“Ваша дитина до камінг-ауту й після — це одна й та ж людина”: як батькам правильно реагувати на ЛГБТ-підлітка

Семаковська Тетяна 18:06, 4 Жовтня 2023
Ілюстрація Бахмут IN. UA

Дорослішання — це непростий етап в житті підлітка. В цей час відбувається багато змін — як фізичних, так й внутрішніх. Під час цього періоду діти починають усвідомлювати свої вподобання, і вони не завжди можуть бути звичними для більшості. Відтак, дівчинці може подобатися дівчинка, а хлопчику — хлопчик, або ж підліток починає себе некомфортно відчувати в своєму тілі й відносить себе до трансгендерних людей. Для батьків, особливо із консервативних сімей, такі зміни у дитині можуть бути незрозумілими.

Координатор комунікацій КиївПрайд Едвард Різ надав інструкцію для редакції, як діяти батькам, дитина яких належить до ЛГБТІК-спільноти, або хоче зробити камінг-аут. Ми запитали в Едварда також й про те, як підліткам знайти підтримку, якщо батьки виганяють з дому чи не сприймають свою дитину після зізнання.

Примітка: Камінг-аут — це процес добровільного й усвідомленого визнання людиною своєї сексуальної орієнтації чи гендерної приналежності. Цей термін застосовується здебільшого стосовно ЛГБТ, які усвідомили себе як лесбійка, гей, бісексуальна, трансгендерна, або пансексуальна людина.

Дитину, яка зробила камінг-аут, потрібно підтримувати

Підліткам важлива підтримка/ Pexels

Ваша дитина до камінг-ауту й після камінг-ауту — це одна й та сама людина. Коли Ваша дитина говорить, що вона є бісексуальною, гомосексуальною або трансгендерною — у ній нічого не змінюється. Вона весь цей час була такою, просто ви про це не знали, й вона, можливо, про це не знала.

Едвард Різ // Координатор комунікацій КиївПрайд

Едвард пояснює, що не всі люди одразу розуміють свої вподобання, а шлях дитини до розуміння себе може бути довгим та буремним. Батькам у цей момент важливо показати дитині, що вони розуміють її, продемонструвати свою підтримку та любов, до якої звикла дитина. 

Важливо розуміти й те, що дитина, роблячи камінг-аут, виходить зі своєї зони комфорту, адже в школі вона може попасти під булінг, а на додачу ще й нерозуміння батьків. Тож, їй вкрай важливо, щоб поруч були люди, які підтримують — ідеально, якщо це будуть батьки, додає Едвард Різ.

Що робити підлітку, який не отримав підтримку від батьків?

Не залишайте дитину без підтримки/ Pexels

Бувають випадки, коли дитина відкрилася перед батьками, але не отримала підтримки, а в школі підлітка теж можуть не зрозуміти. У такому випадку єдиною опорою для дитини стають чужі люди, якщо рідні батьки відмовляють їй.

Якщо у вас в школі є психолог, то можна звертатися за допомогою до нього, каже Едвард Різ. Якщо психолога немає, то можна звернутися до ГО Ла Страда. 

До Ла Стради можна звернутися ще й на національну гарячу лінію для дітей та молоді за номерами: 116 111 (безкоштовно з мобільного) або 0 800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних та з мобільних телефонів).

Якщо вам потрібна психологічна підтримка, то також можна звернутися до Київ Прайду. Обмежень по віку немає, тобто приходять й люди, які ще не досягли повноліття.

Вони можуть поговорити з іншими людьми, з професійними психологами. Залежно від того, у якому місті знаходиться підліток — він може приходити на івенти, які влаштовують ЛГБТІК-організації.

пояснює Едвар Річ // про пошук підтримки для ЛГБТ-молоді

Що робити батькам, якщо вони переживають за безпеку підлітка, який відносить себе до ЛГБТІК-спільноти?

Координатор комунікацій Едвард Різ від Київ Прайд наголошує, що для того, аби максимально вберегти дитину, потрібно пояснити їй, як правильно поводитися з поліцією, коли слід її викликати.

Я дуже сподіваюся, що прийде час, коли жінкам не прийдеться дотримуватися правил, аби їх не зґвалтували, а людям-ЛГБТ — аби на них не напали. Для того, щоб цей процес відбувся швидше, потрібно просувати законопроєкт 5488, який лежить в парламенті. Цей проєкт присвячений криміналізації злочинів на ґрунті ненависті до жінок, людей різних рас, статей та гендерів. Батьки мають підтримувати дитину, щоб вона довіряла їм й могла сказати, що з нею щось сталося.

//

Примітка: Законопроєкт 5488, який не спрямований на захист якихось окремих соціальних груп — він пропонує рівний захист всім громадянам України, незалежно від їхньої національності, кольору шкіри, мови, релігійних, політичних або інших переконань, статі, віку, сексуальної орієнтації, ґендерної ідентичності, місця проживання тощо.

Співрозмовник пояснює, якщо ви хвилюєтесь за безпеку, то попросіть дитину не використовувати відкрито символіку ЛГБТ, наприклад, аксесуари з веселковим прапором або іншими прапорами субспільнот.

Едуард каже, що вкрай сумно говорити про такі правила, бо таким чином ми обмежуємо свободу та самовираження людини. Крім того, передбачити напади ми не можемо, але навчити дитину розуміти свої права та правила поведінки з правоохоронцями — це в наших силах.

Напади на ЛГБТ. Що робити?

ЛГБТ-спільнота/ Pexels

Едвард пояснює, що багато нападів залишаються незафіксованими, бо люди бояться викликати поліцію. Однак, чим більше поліція фіксує такі випадки, тим менше охоти нападати буде у кривдників.

За останній рік зафіксованих нападів було трішки більше, ніж раніше. Але це може говорити й про те, що люди почали частіше викликати поліцію, що є гарною тенденцією. Ми не можемо знати точне число нападів, бо не всі звертаються до поліції. Але є великий прогрес в тому, що за останні роки стало більше фіксації подібних справ.

Едвард Різ // про напади на ЛГБТ

Також, каже співрозмовник, наявність комендантської години підвищує безпеку людей ЛГБТ, бо менше людей гуляють на вулиці, зокрема й тих нападників, які гуляють в центрі Києва.

Як підлітку підготуватися до камінг-ауту?

Едвард згадує, що його досвід камінг-ауту перед батьками був негативним, тому він радить насамперед подумати про свою безпеку — особливо якщо ви бачите, що ваші батьки або родичі можуть бути гомофобами.

Як дізнатися, чи ваші рідні не гомофоби?

Батьки можуть позитивно сприйняти зізнання дитини/Pexels

Едвард радить спостерігати за реакцією рідних, коли вони бачать новини про ЛГБТ, чи будь-які інші згадки. Якщо ви помічаєте різкі агресивні висловлювання в сторону спільноти, демонстрацію відрази, або ж батьки є сильно віруючими людьми тощо — то не варто робити камінг-аут.

Адже насамперед це має бути безпечно для вас. Зробити зізнання можна вже у тому віці й стані, коли ви зможете забезпечити себе самостійно. Нерідко, каже Едвард, є випадки, коли батьки виганяють дітей з дому на вулицю після того, як дізнаються про їх гомосексуальність або ж вдаються до конверсійної терапії. 

Що потрібно знати про конверсійну терапію?

Зґвалтування – поширена “методика” у конверсійній терапії/ Pexels

Люди, які не належать до ЛГБТ-спільноти, можливо, ніколи не чули про конверсійну терапію, або як ще її називають корекцію гендерної ідентичності. Це сукупність методик, спрямованих на зміну сексуальної орієнтації людини з гомосексуальної на гетеросексуальну. У багатьох країнах така методика заборонена через неетичність і неефективність таких процедур.

Наслідки цієї терапії дуже жорстокі й можуть нанести дитині травму. Науково доведено, що ці практики не працюють. У конверсійній терапії дозволяють використовувати гіпноз, електрошок, насильство, побиття, корекційне зґвалтування лесбійок та бісексуальних жінок, використання психотропних препаратів. Так “лікують” гомосексуальність і трансгендерність. Всі ці речі існують в Україні теж, в першу чергу цим займається церква.

Едвард Різ // про методи “лікування” для ЛГБТ

Підготовка батьків до камінг-ауту

Якщо ви переконалися, що ваші батьки нормально реагують на новини та згадки про ЛГБТ, то можна спробувати їх підготувати. Едвард радить подивитися разом фільм — наводить у приклад серіал “Коли завмирає серце”.

Цей серіал є екранізацією коміксу, який виходить в Україні у видавництві “Видавництво”

Уривок з коміксу/ скріншот

Крім того, батькам можна запропонувати звернутися до організації Терго, яка займається саме з батьками дітей.

Як батькам повернути довіру підлітка, якщо спочатку вони відреагували на камінг-аут негативно?

Повернути довіру підлітка буде дуже важко, зауважує Едвард, але це можливо. Можна почати зі щирого вибачення за те, що ви відвернулися від дитини у важкий момент та пояснення своїх почуттів.

Найважливішою опцією буде поговорити, сконструювати хорошу розмову. Сісти разом й показати дитині, що ви готові сприймати зміни. Наприклад, якщо це трансгендерна дитина, то вона може попросити називати її іншим іменем — не тим, яким ви звикли, чи іншими займенниками.

Після цього потрібно сказати прямо, що ви злякалися, не знали, як маєте реагувати, але зараз хотіли б дізнатися більше та підтримати. Ще один варіант примирення з дитиною — знайти фільм або серіал про ЛГБТ й запропонувати подивитися його разом. Головне — продемонструвати дитині, що ви її підтримуєте.

@edwardrreese99 Трансгендерні люди нікому не шкодять, а от #терф – дуже 😞 #тіктокукраїнською #лгбт #трансгендерність #фемінізм ♬ original sound – Edward Reese

Едвард Різ радить підписатися на його Тік Ток, де він зрозуміло та просто пояснює складні речі для дітей та батьків. Це онлайн-освітній майданчик, який доступний кожному.

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Виплата за народження дитини у 2024 році: який розмір та як їх отримати

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:15, 21 Листопада 2024
Грошова допомога за народження дитини / фото ілюстративне, pexels

Кожна сім’я в Україні, в якій народилась дитина, може отримати соціальні виплати від держави. Мова йде про 41 280 гривень.

Детальніше про те, що це за виплати та як їх отримати сім’ям з новонародженими дітьми, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Допомога при народженні дитини у 2024 році

Допомога при народженні дитини — це особливий вид соціальних виплат, які гарантуються кожній сім’ї при появі в них малюка. Вона не залежить від розміру прожиткового мінімуму.

Наразі сума допомоги складає 41 280 гривень, де 10 320 гривень виплачується одразу, а решта — кожного місяця, протягом наступних трьох років. Іншими словами, батьки отримуватимуть по 860 гривень щомісяця. Точної дати зарахування немає. Це пов’язано з тим, що на початку кожного місяця Державна казначейська служба України перераховує в банк кошти, які надходять на картку одержувачів дитячої допомоги. Самі ж гроші надходять протягом 3 днів після вказаної процедури.

Також українські сім’ї на кожну новонароджену дитину отримують спеціалізований “Пакунок малюка” на суму 7 689 гривень. Він являє собою збірник 90 якісних засобів та виробів з перевіреною сертифікацією, серед яких:

  • підгузки;
  • пелюшки;
  • ковдри;
  • матрац;
  • рушник;
  • засоби гігієни;
  • іграшки тощо.

Детальніше про “Пакунок малюка” у 2024 році дізнавайтесь в матеріалі редакції Бахмут IN.UA.

Як оформити виплату за народження дитини 

Допомогу на дитину можна отримати двома різними способами.

Для того, щоб отримати допомогу в офлайн, потрібно звернутися до місцевого управління соціального захисту та подати  заяву про народження дитини. До неї потрібно додати оригінал на копію свідоцтва про народження дитини.

Отримати виплату також можна через портал “Дія”. Для цього потрібно:

  • зайти на портал “Дія”;
  • перейти у розділ “єМалятко”;
  • вказати дату народження дитини;
  • вказати формацію про батьків дитини (місце реєстрації, паспортні дані);
  • після пологів на телефон матері приходить номер медичного висновку, яку теж потрібно вказати під час оформлення виплат у “Дії.” Якщо ви не знайшли номер у своїх повідомленнях, його можна знайти в родовій довідці;
  • обрати послугу “Призначення допомоги при народженні дитини” та вкажіть те, хто отримуватиме виплату, за допомогою чого (Пошта/картка та номер відділення/реквізити рахунку).

Термін подання заявки — 12 місяців з моменту народження дитини.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як студентам отримати гранти на навчання через “Дію”: деталі нової програми

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 18:00, 20 Листопада 2024
Cтудент за навчанням / фото ілюстративне, pixabay

Студенти, які вступили у вищі навчальні заклади у 2024 році, зможуть отримати державний грант для оплати контракту. Вони можуть отримати понад 15 000 гривень.

Детальніше про те, що це за грант та як його отримати, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Гранти на навчання для студентів

За словами міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, в Україні запрацювала система державних грантів для студентів, що вступили до закладів вищої освіти. Нова система державних грантів для здобувачів вищої освіти працюватиме через “Дію”, що суттєво спростить процес оформлення на отримання коштів.

Грант — це свобода вибору спеціальності для дитини. Для навчальних закладів нова система стимулюватиме конкуренцію. Адже більше студентів — більший бюджет“, — наголосив міністр цифрової трансформації.

Гранти студентам на оплату навчання: хто може отримати

Окремо про нову систему грантів розповіли представники Міністерства освіти та науки України. Там розповіли, що отримати грант можуть абітурієнти, які:

  • вступають на бакалаврат (або магістра медичного, ветеринарного, фармацевтичного спрямування) після школи або коледжу;
  • вступають на денну або дуальну форму навчання за контрактом.

Цим категоріям студентів розраховуватимуть сумму гранту індивідуально — за результатом НМТ та з урахуванням коефіцієнта спеціальності. Наприклад, абітурієнт, який набере на НМТ (ЗНО) з будь-яких двох предметів з оцінками не менше ніж 150 балів, зможе отримати грант першого рівня — 15 тисяч гривень. Якщо ж він набере не менше ніж 170 балів, то зможе розраховувати на грант другого рівня — 25 тисяч гривень.

Зазначимо, що гроші виплачуватимуть двічі на рік.

Як отримати гранти

Аби отримати грантову допомогу потрібно:

  • визначитися з пріоритетним закладом освіти та обрати освітню програму через електронний кабінет вступника. Якщо абітурієнт відповідає умовам, він отримає повідомлення у своєму електронному кабінеті;
  • після зарахування на бажану програму, треба подати заяву на грант через електронний кабінет в Єдиній державній електронній базі освітньої інформації у період початку навчання. У цьому році він був з 5 вересня по 31 жовтня 2024 року;
  • після призначення виплат, студент має пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію у “Дії”, а також — відкрити в одному з українських банків спеціальний рахунок.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ЛГБТ 6006f

Другий комітет Верховної Ради підтримав законопроєкт про цивільні партнерства

Комітет Верховної Ради України з питань європейської інтеграції підтримав законопроєкт № 9103 «Про інститут реєстрованих партнерств». Він став другим із комітетів парламенту, який розглянув документ.

depositphotos syda productions legalizatsiya odnostatevyh shlubiv samesex marriage 3f2ca

Комітет Верховної Ради підтримав законопроєкт, який дозволить реєструвати одностатеві шлюби

Комітет з питань молоді і спорту підтримав законопроєкт про реєстровані партнерства і рекомендував його для ухвалення Верховною Радою в першому читанні.

photo 5390809682131663929 y ba5df

Легалізація одностатевих шлюбів під час війни: масова підтримка та геї у ЗСУ

Чому саме під час війни з’явилась петиція про легалізацію одностатевих шлюбів, наскільки українське суспільство готове до таких рішень, які проблеми військових та їх близьких можна […]

129098844 3308265602634776 2247891079148653708 n c3eec

Мешканець Бахмута відверто про самосприйняття та важливість сексуальної освіти

З підліткового періоду наш герой зрозумів, що відчуває емоційний і еротичний потяг до людей своєї статі. Зараз Євгену 22 роки. Він погодився розказати, як вдалося […]