Смак Різдва: які страви любить редакція Бахмут IN.UA

Микола Ситник 09:05, 24 Грудня 2023
Команда Бахмут IN.UA
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Різдво — одне з найважливіших родинних свят. Воно наповнене теплом та давніми традиціями. З давніх-давен це сімейне свято прийнято проводити у колі рідних та близьких. Цьогоріч Україна вперше святкуватиме Різдво за новим церковним календарем у нову дату — 25 грудня.

Напередодні свята команда Бахмут IN.UA ділиться з читачами своїми улюбленими стравами на Різдво.

Що любить Бахмут IN.UA?

Що ми любимо їсти на Різдво
Улюблені страви редакції на Різдво / фото Бахмут IN.UA

Тетяна Семаковська: “Для мене Різдво особливе свято, бо в цей день ми згадуємо про єдність, дякуємо за прожитий рік та рідних. Крім того, Різдво — це про збереження українських традицій: колядок, готування 12 страв та вшанування пам’яті покійних. У цей день на стіл ставимо додаткове столове приладдя для тих, хто вже не може приєднатися до Святої Вечері. Ми маємо можливість святкувати Різдво у своїй країні й не потрібно забувати завдяки кому. Тому це ще гарна нагода допомогти ЗСУ й задонатити, поширити збір чи подякувати”.

Що ми любимо їсти на Різдво
Улюблені страви редакції на Різдво / фото Бахмут IN.UA

Ганна Бокова: “Для мене магія Різдва прийшла в життя з традицією вертепів. Завдяки родині Андрія і Юлії Тимчаків я відчула, яка це глибока і суспільно визначна практика, яка об’єднує нас з минулим і нас сучасних. У дитинстві ми ходили колядувати українською по російськомовному місту (я з Костянтинівки, хоча у 80-90-х, мабуть, всі міста Донеччини були переважно російськомовними) і це не викликало подиву. Всі розуміли, що це і є наша рідна мова і так має бути. На жаль, в моїй родині не було традиції обов’язково збиратися на Святвечір, готувати пісні страви. Ми дітьми носили кутю рідним і так вітали один одного”.

Що ми любимо їсти на Різдво
Улюблені страви редакції на Різдво / фото Бахмут IN.UA

Вікторія Пасайлюк: “Різдво — це сімейне свято, на яке ми всією родиною завжди збираємось вдома. Завжди постимо весь день і на вечерю їмо тільки пісні страви. Їх на столі має бути не менше 12. Дехто після вечері вже починає їсти все, що хоче, але ми ні. Вранці на Різдво всією сім’єю сідаємо разом за святковий стіл. А вже потім або до нас ідуть гості, або ми до рідних”.

Не тільки кутя на вареники

Що ми любимо їсти на Різдво
Улюблені страви редакції на Різдво / фото Бахмут IN.UA

Ірина Бенцак: “Магія Різдва — слова, які найкраще описують ті кілька днів дива, свята, миру, радості та спокою, які приходять у нашу домівку. Починаємо готуватись до Святої Вечері за кілька днів. Зі сходженням першої зірки на столі запалюється особлива Різдвяна свічка і з’являються 12 пісних страв. Інтригою всього вечора є “щасливі” вареники (у кілька з них ще під час приготування ми запихаємо квасолю або горішок). Той, кому попадеться “щасливий” пиріг, матиме вдачу весь рік (на столі ця страва пропадає першою). Різдво для нас ще й про теплу коляду, яка звучить усі дні, з приходом до кожної домівки ми вітаємо рідних з особливим дивом народження Христа”.

Що ми любимо їсти на Різдво
Улюблені страви редакції на Різдво / фото Бахмут IN.UA

Микола Ситник: “Для нашої родини Різдво та Святвечір завжди було особливою подією. Обов’язково на столі була кутя і різні страви. Для мене мама варила кутю окремо, бо багацько її їв. Зустрічі з родичами, знайомими, яких не так часто бачиш, засніжені вулиці, потріскування акації в каміні… Цю атмосферу складно описати словами, її можна лише відчути. Різдво в нову дату дасть початок новим традиціям. Наразі працюємо над цим”.

Родинне свято

Що ми любимо їсти на Різдво
Улюблені страви редакції на Різдво / фото Бахмут IN.UA

Євгенія Шатохіна: “Святвечір — це сімейні традиції, коли не можна до вечері казати слово “мак”, бо якщо скажеш, будуть воші, не їсти цілий день аж до Вечері, прийти на цвинтар до померлих родичів і принести їм кутю, занести дідух додому, зібратись усією сім’єю, покласти на вікно тарілку з їжею зі столу для померлих родичів”.

Що ми любимо їсти на Різдво
Улюблені страви редакції на Різдво / фото Бахмут IN.UA

Вікторія Демчук: “У дитинстві Різдво було про якусь велику таємничість і водночас про масштабне святкування, про яке знали всі. Особливо сильно я любила їздити на вечерю до маминих батьків, бо там зберегли майже усі традиції — безапеляційно 12 страв, трохи соломи під скатертиною, дідух, який потім спалюють, а вранці всі “христосаються” і йдуть снідати. Мені подобається Різдво тим, що всі відкладають свої справи і підлаштовують той місяць року саме для моменту, коли вся родина збереться за столом. Це про єдність. Окремою магією для мене є кутя. Не існує однакової куті, але несмачної я ще не їла. Зараз для мене Різдво це про дуже тонку, але міцну нитку до мирного життя, за яку треба триматись, бо там нікого не було на фронті, там ніхто не загинув і там вірилось в диво”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ЦНАП для бахмутян у Дніпрі: як записатися

Микола Ситник 14:40, 3 Березня 2024
Послуги в ЦНАП
Адміністративні послуги для населення / фото ombudsman.gov.ua

У середу, 6 березня, представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме бахмутян у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі можуть записатись на консультацію.

Про це повідомляє осередок підтримки “З Бахмутом у серці. Дніпро”.

Бахмутський ЦНАП: послуги в Дніпрі

Мешканці громади мають можливість отримати наступні послуги:

 • актуалізувати дані в реєстрі територіальної громади (РТГ);
 • внести зміни до інформації про особу, що міститься в РТГ;
 • зняти особу із задекларованого/зареєстрованого місця проживання;
 • отримати витяг із реєстру територіальної громади;
 • подати повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій.

Додатково фахівець ЦНАПу надаватиме допомогу у прийомі заяв до КП “Бахмутське БТІ” щодо довідок про правову належність нерухомого майна, яка виникла до 1 січня 2013 року.

Як потрапити на прийом?

Прийом громадян відбудеться в середу, 6 березня, в Центрі підтримки бахмутян “З Бахмутом у серці. Дніпро”. Осередок розташований за адресою: вулиця Макарова, 1-Б. Бахмутян чекатимуть на прийом з 09:00 до 16:00.

Консультації за зазначеними послугами можливо отримати дистанційно з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 16:00 за номерами:

 • +38 (098) 850 0561;
 • +38 (099) 667 9206;
 • +38 (068) 851 5089 (представник відділу реєстрації місця проживання).

Запис на отримання адміністративних послуг та довідок БТІ єдиний. Також можна звернутися на електронні скриньки:

Також у понеділок, 4 березня, з 09:00 до 16:00 адміністратор ЦНАПу надасть консультації за всіма видами послуг (без прийому документів).

Нагадаємо, громадяни можуть подавати заяви на отримання грошової компенсації за програмою єВідновлення через будь-який ЦНАП в Україні та нотаріусів.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як евакуаційний потяг із Донеччини курсуватиме в березні

Микола Ситник 09:15, 3 Березня 2024
Евакуація потягом
Евакуація з Донеччини / фото Головне управління ДСНС України у Донецькій області

У Донецькій області продовжується евакуація цивільних мешканців. За рішенням Урядового Координаційного штабу, з 18 квітня обов’язкова евакуація здійснюється до Житомирської області. У березні потяг із Покровська до Бердичева відходитиме 4 рази.

Про це інформує Донецька облдержадміністрація.

Евакуаційний потяг: час відправлення у березні

З 7 березня 2024 року евакуація до Житомирської області здійснюється спеціальним поїздом, 1 раз на 8 днів по непарним дням. Так, у березні рейс із Покровська до Бердичева відправлятиметься о 14:10 — 7, 15, 23 та 31 числа.

Як зареєструватися на евакуацію

Аби безкоштовно виїхати до безпечного регіону та врятувати свою родину від постійних обстрілів, необхідно:

 • залишити заявку за номерами: +38 (098) 890 3318 або +38 (066) 285 6290;
 • для евакуації тяжкохворих і осіб з інвалідністю потрібно телефонувати за номерами: 0 (800) 332 6140; +38 (099) 710 4872; +38 (099) 311 5336; +38 (099) 311 5314; +38 (096) 108 6048; 
 • дістатися до місця збору, звідки буде безкоштовний підвіз до евакуаційного поїзда в Покровську; 
 • оселитися у Житомирській області (проживання безкоштовне).
Розклад руху поїзда
Інструкція з евакуації / інфографіка Донецька ОДА

Що чекає на переселенців

Влада надає внутрішньо переміщеним особам (ВПО) такі соціальні гарантії:

 • безкоштовне житло у закладах комунальної власності (визначених місцями компактного проживання) Житомирської області;
 • щомісячна виплата допомоги на проживання ВПО;
 • гуманітарна допомога;
 • психологічна допомога;
 • медична допомога тощо.
Телефони громад
Контакти для евакуації / інфографіка Донецька ОДА

Нагадуємо, гарячі лінії евакуаційних груп “Білий Янгол” на напрямках:

 • Авдіївський: +38 (066) 561 9102;
 • Бахмутський: +38 (066) 561 5102;
 • Великоновосілківський: +38 (066) 561 1102;
 • Лиманський: +38 (066) 561 6102;
 • Мар’їнський: +38 (066) 561 0102.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Послуги в ЦНАП

ЦНАП для бахмутян у Дніпрі: як записатися

У середу, 6 березня, представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме бахмутян у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі […]

14:40, 03.03.2024 Микола Ситник
Евакуація потягом

Як евакуаційний потяг із Донеччини курсуватиме в березні

У Донецькій області продовжується евакуація цивільних мешканців. За рішенням Урядового Координаційного штабу, з 18 квітня обов’язкова евакуація здійснюється до Житомирської області. У березні потяг із […]

09:15, 03.03.2024 Микола Ситник
Художній музей Київ

Медузи, туалети та весілля: підбірка музеїв Києва, які варто відвідати

Живучи у столиці чи приїжджаючи сюди навіть на кілька днів, варто відвідати завітати до музеїв міста. Зазвичай найпопулярніші з них мають попереднє бронювання, тож слід […]

Клініка bed5e

Безплатно та з комфортом: де військовим полікувати зуби в Києві

Мережа київських стоматологічних клінік “Kushnir Dental Office” започаткувала акцію “Біль — зайвий”, в рамках якої чинним військовослужбовцям ЗСУ надають безплатну стоматологічну допомогу. Завдяки їй захисники […]

Окупований Донецьк

Літакопад, бійки в Криму, підготовка до “виборів”: що відбувалось на ТОТ за останній тиждень

Російські загарбники продовжують тимчасово утримувати українські території. Попри складну ситуацію та небезпеку в регіонах, минув ще один тиждень, який приніс окупантам нові болючі втрати в […]