Відеофейк: Метью Міллер заявив, що в білгороді немає цивільних, тому решта – військові цілі

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 18:35, 25 Червня 2024
Пропагандисти зробили відеофейк / колаж Бахмут IN.UA

В мережі поширюється відео, на якому представник Державного департаменту США Метью Міллер начебто заявив, що в білгороді не залишилось цивільного населення, тому всі, хто там залишається є законною військовою ціллю. За яких причин там не залишилось цивільних та чому білгород привернув увагу американців, представник Держдепу не уточнив. 

Це відео є фейковим. Голос був накладений за допомогою штучного інтелекту. Саме відео не є оригінальним — воно змонтоване з різних брифінгів: це можна зрозуміти за одягом та положенням прапорів США у кадрі. Міжнародні та українські ЗМІ також не наводили слова Міллера про білгород та його роль у війні. 

Фейковий ролик про Метью Міллера / скриншот

США не згадували білгород 

Знайти згадки про те, що серед представників влади США розмірковували над становищем російського міста білгород не змогли: немає жодної заяви, пресрелізу, згадок у міжнародних, чи українських ЗМІ. Сполучені Штати ніколи не визначали пріоритетні російські міста для ударів з боку України. 31 травня 2024 року Ентоні Блінкен, держсекретар США під час пресконференції у Празі заявив, що Джо Байден надав дозвіл бити американською зброєю по російським територіям, які межують з Харківщиною. 

Пропагандисти зробили відеофейк

У самому відео є ознаки монтажу та використання штучного інтелекту. Саме відео росіяни зробили з декількох кадрів брифінгів Держдепу США за 9 та 28 травня 2024 року:  

  • у першому кадрі Метью Міллер стоїть у білій сорочці та у синій краватці;
  • у другому кадрі журналіст, який нібито ставить питання про російські території;
  • третій кадр – Міллер стоїть вже у блакитній сорочці з червоною краваткою.

Що ще характерно – прапори стоять у різному положенні та освітленні. 

Кадри з змонтованого відео та різниця між ними / колаж Бахмут IN.UA

Звук був накладений за допомогою штучного інтелекту. В оригінальних відео брифінгів Держдепу США немає жодної згадки про білгород, що через відсутність мирного населення місто стає законною військовою ціллю. Журналіст, який потрапив у змонтоване відео росіян питав про поставку озброєння для Ізраїлю, він також не згадував білгород. Ще однака штучного інтелекту – міміка та слова спікера асинхронні. 

Поширення подібних відеофейків направлене не тільки на дискредитування України та її партнерів, а й щоб підживлювати ненависть серед власного населення у боротьбі проти так званого “колективного заходу“. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

У жителів Донецької області відбирають житло: що робити

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 15:03, 20 Червня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

На тимчасово окупованих територіях відбувається свавілля. “Адміністрація” так званої “днр” відбирає житлове майно, називаючи це “націоналізацією” та “обліком безхазяйного майна”. Що цікаво, невдоволені цим фактом навіть ті, хто відкрито підтримував “рускій мір”. Редакція “Бахмут IN.UA” у рамках роз’яснювального проєкту розповідає, які дії можна вжити для захисту своїх прав та інтересів.

У жителів “днр” відбирають житло

Новинні сайти т.о. територій Донецької області рясніють публікаціями-попередженнями з адресами того майна, яке підпадає під ознаки “безхозного”. Аби вилучити своє житло з цього списку, власнику треба мати при собі пакет документів, що підтверджує право на майно. З цими документами людям треба звертатися до місцевих адміністрацій протягом 30 днів з моменту оголошення житла “безгосподарним”. Якщо власники не з’являться — майно переходить у власність “республіки”.

Подібну “інвентаризацію” окупанти почали ще у 2023 році, про що повідомляла Маріупольска міська рада. За словами представників влади, росіяни з 2022 року почали формувати списки житла, яке можна віджати. Підтверджують це і документи за підписом “глави днр” деніса пушиліна.

Колаж Бахмут IN.UA / джерело

Віджим набув таких масштабів, що жителі непідконтрольних Україні територій почали бунтувати. В деяких місцевих ЗМІ з’являються публікації із критикою влади, яка діє незаконно. Донеччани створили у ВКонтактє спільноту “Арест жилья в ДНР”, де чи не щоденно публікуються історії людей, чиє житло потрапило у список “безхазяйного”. Жителі т.о. територій записують обурені відеозвернення зі своїми історіями.

До прикладу, працівниця місцевої бібліотеки розповіла, що квартира, яку вона ще у 2020 році отримала у спадок від матері, та в якій проживала увесь цей час, заарештована та передається у власність “республіки”. Постанову жінка отримала у 2024 році, хоча та була видана ще у 2022.

Не витримують такого навіть віддані Z-блогери. Обурилася доволі відома пропагандистка з Єнакієвого юлія скубаєва. Вона записала відео, в якому жаліється на те, що представники влади “днр” називають людину, що висловила претензії з приводу віджиму житла, “укропом” та “ждуном України”. Таким чином в очах жителів “днр” росіяни формують негативний образ українців.

Не залишився осторонь цього питання й андрій пургін — український колабораціоніст, ватажок та співзасновник терористичної організації “Донецька народна республіка”. Він на своїй сторінці у ВКонтактє розмістив допис, в якому каже, що 350 квартир донеччан заарештували.

Колаж Бахмут IN.UA / джерело

Адміністрація так званої “донецької народної республіки” зробила спробу виправдатися “технічною помилкою”, але це не зупинило машину “деприватизації”: списки продовжують поповнюватися.

У донеччан відбирають житло: з чого все почалося

Після початку великої війни у 2022 році так званий голова “днр” денис пушилін створив непрописаний в жодному нормативно-правовому акті псевдореспубліки так званий державний комітет оборони (ДКО). У цьому документі є два пункти, що стосуються питань житла жителів т.з. “днр”:

Скриншот указу / джерело

І ось, згідно з численними постановами ДКО від 29 вересня 2022 року, квартири та будинки тисяч жителів Донецької області були взяті під арешт без будь-якого публічного пояснення. При цьому станом на 2024 рік ця установа, штучно створена пушиліним, взагалі ліквідована. Про це кажуть самі постраждалі у своїх зверненнях та місцеві ЗМІ, втім публічної інформації з цього приводу знайти не вдалося.

Тож звертатися тепер людям, яких поставили перед фактом про арешт майна, по суті, немає куди.

Що робити, якщо на окупованій території у вас відбирають житло?

Хоча майно на окупованих територіях можуть захопити, для України це не матиме жодної юридичної значущості. На цьому наголошує координаторка громадської організації «Донбас SOS» Віолета Артемчук:

“Ті, чиє майно привласнять окупанти, в будь-якому разі залишаться його власниками. Після деокупації про це точно не йтиметься — за жодних обставин Україна не визнаватиме ухвали чи рішення окупаційної влади”, — каже Віолетта Артемчук.

Звісно, якщо люди “на місцях” не можуть знайти правди, донеччанам, що виїхали, ще складніше дати ладу у такій ситуації. 

Як діяти:

  • фіксація порушень. Збирайте докази про захоплення житла (фото, відео, свідчення свідків), зберігайте будь-яку документацію, пов’язану з вашим правом власності на житло;
  • зверніться до Міжнародного суду. Розгляньте можливість звернення до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) для захисту своїх прав на міжнародному рівні;
  • проінформуйте правозахисні організації. Зверніться до українських та міжнародних правозахисних організацій, таких як “Amnesty International” або “Human Rights Watch”. Повідомте про ситуацію до Офісу Омбудсмена України;
  • проінформуйте державні органи України. Зверніться до Служби безпеки України (СБУ) та Національної поліції України. Повідомте про факт захоплення житла до місцевих органів влади, які працюють на підконтрольній Україні території;
  • отримайте юридичну консультацію. Зверніться до адвокатів та юристів, які спеціалізуються на питаннях прав людини та міжнародного права. Скористайтеся послугами безкоштовних юридичних консультацій, які надаються державними та недержавними організаціями;
  • заручіться підтримкою своєї спільноти. Зв’яжіться з організаціями внутрішньо переміщених осіб, які можуть надати підтримку та консультації. Обговорюйте ваші проблеми на форумах та в групах в соціальних мережах, де ви можете знайти людей з аналогічними проблемами та отримати корисні поради;
  • спробуйте заручитися міжнародною підтримкою. Порушуйте питання на міжнародних форумах, звертайтеся до представництв міжнародних організацій в Україні. Співпрацюйте з журналістами та ЗМІ для висвітлення.

Ці кроки допоможуть вам привернути увагу до порушень, які відбуваються на тимчасово окупованих територіях.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: російські пропагандисти поширюють брехню про дітей-вбивць у Маріуполі (Оновлено)

Валентина Славінська Славінська Валентина 13:00, 16 Червня 2024

На російському телебаченні озвучили абсурдну брехню про 10-річних дітей у Маріуполі, які нібито вбивали російських окупантів. Ця вигадка є черговою спробою виправдати злочини росіян проти мирного населення, зокрема й дітей. 

Редакція Бахмут.IN.UA спростувала фейк.

Примітка. Матеріал було оновлено 16 червня 2024 року, редакція актуалізувала інформацію та додала аргументовані обґрунтування фейку. Редакція оновлює матеріал та додає примітку “Оновлено” згідно з Редакційною Політикою.

Спростування фейку

Твердження про 10-річних дітей у Маріуполі, які нібито вбивали російських окупантів, є абсолютно безпідставним і не відповідає дійсності. Про це не повідомляли жодні авторитетні джерела чи офіційні органи, окрім російських пропагандистських ЗМІ. Якби такі випадки мали місце, на них би звернули увагу українські та міжнародні правозахисні організації, дитячі омбудсмени тощо.

Ця вигадка є черговою брехнею кремлівської дезінформаційної машини з метою:

  • виправдати численні воєнні злочини російської армії проти цивільних, зокрема дітей;
  • знецінити гуманітарну трагедію в Маріуполі;
  • сформувати викривлений образ українців як “звірів”.

Насправді як повідомляють правдиві джерела та численні свідчення, саме російські окупанти розстрілювали та катували мирних жителів Маріуполя, включно з дітьми. Путінський режим веде відверту дезінформаційну кампанію проти України.

Діти, які “різали” російських військових

Російська пропаганда не припиняє поширювати фейки про Україну та українців. Цього разу російські ЗМІ вигадали історію про маріупольських дітей віком 10 років, які нібито “ходили окупованим містом і вбивали російських військових, встромляючи ножі їм під бронежилети”. Новину опублікував Денис Казанський, український блогер та журналіст

Катерина шугаєва: що відомо

В росзмі було поширене відео з катериною шугаєвою, телеведучою, блогером, ведучою стрима “Общероссийского народного фронта” на першому телеканалі.

Небезпечна риторика

Окремо варто наголосити на вкрай небезпечному та цинічному характері такої пропаганди. Російські ЗМІ відверто заявляють, що “на війні як на війні” і дітей “шкодувати не треба”. Це риторика, яка виправдовує вбивства дітей і повністю суперечить нормам міжнародного права та елементарної людяності.

Такі фейки від російських каналів лише посилюють образ держави-терориста, який веде відкриту інформаційну війну проти інших країн. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Україну хвалять за поставку якісних органів та біоресурсів за кордон

Пропагандисти поширюють інформацію, що американське мілітарне  медіа Army Times нібито хвалить Україну за те, що вона, мовляв, стала постачальником органів та біоресурсів. За їхніми твердженнями, […]

12:00, 10.11.2024 Гук Лідія

Як же він дратує: клікбейт у ЗМІ зменшує рівень медіаграмотності українців

Новинні Telegram канали, засоби масової інформації та блогери, виробляючи тонни контенту, щоденно борються за увагу аудиторії. Не всі з них роблять це екологічно, вдаючись до […]

Цифрові медіаманіпуляції. Як обманюють за допомогою штучного інтелекту

Графічний контент — невіддільна частина Інтернету. Фотографіями та картинками ілюструють новини, а іноді й самі знімки стають інформаційним приводом. Але не всі фотознімки є справжніми, […]

Штучний інтелект створює графічний контент для соцмереж: як розпізнати зображення, створене ШІ

Соціальні мережі заполонили картинки, які “малює” AI — Artificial Intelligence, що перекладається як штучний інтелект. У деяких випадках ці зображення створюються спеціально для того, аби […]

Що не так із Telegram та чи має він альтернативи

Останніми місяцями популярною є тема “забороняти Telegram чи не треба”. У рамках роз’яснювального проєкту “Бахмут IN.UA” розкаже про основні “за” та “проти” заборони найпопулярнішого месенджера, […]