Росіяни просунулися біля Очеретиного та у Кліщіївці на Донеччині: дані DeepState

Семаковська Тетяна 10:00, 25 Травня 2024
ЗСУ / фото Генштаб ЗСУ

Російські військові за минулу добу просунулися біля трьох населених пунктів Донецької області,

Про це повідомили аналітики DeepState в Telegram.

Ситуація на Донеччині

За даними аналітиків DeepState, окупаційні війська мають просування біля селищ Архангельське та Уманське, що поблизу Очеретиного. 

Просування біля Очеретного / скриншот

Також вони мають певні успіхи у Кліщіївці поблизу Часового Яру.

Бої за Часів Яр / скриншот

Зведення Генштабу

За даними Генштабу станом на кінець 24 травня 2024 року, найгарячішою залишається ситуація на Покровському та Краматорському напрямах на Донеччині.

На Покровському напрямку протягом доби відбулося 15 бойових зіткнень. ворог має частковий успіх східніше Євгенівки. Проте, їх спроби вклинитися в оборону в районі населеного пункту Очеретине не увінчалися успіхами. Як зазначають в Генштабі, ситуація складна, але контрольована.

На Краматорському напрямку, який виник з Бахмутського, загалом було відбито 13 спроб противника наблизитися до Часового Яру. Ще одне бойове зіткнення триває в районі Андріївки.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Маніпуляція: “поліцейські-гестапівці” затримали ждуна рф

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 15:04, 24 Травня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Поліція затримала харків’янина, котрий ностальгував за союзом, поширював його символіку та ідею величі руского духа” на платформі “Однокласники”, яка заборонена в Україні. Росіяни підняли “виття на болотах” про “мислєпрєступлєніє” та “душєгубов”.

Чим загрожує радянське та проросійське мислення нашій державі — пояснює редакція Бахмут.IN.UA.

У Харкові прокуратура затримала прихильника “руського міра”

Затриманого спіймали на розповсюдженні підтримки рф, її політики та воєнних дій проти України, що він публікував у забороненій в Україні соцмережі «Однокласники». Зокрема чоловік поширив допис із радянською символікою. Також ностальгував за радянськими часами і запевняв, що “рускій вєчєн и рускій дух нєистрєбім”. Вдома мав збірку антиукраїнських віршів, яка написана від руки, та дописи з характеристиками різних видів ракет.

Скриншот допису/ Украина.ру

Як відомо, російські ресурси «Однокласники», «ВКонтакте» та інші було заблоковано на території України з 22 травня 2017 року згідно з указом Президента України. Чоловік публікував свої дописи в обхід цій забороні.

Загалом громадяни, що продовжують користуватися забороненими соцмережами, часто виявляються проросійськими. Адже що ще, окрім ворожих ідей, може стимулювати їх відвідувати російські портали, тим більше публікувати там дописи. 

Російські пропагандисти невдоволені тим, що Україна активно позбувається залишків радянщини як у побуті, звичках, традиціях, так і в мисленні, тому й розганяють мережею дописи про “гестапо” та “запрєт інакомислія”.

Рупропаганда: українські поліцейські = гестапівці

Традиційно жителі країни-агресорки прирівнюють українські спецслужби до представників Третього Рейху — гестапо. Таким чином вони наголошують на тому, ніби серед українців прогресує нацизм. Окрім цього, доволі часто в контексті України росіянами також вживаються й такі найменування: “рейх”, “київський режим”, “хунта”, “укронацисти”, “нацики” і так далі. Так окупанти намагаються  виправдати так звану «денацифікацію», що насправді являє собою масові вбивства росіянами українців

Російські пропагандисти застосовують такий наклеп не через те, що українському суспільству нібито притаманні нацистські погляди, а через те, що українці всіма силами відмовляються бути “аднім народом” вже протягом багатьох століть, починаючи ще з 1600-х років, коли почалася і мовна, і територіальна експансія росією України. 

Американський історик та письменник Тімоті Снайдер у статті писав, що росіяни у своїй пропаганді використовують спеціальне визначення слова “нацист”: “нацист — це українець, який відмовляється визнати себе росіянином”. Такий висновок він зробив, прочитавши статтю російського політтехнолога тімофєя сєргєйцева “Что россия должна сделать с Украиной” від 3 квітня 2022 року.

Тож порівняння українських поліцейських з гестапо недоречне та нічим переконливим не підкріплене.

Чим загрожують проросійські настрої громадян Україні?

Переважно радянському поколінню характерна ностальгія за періодом радянського союзу, себто “раніше було краще” в усіх аспектах життя. Це можна пояснити тим, що це були часи юності старшого покоління, тож вони згадують це з теплом. При цьому вони не враховують факти загарбницької політики совєтів, культ влади, репресії української інтелігенції, втрати національної самоідентифікації, асиміляції з російським народом. Ось що насправді являв собою срср. 

І зараз, коли рф наголошує на відродженні радянського устрою, нам, українцям, варто якомога швидше відгородити себе від радянської та російської ментальності, інакше росіяни й надалі зможуть отримувати підтвердження ідеї про “адін народ”.

Тож варто приділяти особливу увагу питанню політичних упереджень громадян та притягненню до адміністративної/кримінальної відповідальності за підтримку ідеології ворога, тому що за ідеями може слідувати і подальша колабораційна діяльність, що загрожує територіальній цілісності та життю  українців.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Резерв+: байки про застосунок для військовозобов’язаних

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 15:08, 23 Травня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Міністерство оборони України 18 травня презентувало Резерв+ — додаток, в якому українці, що підпадають під умови мобілізації, мають оновити свої актуальні дані, такі як адреса проживання, номер телефону та електронну пошту. Натомість застосунок показує військовозобов’язаним інформацію про них з системи “Оберіг”: чи є відстрочка, бронювання, чи перебуває людина у розшуку тощо.

Практично одразу після появи Резерв+ навколо нього у мережі з’явилася купа “зради” та фейків. Найсвіжіші приклади розібрала команда “Бахмут IN.UA”.

Повістки в Резерв+ — фейк

В соціальній мережі TikTok ми зустріли ролик з нібито скриншотом, зробленим у застосунку. Автора цієї публікації збентежило лише те, що у словосполученні “може надійти повістка на електронну пошту” слово “електронну” написано з однією буквою “н”.

У самому застосунку зазначено, що, згідно із законодавством, поняття “електронна повістка” не існує, а сам додаток не має такого функціонала.

Також раніше заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко в ефірі телемарафону заявила, що чинним законодавством не передбачено оповіщення громадян через електронну повістку.

“Тобто спосіб оповіщення громадян не змінювався. В застосунку станом на зараз точно нікому не прийде повістка. Ми працюємо над тим, щоби громадяни могли побачити саме інформацію про себе із “Оберігу” і могли виконати свій законний обов’язок – оновити дані”, – сказала Катерина Черногоренко.

Скриншот з ролику / колаж Бахмут IN.UA

Також сам автор відео newsukraine_ua пише в описі до нього: “Як думаєте: вкид чи правда?”. Тобто можемо зробити висновок, що цей скриншот був зроблений не ним, а взятий з неперевіреного джерела у мережі. Користувач на широкий загал опублікував інформацію, якій немає підтвердження.

ТЦК оголосило у розшук

Інший TikTok блогер заявив, що всі, хто оновив свої дані в додатку Резерв+, автоматично числяться у розшуку. Це також неправда, про що свідчать хоча б коментарі під дописом у цього ж блогера. Також команда “Бахмут IN.UA” на прикладі своїх друзів та знайомих впевнилася, що це не так: після оновлення даних в застосунку вони мають статус “На обліку” або “Уточнюється”.

Робимо висновок, що автор, відео якого набрало 36 тисяч переглядів, запустив в мережу неправдиву та неперевірену інформацію.

Колаж Бухмут IN.UA

У Міністерстві оборони пояснили, що українці, які зіткнулися з подібними проблемами, можуть звернутися до технічної підтримки Резерв+ для виправлення даних, без необхідності відвідувати Територіальний центр комплектування (ТЦК).

Представниця МО Катерина Чорногоренко також зазначила, що існує людський фактор, і оператор ТЦК і СП може робити помилки. Проте завдяки можливості бачити свій фактичний статус, ці помилки можна швидко виправляти.

“Тобто зараз це звернення до служби підтримки і можливість зробити офлайн через візит до ТЦК і СП, трохи згодом ми зробимо це в автоматичному режимі, щоб людина взагалі для уточнення даних не ходила до ТЦК і СП”, – заявила Катерина Черногоренко.

Щодо військовослужбовців, які також мають статус “у розшуку”. У Facebook Черногоренко заявила, що військовим не потрібно оновлювати свої дані, адже вони не стоять на обліку, тож не можуть порушувати правила. За її словами, статус “у розшуку” означає, що ТЦК не встиг оцифрувати дані людини.

Речник Міністерства оборони Дмитро Лазуткін розповів, чому людина може помилково значитися як та, яку розшукують. Він розповів, що дані до реєстру “Оберіг” вносили з паперових карток, де “все було написано від руки та тому людський фактор теж тут присутній”.

За його словами, через це до реєстру “Оберіг” могла потрапити застаріла або помилкова інформація, внаслідок чого деякі користувачі Резерв+ могли бачити, що вони начебто перебувають у розшуку або їхні дані неможливо оновити. 

“Будьмо відвертими: два дні існує цей проєкт, причому це MVP-версія (ред, — продукт із мінімальним функціоналом), а повноцінна версія буде в червні, де можна буде отримати електронний відповідник паперового військово-облікового документа”, — каже Дмитро Лазуткін.

Російський “аналог” Резерв+

Деякі українці сприйняли російський “кабінєт воєннослужащєго” за український застосунок. Їх не збентежило те, що назва додатка мало того, що відрізняється, а й написана мовою окупанта. Також у скриншотах, які супроводжують “кабінєт” в маркеті, намальовано емблему російського міністерства оборони. Всередині він містить посилання, які закінчують на .ru — тобто мають російські домени.

Ба більше, саме цей додаток не є офіційним навіть у росії, про що вказано в описі: “Кабінет військовослужбовця — не є офіційним додатком для Особистого кабінету військовослужбовця, розташованого за адресою: https://cabinet.mil.ru. Додаток розроблено для інформаційної та методичної допомоги військовослужбовцям зс рф”.

Попри ці фактори, українці все одно скачали собі застосунок, а у коментарях розвели “зраду”:

Скриншот з Google Play / колаж Бахмут IN.UA

Важко зрозуміти, чому деякі українці вирішили, що “кабінєт воєннослужащєго” — це офіційний застосунок від Міністерства оборони України, але, якщо так сталося, не розповісти про цей випадок ми не могли.

Справжній Резерв плюс можна скачати у Google Play та App Store

Висновок: не можна сперечатися із тим, що в Україні питання розуміння процесів мобілізації та оновлення даних військовозобов’язаних стоїть гостро. Застосунок Резерв+ має на меті полегшити цей процес. Втім не на всі питання українців влада наразі має відповіді, і більш докладні роз’яснення обіцяє надавати згодом.

І саме тому наразі вкрай легко маніпулювати думкою людей у соцмережах неперевіреною або неправдивою інформацією. Частку з цього інформаційного потоку все ж можна перевірити самостійно в Інтернеті, читаючи офіційні джерела та роз’яснення.

Окрім цього, можемо порадити наступне:

  • уважно вивчайте функціонал застосунку. Вже на цьому рівні може відпасти ряд питань;
  • не реагуйте на емоційні закиди користувачів соцмереж. Пам’ятайте: те, що вони можуть мати велику аудиторію, не робить їх експертами;
  • шукайте інформацію від офіційних джерел, а також знаходьте першоджерела інформації;
  • розвивайте критичне мислення. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Mathema запускає безкоштовний онлайн-табір з основ штучного інтелекту: як долучитись 

Освітня платформа Mathema оголосила про старт безкоштовного літнього онлайн-табору “Основи штучного інтелекту” для дітей 13-17 років. Програма триватиме з 1 по 26 липня 2024 року […]

Маріуполець будує фортифікації для росіян: за справу взялася прокуратура

Лівобережна окружна прокуратура передала до суду обвинувальний акт проти громадянина України, який співпрацював з окупантами в Маріуполі. Чоловіка звинувачують у колабораційній діяльності, зокрема у забетонуванні […]

Житло для ВПО у Києві: де шукати

Де знайти житло для ВПО? Це одне з найпоширеніших питань серед переселенців, коли вони вирішують евакуюватися з прифронтових зон. Багато переселенців шукають житло для ВПО […]

“Фотожаби” вже давно не жарти: як відрізнити фейкове фото від справжнього

Фотофейки стали потужним інструментом у війні за розум та емоцію людини. Адже все ж начебто очевидно: є інфопривід, який підтверджений фото — значить, ця інформація […]

Німецька традиційна їжа та розваги: у Хмельницькому запрошують на свято

29 червня місто Хмельницький проведе День Німеччини у центральному парку кульури і відпочинку. Це свято запровадили на знак вдячності за підтримку надану Німеччиною. Захід розпочнеться […]