Смак Різдва: які страви любить редакція Бахмут IN.UA

Микола Ситник 09:05, 24 Грудня 2023
Команда Бахмут IN.UA
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Різдво — одне з найважливіших родинних свят. Воно наповнене теплом та давніми традиціями. З давніх-давен це сімейне свято прийнято проводити у колі рідних та близьких. Цьогоріч Україна вперше святкуватиме Різдво за новим церковним календарем у нову дату — 25 грудня.

Напередодні свята команда Бахмут IN.UA ділиться з читачами своїми улюбленими стравами на Різдво.

Що любить Бахмут IN.UA?

Що ми любимо їсти на Різдво
Улюблені страви редакції на Різдво / фото Бахмут IN.UA

Тетяна Семаковська: “Для мене Різдво особливе свято, бо в цей день ми згадуємо про єдність, дякуємо за прожитий рік та рідних. Крім того, Різдво — це про збереження українських традицій: колядок, готування 12 страв та вшанування пам’яті покійних. У цей день на стіл ставимо додаткове столове приладдя для тих, хто вже не може приєднатися до Святої Вечері. Ми маємо можливість святкувати Різдво у своїй країні й не потрібно забувати завдяки кому. Тому це ще гарна нагода допомогти ЗСУ й задонатити, поширити збір чи подякувати”.

Що ми любимо їсти на Різдво
Улюблені страви редакції на Різдво / фото Бахмут IN.UA

Ганна Бокова: “Для мене магія Різдва прийшла в життя з традицією вертепів. Завдяки родині Андрія і Юлії Тимчаків я відчула, яка це глибока і суспільно визначна практика, яка об’єднує нас з минулим і нас сучасних. У дитинстві ми ходили колядувати українською по російськомовному місту (я з Костянтинівки, хоча у 80-90-х, мабуть, всі міста Донеччини були переважно російськомовними) і це не викликало подиву. Всі розуміли, що це і є наша рідна мова і так має бути. На жаль, в моїй родині не було традиції обов’язково збиратися на Святвечір, готувати пісні страви. Ми дітьми носили кутю рідним і так вітали один одного”.

Що ми любимо їсти на Різдво
Улюблені страви редакції на Різдво / фото Бахмут IN.UA

Вікторія Пасайлюк: “Різдво — це сімейне свято, на яке ми всією родиною завжди збираємось вдома. Завжди постимо весь день і на вечерю їмо тільки пісні страви. Їх на столі має бути не менше 12. Дехто після вечері вже починає їсти все, що хоче, але ми ні. Вранці на Різдво всією сім’єю сідаємо разом за святковий стіл. А вже потім або до нас ідуть гості, або ми до рідних”.

Не тільки кутя на вареники

Що ми любимо їсти на Різдво
Улюблені страви редакції на Різдво / фото Бахмут IN.UA

Ірина Бенцак: “Магія Різдва — слова, які найкраще описують ті кілька днів дива, свята, миру, радості та спокою, які приходять у нашу домівку. Починаємо готуватись до Святої Вечері за кілька днів. Зі сходженням першої зірки на столі запалюється особлива Різдвяна свічка і з’являються 12 пісних страв. Інтригою всього вечора є “щасливі” вареники (у кілька з них ще під час приготування ми запихаємо квасолю або горішок). Той, кому попадеться “щасливий” пиріг, матиме вдачу весь рік (на столі ця страва пропадає першою). Різдво для нас ще й про теплу коляду, яка звучить усі дні, з приходом до кожної домівки ми вітаємо рідних з особливим дивом народження Христа”.

Що ми любимо їсти на Різдво
Улюблені страви редакції на Різдво / фото Бахмут IN.UA

Микола Ситник: “Для нашої родини Різдво та Святвечір завжди було особливою подією. Обов’язково на столі була кутя і різні страви. Для мене мама варила кутю окремо, бо багацько її їв. Зустрічі з родичами, знайомими, яких не так часто бачиш, засніжені вулиці, потріскування акації в каміні… Цю атмосферу складно описати словами, її можна лише відчути. Різдво в нову дату дасть початок новим традиціям. Наразі працюємо над цим”.

Родинне свято

Що ми любимо їсти на Різдво
Улюблені страви редакції на Різдво / фото Бахмут IN.UA

Євгенія Шатохіна: “Святвечір — це сімейні традиції, коли не можна до вечері казати слово “мак”, бо якщо скажеш, будуть воші, не їсти цілий день аж до Вечері, прийти на цвинтар до померлих родичів і принести їм кутю, занести дідух додому, зібратись усією сім’єю, покласти на вікно тарілку з їжею зі столу для померлих родичів”.

Що ми любимо їсти на Різдво
Улюблені страви редакції на Різдво / фото Бахмут IN.UA

Вікторія Демчук: “У дитинстві Різдво було про якусь велику таємничість і водночас про масштабне святкування, про яке знали всі. Особливо сильно я любила їздити на вечерю до маминих батьків, бо там зберегли майже усі традиції — безапеляційно 12 страв, трохи соломи під скатертиною, дідух, який потім спалюють, а вранці всі “христосаються” і йдуть снідати. Мені подобається Різдво тим, що всі відкладають свої справи і підлаштовують той місяць року саме для моменту, коли вся родина збереться за столом. Це про єдність. Окремою магією для мене є кутя. Не існує однакової куті, але несмачної я ще не їла. Зараз для мене Різдво це про дуже тонку, але міцну нитку до мирного життя, за яку треба триматись, бо там нікого не було на фронті, там ніхто не загинув і там вірилось в диво”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Зміна прізвища після шлюбу та усиновлення: які документи потрібні та куди звертатись

Семаковська Тетяна 15:00, 17 Січня 2025
Зміна прізвища в Україні можлива за кількох випадків / фото ілюстративне, Pexel

Зміна прізвища нерідко потрібна після офіційного взяття шлюбу для жінки чи чоловіка. Або ж можна ініціювати зміну прізвища за власним бажанням тощо.

Куди потрібно звертатись, щоб змінити прізвище, читайте в матеріалі Бахмут IN.UA.

Зміна прізвища: коли можна це зробити

Є ряд причин, чому особа може змінювати прізвище, йдеться про:

  • реєстрацію шлюбу, його розірвання або визнання недійсним;
  • власне бажання;
  • усиновлення або його скасування, визнання недійсним;
  • батько особи (яка досягла 14 років і бажає змінити по батькові) змінив своє ім’я або відомості про нього, як про батька, вилучені з актового запису про народження.

Де міняти прізвище після одруження/розлучення?

Після взяття шлюбу чоловік або жінка можуть змінити прізвище за бажанням / фото ілюстративне, Pexel

Щоб змінити прізвище в паспорті вам потрібно звернутись до Державної міграційної служби України та надати наступний перелік документів:

  • довідка про реєстрацію місця проживання;
  • оригінал та копію свідоцтва про реєстрацію шлюбу/розірвання шлюбу;
  • паспорт, що підлягає обміну;
  • оригінал та копію реєстраційного номера облікової картки платника податків;
  • квитанцію про сплату адмінзбору з мокрою печаткою банку, де Ви зазначені, як платник;
  • особи, які є батьками мають надати оригінал та копію документів про народження дітей;
  • довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);

Протягом місяця вашу заяву розглянуть та видадуть новий паспорт.

Зміна прізвища або імені за власним бажанням

Зміна прізвища також можлива за власним бажанням / фото ілюстративне, Pexel

Щоб змінити ім’я або прізвище, необхідно звернутися до Державної міграційної служби України із заявою та документами. Процедура зміни прізвища за власним бажанням довша, вона може займати три місяці. Вам необхідно надати такі документи:

  • паспорт громадянина/ки України;
  • свідоцтво про народження;
  • свідоцтво про шлюб (якщо Ви перебуваєте в шлюбі);
  • свідоцтво про розірвання шлюбу (якщо шлюб розірвано);
  • свідоцтва про народження дітей (якщо Ви маєте неповнолітніх дітей);
  • свідоцтва про зміну Вашого імені, імені батька чи матері, якщо вони були раніше змінені;
  • Ваша фотокартка;
  • квитанція про сплату державного мита.

Зміна прізвища, імені, по батькові у разі усиновлення або його скасування

Зміна прізвища передбачена й під час усиновлення дитини в Україні / фото ілюстративне, Pexel

    Для того, щоб змінити прізвище дитині, усиновителі подають в суд заяву про усиновлення, в якій повинно міститися клопотання про зміну прізвища, імені та по батькові дитини. Далі суд видає рішення на підставі якого до актового запису про народження дитини або повнолітньої особи ДРАЦС вносить відповідні зміни. Суд видає нове свідоцтво про народження. Своєю чергою, свідоцтво про народження, видане раніше, вважається недійсним.

    За умови, коли усиновлювачами є чоловік та жінка, змінюється прізвище та по батькові дитини. Можливо змінити й ім’я дитини, але потрібна згода дитини відповідно до її віку.

    У випадку, якщо всиновителем є одна особа, то по батькові дитини змінюється. Якщо усиновлюється повнолітня особа, її прізвище, ім’я та по батькові можуть бути змінені за заявою усиновителя та усиновленої особи.

    Читайте також:

    Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

    Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

    Семаковська Тетяна 13:40, 16 Січня 2025
    Послуги в ЦНАП
    Адміністративні послуги для населення / фото ombudsman.gov.ua

    22 січня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі можуть записатись на консультацію.

    Про це повідомляє Центр підтримки “З Бахмутом у серці м. Дніпро”.

    Бахмутський ЦНАП: послуги в Дніпрі

    Мешканці громади мають можливість отримати наступні послуги:

    • актуалізувати дані в реєстрі територіальної громади (РТГ);
    • внести зміни до інформації про особу, що міститься в РТГ;
    • зняти особу із задекларованого/зареєстрованого місця проживання;
    • отримати витяг із реєстру територіальної громади;
    • подати повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій.

    Додатково фахівець ЦНАПу надаватиме допомогу щодо довідок про правову належність нерухомого майна, яка виникла до 1 січня 2013 року.

    Як потрапити на прийом

    Прийом громадян відбудеться 22 січня (середа) в Центрі підтримки бахмутян “З Бахмутом у серці. Дніпро”. Осередок розташований за адресою: вулиця Макарова, 1-Б. Бахмутян чекатимуть з 09:00 до 16:00.

    Консультації за зазначеними послугами можливо отримати дистанційно з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 16:00 за номерами:

    • +38 (099) 667 9206;
    • +38 (098) 850 0561;
    • +38 (068) 851 5089 (представник відділу реєстрації місця проживання).

    Запис на отримання адміністративних послуг та довідок БТІ єдиний. Також можна звернутися на електронні скриньки:

    Читайте також:

    Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

    Зміна прізвища після шлюбу та усиновлення: які документи потрібні та куди звертатись

    Зміна прізвища нерідко потрібна після офіційного взяття шлюбу для жінки чи чоловіка. Або ж можна ініціювати зміну прізвища за власним бажанням тощо. Куди потрібно звертатись, […]

    Послуги в ЦНАП

    Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

    22 січня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]

    Соціальна квартира у двох містах: що це таке та як отримати жінкам ВПО

    В Україні діє проєкт “Комплексна підтримка матерів та дітей через Соціальні квартири”. Помешкання надають у Львові та Києві. Отримати безплатне проживання там можуть певні категорії […]

    Норвезька рада анонсувала новий прийом заявок на грошову допомогу в 2025

    Норвезька рада у справах біженців (NRC) відкриває прийом заявок на грошову допомогу 2025. Заявки прийматимуть з 20 січня по 29 січня. Отримати кошти зможуть чотири […]

    Де взяти витяг про фактичне місце проживання з дитиною: інструкція

    Для отримання допомоги на дитину батьків можуть попросити надати документи, зокрема й витяг про фактичне місце проживання з дитиною. Наприклад, якщо донор надає перевагу допомозі […]