У липні 2023 року Український урбаністичний форум висловив свою думку, щодо того як повинна відбуватись відбудова України. Так, як відновлення є комплексним процесом, то спільнота сформувала його ключові принципи.
Відновлення України
Сьогодні ми переживаємо період, який вважається трагічним і ключовим в історії нашої країни. Російська армія завдає шкоди інфраструктурі, руйнує наші міста і села, позбавляє нас відчуття безпеки та дому. Наші виклики стають дедалі важчими. Проте у той же час у нас з’являються можливості, завдяки європейській інтеграції, для якісних змін. Однак, і вони потребують довгострокового планування та стратегічних рішень.
Повноцінне відновлення України неможливе без повернення територіальної цілісності та деокупації всіх українських земель. Це залишається найважливішою метою для нашої держави та суспільства. Втім, спостерігаємо, що процес відновлення вже стартував.
Проте він не обмежується лише відновленням матеріальних ресурсів та міст. Воно також означає перегляд принципів та підходів до державної політики.
Відновлення — це складний процес, який вимагає участі різних рівнів влади та партнерства з громадськістю. Ключовим аспектом є розвиток стійких інституцій, національних та місцевих, які візьмуть на себе відповідальність за розробку та втілення сталих увал та програм.
Основні принципи для відновлення
Національний форум українських урбаністів сформулював п’ять ключових принципів для відновлення України:
- Справедливість, що означає верховенство права, інклюзивність, практичне втілення прав людини й пріоритизацію потреб тих, хто найбільше потребують підтримки.
- Партисипативність, що означає громадянську участь, залучення і врахування потреб різних соціальних груп і зацікавлених сторін при розробці та реалізації державних політик і програм з особливим фокусом на раннє залучення, прозорість, а також належне і своєчасне інформування.
- Субсидіарність, що означає розв’язання проблем на найнижчому з рівнів влади, де це можливо зробити якісно й ефективно.
- Обґрунтованість, що означає базованість на якісних і надійних даних, результатах досліджень, а також критичному аналізі попереднього досвіду та можливих наслідків впроваджуваних рішень і програм.
- Сталість, що означає довгострокове планування і врахування повних життєвих циклів, прагнення до кліматичної нейтральності, турботу про наступні покоління, збереження і відновлення природи.
Ці принципи відображають важливість справедливості, участі, інновацій і сталого розвитку у процесі відновлення України. Проте, працюючи над змінами, ми повинні не залишати нікого поза увагою. Це стосується кожної сфери нашого життя: чи то житлова сфера, чи освіта, чи соціальна політика та медицина.
Ми відстоюємо цінності свободи й демократії, і це передбачає соціальну єдність та уникнення глибоких соціальних нерівностей. Відновлення полягає в розвитку суспільства на цих цінностях і у допомозі тим, хто цього потребує.
- Відбудова Бахмута не в Бахмуті: чи можливо це
- Інклюзивне місто або як зробити Бахмут доступним для всіх після відбудови
Матеріал підготувала Іра Кріксон
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!