СЗЧ в Україні: що таке СЗЧ, яке покарання за це, та чи працюють над проблемою в Парламенті

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:00, 6 Жовтня 2024
Проблема СЗЧ в Україні / фото ілюстративне

Повномасштабна війна в Україні без чітких термінів демобілізації та провальної кампанії мобілізації посилила проблему самовільного залишення військової частини або місця служби, відоме більше за абревіатурою СЗЧ. 

Детальніше про те, що таке СЗЧ у воєнний час, коли настає відповідальність та як саме карається, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Що таке СЗЧ в Україні

СЗЧ — це самовільне залишення військової частини, синонімом якого є слово “дезертирство”. Таке порушення може кваліфікуватися у двох видах правопорушеннях: адміністративному та кримінальному.

Нещодавно колишній нардеп та нинішній командир підрозділу ударних безпілотників Ігор Луценко розповів журналістам видання hromadske, що проблема СЗЧ в Україні досить масштабна. За його словами, залишити частини могли понад 100 тисяч людей, що приблизно дорівнює 20 повноцінним бригадам.

Адміністративна відповідальність за СЗЧ

Покарання за СЗЧ / фото ілюстративне, Getty

Самовільне залишення військової частини або місця служби кваліфікується може кваліфікуватися як адміністративне правопорушення за статтею 172-11 Кодексу України, якщо воно вчиняється:

  • військовослужбовцем терміном до трьох діб;
  • військовослужбовцем (мобілізованим, контрактником, а також військовозобов’язаним та резервістом) під час проходження зборів;
  • військовослужбовцем, який вчасно не з’явився без поважних причин на військову службу в разі призначення або переведення, не повернувся з відрядження або з лікувального закладу тривалістю до десяти діб.

Кримінальна відповідальність за СЗЧ

Кримінальна відповідальність за залишення військової частини чи місця служби настає за статтею 407 Кримінального кодексу України. Вона більш актуальна для режиму воєнного стану.

Дія цієї статті настає у наступних випадках:

  • за самовільного залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем строкової служби тривалістю понад три доби;
  • за вчасне нез’явлення військовослужбовця строкової служби без поважних причин на службу у разі звільнення з частини, переведення або призначення, нез’явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю понад три доби;
  • за самовільного залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем, а також військовозобов’язаним та резервістом під час проходження зборів;
  • за нез’явлення військовослужбовця вчасно на службу без поважних причин у разі призначення або переведення;
  • за нез’явлення військовослужбовця з відрядження, відпустки або з лікувального закладу.

Покарання за СЗЧ

У мирний час накладається адміністративна відповідальність, яка передбачає штраф 8 500-17 000 гривень або арешт з утриманням на гауптвахті до 10 діб. Якщо порушення відбувається повторно протягом року або в особливий період, то утримувати на гауптвахті можуть до 15 діб, а штраф може становити від 17 000 до 34 000 гривень.

Кримінальна відповідальність за СЗЧ передбачає позбавлення волі на строк від 5 до 10 років. Крім того, в кримінальному кодексі є ще стаття “Дезертирство”, яка фактично означає те саме, що і СЗЧ. За дезертирство під час воєнного стану передбачено позбавлення волі на строк від 5 до 12 років.

Сергій Гнезділов у СЗЧ: кейс

Сергій Гнезділов / фото з Facebook

Нещодавно відомий військовослужбовець 56-ї окремої мотопіхотної Маріупольської бригади Сергій Гнезділов, який веде Telegram-канал “Війна на вулиці миру”, самовільно залишив частину. Свій вчинок чоловік пояснив бажанням привернути увагу до проблеми відсутності встановлених термінів служби у ЗСУ та до того, що всі громадяни України мають обовʼязок захищати державу, адже це передбачено Конституцією. 

Сам військовий воював ще з 2019 року. Тоді він взяв академічну відпустку та прийшов добровольцем на контракт до ЗСУ. Гнезділов був командиром відділення у 21-му окремому мотопіхотному батальйоні “Сармат”, а згодом став командиром відділення аеророзвідки 56-ї ОМПБр. Брав участь у боях за Піски, Авдіївку, Мар’їнку, Красногорівку, Золоту Ниву, Гуляйполе та Бахмут.

Що хочуть зробити з проблемою СЗЧ в парламенті

Найближчим часом в Україні планують зареєструвати законопроєкт, який декриміналізує СЗЧ. Така норма буде діяти в тому випадку, якщо військовий добровільно повернеться у стрій.
За словами народного депутата України та член парламентського комітету з нацбезпеки, оборони та розвідки Федора Веніславського в коментарі виданню hromadske, кримінальне провадження за СЗЧ в Україні навіть не стануть відкривати. Це повинно дозволити багатьом військовим повернутися на службу, яких обмежує страх перед кримінальною відповідальністю.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як бахмутянам “допомагають” з житлом в окупованому Шахтарську

Валентина Твердохліб 10:43, 3 Жовтня 2024
Приймальня “единой россии”, куди за допомогою з житлом, нібито, звернулася мешканка Бахмута / фото росджерела

“Нова влада” тимчасово окупованого Шахтарська розповідає про “допомогу” з житлом для бахмутян. Ці питання вирішуються за так званим “законодавством днр”.

Про це повідомляють окупаційні органи влади на Донеччині.

“Допомога” з житлом для бахмутян в окупації

Окупанти розповідають, що з питаннями покращення житлових умов до “влади”, нібито, звертаються мешканці Бахмута. Їм надають “допомогу” згідно з так званим “законодавством днр”.

Як розповідають окупанти, мешканці Бахмута, житло яких пошкоджене або зруйноване під час бойових дій, можуть звернутися до так званої “адміністрації” Шахтарська. Там вони, нібито, подають документи на отримання компенсації за “втрачене житло і майно”. Та як саме будуть виплачувати компенсації і в якому розмірі, окупаційна влада не каже.

Немає інформації і про безоплатне житло. Єдиний безоплатний притулок, на який можуть розраховувати бахмутяни в окупації, — гуртожиток Розівської птахофабрики. Але отримати місце тут можуть не всі. Щоб мешкати в гуртожитку, бахмутяни мають працевлаштуватися на підприємтво, якому він належить.

Раніше редакція “Бахмут IN.UA” розповідала, як жителів Бахмута приймають в окупованому Шахтарську. Замість комфортних осель, які окупанти обіцяють евакуйованим, людей селять у спортзали, забирають у них телефони і не можуть забезпечити ліками. Примітно, що окупанти вкрай рідко публікують фото житла, де розміщують евакуйованих з України людей.

Скільки жителів Бахмута виїхали на окуповану територію

Згідно з даними пропагандистів, на підконтрольну російській федерації територію вивезли понад 7 тисяч людей з Бахмута. Якщо вірити цим даним і брати у відсотковому відношенні, то орієнтовно лише 8% бахмутян обрали росію. Такий відсоток отримуємо, якщо беремо цифру в 79 тисяч жителів, й близько 7 тисяч евакуйованих на ту сторону.

Перша людина у списку евакуйованих опинилася ще в 2022 році, потім тенденція вивезених почала рости. Відтак, списки періодично оновлюються, найбільше вивезених було навесні 2023 року, коли Бахмут окупували росіяни.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Військовий розповів, які населені пункти можуть бути наступними цілями росіян після Вугледара

Валентина Твердохліб 09:52, 3 Жовтня 2024
військові на фронті біля вугледара
Українські артилеристи на фронті / фото Генштаб

Російські військові окупували Вугледар. Зважаючи на це, наступними цілями окупантів можуть стати населені пункти на Курахівському напрямку.

Про це повідомив військовий “Айдару” Станіслав Бунятов.

Окупація Вугледара: що далі

Російські військові окупували Вугледар. Вчора в ЗСУ підтвердили, що українські захисники вийшли з міста, щоб уникнути оточення.

Захоплення Вугледара створило плацдарм для наступу росіян на Курахівському напрямку. Під загрозою населені пункти, що розташовані на північ від Вугледара. Про це повідомляє військовий Станіслав Бунятов.

“Логічним стає висновок, що після Вугледара нова ціль для русні на цьому напрямку — Богоявленка та село Дальнє під Кураховим”, — припускає військовий.

Мапа DeepState / скриншот

Курахівський напрямок: ситуація на 3 жовтня

За даними Інституту вивчення війни (ISW), російська армія продовжує наступальні дії в районах Георгіївки та Курахового. Але успіхів окупанти тут не мають, жодних підтверджених змін лінії фронту в цьому районі не було.

При цьому російські воєнкори стверджують, що росіяни просунулися біля Максимільянівки. Підтвердити цю інформацію в ISW не можуть.

У Генштабі ЗСУ зазначають, що за минулу добу на Курахівському напрямку відбили 27 атак. Найактивніше окупанти намагалися просунутися вперед у районах Костянтинівки, Курахового та Георгіївки.

Також росіяни атакували в бік Цукуриного, Желанного Другого та Катеринівки.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Естонська рада анонсувала нову реєстрацію на грошову допомогу

Естонська рада у справах біженців анонсувала відкриття нової реєстрації на отримання грошової допомоги з опаленням для тих людей, які мають труднощі з покриттям власних потреб […]

12:00, 03.11.2024 Скопіч Дмитро

FlixBus запускає новий рейс з України до Мюнхена: деталі та розклад

Автобусний оператор FlixBus, який виконує рейси між Україною й девʼятьма країнами ЄС, запустив новий маршрут. На цей раз об’єднають Київ та Мюнхен. Про це повідомили […]

11:00, 03.11.2024 Скопіч Дмитро

Як отримати виплати ВПО від держави: роз’яснення для нових переселенців

Переселенці, які були змушені переїхати у більш безпечні регіони країни, можуть отримувати регулярні виплати від держави. Утім, для цього потрібно оформити спеціальну довідку. Редакція Бахмут […]

17:40, 31.10.2024 Скопіч Дмитро

Страшно захопливі: сім фільмів та мультфільмів для сімейного перегляду на Хелловін

Хелловін — це не тільки свято жахів, але й гарна можливість провести час із власною сім’єю. А що може бути краще за сімейний перегляд фільмів […]

16:00, 31.10.2024 Скопіч Дмитро

Підвищена стипендія 2024: що це та як отримати

Деякі категорії студентів, які навчаються коштом державного бюджету, мають право на отримання підвищених стипендій. Це стосується і майбутніх  бакалаврів, і майбутніх магістрів, і навіть тих, […]

15:00, 31.10.2024 Скопіч Дмитро