В Україні можуть ліквідувати Мінреінтеграції: чим це загрожує

Валентина Твердохліб 13:00, 24 Вересня 2024
мінреінтеграції
Нарада в Мінреінтеграції / фото Мінреінтеграції

Тисячі постраждалих від війни українців можуть залишитися без цілісної державної підтримки. Це може статися як наслідок можливої ліквідації Мінреінтеграції, про що почала з’являтися інформація з початку вересня. Існує ризик того, що питання реінтеграції та захисту прав постраждалого населення не будуть у пріоритеті нового міністерства, якому ці функції передадуть.

Про це редакції повідомляє Центр прав людини ZMINA.

Мінреінтеграції закриють?

Про плани ліквідації Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України стало відомо на початку вересня. Попри відсутність офіційної позиції Уряду, з публічних заяв представників влади можна зробити висновок, що Мінреінтеграції планують об’єднати з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України.

У такому рішенні правозахисники вбачають ризики для підтримки українців, які постраждали від війни. Перерозподіл функцій Мінреінтеграції може призвести до зникнення з порядку денного держави теми захисту постраждалих від війни, зокрема, мешканців тимчасово окупованих територій, та розбудови цілісної політики реінтеграції.

“На 11-му році війни ліквідація такого міністерства без належного пояснення причин та планів може погано впливати на сприйняття людей, на їхні очікування. Якою буде політика повернення територій і людей, та чи взагалі держава планує деокуповувати і реінтегрувати території? І мовчання держави з цього приводу — це поганий сигнал для українців у країні та за кордоном, для міжнародних партнерів”, — вважає адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова.

Ліквідація Мінреінтеграції: наслідки

Постраждалі від війни мають різні запити до правозахисників та держави — від соціальних виплат до шляхів виїзду їхніх родичів з окупації. І якщо функції Мінреінтеграції будуть передані в інші структури, то люди будуть змушені звертатися за допомогою до різних міністерств. 

Інша категорія людей, захист прав яких також опиниться під ризиком, — цивільні та військові, які є полоненими та незаконно утримуються на окупованих територіях або в росії. Ними теж опікується Мінреінтеграції. 

Голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник зауважує, що Мінрегіон, якому планують передати функції Мінреінтеграції, першочергово буде займатися підконтрольними територіями, де можна наразі розбудувати регіональну політику.

“Тому для нас незрозуміло, хто буде опікуватися людьми на окупованих територіях чи людьми, кого росія ув’язнила чи депортувала”, — каже Скрипник.

Крім того, на базі Мінреінтеграції діє Національне інформаційне бюро (НІБ), яке збирає дані про загиблих, зниклих безвісти, полонених, депортованих. Тож, за словами Ольги Скрипник, наразі також постає питання, як воно буде працювати далі.

Евакуація людей та допомога переселенцям — ще одна функція Мінреінтеграції. Тому держава має прокомунікувати, зокрема із міжнародними партнерами, хто буде відповідальним за гуманітарну допомогу переселенцям особливо в період осінньо-зимового періоду, коли запити людей на підтримку зростають щодня.

Реакція правозахисників

У зв’язку з важливістю роботи Мінреінтеграції в Україні, правозахисники створили і представили спільну позицію. Громадські організації закликають уряд зберегти функції Мінреінтеграції, наприклад, через трансформацію Мінреінтеграції в Міністерство єднання або через збереження в уряді посади віцепрем’єр-міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України з профільними заступниками в кожному міністерстві.

“Причини та механізм перерозподілу функцій Мінреінтеграції між іншими міністерствами, головно Мінрегіоном, мають бути комуніковані й пояснені суспільству. Ми впевнені, що питання збереження напряму реінтеграції ТОТ України, підтримка та забезпечення прав постраждалих унаслідок збройної агресії в Уряді є критично важливими. Тому збереження інституційної спроможності реагувати та долати негативні наслідки війни й окупації, а також будувати стратегії майбутнього є необхідними для подальшого розвитку нашої країни”, — йдеться у зверненні.

Ознайомитися з повним текстом позиції правозахисників та підтримати її, поставивши підпис, можна за посиланням

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Власників зруйнованого житла можуть звільнити від оплати за утримання будинку: деталі

Валентина Твердохліб 13:20, 8 Квітня 2025
житло
Пошкоджений багатоквартирний будинок / фото Маріупольська міськрада

У парламенті зареєстрували законопроєкт №13155, який передбачає відміну нарахування плати за утримання будинку власникам зруйнованого чи пошкодженого житла. Прийняття цього законопроєкту дозволить звільнити людей від сплати послуг, які вони фактично не отримують.

Про реєстрацію законопроєкту повідомив голова Спеціальної комісії з питань захисту ВПО Павло Фролов.

Платіжки за комунальні послуги у зруйнованому житлі: чи можуть їх відмінити

У парламенті зареєстрували законопроєкт №13155 про відміну нарахування плати за житлово-комунальні послуги у пошкодженому та знищеному житлі. Його метою є врегулювання на законодавчому рівні питання щодо звільнення власників житла від сплати за послуги з управління багатоквартирним будинком у випадку його пошкодження чи руйнування. Звільнення від сплати за комірне буде надаватись на період відновлення житла.

У пояснювальній записці до законопроєкту №13155 йдеться, що на сьогодні понад 3 мільйони українців мають пошкоджене або зруйноване житло. Воєнні дії є форс-мажором, яка звільняє людину від відповідальності у випадку несплати чи несвоєчасної сплати за послуги. В той же час воєнний стан не звільняє від сплати за послуги, але при цьому пеня та штрафи не нараховуються.

Через відсутність чіткого законодавчого врегулювання окремі управителі, голови правлінь ЖБК та ОСББ продовжують нараховувати плату за утримання будинку власникам знищених або пошкоджених осель.

Як людей можуть звільнити від сплати за утримання будинку

Законопроєктом пропонується звільняти власників пошкодженого і зруйнованого житла від сплати за комунальні послуги на основі акту комісійного обстеження. У ньому мають бути зафіксовані дати руйнування чи пошкодження, а також відновлення житла. Цей документи може бути підставою для:

  • зупинення/поновлення нарахування плати за комунальні послуги та абонентське обслуговування;
  • зупинення/поновлення нарахування або перерахунку/коригування плати за житлову послугу;
  • зупинення сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки до прийняття рішення щодо такої пільги.

“Прийняття законопроєкту забезпечить право громадян на звільнення від сплати за послуги з управління багатоквартирним будинком у випадку його пошкодження чи руйнування, що частково призвело до неможливості його подальшої експлуатації, як то окремі квартири, нежитлові приміщення чи місця загального користування, де фактично послуги не надаються до моменту повного відновлення будинку”, — йдеться у пояснювальній записці.

Реалізація законопроєкту не потребуватиме додаткових видатків з держбюджету.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ВПО, які переїхали на Львівщину в 2025 році, можуть отримати гуманітарні набори

Валентина Твердохліб 12:00, 8 Квітня 2025
ВПО
Видача гуманітарної допомоги / фото благодійний фонд “Рокада”

ВПО, які нещодавно евакуювались на Львівщину, можуть отримати гуманітарні набори. Їх видаватимуть людям, які прибули у Львівську область не раніше грудня 2024 року і мають категорію вразливості.

Про це повідомляє благодійний фонд “Рокада”.

Рокада, як отримати допомогу на Львівщині

Львівський осередок благодійного фонду “Рокада” надає допомогу новоприбулим переселенцям і переселенкам. Вразливі категорії ВПО можуть отримати індивідуальний гуманітарний набір.

Видають допомогу людям, які входять хоча б в одну з категорій:

  • люди віком старше 60 років;
  • люди з інвалідністю або хронічними захворюваннями;
  • маломобільні люди; 
  • діти без супроводу дорослих;
  • вагітні та жінки, які годують грудьми;
  • жінки з немовлятами та малими дітьми; 
  • багатодітні родини.

Видача допомоги надається виключно новоприбулим ВПО — тим, хто евакуювався у Львівську область не раніше грудня 2024 року.

Для отримання допомоги реєструйтесь за посиланням. Набори видають одноразово. Дату та час видачі волонтери повідомляють особисто.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

житло

Власників зруйнованого житла можуть звільнити від оплати за утримання будинку: деталі

У парламенті зареєстрували законопроєкт №13155, який передбачає відміну нарахування плати за утримання будинку власникам зруйнованого чи пошкодженого житла. Прийняття цього законопроєкту дозволить звільнити людей від […]

впо

ВПО, які переїхали на Львівщину в 2025 році, можуть отримати гуманітарні набори

ВПО, які нещодавно евакуювались на Львівщину, можуть отримати гуманітарні набори. Їх видаватимуть людям, які прибули у Львівську область не раніше грудня 2024 року і мають […]

бахмуті

У центрі Бахмута з’явились банери “безсмертного полку”: росіяни готуються до 9 травня

Російські окупанти продовжують так звану підготовку до 9 травня в Бахмуті. Зруйноване місто показово завішують банерами до дня перемоги. Нещодавно в місті з’явилися плакати, присвячені […]

Слов’янськ: як отримати допомогу для дітей — покроково

У місті Слов’янськ жінки з дітьми можуть отримати дитячі набори демісезонного одягу. Допомога передбачена на дітей віком від 0 до 5 років. Як отримати допомогу, […]

часів яр

Росіяни просунулися в Часів Ярі: карта бойових дій та нові фото з місця подій

Російська армія просунулась у Часів Ярі. Аналітики підтверджують просування ворога в північно-західній частині міста. Про ситуацію в Часів Ярі розповідає Бахмут IN.UA. Часів Яр, російський […]