута під час Революції Гідності, закликів до автономії Донбасу, звинуваченні українських військових у вбивствах цивільних на Донеччині, а влади у нелегітимності, а також у вдячності путіну за початок російської агресії у 2014 році. Більше про те, що відомо про колишнього мера Покровська у матеріалі за посиланням

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

10,5 мільйонів та зарплата у 120 тисяч: що задекларував начальник Бахмутської МВА Олексій Рева у 2024 році

Що декларує Олексій Рева, який незмінно перебуває на посаді мера Бахмута вже 35 років. Зараз посадовець обіймає посаду начальника Бахмутської МВА. Аналізуємо статки та нерухомість […]

13:00, 02.04.2025 Носуля Марина

Мер Покровська, який закликає до “миру з росією”, ймовірно перебуває в Бельгії

Руслан Требушкін, мер міста  Покровськ, який нещодавно звернувся до Володимира Зеленського із закликом припинити війну й “укласти мир із росією” знову записав звернення. Требушкін опублікував […]

12:01, 24.03.2025 Лященко Марія

Володимир Замотаєв: що відомо про звільненого голову Покровської РДА 

Днями Кабінет міністрів України погодив звільнення Володимира Замотаєва з посади голови Покровської районної державної адміністрації. Що відомо про колишнього очільника Покровської РДА та як він […]

14:00, 21.03.2025 Носуля Марина
1000 гривень у руках

Публікації в газеті, пошта та бензин: що купували для Бахмута й району в лютому

За лютий 2025 року на послугу “висвітлення діяльності місцевої влади” з бюджету Бахмутського району витратили понад 300 тисяч гривень. Що ще купували для Бахмутського району […]

13:00, 11.03.2025 Лященко Марія

Редакція Бахмут IN.UA звернулась до СБУ з проханням звернути увагу на риторику Руслана Требушкіна

Днями мер Покровська Руслан Требушкін записав на своїй фейсбук сторінці звернення до Володимира Зеленського російською мовою, де закликав до мирної угоди та припинення війни.  Посадовець […]

17:50, 27.02.2025 Лященко Марія