Верховна Рада розгляне законопроєкт №11161 у другому читанні

Валентина Твердохліб 10:30, 19 Грудня 2024
Голосування народних депутатів / фото Верховна Рада України

Сьогодні, 19 грудня, Верховна Рада розгляне у другому читанні законопроєкт №11161, який передбачає компенсацію за житло на окупованих територіях. Законопроєкт внесли до порядку денного.

Про це розповів Аркадій Петросян — бахмутський активіст, голова Асоціації молодих ВПО, яка ініціювала законопроєкт.

Законопроєкт №11161, голосування у Верховній Раді

Сьогодні, 19 грудня, Верховна Рада внесла в порядок денний законопроєкт №11161 про компенсацію за житло на окупованих територіях. Очікується, що голосування відбудеться приблизно за 3 години.

“Законопроєкт №11161 стоїть сьогодні в порядку денному Верховної Ради. Припускаю, що десь через 3 години за нього будуть голосувати, тому тримаємо руку на пульсі. Я думаю, що сьогодні депутати його підтримають”, — каже Аркадій Петросян.

Готуючи законопроєкт до другого (фінального) читання, до документа внесли правки. Одна з основних — вимога до отримувачів компенсації щодо проживання в Україні. Компенсацію за знищене житло на ТОТ надаватимуть за умови, що отримувач компенсації на дату подання заяви проживав в Україні протягом останніх двох років.

Нагадаємо, що основна мета законопроєкту №11161 — юридично прирівняти житло на тимчасово окупованих територіях до знищеного. Це дозволить людям, які залишили житло в окупації, отримати компенсацію від держави. Якщо Верховна Рада ухвалить законопроєкт, компенсацію зможуть отримати люди, які мають документи про право власності на житло, що знаходиться на тимчасово окупованій території або в зоні проведення активних бойових дій.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Верховна Рада ухвалила законопроєкт №11161: що зміниться для мешканців, чиє майно на ТОТ (Оновлено)

Валентина Твердохліб 12:46, 19 Грудня 2024
Рада прийняла законопроєкт 11161 / фото Павло Фролов, голова ТСК з питань захисту прав ВПО

19 грудня Верховна Рада ухвалила законопроєкт №11161. “За” проголосували 277 народних депутатів. Відтак, переселенці та переселенки, які мають житло на окупованих територіях отримали право на компенсації за програмою “єВідновлення”.

Про це повідомляє голова Спеціальної комісії з питань захисту ВПО Павло Фролов.

Примітка. Матеріал було оновлено 19 грудня 2024 року о 15:03. Визначення про те, що головною умовою для отримання компенсації є проживання в Україні наразі є некоректним. У порівняльну таблицю другого читання правку про проживання 2 роки в Україні для отримання компенсації скорегували, зазначивши, що українці, які проживали закордоном з отримання відповідного статусу (ред. дивіться перелік нижче) мають можливість отримати компенсацію. Матеріал оновлено згідно з Редакційною Політикою.

Законопроєкт №11161: деталі

Сьогодні, 19 грудня, Верховна Рада України підтримала у другому читанні законопроєкт №11161. Він передбачає, що переселенці й переселенки, які мають житло на окупованих територіях, зможуть отримати компенсації.

Згідно із законопроєктом №1161, пошкоджені та зруйновані оселі на окупованих територіях або в зоні активних бойових дій вважаються знищеними та підлягають наданню компенсацій за програмою “єВідновлення”. При цьому акт обстеження житла не вимагатимуть.

Головною умовою отримання компенсації є проживання в Україні. Кошти отримають ті, хто проживає в Україні протягом двох останніх років від дати подання заяви. Що вважається проживанням в Україні для цілей цього закону редакція пояснювала в матеріалі. (Ред. дивіться Оновлення вище)

Не є порушенням вимоги про проживання в Україні виїзд за кордон у випадках:

  • службового відрядження;
  • навчання,
  • відпустки;
  • лікування за рекомендацією медичного закладу.

Отримати компенсацію зможуть і ті, хто проживав в іноземній державі (окрім росії і білорусі), оформивши після 24 лютого 2022 року правовий статус:

  • біженця;
  • особи, яка потребує додаткового захисту;
  • особи, яка потребує тимчасового захисту;
  • іншого подібного статусу, наданого у зв’язку зі збройною агресією рф проти України.
Текст законопроєкту з порівняльної таблиці до другого читання / скриншот

Порядок отримання компенсації за житло в окупації має встановити Уряд. Однак, вже відомо, що під час подання заяви на компенсацію людина має відмовитись від права власності на майно, що знаходиться на ТОТ, на користь держави або громади. При цьому державі або громаді передають і право вимоги до росії щодо відшкодування збитків.

єВідновлення для мешканців ТОТ

Про підтвердження ухвалення закону 11161 повідомила також Олена Шуляк, голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Серед головних змін:

  • компенсацію можна отримати без обов’язкової фото- чи відеофіксації пошкоджень;
  • скасовано фізичний огляд майна;
  • заяви подаються за спрощеною процедурою з мінімумом документів.

За словами Шуляк, наступний крок дії Уряду щодо пошуку фінансування цих виплат.

Що далі?

Після ухвалення закону Верховною Радою, його має підписати президент країни.

Далі важливо, щоб його підписав президент, через 4 місяці механізм компенсації (ред. для жителів житло, яких розташоване на ТОТ) запрацює”, — каже Аркадій Петросян, один з ініціаторів закону.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Уряд виділив 15 мільярдів гривень на житло для ВПО: кому підуть гроші

Семаковська Тетяна 13:40, 18 Грудня 2024
500 гривень на столі
Гроші на столі / фото з відкритих джерел

Уряд схвалив постанову, за якою 15 мільярдів гривень бюджетних залишків 2024 року спрямують на фінансування житлових сертифікатів за програмою єВідновлення. Це в 3 рази більше ніж за весь час існування цієї програми. Однак для жителів, чиє майно наразі знаходиться на тимчасово окупованих територіях, ці гроші не передбачені.

Про це йдеться у повідомленні Павла Фролова, голови Спеціальної комісії з питань захисту ВПО.

Компенсація за житло

15 мільярдів гривень бюджетних залишків 2024 року передадуть на фінансування житлових сертифікатів. Як стверджує Павло Фролов, за ці кошти понад 10 тисяч родин ВПО зможуть придбати нові оселі замість зруйнованих і розпочати нове життя. Загалом, щонайменше 30 тисяч людей будуть забезпечені якісними умовами для проживання.

Нові квартири отримають переселенці, житло яких зруйновано на підконтрольній території України. Жителі, майно яких, опинилося на тимчасово окупованих територіях, наразі не можуть отримати компенсацію.

“Завдання нашої ТСК зробити можливим компенсації і для ВПО з Бахмута, Маріуполя та інших окупованих населених пунктів”, — пише голова Спеціальної комісії з питань захисту ВПО.

Нагадаємо, що уряд розглядав можливість надання компенсацій за зруйноване майно мешканцям, чиє житло розташоване на ТОТ, в межах Мелітопольського експерименту

Тривав Мелітопольський експеримент з листопада 2023 року до лютого 2024 року. Цей проєкт визнали успішним, тому його можна поширювати й на інші окуповані міста. Планувалося, що після Мелітополя проєкт поширять на Бахмут, однак до сьогодні цього так і не сталося. Питання у браку коштів.

“Він (ред. Мелітопольський експеримент) пройшов вдало. Все можна зафіксувати, внести до відповідних баз даних, реєстрів тощо. Станом на сьогодні немає нічого, що технічно не дозволяє цей експеримент розповсюдити на територію Маріуполя в тому числі. Але Уряд не робить кроків до ухвалення відповідної постанови. Я думаю, що тут причина банальна і проста — це якраз і відношення до програми “єВідновлення”, і брак коштів. Технічна можливість є — перші житлові сертифікати в Маріуполі люди отримали. Там, мені здається, два сертифікати. Небагато, але все одно є можливість це масштабувати”, — зазначила Олена Шуляк, голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Верховна Рада ухвалила законопроєкт №11161: що зміниться для мешканців, чиє майно на ТОТ (Оновлено)

19 грудня Верховна Рада ухвалила законопроєкт №11161. “За” проголосували 277 народних депутатів. Відтак, переселенці та переселенки, які мають житло на окупованих територіях отримали право на […]

500 гривень на столі

Уряд виділив 15 мільярдів гривень на житло для ВПО: кому підуть гроші

Уряд схвалив постанову, за якою 15 мільярдів гривень бюджетних залишків 2024 року спрямують на фінансування житлових сертифікатів за програмою єВідновлення. Це в 3 рази більше […]

комісія

У Покровську комісія з обстеження житла не працює в повному обсязі: куди звертатися

Щодня Покровськ потерпає від ворожих обстрілів. Через бойові дії в місті зруйновані та пошкоджені сотні житлових будинків. Щоб власники пошкоджених осель могли отримати компенсацію від […]

Будинки в Бахмуті

Чому Мелітопольський експеримент не поширили на Бахмут: причина

У 2023-2024 роках в Україні проводили Мелітопольський експеримент. Він полягав у використанні різних технічних засобів для фіксації руйнувань на тимчасово окупованих територіях. Цей експеримент виявився […]

законопроєкт

Коли Верховна Рада може розглянути законопроєкт №11161 про компенсацію за житло на ТОТ

Асоціація молодих ВПО України продовжує роботу щодо ухвалення законопроєкту №11161, який передбачає компенсацію за житло на ТОТ. Передбачається, що Верховна Рада може розглянути його вже на […]