“Щедрик” — це українська народна пісня, музику до якої написав композитор Микола Леонтович на початку XX століття. Наразі вона вважається однією з найпопулярніших різдвяних пісень, яку переклали на багато мов та використовують у всьому світі.
Редакція Бахмут IN.UA розповідає, як взагалі з’явилася ця пісня та які події привели її до всесвітнього визнання.
“Щедрик”: історія створення
Українська народна пісня “Щедрик” має дуже давню історію. Наразі важко сказати, коли саме з’явилася ця пісня. Наприклад, відомо, що її мотив був створений ще в дохристиянський період.
Нову хвилю популярності “Щедрик” отримав на початку XX століття, коли талановитий український композитор Микола Леонтович створив хоровий шедевр на основі простої одноголосої мелодії з ефектом повторюваності основної мелодії.
Над своєю композицією працював роками, збираючи інформацію майже по всій країні та проводячи на місцях фольклорні експедиції. Така наполегливість дозволила 29 грудня 1916 року виконати “Щедрик” під час різдвяного концерту в залі Купецького зібрання (нині — Національна філармонія України). Тоді пісня викликала справжній фурор. Трохи згодом, у 1919 році вийшла фінальна варіація твору, яку ми знаємо сьогодні.
Як “Щедрик” потрапив на кордон
Українська пісня “Щедрик” досить отримала досить швидке розповсюдження. Наприклад, у 1919 році вона вперше прозвучала у Празі, а в 1921 — в Нью-Йорку. Проте, найбільшу популярність у світі вона отримала у 1936 році, коли американець українського походження Петро Вільговський, який працював на радіо NBC, створив англійську версію слів для композиції. Пізніше пісня закріпилася в музичній культурі західних країн під назвою “Carol of the Bells”.
В цій варіації пісня почала розповсюджуватися світом, зокрема, культурою. Її активно використовували та використовують в фільмах, які отримали культовий статус. Наприклад, мова йде про “Сам удома” чи “Міцний горішок 2”. Вона також стала частиною багатьох реклам.
Прийняття державного бюджету на 2025 рік означає, що Верховна Рада України остаточно визначила розмір те, якими будуть мінімальна зарплата та прожитковий мінімум для українців.
Редакція Бахмут IN.UA пояснює, якими будуть розмір мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму у 2025 році.
Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум 2025
Згідно з проєктом Державного бюджету на 2025 рік, розмір мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму в наступному році залишиться на рівні 2024. Актуальними будуть показники, вказані нижче.
Мінімальна заробітна плата в Україні на 2025 рік:
Місячна ставка — 8 000 гривень;
Погодинна ставка — 48 гривень.
Прожитковий мінімум на 2025 рік дна одну особу:
для основних категорій населення — 2 920 гривень;
для дітей до 6 років — 2 563 гривень;
для дітей від 6 до 18 років — 3 196 гривень;
Для працездатних осіб (загальний показник) — 3 028 гривень;
для осіб, які втратили працездатність — 2 361 гривень;
для осіб, які втратили працездатність (для розрахунку доплат у зонах радіоактивного забруднення) — 1 600 гривень.
Чому не підвищили прожитковий мінімум та мінімальну зарплату у 2025
За словами народної депутатки Роксолани Підласи в інтерв’ю “Інтерфакс-Україна”, наразі процес доведення прожиткового мінімуму до реального рівня — дуже складна задача, адже цей показник тісно пов’язаний з іншими соціальними виплатами. Вносити корективи можна лише за умови стійкої економічної ситуації та зростання макроекономічних показників.
Трохи інша ситуація з мінімальною зарплатою. Як зауважує депутатка та голова комітету Верховної Ради України з питань бюджету, невелике підвищення мінімалки могло б створити дуже складну ситуацію з навантаженням на бюджет. Наприклад, підвищення мінімалки на 100 грн потребуватиме додаткових бюджетних витрат у розмірі 5,3 мільярда гривень, а на 1 000 гривень — понад 50 мільярдів. Вносити такі зміни наразі неможливо через війну, інфляцію та економічні виклики обмежують можливості державного бюджету.
Глінтвейн — ароматний напій, який вважається невіддільною частиною холодної пори року через свої зігріваючі властивості. В основному, для його приготування використовують вишукане червоне вино. Утім, його можна легко замінити на сік, що дозволить насолоджуватися глінтвейном навіть дітям.
Редакція Бахмут IN.UA зібрала добірку з трьох цікавих рецептів домашнього безалкогольного глінтвейну, який зможе приготувати кожен.
Користь глінтвейну
Келих смачного глінтвейну добре зігріває морозного дня. І на цьому користь солодкого напою не завершується, адже він дозволяє отримати величезну кількість вітамінів та мікроелементів зі всіх складників: соку, прянощів та фруктів. До того ж глінтвейн підтримує імунітет завдяки антиоксидантній дії, цілюще впливає на нервову систему та навіть стає профілактикою простудних захворювань у зимову пору.
Більш конкретна користь гарячого напою залежить від обраних інгредієнтів, особливо спецій, фруктів та ягід. Наприклад:
кориця містить коричні альдегіди, які підтримують серцево-судинну систему;
в апельсинах і лимонах, які додають до глінтвейну, є вітамін С — хороший антиоксидант;
імбир, який діє як блокатор кальцію, розслабляє судини та розширює їх;
гвоздика містить евгенол, що запобігає утворенню ракових клітин.
Безалкогольний глінтвейн на виноградному соку з апельсином, лимоном та журавлиною
Смачний та корисний напій на основі виноградного соку — основи для створення вина. Його можна вживати як дорослим, так і дітям.
Для приготування глінтвейну за цим рецептом потрібно:
1 літр червоного виноградного соку;
1 апельсин;
1 шматочок імбиру;
1 паличка кориці;
1 зірочка бадьяна;
6 бутончиків гвоздики;
2 кружечки лимона;
жменю свіжих або заморожених журавлин;
1 столова ложка меду або 1/2 столової ложки цукру.
Приготування потрібно розпочати з вливання виноградного соку в невелику каструлю. Апельсин і очищений імбир наріжте кружальцями, після чого додавайте до соку.
Наступним кроком стане додавання до суміші кориці, бадьяна, гвоздики, лимона, журавлини та меду чи цукру. Якщо використовуєте мед, кладіть його в готовий глінтвейн або в келихи з розлитим напоєм.
Суміш потрібно далі поставити на повільний вогонь та довести до кипіння, після чого зняти з плити та дати настоятися під кришкою 30 хвилин. Для того, щоб температура напою не знижувалася, можна додатково закутати каструлю чимось теплим.
Готовий глінтвейн треба процідити через сито та подавати гарячим.
Безалкогольний глінтвейн на журавлинному, апельсиновому, та яблучному соку
Вишуканий та солодкий напій з терпким смаком, в основі якого журавлинний апельсиновий, та яблучний сік, стане ідеальним доповненням до столу. Для його приготування потрібні:
600 мілілітри журавлинного соку;
250 мілілітри яблучного соку;
150 мілілітри апельсинового соку;
50 грамів цукру;
10 бутончиків гвоздики;
5 коробочок кардамону;
2–3 кружечки апельсина;
2 палички кориці;
2 зірочки бадьяна;
2 сушених лаврових листків;
2 чайні ложки меду;
трохи дрібно натертої апельсинової цедри;
мелений імбир та щіпка меленого мускатного горіха — до свого смаку.
У невеликій каструлі змішайте апельсиновий сік та цукор. Цю суміш потрібно варити на повільному вогні поки суміш не стане сиропом та не загусне. При цьому її потрібно помішувати.
Далі потрібно влити журавлинний та яблучний сік. До них додайте апельсин, корицю, бадьян, гвоздику, лаврові листки, імбир, цедру, мускатний горіх та кардамон. Доведіть напій до кипіння.
Потім зніміть глінтвейн з вогню та залиште під кришкою на 30 хвилин або довше. Можна додатково укутати каструлю чимось теплим. Перш ніж подавати, процідити через сито.
До готового напою можна додати мед або вже в самі келихи з гарячим напоєм, що вже розлитий.
Безалкогольний глінтвейн на гранатовому чи вишневому соку з яблуком, апельсином та лимоном
Ароматний безалкогольний глінтвейн, в основі якого яскраві гранатові чи вишневі нотки, зданий закріпити приємну зимову атмосферу в колі друзів чи сім’ї. Для його приготування потрібні:
800 мілілітри гранатового чи вишневого соку;
200 мілілітри води;
3 бутончики гвоздики;
2 палички кориці;
1 яблуко;
½ апельсина;
½ чайної ложки меленого мускатного горіха;
½ лимона;
невеликий шматочок імбиру;
мед — до свого смаку.
Наріжте очищений імбир кружальцями, а апельсин напівкруглими скибочками. З яблука видаліть серцевину і наріжте.
У невеликій каструлі закип’ятіть воду та викладіть туди корицю, гвоздику, імбир та мускатний горіх. Прокип’ятіть хвилину. Додайте яблуко, апельсин і вичавлений з лимона сік. Перемішайте та влийте гранатовий або вишневий нектар.
Грійте напій, не доводячи до кипіння. Вимкніть вогонь та залиште під кришкою мінімум на пів години. Напій можна укутати чимось теплим, щоб зберегти високу температуру.
Готовий глінтвейн процідіть через сито та подавайте гарячим, додавши мед.
У 2018 році у Бахмуті відбувся п’ятий фестиваль різдвяних коляд, який отримав назву “Різдвяні піснеспіви”. Він подарував мешканцям міста можливість почути живі виступи місцевих колективів […]
Різдво Христове — одне з найсвітліших свят року, яке в Україні відзначатимуть 25 грудня за новим церковним календарем. В це свято заведено збиратися біля стола […]
День святого Миколая — особливе свято, коли заведено вшановувати пам’ять Миколая Мирлікійського (Чудотворця) — християнського святого, який за життя прославився щедрістю і добрими справами. В […]
Голодомор забрав життя багатьох невинних людей в різні часи існування СРСР. Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років і масових […]
Наразі місто Покровськ знаходиться майже на лінії фронту, що дозволяє ворогу вести майже постійні обстріли інфраструктурних об’єктів. Проте, до війни Покровськ був популярною туристичною локацією, […]