Кабінет Міністрів України готується запустити низку нових ініціатив у рамках програми “єВідновлення”, спрямованих на підтримку громадян, чиє житло було пошкоджене чи знищене внаслідок російської агресії.
Про це повідомлено на сайті Верховної ради України.
Нові напрямки програми “єВідновлення”
Згідно з повідомленням, уряд планує виплачувати компенсації за житлові будинки, сума пошкоджень яких перевищує 200 000 гривень. Ця ініціатива стосуватиметься мешканців територій, які:
перебували під тимчасовою окупацією протягом 2022 року;
розташовані в районах активних бойових дій;
опинилися в оточенні чи блокаді.
Затверджено порядок обстеження знищеного житла на тимчасово окупованих територіях за допомогою методів дистанційного зондування Землі. Це дозволить оцінити масштаби руйнувань для подальших виплат компенсацій.
Компенсації за втрати з 2014 року
Окрім того, в уряді розглядають доцільність запровадження компенсацій за пошкоджене та зруйноване житло ще з 2014 року — з початку російської агресії на Сході України.
Наразі компенсації виплачуються з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії. Однак у майбутньому джерелом поповнення бюджету програми “єВідновлення” стануть кошти від продажу активів рф, арештованих у рамках санкційного режиму.
Уряд закликає всіх громадян, які втратили житло або можливість у ньому проживати внаслідок війни, скористатися програмою “єВідновлення” для отримання належної компенсації.
Проросійські Telegram-канали поширюють інформацію, нібито українці створили петицію про вручення повістки чинному Президенту України. За їх словами, причиною ініціації стало начебто припинення повноважень Володимира Зеленського на посаді глави держави.
Втім — це фотофейк. На офіційному сайті Президента України не існує такої петиції, натомість під номером №22/136198-еп зареєстрована зовсім інша, про вимогу «Суттєво збільшити ВСІ соціальні виплати, включно з пенсіями, щоб громадяни України мали можливість закупити продукти, ліки тощо».
Ця заява оприлюднена іншим користувачем, ніж тим, який вказаний на фейковій світлині. На останній ініціатор нібито є Мартинчук Руслан Олександрович. Він вже створював петиції раніше. Приміром кілька місяців тому зареєстрував звернення з вимогою вироку смертної карти для повнолітніх за підробку ліків, а ще раніше про зобов’язання держави сплачувати борги громадянина, якщо він є банкрутом, оскільки, як вказано в петиції, “держава не проводить ніякої роботи з підвищення фінансової грамотності населення і тому також має відповідати за наслідки своєї бездіяльності”. Ми не можемо стверджувати, що саме через такі петиції Мартинчук став об’єктом для ще одного російського фейку, втім його вороже ставлення до держави було використано в цілях пропагандистів.
Раніше цей фейк без вказаних джерел розповсюдив також 5 канал. У заголовку вказано, що новина містить фото, втім саму світлину, що є фотошопом, вони не додали. Також у тексті не вказали ні номера петиції, ні її автора, зробивши акцент виключно на вручені повістки Зеленському. Відтак закликаємо українські медіа перевіряти інформацію для публікації, вказувати джерела та відповідально ставитись до наративів, які поширюєте в час повномасштабної війни.
Продаж України
Одним фотофейком російські пропагандисти не обмежуються. У мережі поширюється брехливий скриншот, де нібито Володимир Зеленський під постом Ілона Маска у соцмережі Х (ред. колишній Twitter) пропонує йому купити Україну.
Однак — це неправда Президент України Володимир Зеленський не писав такого коментаря, а Twitter-акаунт нібито Ілона Маска є не справжній, оскільки активна сторінка називається «Elon Mask», без слова “Daily”.
Також, одразу на фейковість вказує різний за розміром шрифт коментарів: букви у зверненні нібито Зеленського є більшим, ніж начебто Маска.
Поліція затримала харків’янина, котрий ностальгував за союзом, поширював його символіку та ідею величі “руского духа” на платформі “Однокласники”, яка заборонена в Україні. Росіяни підняли “виття на болотах” про “мислєпрєступлєніє” та “душєгубов”.
Чим загрожує радянське та проросійське мислення нашій державі — пояснює редакція Бахмут.IN.UA.
У Харкові прокуратура затримала прихильника “руського міра”
Затриманого спіймали на розповсюдженні підтримки рф, її політики та воєнних дій проти України, що він публікував у забороненій в Україні соцмережі «Однокласники». Зокрема чоловік поширив допис із радянською символікою. Також ностальгував за радянськими часами і запевняв, що “рускій вєчєн и рускій дух нєистрєбім”. Вдома мав збірку антиукраїнських віршів, яка написана від руки, та дописи з характеристиками різних видів ракет.
Як відомо, російські ресурси «Однокласники», «ВКонтакте» та інші було заблоковано на території України з 22 травня 2017 року згідно з указом Президента України. Чоловік публікував свої дописи в обхід цій забороні.
Загалом громадяни, що продовжують користуватися забороненими соцмережами, часто виявляються проросійськими. Адже що ще, окрім ворожих ідей, може стимулювати їх відвідувати російські портали, тим більше публікувати там дописи.
Російські пропагандисти невдоволені тим, що Україна активно позбувається залишків радянщини як у побуті, звичках, традиціях, так і в мисленні, тому й розганяють мережею дописи про “гестапо” та “запрєт інакомислія”.
Рупропаганда: українські поліцейські = гестапівці
Традиційно жителі країни-агресорки прирівнюють українські спецслужби до представників Третього Рейху — гестапо. Таким чином вони наголошують на тому, ніби серед українців прогресує нацизм. Окрім цього, доволі часто в контексті України росіянами також вживаються й такі найменування: “рейх”, “київський режим”, “хунта”, “укронацисти”, “нацики” і так далі. Так окупанти намагаються виправдати так звану «денацифікацію», що насправді являє собою масові вбивства росіянами українців
Російські пропагандисти застосовують такий наклеп не через те, що українському суспільству нібито притаманні нацистські погляди, а через те, що українці всіма силами відмовляються бути “аднім народом” вже протягом багатьох століть, починаючи ще з 1600-х років, коли почалася і мовна, і територіальна експансія росією України.
Американський історик та письменник Тімоті Снайдер у статті писав, що росіяни у своїй пропаганді використовують спеціальне визначення слова “нацист”: “нацист — це українець, який відмовляється визнати себе росіянином”. Такий висновок він зробив, прочитавши статтю російського політтехнолога тімофєя сєргєйцева “Что россия должна сделать с Украиной” від 3 квітня 2022 року.
Тож порівняння українських поліцейських з гестапо недоречне та нічим переконливим не підкріплене.
Чим загрожують проросійські настрої громадян Україні?
Переважно радянському поколінню характерна ностальгія за періодом радянського союзу, себто “раніше було краще” в усіх аспектах життя. Це можна пояснити тим, що це були часи юності старшого покоління, тож вони згадують це з теплом. При цьому вони не враховують факти загарбницької політики совєтів, культ влади, репресії української інтелігенції, втрати національної самоідентифікації, асиміляції з російським народом. Ось що насправді являв собою срср.
І зараз, коли рф наголошує на відродженні радянського устрою, нам, українцям, варто якомога швидше відгородити себе від радянської та російської ментальності, інакше росіяни й надалі зможуть отримувати підтвердження ідеї про “адін народ”.
Тож варто приділяти особливу увагу питанню політичних упереджень громадян та притягненню до адміністративної/кримінальної відповідальності за підтримку ідеології ворога, тому що за ідеями може слідувати і подальша колабораційна діяльність, що загрожує територіальній цілісності та життю українців.
ВПО можуть додати до категорій, які мають пріоритетне право на отримання компенсації за знищене майно. Ухвалити відповідний законопроєкт №11028 рекомендував комітет Верховної Ради з питань […]
Попередньо у середу, 20 листопада, Верховна Рада має розглянути у другому (фінальному) читанні законопроєкт № 11161, який дозволить українцям (майно яких розташоване на окупованих територіях) […]
Відсьогодні, 15 листопада, бахмутяни можуть самостійно подавати документи для отримання компенсації за придбаний електроприлад для обігріву. З бюджету Бахмутської МТГ виділили кошти на компенсацію. Які […]
У законопроєкті про державний бюджет на 2025 рік, що поданий на друге читання, передбачені 4 мільярди гривень на реалізацію програми “єВідновлення”. Ці кошти підуть на […]
Жителі Донецької області отримуватимуть на 491 гривню більше за 1 квадратний метр зруйнованого житла у межах області за програмою єВідновлення. Раніше сума складала 23 315 […]