День святого Миколая: коли відзначимо за новим стилем

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 18:00, 25 Листопада 2024
День святого Миколая / фото ілюстративне, depositphotos

День святого Миколая — особливе свято, коли заведено вшановувати пам’ять Миколая Мирлікійського (Чудотворця) — християнського святого, який за життя прославився щедрістю і добрими справами. В цей слухняні діти отримують подарунки від святого. 

У 2023 році в Православній церкві України ухвалили рішення, за яким храми переходять на сучасний новоюліанський календар. Це означає, що багато вже звичних свят змістилися. Редакція Бахмут IN.UA в деталях розповідає, коли вшановують свято, а також його історію.

День святого Миколая: коли святкувати

День святого Миколая у 2024 році святкуватимуть за новим календарем. Дата цього свята припадає на 6 грудня. Проте, далеко не всі релігійні громади перейшли на новий стиль, а тому дехто продовжить відзначати День святого Миколая 19 грудня.

Це свято традиційно вважається днем подарунків, адже саме у цю дату заведено класти під подушку подарунки дітям від імені святого. Інколи навіть дорослі обмінюються подарунками. Важливо проявити щедрість і доброту, а також усіляко уникати злості, сварок чи лихослів’я.

День святого Миколая: історія свята

Святий Миколай — це реальна історична постать, яка народилася  між 270 та 286 роками нашої ери в місті Патарі на півострові Лікія, який є територією сучасної Туреччини. Його батьками були греки-християни, котрі мали непогані статки. 

Хлопець з малечку ріс у добрі та любові, що зародило в ньому сильний гуманізм. Він не міг миритися з тим, що люди проживають в бідності. Саме тому Миколай почав потайки допомагати бідним родинам та дітям-сиротам.

Трохи згодом, коли батьків святого не стало, Миколай покинув світське життя. Він розпродав величезний спадок, роздав усі зароблені кошти бідним та відправився прочанином у Палестину. Коли він повернувся додому, то став священником. 

Ще за життя люди вважали Миколая святим. І причиною цього була не тільки одна доброта та любов до кожної людини у світі, але й справжні дива. Наприклад, він вгамував бурі на морі, зцілював хворих та навіть рятував приречених до страти. Все це за допомогою молитви.

Не стало Миколая 19 грудня 345 року (за юліанським календарем) або 6 грудня (за новоюліанським календарем). Згодом отця Миколая канонізували за його доброчинність, вірність та щирість у служінні Богу.

Коли з’явилося свято Миколая

Розповсюдження легенди про добрі справи Миколая почалося в кінці Х століття, коли візантійська принцеса Феофано стала дружиною германського імператора Оттона ІІ. Саме тоді традиція робити подарунки почала розповсюджуватися Європою.

Існує й інша версія, яка є актуальною саме для українців. За нею, День святого Миколая почали святкувати у 1088–1089 роках завдяки київському князю Всеволоду Ярославовичу. Такого вдалося досягти завдяки встановленню стійких політичних зв’язків із представниками тогочасного Риму.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Грошова допомога для дітей до Дня Святого Миколая у Вінниці: деталі нової ініціативи

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 10:25, 25 Листопада 2024
Грошова допомога дітям / фото ілюстративне, pexels

Департамент соціальної політики міста Вінниця розпочав прийом заявок та документів на видачу грошової допомоги до Дня Святого Миколая. Отримати кошти можуть діти полеглих чи зниклих безвісти військовослужбовців, у тому числі й ВПО.

Про це йдеться на офіційному сайті Вінницької міської ради.

Грошова допомога для дітей військовослужбовців

Нова грошова допомога, яку надаватиме Вінницька міська рада, становить 3 000 гривень на кожну дитину до 18 років. Отримати таку виплату можуть діти, які є членами сім’ї загиблих чи зниклих безвісти військовослужбовців. 

Зазначається, що діти та їх сім’ї, які отримуватимуть допомогу, мають бути членами Вінницької громади або ВПО, зареєстрованими у Вінниці. Вони також повинні перебувати в Єдиному муніципальному реєстрі.

Як отримати грошову допомогу 

Для того, щоб отримати грошову допомогу для дітей у місті Вінниця, матір/батько/інший уповноважений представник дитини повинні звернутися до одного з двох наступних Управлінь соціального захисту населення:

  • Управління соціального захисту населення (Лівобережне): м. Вінниця, вулиця Замостянська, 7. Телефон: +380 (68) 983 8340, 380 (93) 190 8393, (0432) 50 8670, (0432) 50 8677;
  • Управління соціального захисту населення (Правобережне): м. Вінниця, проспект, Космонавтів, 30. Телефон: +380 (97) 101 5840, +380 (63) 856 6272, (0432) 50 8388, (0432) 50 9133.

При зверненні потрібно надати наступні документи:

  • паспорт або ID картка та довідка про реєстрацію місяця проживання;
  • довідка про присвоєння РНОКПП;
  • свідоцтва про народження дитини (дітей);
  • довідка про місце реєстрації дитини (дітей);
  • довідка про взяття на облік ВПО (у разі необхідності);
  • рішення про встановлення опіки чи піклування (у разі необхідності);
  • посвідчення члена сім’ї військовослужбовця, який загинув (помер) чи пропав безвісти під час проходження військової служби (або посвідчення дитини військовослужбовця, який загинув (помер) чи пропав безвісти під час проходження військової служби), з пред’явленням оригіналу, а для дітей віком до 7 років — відповідної довідки;
  • документ ВЛК із зазначеною причиною смерті загиблої особи, з пред’явленням оригіналу;
  • витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин;
  • або сповіщення, видане військовою частиною;
  • довідка про відкриття особового банківського рахунку заявника;
  • інформація щодо перебування дитини (дітей) на обліку в Реєстрі пільговиків.

Подати заявку на грошову допомогу можна до 10 грудня.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Зимова горотерапія для військових: як долучитися до безплатного відпочинку

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:00, 24 Листопада 2024
Горотерапія для військових / фото Metta, NGO

Громадська організація Metta, NGO відкрила реєстрацію для демобілізованих військових, які бажають безплатно відпочити в горах взимку. Його планують провести у спеціальному таборі з 5 по 8 грудня 2024 року.

Про це повідомили представники Metta, NGO в Facebook

Відпочинок для військових

Відпочинок для військових відбудеться з 5 по 8 грудня 2024 року в Карпатах. Організатори обіцяють військовим зцілення через походи горами та повернення до себе через взаємодію з іншими людьми. Все це супроводжуватимуть психологи та гіди, серед яких також ветерани війни. Зокрема, нинішній похід проводитиме Олексій Кушнєр з Nomad.live.

Сам виїзд запланований на 5 грудня, о 07:30, зі Львова. Спеціальний автобус безплатно довезе учасників до місця зустрічі. Їм же гарантують й повністю безплатне проживання та харчування.

При собі рекомендують мати наступні речі:

  • речі по погоді;
  • капці домашні або шкарпетки (для комфорту в притулку);
  • зручне взуття, яке може витримувати дощ (якби раптом ми потрапили під дощ в поході);
  • дощовик;
  • вушні затички та маска за потреби для комфортного сну;
  • термос;
  • ліки за індивідуальною потребою (загальна аптечка в нас є);
  • музичний інструмент – якщо хочете прихопити зі собою);
  • смаколики собі;
  • рушник;
  • одяг для сну;
  • килимок /каремат чи сідачку;
  • термочашку або будь-яке інше горнятко, ложку (для перекусу в мандрівках).

Як долучитися

Для того, щоб взяти участь в поході, потрібно заповнити спеціальну форму за посиланням.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Чорні дошки” та золото в обмін на хліб: як Донеччина переживала Голодомор

Голодомор забрав життя багатьох невинних людей в різні часи існування СРСР. Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років і масових […]

13:15, 15.11.2024 Безмен Микита

Ностальгічний Покровськ: добірка місць, які полюбляли покровчани

Наразі місто Покровськ знаходиться майже на лінії фронту, що дозволяє ворогу вести майже постійні обстріли інфраструктурних об’єктів. Проте, до війни Покровськ був популярною туристичною локацією, […]

16:00, 01.11.2024 Скопіч Дмитро
Хеловін історія святкування

Жертвоприношення й голова Джека: історія свята Гелловін

У четвер, 31 жовтня, у світі відзначатимуть Гелловін. Традиція святкувати цю подію з кожним роком набирає обертів, зокрема в Україні. Бахмутський історик Микита Безмен розповів, […]

Людина, яку боявся Ленін: яким був Симон Петлюра

Симон Петлюра — видатний український державний діяч, який беззаперечно очолює топ борців за незалежність України. Більшовики настільки боялися прізвища Петлюри, що називали абсолютно всіх свідомих […]

Як рф намагається виправдати себе у очах іноземців на прикладі фільму “росіяни на війні”

Нещодавно на Венеційському кінофестивалі показали документальний фільм “росіяни на війні” режисерки анастасії трофімової. Фільм одразу викликав широкий резонанс у суспільстві. Розберімось, що не так з […]

14:45, 27.09.2024 Безмен Микита