Підбірка українських фільмів, яка зворушить до глибини душі

Семаковська Тетяна 15:00, 1 Березня 2024
Герой фільму “Довбуш” / скріншот

Повномасштабне вторгнення не тільки не знищило українське кіно як явище, але й дало йому новий стимул для розвитку. Зараз вони являють собою самобутні проєкти, які пронизані культурою України від початку й до самих титрів.

Редакція Бахмут IN.UA підготувала список українських фільмів, які варто подивитися найближчим часом. Серед них документальні фільми, історичні драми та за пригодницькі екшн-фільми.

Українські фільми 2024

Трагічні сторінки української історії часто використовуються режисерами багатьох фільмів для створення “живої” кінокартини: про героїзм наших воїнів у минулому та сьогодні, про життя цивільних тощо. Всі вони глибоко розкривають тему того, як війна вплинула на повсякденне життя.

Крути

Український фільм-екшн побачив світ у 2019 році. Режисер стрічки Олексій Шапарєв. Фільм розкриває правду про трагічні події боротьби за українську незалежність у період національно-визвольних змагань. Перед переглядом рекомендуємо зробити короткий екскурс в історію, аби зрозуміти повноту цього кіно.

Заборонений

Неабиякого галасу у суспільстві спричинив фільм про українського дисидента Василя Стуса. Стрічка була під загрозою випуску, проте все ж вийшла у світ і розкрила історію українського поета, перекладача, правозахисника та відданого патріота, а також ознайомила читача із реаліями того часу та визначними постатями української культури.

Додому

Український драматичний фільм “Додому” розповідає про важкий шлях кримського татарина Мустафи, який прагне повернути тіло свого старшого сина на батьківщину в Крим та поховати згідно з мусульманськими традиціями. Стрічка торкає всі струни душі та стає важливим нагадуванням про те, що в Україні відбувається війна і що частина території України є окупована.

Щедрик

Історична драма “Щедрик”, знята у співпраці України та Польщі, перенесе глядача у часи, коли “одна імперія витісняє іншу, правлячі режими ворогують, стрімко змінюється світ довкола. У одному будинку по сусідству жили кілька сімей різних національностей – українці, поляки, німці та євреї. Буремні події не залишили шансів на щасливе спокійне життя ні для кого з дорослих.

Завдяки викладачці співів Софії (Яна Корольова) шанс бодай на якийсь час почуватися безпечно отримали діти. Разом вони співали, забуваючи про страшне сьогодення і мріючи про щасливе майбуття”.

Кіборги. Герої не вмирають

Український художній повнометражний фільм про оборону Донецького аеропорту під час війни на Донбасі. За словами режисера: “Кіборги” – це не бойовик: “По жанру це військова драма, але кіно не про війну, а про мир, який народжується у війні. Тому так багато розмов між героями про те, яку країну вони захищають і в якій хочуть жити”.

Маріуполь. Невтрачена надія

Документальний фільм, який ґрунтується на свідченні звичайних людей, які прожили у Маріуполі у перший місяць війни, а також записах журналістки Надії Сухорукової, яка нотувала усе, що бачила. Це фільм-досвід, досвід життя в середині війни.

Буча. 2022

Фільм-розслідування про пошуки та ідентифікацію російських військових, бойові машини десанту та невдалі спроби окупантів приховувати свої воєнні злочини. Стрічка здобула перемогу на кінофестивалі “Серце Європи” у Варшаві.

Втеча росіян

Фільм-розслідування журналістів “Слідство. Інфо”, який розповідає про про двох українських дівчат, яких російська влада обманом вивезла спочатку в тимчасово окупований Крим, а потім — в окупований Генічеськ. Це ще одна історія, яка стане доказом усіх злочинів, які зчинила росія.

День Незалежності

Увесь матеріал для документальної стрічки знімався 11 операторами в різних куточках України 24 серпня 2022 року. Це фільм-один день, День Незалежності очима “працівників Державної служби України з надзвичайних ситуацій, відповідальних за ввімкнення сигналу тривоги в столиці, “пляжних” патрульних з Одеси, операторки протитанкового комплексу, мінометної батареї, штурмовика ЗСУ, 14-річної прибиральниці пабу в Харкові, художниці з Києва та народного депутата, який стояв у витоків проголошення незалежності України”. Така квінтесенція поглядів складає цілісну картину одного дня життя України.

Довбуш

Історичний, пригодницький фільм-екшн поверне вас у події 18 століття, коли жорстоке правління польської шляхти змушує гуцулів тікати в гори. Головний герой кінокартини Олекса Довбуш прагне відновити справедливість і стає натхненником для тих, хто бореться за свободу рідної землі. “Довбуш” став фільмом-відкриття цьогорічного Одеського міжнародного кінофестивалю.

Список фільмів на цьому не закінчується, адже відродження українського кіно досі триває і з кожною стрічку все більше вдосконалюється, виходить на міжнародну арену та з гордістю заявляє про Україну. Досліджуйте українське, поширюйте українське та підтримуйте вітчизняного кіновиробника, адже це так важливо для нашої перемоги!

Текст підготувала стажерка Ірина Кріксон

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

В Україні запрацював перший електронний кабінет захисника й захисниці: гід по сервісу

Семаковська Тетяна 12:00, 16 Травня 2024
Київ / фото з відкритих джерел

В Україні з’явився перший електронний портал для захисників та захисниць країни. Його запустили для Києва у режимі тестування.

Про це повідомили на сайті Київської міської державної адміністрації (КМДА).

Електронний кабінет для військових

Перший в Україні портал для військових та їх родин працюватиме у форматі “єдиного вікна”. В сервіс планують інтегрувати понад 40 послуг, 10 з яких вже доступні для користувачів. Зокрема, мова йде про матеріальну допомогу або послуги реабілітації. Окрім того, також доступна й допомога дітям військовослужбовців.

Послуги сервісу від КМДА / скриншот Бахмут IN.UA

За словами заступниця голови КМДА Марини Хонди, ініціатива спростить життя військовим з Києва, адже за її допомогою можна буде вирішити одну з основних проблем для них — розпорошеність інформації про їхні права та можливості, а саме про послуги, пільги та додаткові гарантії.

Як скористатися послугою

Портал доступний за посиланням. Щоби скористатися цим сервісом, користувач повинен зареєструватися та пройти верифікацію. Вже після вона бачитиме, якими міськими послугами можна скористатися.

Зазначимо, що деякі послуги поки доступні лише в офлайн-варіанті. Утім, сервіс надає усю доступну інформацію про них.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

День Вишиванки: як виглядала традиційна вишита сорочка Донеччини

Семаковська Тетяна 14:00, 15 Травня 2024

252014224 2056713524505168 5955442481321359081 n 9538b16 травня Україна святкує День вишиванки. Його щороку проводять в третій четвер травня. Цю традицію започаткувала студентка ще у 2006 році. З початком повномасштабного вторгнення вишиванка набула особливого значення для українців. Напередодні свята розповідаємо, які вишиті сорочки були притаманні Донеччині, зокрема й Бахмуту.

Засновниця творчої майстерні “Оберіг” та членкиня Національної спілки народних майстринь України Світлана Кравченко поділилася із редакцією Бахмут IN.UA особливостями традиційного строю Донеччини.

Вишиванки Донеччини

88114958 3516914075047373 5054659702567206912 n c4d75
Світлана Кравченко / фото з особистого архіву героїні

Чимало бахмутян пам’ятають, як в Бахмуті працювала творча майстерня “Оберіг”. Цей культурний осередок зберігав унікальні стародавні народні костюми українців, зокрема й старовинні вишиванки. Редакції дізнавалася у пані Світлани Кравченко про особливість народного строю напередодні свята.

Назва День вишиванки трохи некоректна, ми українці завжди вважали своїм одягом ключовим — вишиту сорочку. Назва вишиванка для мене особисто трохи знецінює цінність вишитої сорочки. Вишита сорочка для українців — то код нації, але яка розшифровка його? Це перш за все шлях боротьби за людську гідність,

Світлана Кравченко // членкиня Національної спілки народних майстринь

Вона пояснює, що роками українців гнобили росіяни, вони намагалися знищити культурну ідентичність  нашого народу: людям забороняли говорити українською мовою та носити вишитий одяг. Світлана Кравченко наголошує, що вишитий одяг був мовчазним протестом українців. 

У дисидентські роки, коли були широко розповсюджені політичні ув’язнення й радянська влада теж принижувала й знищувала гідність людини, гідність українців. Тоді жінки в концтаборах виборювали голодуваннями право носити не номер, а вишитий комірець й відчувати себе приналежними до великої української нації,

Світлана Кравченко // членкиня Національної спілки народних майстринь

Членкиня Національної спілки народних майстринь України додає, що вишита сорочка у 2014 році стала своєрідним паролем в Бахмуті, адже цей стрій допомагав ідентифікувати людину, її приналежність.

Донеччина дуже цікава територія, де народна українська культура ввібрала в себе всі зразки, всіх регіонів, які тільки можливо. Донеччина сформувалася як територія найпізніше, в порівнянні з іншими регіонами України. Сюди люди їхали з різних причин; когось виселяли примусово, хтось біг сюди від голоду чи за роботою…Коли люди переміщаються з місця на місця вони везуть з собою культуру. Тому на Донеччині народна культура дуже різноманітна, вона увібрала в себе зразки різних зрілих культур, в тому числі й народної культури,

Світлана Кравченко // членкиня Національної спілки народних майстринь

Цінність вишитої сорочки за останні роки змінилася

Волонтерка Оксана Муравлева вже не перший рік займається вишиванками, разом з іншими жінками вона шиє розпашонки для немовлят. Їх потім відправляють у пологові будинки навіть за кордон. Акція “Народжені у вишиванках” зародилась у Донецькій області ще у 2017 році з ініціативи Лесі Воронюк, голови громадської організації “Всесвітній День вишиванки”. Це волонтерська робота, яка спрямована на відтворення українських традицій, розвиток світогляду та патріотичне виховання. 

v shyvanky 08 fc27f
Жінка у народному строї. Юзівка ​​1910-ті, нинішній Донецьк / фото з відкритих джерел

За словами Оксани Муравленко, Донеччина в минулому часто використовувала квіткові мотиви — це троянда. Також існує стародавній Донецький візерунок, який віднайшла Людмила Огнєва. Він називається козачка.

Майстриня додає, що зараз кожна людина обирає собі вишиванку до смаку. Однак, каже пані Оксана, набагато краще саме вишиванка ручної роботи, адже машинний візерунок зроблений без душі.

Додамо, що на Донеччині майстрині вишивали різними техніками, був мікс різних культурних особливостей. Однак, нашому регіону була притаманна тепла колірна гамма, зокрема це традиційно червоний, чорний та білий кольори. Здебільшого майстрині візерунками прикрашали руками або коміри.

Фото вишитого строю

У 2020 році майстерня “Оберіг” вирішила створили унікальний каталог, де зібрали образи притаманні нашому регіону. Почали з відтворення строїв, які носили на Донеччині в стародавні часи. Для цього використовували світлини музеїв Донеччини та сімейних архівів.

92375583 1568106136699245 427382188351160320 n f5ef3

Фотосесія у народному строю. Фото: Іван Сидоров, розміщено на сторінці Світлани Кравченко

252694734 2056713111171876 6918078068932373104 n c2d68

Фотосесія у народному строю. Фото: Іван Сидоров, розміщено на сторінці Світлани Кравченко

253236810 2056714474505073 191433093349613039 n 3f0f9

Фотосесія у народному строю. Фото: розміщено на сторінці Світлани Кравченко

253672484 2056714157838438 9053813153537656958 n 112dc

Фотосесія у народному строю. Фото: розміщено на сторінці Світлани Кравченко

44591248 2246295612071318 1348461238060843008 n a76a4

Фотосесія у народному строю. Фото: розміщено на сторінці Світлани Кравченко

92483776 1568119896697869 354848986814742528 n 21b7b

Фотосесія у народному строю. Фото: розміщено на сторінці Світлани Кравченко

44557870 2246295672071312 5320278527604424704 n e1553

Фотосесія у народному строю. Фото: розміщено на сторінці Світлани Кравченко

254115240 2056712804505240 6057775643332157644 n 4d3d3

Фотосесія у народному строю. Фото: розміщено на сторінці Світлани Кравченко

photo 2023 05 17 18 49 22 e1ee4

Фотосесія у народному строю. Фото: розміщено на сторінці творчої майстерні “Оберіг”

photo 2023 05 17 18 49 22 2 4586d

Фотосесія у народному строю. Фото: розміщено на сторінці творчої майстерні “Оберіг”

photo 2023 05 17 18 49 24 b9c5f

Фотосесія у народному строю. Фото: розміщено на сторінці творчої майстерні “Оберіг”

photo 2023 05 17 18 49 26 4adaa

Фотосесія у народному строю. Фото: розміщено на сторінці творчої майстерні “Оберіг”

photo 2023 05 17 18 49 21 b205e

Вишита сорочка. Фото: розміщено на сторінці творчої майстерні “Оберіг”

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

5 книжок про український Схід, які варто прочитати

Донеччина та Луганщина – для багатьох стереотипні регіони, але попри це є натхненням для письменників, які розкривають історії людей та руйнують усталені стереотипи про зросійщеність […]

307333799 501169188012744 1891290849874419639 n d8c26

Сергій Жадан у Кракові пообіцяв концерт в Бахмуті

Український ска-панк гурт виступив у невеликому клубі Кракова «Жадан і собаки». Це один із концертів благодійного туру містами Європи. Гурт збирав кошти для батальйону Хартія, […]

БАХМУТ 11 3 cec1f

Поетеса з Бахмута Валерія Глущенко розповіла про перші творчі вечори, Вільний мікрофон та евакуацію

Валерія Глущенко родом з Бахмута, піаністка за освітою зараз живе в евакуації на Житомирщині. Попри всі труднощі, Валерія не перестає писати вірші.

maxresdefault 339a0

Як легко перейти на українську: топ-5 порад

Наслідком повномасштабного вторгнення росії в Україну стали не лише руйнування і людські втрати, але й розвиток української мови, адже з кожним днем все більше громадян […]