Що відомо про втрати чвк “вагнера” у “м’ясорубці” за Бахмут: розслідування

Валентина Славінська Славінська Валентина 10:30, 11 Червня 2024
Бойовик ПВК «вагнер»
Бойовик ПВК «вагнер» / фото росЗМІ

За підрахунками “Медіазони” та BBC, в боях за Бахмут загинув кожен третій ув’язнений, завербований чвк євгена пригожина. Родичам убитих найманців було виплачено компенсації понад 32 мільярди гривень.

Втрати росіян під Бахмутом

За даними журналістського розслідування, приватна військова компанія “вагнер” залучила на війну в Україні щонайменше 48 366 ув’язнених з російських колоній. Операція отримала назву “К” чи “проект 42174”.

У розслідуванні, що базується на внутрішніх документах чвк, наводяться наступні цифри. За 327 днів битви за Бахмут загинули 19 547 вагнерівців, з яких 17 175 — завербовані в’язні.Тобто, не повернувся кожен третій.

За підрахунками, на виплати родичам загиблих під Бахмутом “вагнер” витратив майже 108 мільярдів рублів. Кожна сім’я отримала по 5 мільйонів рублів компенсації плюс 300 тис. на поховання.

Бахмутська “м’ясорубка”  

Сам пригожин визнав близько 20 тисяч втрат, але збрехав про частку загиблих в’язнів. За його словами, мета “бахмутської м’ясорубки” була вбити якомога більше українських військових, які, за його оцінками, зазнали колосальних втрат. Генштаб не розголошує дані про кількість жертв з української сторони, але станом на 11 червня 2024 року кількість росіян за даними Генштабу сягає 520 тисяч вбитих.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ФЕЙК: загиблим у Тисі українцям встановили меморіал

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 14:02, 10 Червня 2024
Колаж “Бахмут IN.UA”

Російський Telegram канал поширює нібито опубліковану в Reuters статтю про меморіал на Тисі, присвячений “жертвам розстрілу українських прикордонників”. Але підтверджень цьому знайти не вдалося. Подробиці — у матеріалі Бахмут IN.UA.

Роль Тиси у російській пропаганді

Допис опублікував проросійський телеграм-канал «Шейх Тамір», який регулярно займається пропагандою та розповсюдженням неправдивої інформації про Україну. Псевдожурналіст пише, що ці знімки були опубліковані в британському агентстві новин Reuters.

Скриншот допису / Шейх Тамир / Колаж “Бахмут IN.UA”

Фейк про “меморіал”

На зображеннях видно, що скриншот зроблено з сайту Reuters, а точніше з їхнього розділу Pictures of the Day. На фото також присутній водяний знак видання. Тож ми здійснили пошук статті на сайті. Виявилось, такого матеріалу не існує.

Скриншот пошуку на сайті / Reuters Pictures of the Day

До того ж на знімку екрана вказано дата — 26 травня. Ми проаналізували частоту публікацій на сайті та дійшли висновку, що видання поширює статті у рамках рубрики Pictures of the Day лише по буднях. А 26 травня цього року було в неділю. Тож, як зазвичай, російські фейкомети при створенні своїх неправдивих постів не враховують елементарних деталей. А тих користувачів, які перевіряють інформацію та мислять критично, пропагандистам оббрехати не вдасться.

Щоб остаточно впевнитися в недостовірності цієї інформації, ми також звернули увагу на зазначеного автора фотографій меморіалу — Horatiu Negrescu. Виявилось, що на сайті його ім’я ніде не фігурує:

Скриншот пошуку на сайті / Reuters Pictures of the Day

При пошуці в гугл також не з’явилося жодного результату з ім’ям. Тож автор фото також вигаданий.

Тема мобілізації в Україні стала дуже вигідним інфоприводом для російських ЗМІ не лише для публікації новин стосовно цієї теми, а і для створення фейків і маніпуляцій. Відомо, що в Тисі задля уникнення мобілізації потонуло понад 30 людей, — за даними прикордонних служб України. Проте росіяни невпинно продовжують звинувачувати українських прикордонників у розстрілах громадян, про що ми розповідали раніше в матеріалі “Всі потопельники у водах Тиси мають на тілах ознаки насильницької смерті”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фотофейк: Випускникам львівських шкіл видали стрічку із зображенням карти України без Криму

Лідія Гук Гук Лідія 16:00, 7 Червня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Проросійські медіаресурси поширюють світлину, де нібито випускники львівських шкіл мають на собі стрічку з картою України без території Кримського півострова.

Однак, — це фотофейк. Світлина містить ознаки редагування та поширюється з метою розколу українського суспільства.

Карта України без Криму: як розпізнати фотошоп

1 червня, наступного дня після останнього дзвоника у львівських школах, проросійські акаунти у Х (ред. — колишній Twitter), Tik-Tok, Telegram-канали, ворожі медіа опублікували фейкову фотографію нібито випускників однієї із львівських шкіл. Однак, якої саме – не зазначили. Для знаходження першоджерела ми здійснили пошук зображення через Google Lens та виявили, що фотографія стала масово поширюватись в один день та виключно проросійськими медіаресурсами, які, окрім цього, публікують тексти та відео з антиукраїнськими наративами. Жодних інших публікацій цієї світлини на українських ресурсах не було.

Публікація фотофейку російського Telegram-каналу / скриншот

Відтак, за допомогою інструменту з цифрового аналізу FotoForensics ми виявили, що світлина зазнала великої кількості редагування. Оригінальне фото повинно відображатись в єдиному кольорі, без яскраво виділених елементів, оскільки саме ці деталі є або додані, або відкориговані.

Результат аналізу світлини показує, що зображення карт України без Криму — це фотошоп, як і самі стрічки. Окрім цього FotoForensics вказує на те, що фон, де видно дерева, інших людей, вікно школи, були додані зовсім з іншої фотографії. Відтак перед нами картинка створена із кількох окремих знімків.

Результат аналізу зображення FotoForensics / скриншот 

Кожна публікація цього фотофейку супроводжуються текстами, які поширюють кремлівський наратив про те, що захід України нібито відмовилась від Криму, та боротьба у війні ведеться лише на сході. Це створено для розбурхання та поширення ненависті серед українців із різних областей країни та формування образу українців, що не здатні гуртуватись задля однієї мети.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Mathema запускає безкоштовний онлайн-табір з основ штучного інтелекту: як долучитись 

Освітня платформа Mathema оголосила про старт безкоштовного літнього онлайн-табору “Основи штучного інтелекту” для дітей 13-17 років. Програма триватиме з 1 по 26 липня 2024 року […]

Маріуполець будує фортифікації для росіян: за справу взялася прокуратура

Лівобережна окружна прокуратура передала до суду обвинувальний акт проти громадянина України, який співпрацював з окупантами в Маріуполі. Чоловіка звинувачують у колабораційній діяльності, зокрема у забетонуванні […]

Житло для ВПО у Києві: де шукати

Де знайти житло для ВПО? Це одне з найпоширеніших питань серед переселенців, коли вони вирішують евакуюватися з прифронтових зон. Багато переселенців шукають житло для ВПО […]

“Фотожаби” вже давно не жарти: як відрізнити фейкове фото від справжнього

Фотофейки стали потужним інструментом у війні за розум та емоцію людини. Адже все ж начебто очевидно: є інфопривід, який підтверджений фото — значить, ця інформація […]

Німецька традиційна їжа та розваги: у Хмельницькому запрошують на свято

29 червня місто Хмельницький проведе День Німеччини у центральному парку кульури і відпочинку. Це свято запровадили на знак вдячності за підтримку надану Німеччиною. Захід розпочнеться […]