Максимальний розмір компенсації за пошкоджене та знищене житло в 2024: що варто знати

Микола Ситник 12:10, 20 Березня 2024
Будинок у Бахмуті
Пошкоджений будинок у Бахмуті / фото Бахмут IN.UA

В Україні встановлені максимальні розміри компенсації за пошкоджене житло. Так, залежно від пошкоджень, фінансова допомога громадянам може скласти від 200 до 500 тисяч гривень. Водночас держава обмежила суму компенсації за зруйновану нерухомість.

Фахівці “Юридичного порадника для ВПО” пояснили, в чому полягає різниця між визначенням розміру компенсації за знищене та за пошкоджене житло, а також яким може бути максимальний розмір компенсації.

Скільки виплачують за пошкоджене житло?

Комісія з розгляду питань, пов’язаних із наданням грошової компенсації постраждалим, розраховує розмір компенсації за пошкоджений об’єкт нерухомого майна на підставі відповідних документів (наприклад, акта комісійного обстеження та / або звіту з технічного обстеження), проведеного огляду та відповідно до заповненого чек-листа.

Водночас залежно від розрахованої в чек-листі суми компенсації ремонтні роботи, необхідні для відновлення пошкодженого житла, поділяються на:

 • ремонт категорії А — розрахована сума компенсації не перевищує 200 тисяч гривень;
 • ремонт категорії Б — розрахована сума компенсації становить:
 • від 200 тисяч гривень до 350 тисяч гривень — для квартир (житлових приміщень) у багатоквартирному будинку;
 • від 200 тисяч гривень до 500 тисяч гривень — для одноквартирних будинків, зокрема відокремлених житлових будинків садибного типу, зблокованих будинків з окремими квартирами, що мають власний вхід з вулиці, котеджів та будинків одноквартирних підвищеної комфортності, будинків садибного типу, дачних та садових.

Так, максимальний розмір компенсації за пошкоджену квартиру — 350 тисяч гривень, за будинок — 500 тисяч гривень.

Яка компенсація за зруйноване житло?

Комісія розраховує розмір компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна за встановленою законодавством формулою, окремо виведеною для будинків і окремо для квартир.

При розрахунку до уваги беруть:

 • показник вартості 1 квадратного метра житла на вторинному ринку в цілому по Україні;
 • регіональний коефіцієнт;
 • кількість кімнат;
 • рік забудови;
 • площа обʼєкта нерухомості та інші показники.

Водночас грошова компенсація за зруйноване житло надається лише в межах граничних квадратних метрів:

 • не більше 150 квадратних метрів — для квартир;
 • не більше 200 квадратних метрів — для будинку садибного типу, садового або дачного будинку.

Юристи зауважують, що максимальний розмір компенсації за знищене житло законодавством не встановлений, але компенсація можлива в межах граничних кадратних метрів відповідного типу житла. До слова, Закон про компенсацію фактично вступив у дію в травні 2023 року.

Нагадаємо, українцям, чия домівка постраждала від російської агресії, доступна збільшена компенсація 2024 та допомога на капітальний ремонт. Йдеться про 500 тисяч гривень для відновлення приватного будинку та 350 тисяч гривень — для квартири.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Куди звертатися бахмутянам, якщо в БТІ не видають довідку

Семаковська Тетяна 17:30, 18 Квітня 2024
Дія, подача на компенсацію / фото thedigital.gov.ua

Бахмутяни повідомляють про випадки, коли Бахмутське БТІ (Бюро технічної інвентаризації) затримувало видачу довідок про правову належність нерухомого майна. Саме вони потрібні для того, аби мешканці могли зареєструвати заяву про пошкоджене житло.

Редакція Бахмут IN.UA дізнавалася в експертів з БФ “Право на захист”, що робити у випадку, коли вам не видають довідку.

БТІ не видає довідку. Що робити

Якщо ви самостійно звертаєтеся до БТІ, то таке звернення має бути розглянуто і вирішено у термін, не більше одного місяця від дня їхнього надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, — невідкладно, але не пізніше п’ятнадцяти днів від дня їхнього отримання.

Юристка БФ “Право на захист” Яна Пушкалова пояснює, що є випадки, коли дані БТІ не встигли вивезти на безпечну територію, через що вони були знищені разом з іншою подібною документацією. Фактично вони перестали існувати.

У випадку, якщо БТІ відмовляє або ігнорує в наданні зазначеної інформації без законних підстав, можна зобов’язати представників комунального підприємства надати таку інформацію, звернувшись до відповідного окружного адміністративного суду з позовною заявою про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.

Один зі способів позасудового захисту своїх прав — це звернення до офісу Уповноваженого ВРУ з прав людини. Контакти омбудсмана: +38 (080) 050 1720. Також можна звернутися до Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини за телефоном: + 38 (044) 299 7408.

Додатково можна звернутися до БФ “Право на захист” за допомогою, у тому числі і юридичною:

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Українцям, які стали жертвами сексуального насилля окупантів, виплатять компенсацію

Семаковська Тетяна 13:45, 17 Квітня 2024
Виплати жертвам СНПК / фото Дмитро Лубинець

Міжнародний фонд Global Survivors Fund почав збір даних від жертв сексуального насильства, пов’язаного з повномасштабною війною росії проти України. Це потрібно для того, щоб постраждалі українки та українці могли отримати компенсацію у розмірі 3000 євро (126 тисяч гривень).

Про це повідомив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубинець в Telegram.

Компенсація жертвам сексуального насилля

За словами омбудсмана, виплата компенсацій буде здійснюватися у межах спеціального пілотного проєкту Global Survivors Fund щодо репарацій жертвам СНПК (сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом) в Україні. Перед виплатою Фонд планує зібрати дані від постраждалих, верифікувати їх свідчення та встановити, чи відповідають ці випадки критеріям СНПК. При цьому представники організації гарантують конфіденційність будь-якої отриманої інформації.

Лубінець додав, що виплати у розмірі 3000 євро (126 тисяч гривень) отримають 500 постраждалих українців.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини також заявив, що будь-який прояв СНПК зі сторони російських окупантів — це психологічна зброя проти мирного населення, яка використовується для приниження та тортур українського народу. Через це СНПК може кваліфікуватися не лише як воєнні злочини або грубе порушення прав людини, але і як частина умисного геноциду цілого народу.

Куди звертатися

Для того, щоб стати учасником компенсаційної програми, потрібно звернутися в Офіс Омбудсмана для фіксації факту злочину та передачі необхідних даних у Global Survivors Fund. Це можна зробити за посиланням.

Кількість воєнних злочинів РФ

Станом на кінець 2024 року, українські правоохоронці зареєстрували понад 111 990 випадків воєнних злочинів зі сторони росіян. На жаль, як зазначив Генеральний прокурор Андрій Костін, ця цифра не є повною, адже вона постійно зростає. До того ж існує велика кількість незареєстрованих злочинів. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Довідка про право власності на майно

Куди звертатися бахмутянам, якщо в БТІ не видають довідку

Бахмутяни повідомляють про випадки, коли Бахмутське БТІ (Бюро технічної інвентаризації) затримувало видачу довідок про правову належність нерухомого майна. Саме вони потрібні для того, аби мешканці […]

Українцям, які стали жертвами сексуального насилля окупантів, виплатять компенсацію

Міжнародний фонд Global Survivors Fund почав збір даних від жертв сексуального насильства, пов’язаного з повномасштабною війною росії проти України. Це потрібно для того, щоб постраждалі […]

Калькулятор c79c2

Як дізнатися суму майбутньої компенсації за знищене житло

Волонтерська організація “Поверни своє” за підтримки “UST — Ukraine Support Team” запустила спеціальний компенсаційний онлайн-калькулятор для власників пошкодженого або знищеного під час війни житла. Він […]

12:00, 17.04.2024 Микола Ситник
Оформлення документів 73b87

Адвокатеса пояснила, як бахмутянам оформити факт пошкодженого або зруйнованого житла

Війна, яку почала росія, стала причиною того, велика кількість приватних будинків та квартир зазнали руйнувань. За попередніми даними, їх кількість сягає понад 250 тисяч. На […]

16:45, 16.04.2024 Микола Ситник
Трактор у полі

Як аграріям отримати компенсацію за сільгосптехніку українського виробництва

Кабінет Міністрів України відновив державну програму часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання українського виробництва. Цьогоріч на програму виділили 1 мільярд гривень. Аграрії зможуть придбати […]

13:10, 11.04.2024 Микола Ситник