“Біль є в кожній родині”: бахмутяни звернуться до Шуляк щодо компенсації

Семаковська Тетяна 15:15, 5 Лютого 2024
Бахмут сучасний вигляд
Бахмут, сучасний стан житлового майна / росджерела

Бахмутяни, житло яких повністю зруйноване, хочуть отримати компенсацію, аби мати змогу придбати оселі. Також вимагають коригування коефіцієнта 0,5 для Донецької області, який є одним з найнижчих в Україні. Для цього бахмутська громада планує вже завтра 6 лютого звернутися до Олени Шуляк, голови Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Паралельно бахмутяни збирають електронні підписи.

Про звернення до Олени Шуляк, збір підписів та вимоги — редакції розповіла Олена Сезоненко, членкиня ГО “Агенція зі сталого розвитку та інновацій”.

Компенсація за житло

Олена Сезоненко
Олена Сезоненко / Facebook

Олена Сезоненко, одна з тих, хто ініціював створення листа-звернення до Олени Шуляк. Зараз збирають електронні підписи, аби зрозуміти масштаб та згуртувати людей над розв’язання проблеми. Підписати звернення можна за посиланням. Пані Олена пояснює, що готуючи звернення до нардепки, бахмутяни консультувалися з різними ГО, зокрема допомагала організація “Опора”.

Головний текст написала фахівчиня Валентина Долинська, це учасниця громадської ради, каже Олена Сезоненко. Бахмутянка пояснює, що зараз важливо заручитися підтримкою людей. У коментарях анкети, мешканці міста не лише повідомляють про руйнування, але й діляться власними історіями життя, яке зруйнували росіяни.

За ініціативою громадських організацій Бахмуту та ГО “Агенція зі сталого розвитку та інновацій” ми вимагаємо захистити права мешканців міст знищених російською агресією. Звернення до Олени Шуляк та Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування,

цитата зі сторінки // Олени Сезоненко

З текстом звернення до нардепки можна ознайомитися нижче:

За словами Олени Сезоненко, звернення до Олени Шуляк — це лише перші шляхи до втілення ініціативи з наданням людям компенсацій. Лист планують передати нардепці вже завтра 6 лютого в Ірпені. Саме там відбуватиметься рада ОСББ, на якій буде присутня представниця з Бахмута, яка представляє організацію “Опора”.

“Але ж на цьому все не закінчується. Ми будемо стукатися з цією ініціативою в усі двері. Кількість людей, які підписали цей лист, постійно зростає. Їх уже 1 710 було пів години тому, зараз ще більше. Адже кожну хвилину додаються люди. І коментарі, які там залишають, вони вражають. Це біль. І вона є в кожній сім’ї. В кожній сім’ї бахмутян болить. Це питання потрібно підіймати на рівень держави”, — каже співрозмовниця.

Олена Сезоненко наголошує, що основна вимога — це визнати Бахмут та інші міста Донеччини, які мають подібні пошкодження — зруйнованим, зробити автоматичну видачу компенсації, тим особам, у яких є відповідні документи на майно. Оскільки, Бахмут є окупованим, то комісія не має доступу до міста, а саме її висновок наразі ускладнює процес видачі компенсації.

“Комісія має в автоматичному порядку збиратися та надавати свою згоду на сертифікат. Комісії із закону не викинеш, але вона не може працювати в умовах, які є зараз. Це відрізає від можливості отримання компенсації найзубожілішу частину ВПО, саму нещасну, кому нікуди повертатися, кого вирвали зі своєї землі, і вже надовго. Це надовго. Навіть звільнення території не гарантує заселення в зруйноване місто. Зруйнована вся інфраструктура на 95%”, — пояснює жінка у коментарі.

Коефіцієнт 0,5 у Донецькій області

Бахмут фото лютий 2024 року
Бахмут, фото лютий 2024 року / росджерела

Регіональний коефіцієнт буде визначити суму компенсації для людей, які втратили житло. Найнижчий показник — це 0,5, наразі встановлений одразу для п’яти областей України:

  • Чернігівська;
  • Черкаська;
  • Сумська;
  • Донецька;
  • Луганська.

“Питання найнижчого коефіцієнта для Донеччини не підіймалося на належний рівень навіть рішеннями або листами військових адміністрацій. До того ж військові адміністрації в умовах війни мають обмежений функціонал. Ми будемо здійснювати громадський тиск, поки питання не буде вирішене і поки не буде подане на розгляд“, — пояснює Олена Сизоненко.

Вона додає, що громада буде звертатися до усіх ланок, які можуть бути залучені до зміни коефіцієнта та отримання компенсацій. Відомо, що співпрацювати будуть і з міськрадою Бахмута, аби допомогти владі та разом розв’язати проблему.

“Ми будемо допомагати міській владі робити свою справу. Вони теж захочуть бути причетними до руху. Вони такі ж як і ми. Ці питання повинні підійматися і ними, а не тільки громадськістю, тому працювати треба разом. Дехто з них може просунути питання, вони ж працюють з різними комітетами, міністерствами. Моє бачення таке, що потрібно стукатися в усі двері. І не тільки зі змінами законодавства. Треба йти до благодійників, до міжнародних організацій. Не секрет, що мешканцям Київської області допомагали благодійники. В цьому напрямку, я не знаю, як працює наша Бахмутська міська рада. Я не чую нічого, що може покращити життя людей”, — резюмує Олена Сизоненко.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Гроші на новий дім: держава компенсує зруйноване житло через єВідновлення

Семаковська Тетяна 10:29, 1 Квітня 2025
Виплати на будівництво тепер можна отримати в Дії / фото ілюстративне, Pexel

Відтепер власники приватного житла, яке зруйнували росіяни, зможуть подати заявку в Дії на компенсації. Держава виділить гроші на відбудову оселі.

Про це анонсували в Мінцифри.

єВідновлення: нова функція для власників приватного майна

Власники будинків на приватні території зможуть отримати компенсацію за зруйноване росіянами житло, для цього їм потрібно подати заявку в Дії. Гроші нададуть на відбудову житла.

Водночас нововведення не стосується до земельних ділянок, які розташовані на тимчасово окупованій території чи на території, де ведуться активні бойові дії.

Як подати заявку в дії на зруйноване житло?

Для того, щоб отримати гроші від держави на відбудову будинку, зруйнованого росіянами, вам потрібно:

  1. Подати заяву про компенсацію через Дію або в ЦНАПі.
  2. Зареєструвати повідомлення про початок будівельних робіт.
  3. Після отримання компенсації скасуйте право власності на знищене майно.

Виплата на будівництво в Дії: інструкція з фото

Після цього потрібно подати заяву про виплати коштів. Для цього виконайте наступні кроки:

Крок 1 / скриншот з Дії
  • в застосунку Дія оберіть пункт “Сервіси” та натисніть “єВідновлення”;
Крок 2 / скриншот Дія
  • оберіть пункт “Виплата на будівництво”;
Крок 3 / скриншот Дія
  • у застосунку ви побачите пункт “Мої виплати”, натисніть кнопку “Детальніше”;
Крок 4 / скриншот Дія
  • натисніть кнопку “Переглянути деталі”;
Крок 5 / скриншот Дія
  • перевірте дані;
Крок 6 / скриншот Дія
  • натисніть кнопку “Обрати об’єкт”;
Крок 7 / скриншот Дія
  • підтвердьте обрання об’єкта, на якому планується будівництво, зі списку;
Крок 8 / скриншот Дія
  • оберіть картку для виплати коштів;
Крок 9 / скриншот Дія
  • перевірте та за потреби виправте свої контактні дані;
Крок 10 / скриншот Дія
  • натисніть кнопку “Надіслати”.

Після подачі заявки кошти надійдуть вам двома частинами — по 50%. Їх можна використати на розробку проєктно-кошторисної документації, будівельні матеріали та замовлення будівельних послуг.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Яку дату та час руйнації житла вказувати, якщо ваше майно на ТОТ: пояснення

Семаковська Тетяна 12:05, 22 Березня 2025
Зруйновані квартири бахмутян / фото з росджерел

Мешканці та мешканки, майно яких розташовано та тимчасово окупованих територій, при заповненні заявки стикають з пунктом про дату та час руйнації. Втім такі дані можуть не знати, оскільки оселя могла бути зруйнована, коли її власник перебував вже в евакуації.

Як повідомити про зруйноване житло в окупації та дату його руйнації, пояснює Юридичний порадник для ВПО.

Зруйноване майно на окупованих територіях

Жителі, чиє майно розташоване на тимчасово окупованих територіях, зокрема це Донецька, Луганська, Херсонська, Запорізька, Харківська області, можуть подавати заяви про пошкодження житла через Дії у Міжнародний Реєстр збитків. Серед пунктів заповнення є графа про дату та час руйнації житла.

Юристи пояснюють, що першочергово, у заявці потрібно вказувати:

  • прізвище, власне ім’я, по батькові;
  • РНОКПП, якщо подаєте через Дію;
  • серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному органу контролю і мають відмітку в паспорті) (у разі подання через Портал Дія);
  • унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
  • номер телефону, адреса електронної пошти;
  • відомості про нерухоме майно (тип, опис, загальна площа, площа забудови, кількість поверхів).

Щодо дати, то її варто вказувати конкретну, але час настання події, коли сталося пошкодження або руйнація орієнтовний.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Сертифікат єВідновлення

“10 українських родин із Київщини та Донеччини отримали компенсації за знищене житло”, — Кубраков

Перші 10 українських сімей отримали компенсації за знищене російськими окупантами житло. Нові квартири та будинки вже придбали родини з Київщини та Донеччини. Водночас українці забронювали […]

14:48, 10.01.2024 Микола Ситник
Бахмут 2013 рік

“Брусничка”, Антимайдан та обстріл прокуратури: яким був Бахмут 10 років тому

Протягом 2013-2014 років Бахмут пережив багато змін і, навіть окупацію. У 2013 бахмутяни приходили дивитися футбольні матчі на реконструйований стадіон “Металург”, а у 2014 місто […]

Очільниця партії "Слуга народу"

“Домальовують пошкодження у фотошопі”: Шуляк розповіла про шахраїв єВідновлення

В Україні фіксують випадки шахрайства при спробі отримати компенсацію за зруйноване або пошкоджене житло за державною програмою єВідновлення. Деякі громадяни самі пошкоджують майно, а інші […]

12:10, 19.01.2024 Микола Ситник