Питання самовільного залишення частини та дезертирства є критично важливим для будь-якої армії, адже такі вчинки можуть сильно вплинути не тільки на життя військовослужбовця, але й на загальну якість військ. Утім, багато хто плутає їх, називаючи одним і тим же.
Редакція Бахмут IN.UA розібралася в цих поняттях та пояснює, яка ж між ними різниця.
СЗЧ та дезертирство: відмінність понять
Самовільне залишення частини та дезертирство — це два поняття, які часто ототожнюють одне з одним. Утім, вони мають певні відмінності у своїх концепціях. Наприклад, поняття СЗЧ передбачає відсутність наміру залишити службу назавжди, тоді як дезертирство має у своїй основі рішучість не повертатися до виконання своїх обов’язків, як військовослужбовця.
Наслідки СЗЧ та дезертирства
СЗЧ та дезертирство в законній площині регламентуються різними статтями Адміністративного та Кримінального кодексів.
У мирний час за СЗЧ накладається адміністративна відповідальність, яка передбачає штраф 8 500-17 000 гривень або арешт з утриманням на гауптвахті до 10 діб. Якщо порушення відбувається повторно протягом року або в особливий період, то утримувати на гауптвахті можуть до 15 діб, а штраф може становити від 17 000 до 34 000 гривень.
Кримінальна відповідальність за СЗЧ проходить за статтею 407 Кримінального кодексу України. Вона передбачає позбавлення волі на строк від 5 до 10 років.
Дезертирство в Україні — це лише кримінальне правопорушення, яке регламентується статтею 408 Кримінального кодексу України. Вона передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на період від 5 до 12 років.
Декриміналізація СЗЧ
В Україні йде активне обговорення законопроєкту №12095, який послаблює покарання за самовільне залишення військової частини.
За ним, військовослужбовцям, які вперше самовільно залишили військові частини, але потім добровільно повернулися до місця проходження служби, не будуть надавати підозру в кримінальному правопорушенні. Вони також зберігатимуть виплати та здійснення продовольчого, речового забезпечення, пільг та соціальних гарантій.
Читайте також:
- СЗЧ в Україні: що це таке, яке покарання за це, та чи працюють над проблемою в Парламенті
- В Україні заборонили мобілізацію частини громадян до 25 років: рішення парламенту
- Діти бахмутян в Одесі можуть отримати новорічні подарунки: як подати заявку
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!