Максимальний розмір компенсації за пошкоджене та знищене житло в 2024: що варто знати

Микола Ситник 12:10, 20 Березня 2024
Будинок у Бахмуті
Пошкоджений будинок у Бахмуті / фото Бахмут IN.UA

В Україні встановлені максимальні розміри компенсації за пошкоджене житло. Так, залежно від пошкоджень, фінансова допомога громадянам може скласти від 200 до 500 тисяч гривень. Водночас держава обмежила суму компенсації за зруйновану нерухомість.

Фахівці “Юридичного порадника для ВПО” пояснили, в чому полягає різниця між визначенням розміру компенсації за знищене та за пошкоджене житло, а також яким може бути максимальний розмір компенсації.

Скільки виплачують за пошкоджене житло?

Комісія з розгляду питань, пов’язаних із наданням грошової компенсації постраждалим, розраховує розмір компенсації за пошкоджений об’єкт нерухомого майна на підставі відповідних документів (наприклад, акта комісійного обстеження та / або звіту з технічного обстеження), проведеного огляду та відповідно до заповненого чек-листа.

Водночас залежно від розрахованої в чек-листі суми компенсації ремонтні роботи, необхідні для відновлення пошкодженого житла, поділяються на:

  • ремонт категорії А — розрахована сума компенсації не перевищує 200 тисяч гривень;
  • ремонт категорії Б — розрахована сума компенсації становить:
  • від 200 тисяч гривень до 350 тисяч гривень — для квартир (житлових приміщень) у багатоквартирному будинку;
  • від 200 тисяч гривень до 500 тисяч гривень — для одноквартирних будинків, зокрема відокремлених житлових будинків садибного типу, зблокованих будинків з окремими квартирами, що мають власний вхід з вулиці, котеджів та будинків одноквартирних підвищеної комфортності, будинків садибного типу, дачних та садових.

Так, максимальний розмір компенсації за пошкоджену квартиру — 350 тисяч гривень, за будинок — 500 тисяч гривень.

Яка компенсація за зруйноване житло?

Комісія розраховує розмір компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна за встановленою законодавством формулою, окремо виведеною для будинків і окремо для квартир.

При розрахунку до уваги беруть:

  • показник вартості 1 квадратного метра житла на вторинному ринку в цілому по Україні;
  • регіональний коефіцієнт;
  • кількість кімнат;
  • рік забудови;
  • площа обʼєкта нерухомості та інші показники.

Водночас грошова компенсація за зруйноване житло надається лише в межах граничних квадратних метрів:

  • не більше 150 квадратних метрів — для квартир;
  • не більше 200 квадратних метрів — для будинку садибного типу, садового або дачного будинку.

Юристи зауважують, що максимальний розмір компенсації за знищене житло законодавством не встановлений, але компенсація можлива в межах граничних кадратних метрів відповідного типу житла. До слова, Закон про компенсацію фактично вступив у дію в травні 2023 року.

Нагадаємо, українцям, чия домівка постраждала від російської агресії, доступна збільшена компенсація 2024 та допомога на капітальний ремонт. Йдеться про 500 тисяч гривень для відновлення приватного будинку та 350 тисяч гривень — для квартири.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Пенсіонери будуть в пріоритеті на компенсацію: ВР прийняла законопроєкт

Семаковська Тетяна 13:35, 17 Липня 2024
пенсіонери Карітас Донецьк
Пенсіонери матимуть пріоритет при компенсації / фото ілюстративне Pexels

Верховна Рада України прийняла у першому читанні два законопроєкти, спрямовані на покращення житлових умов внутрішньо переміщених осіб (ВПО): щодо пріоритетного права на компенсацію за зруйноване житло та створення інформаційної бази даних
житла для ВПО.

Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк.

Законопроєкти для ВПО

17 липня 2024 року Верховна Рада України ухвалила у першому читанні два ключові законопроєкти.
Перший законопроєкт (Nº11028) стосується надання пріоритетного права деяким категоріям ВПО на отримання компенсації за знищені обʼєкти нерухомого майна. За основу його прийняли 290 народних депутатів. Згідно з документом, пріоритетне право на компенсацію матимуть такі категорії ВПО:

  • особи пенсійного віку;
  • ВПО, які мають на утриманні дитину віком до шести років;
  • ВПО з двома і більше неповнолітніми дітьми на утриманні;
  • ВПО, які мають на утриманні дитину з інвалідністю; одинокі батьки, які виховують дитину віком до 14 років; особи з інвалідністю її групи.

Другий законопроєкт (Nº11281) передбачає створення інформаційної бази даних обʼєктів нерухомого майна для проживання внутрішньо переміщених осіб. За основу його підтримали 280 народних депутатів.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

У Мінреінтеграції повідомили, що буде з тими, хто заселяється у майно на ТОТ

Семаковська Тетяна 15:02, 16 Липня 2024
Бахмут
Багатоповерхівки на околицях Бахмута / фото 93-тя ОМБр

На тимчасово-окупованих територіях відомі випадки, коли у будинки українців заселяють інших людей. Зокрема так відбувалося у Маріуполі. Однак влада попереджає, що так звані “нові власники” будуть відшкодовувати збитки законним власникам.

Про це повідомляє Мінреінтеграції.

Окуповане майно

Люди, які заселяються в житло, незаконно конфісковане в українських громадян на ТОТ, будуть притягнуті до кримінальної відповідальності (з можливим оголошенням у міжнародний розшук). Крім того, такі “власники” будуть відшкодовувати збитки законним власникам нерухомості (в тому числі в межах міжнародних судових процесів).

Мінреінтеграції наголошує, якщо у вас є інформація про факти незаконного заселення сторонніх осіб у житло українців на ТОТ, а також про осіб, причетних до таких дій, повідомляйте про це правоохоронним органам України або на гарячу лінію Мінреінтеграції 1548.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

пенсіонери Карітас Донецьк

Пенсіонери будуть в пріоритеті на компенсацію: ВР прийняла законопроєкт

Верховна Рада України прийняла у першому читанні два законопроєкти, спрямовані на покращення житлових умов внутрішньо переміщених осіб (ВПО): щодо пріоритетного права на компенсацію за зруйноване […]

Бахмут

У Мінреінтеграції повідомили, що буде з тими, хто заселяється у майно на ТОТ

На тимчасово-окупованих територіях відомі випадки, коли у будинки українців заселяють інших людей. Зокрема так відбувалося у Маріуполі. Однак влада попереджає, що так звані “нові власники” […]

Бахмутське бюро технічної інвентаризації

Як бахмутянам безкоштовно отримати довідку про майно від БТІ?

У столиці працює Бахмутське БТІ “Бахмутське бюро технічної інвентаризації“. Тут мешканцям видають довідки про власність на нерухоме майно, однак отримати документ можна й безплатно.

Компенсація для аграріїв Донеччини: уряд анонсував запуск реєстру

У 2024 році планують запровадити низку державних програм підтримки місцевих сільгоспвиробників на 2024 рік. Серед ключових ініціатив, запуск єдиного реєстру компенсації збитків, завданих агропідприємствам внаслідок […]

Часів Яр

Міжнародний Реєстр збитків відкритий у Дії: як мешканцям ТОТ занеси дані

Українців запрошують взяти участь у бета-тестуванні оновленого сервісу подання заяв до міжнародного Реєстру збитків у застосунку “Дія”. Новий етап дозволяє подавати інформацію про пошкоджене або […]