Система соціальної допомоги в Україні — це важливий інструмент підтримки тих громадян, хто опинився у скрутному життєвому становищі. Вона вкрай актуальна й під час війни.
Редакція Бахмут IN.UA розповідає, що це за допомога, хто має на неї право та коли вона надходить.
Соціальна допомога в Україні
Соціальна допомога — це особлива система матеріальної підтримки громадян від апарату держави, яка направлена на покращення життєвого рівня отримувачів. Її метою є забезпечення мінімального рівня життєвого комфорту людям, які перебувають у складних життєвих обставинах, зокрема, у період безробіття, інвалідність, втрату годувальника, пенсійний вік, низький дохід та інші соціальні проблеми.
Наразі в Україні діють два основних види державної допомоги:
- людям, що не мають права на пенсійні виплати, та людям з інвалідністю;
- допомога на догляд.
Хто може отримувати соціальну допомогу
Перший вид соціальної допомоги можуть отримувати особи, які відповідають певним критеріям. До них належать наступні умови:
- люди, що досягли 65-річного віку та не мають права на пенсію згідно з чинним законодавством, або які визнані людиною з інвалідністю в установленому порядку;
- не отримують пенсійні або соціальні виплати, які передбачені для компенсації заподіяної шкоди здоров’ю на виробництві;
- належать до категорії малозабезпечених осіб (винятки: люди з інвалідністю I групи, дитина померлого годувальника).
Аналогічні виплати також можуть отримувати громадяни, які є:
- дітьми в сім’ях, де помер годувальник, який на час смерті не мав страхового стажу, що необхідний для призначення пенсії для людини з інвалідністю ІІІ групи;
- людьми з I групою інвалідності та без статусу отримувача пенсії.
Виплата такого виду державної соціальної допомоги здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому особа зарахована на повне державне утримання.
Хто може отримувати допомогу на догляд
Допомога на догляд — це система державного соціального забезпечення громадян, які не належать до категорій першого виду допомоги. Її можуть отримувати:
- люди з інвалідністю через війну з-поміж військовослужбовців та інших людей, яким надали пенсію з інвалідності згідно зі Законом України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб”;
- люди з інвалідністю через війну згідно зі статтею 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їхнього соціального захисту” та мають пенсію по інвалідності, за віком або за вислугу років;
- Люди, які мають пенсію за вислугу років згідно зі Законом Україні “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб”, які мають першу групу інвалідності та отримали її внаслідок причин, вказаних у пункті “б” статті 16 вищезазначеного Закону, або одинокі пенсіонери, що згідно з висновком лікарської комісії потребують постійного догляду.
Крім того, цю ж допомогу можуть отримувати домогосподарства, які знаходяться під наглядом органів соціального захисту населення. Це:
- малозабезпечені та одинокі особи, що згідно з висновком лікарсько-консультативної комісії потребують постійного зовнішнього догляду та отримують пенсію за віком, стажем роботи або інвалідністю (за винятком людей з I групою інвалідності);
- малозабезпечені люди з першою групою інвалідності, яким призначена пенсія за стажем, віком або інвалідністю;
Одинокі особи, які досягли віку 80 років та відповідно до висновку лікарняної комісії потребують постійного зовнішнього догляду, отримують пенсію згідно зі Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” або Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Виплата такого виду державної соціальної допомоги здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому особа зарахована на повне державне утримання.
Читайте також:
- Допомога по безробіттю: як її оформити у 2025 році
- Зміна прізвища після шлюбу та усиновлення: які документи потрібні та куди звертатись
- Соціальна квартира у двох містах: що це таке та як отримати жінкам ВПО
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!